Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Kasım . 2020  
Marin Dağ Bisikletleri

Marin Dağ Bisikletleri

Marin 2010

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 1.9.2009
2010 yeniliklerini tanıtan markalar serisinde bir sonraki durak Marin. 1986 yılında kurulan marka aslında kurucusu Robert Buckley’nin doktorunun tavsiyesi üzerine dağ bisikleti sürmeye başlamasının bir sonucu. Bunca zaman sonra hâlâ yönetici konumunda olan Buckley Marin’i Amerika haricinde 46 ülkede satılan küresel bir marka yapmayı başarmış.

Markanın 2010 yılı model yelpazesinde kullanılan teknolojileri dört ana başlık altında toparlamak mümkün:

Hydroforming (sıvı basıncı ile borulara şekil verilmesi),
Custom butting (boruların bisikletin kadrosundaki konumları ve bisikletin boyuna göre dipçiklenmesi),
CXR Carbon (4 farklı karbon lif modelinin 4 ayrı geometrik yönde örülmesi ve bu sayede alınan darbeleri eşit olarak dağıtarak daha ince boru kullanımına (=daha hafif kadroya) imkân tanıması, oturma oturma borusunun etrafında köprü şeklinde bir kadro tasarımı gibi özellikler)
Women’s Fit Geometry (kadınların vücut özelliklerine uygun geometri, yani daha kısa üst boru, daha rahat bir geometri, özel süspansiyon öğeleri vb. donanım) ile
son olarak geçen yıldan da tanıdığımız QuadLink arka süspansiyon tasarımı bu yıl Marin modellerinde göze çarpan unsurlar.

2010 Çift Süspansiyonlar

2010 yılında Mount Vision modellerinde daha hafif ancak kadro dayanıklılığını arttıran bir tasarıma sahip arka üçgen (geçen yıla oranla 200 gram daha hafif), daha dar süspansiyon bağlantıları ve yenilenmiş geometri en önemli yenilikler. Alın borusunun açısını 68.5 derece olması ve orta milin yerden yüksekliğinin bir nebze azaltılmış olması yüsek hızda dengeyi arttırırken, daha dik açıya sahip bir oturma borusu bisikletçinin konumunu pedal çevirme açısından en verimli hâle getiriyor.

Mount Vision 5.9
       Mount Vision 5.9

Mount Vision 5.8
       Mount Vision 5.8

Quad Trail serisinde de 150mm’lik süspansiyon öğesini daha değişik bir şekilde içine alan bağlantılar ile geometri değişikliği gördüğümüz yenilikler. Buna ek olarak Marin de alın borusunda 1 1/8” ile 1.5” arasında genişleyen konik boru tasarımını kullanan markalardan. Orta mil yekpâre tasarlanmış ve ISGC-05 standardında zincir kılavuzu ile Truvativ Hammerschmidt türü kullanımlara olanak tanıyor.

Attack Trail 6.9
       Attack Trail 6.9

Attack Trail 6.8
       Attack Trail 6.8

Quad XLT serisi 180mm’lik süspansiyon mesâfesi ile tamamen yeniden tasarlanmış. Hydroforming kullanılarak tasarlanan borular, 1.5”lik alın borusu ve ISGC-05 standardındaki zincir kılavuzu standart. Süspansıyinun 180mm ile birlikte yüksek pedal çevirme verimi sunması için arka süspansiyonun progresivitesi azaltılmış Bu sayede sert darbelerde dibe vurmadan süspansiyon mesâfesinin ikinci yarısında daha hassas çalışma mümkün kılınmış. Bir nebze aşağı çekilen orta mil ise yüksek hızlarda dengeyi arttıran unsur. Gerek Truvativ Hammerschmidt ile kullanmak, gerekse pedal verimini arttırmak için arka süspansiyon köprüsünün konumunda oynama olmuş, buna ek olarak bu köprü bacakların arasında fazla yer kaplamaması için daraltılmış.

Quake 7.9
       Quake 7.9

Sabit Kadolar

Marin’in Team HT serisi XC yarışçılarının büyük kısmının kesinlikle (amiyâne tâbirle) hastası olduğu modeller. Gerek yarışa yönelik geometrileri, gerek titanyum karbon ya da skandiyum kadroları ile göz dolduran serinin en üst modeli tabii Team CXR Carbon. Bu modelin altında skandiyum alaşımlı kadrosu ile Team Alloy ve titanyum kadrosu ile Team Titanium bulunuyor.

Team CXR Carbon
       Team CXR Carbon

Hydro HT serisi Team serisinden daha düşük seviyede, ancak adından da anlaşılacağı gibi ‘Hydroforming’ kullanılarak üretilen, iki ya da üç defa dipçiklenmiş kadrolar, kadınlara uygun ‘Women’s Fit Geometry’ bu serinin ana hatlarını belirleyen özellikler. Alloy HT serisi ise daha hesaplı, dipçiklenmiş 6000 serisi alüminyum kadrolara sahip, geometrisi daha dik kullanıma göre tasarlanmış ve kezâ Women’s Fit Geometry seçeneği bulunan seri. Trail HT serisi sabit kadroda 140mm’lik süspansiyon mesâfesi, güçlendirilmiş kadrosu ile dik inişlere ve daha sert kullanıma yönelik olan model.

Bobcat Trail
       Bobcat Trail

Eldridge Grade
       Eldridge Grade

Marin 2009 yılında ürün yelpâzesinde daha geniş bir yer verdiği 29’ tekerlekli modellerini bu yıl yeniliyor. Yarı dahilî çatal yatağı, daha alçak gidon konumu, bisikletçinin bisiklet üzerinde daha verimli bir pozisyon almasını sağlayan geometri Hydro Edge Nail Trail 29er ve Palisades 29er’ın dikkat çeken özellikleri. Alpine Trail 29er üç defa dipçiklenmiş kadrosu ile en hesaplı 29” modeli.

Piner Mountain 29er
       Piner Mountain 29er

Son olarak Marin/Adidas sporcusu Andrew Taylor’ın da gelişimine katkıda bulunduğu ve yenilenmiş Alcatraz ‘dirt jump’ sahasında göz dolduran model.

Alcatraz
       Alcatraz

Kaynak: Yasminsports / Marin Türkiye

 

  Bu haber 7566 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015