Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Kasım . 2020  
Eurobike 2009 - Demoday

Eurobike 2009 - Demoday

Eurobike 2009 - Demoday

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 2.9.2009
Eurobike fuarının ilk günü her zaman 3 yıldan bu yana olduğu gibi son model yeniliklerin test edildiği DemoDay idi. DemoDay’e 1.680 ziyaretçi (serbest ziyaretçi yok) ve 630 basın mensubu (üç tane MTBTR çalışanı dâhil) geldi. Eurobike fuarını asıl merkezinden 35km uzaklıktakı test alanına otobüslerle gidildikten sonra sıra bisikletleri zorlamaya geldi. Elbette biz de MTBTR olarak bu günde Türkiye’deki önemli markaların 2010 yeniliklerini sizler için doyasıya test ettik. Bu sefer bir ilk olarak kadınlara özgü üç modeli de etraflıca denedik. Bu modellerle ilgili izlenimlerimiz yazıda ayrı bir bölüm oluşturuyor. Lafı fazla uzatmadan bisikletler hakkındaki izlenimlerimizi aktaralım.

 Demoday 2009
        Demoday 2009

Test İçin Hazırlık
       Test İçin Hazırlık

Fotoğraf Albümü

DemoDay fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz

Specialized

Epic FSR Marathon

Epic hakkında söylenecek fazla birşey yok (burada test ettiğimiz model Epic Marathon). Önemli nokta aşağıdada göreceğimiz gibi markanın bu yıl modellerinin konfor ve iniş özelliklerini bir nebze üst seviyeye çekmiş olması. Bu nedenle Epic de geçen yılki testten sonra %100 bir XC yarışçısı bisikleti karakterini konumasına korumuş, ancak konfor özellikleri de artmış. Başka bir deyişle bisiklet bir yarış bisikleti olmasına rağmen gayet konforlu. Süspansiyon sistemi çekiş sisteminden gelen ivmelere tepki vermiyor. Test ettiğimiz modelde Specialized’ın kendine has aynakol seti yoktu, arka üçgen de karbon değildi. Dolayısıyla bu model hobi bisikletçilerini gayetle tatmin edebilecek bir model olmakla beraber profesyonel yarışçılar ‘son raddeye’, yani Specialized’ın entegre aynakol sistemi ve karbon arka yapıya ihtiyaç duyacaklardır. Son olarak Epic’te kullanılan ve yapısı nedeniyle ‘ince ayar gerektiren’ Brain sistemi ve Specialized amortisör elbette zevk meselesi.

Specialized Epic
       Specialized Epic

Enduro

Enduro! Specialized’ın yüksek süspansiyon mesâfeli, fakat hafif ve tırmanma özelliklerine de dahip çift süspansiyonlu model furyasını başlatan modeli bu yıl geçen yıla oranla son derece farklı bir tarz ile karşımızda. Bir cümle ile söylemek gerekirse: Enduro artık isminin anlamını tam anlamıyla veren bir model. Orta kısmındaki ek parça ile dolgunluğu artan yeni ‘X-Wing’ kadro, 160mm’lik süspansiyon mesâfesi ve seri donanıma dâhil olan zincir kılavuzu da markanın bu yeni hedefinin göstergesi. Peki nasıl bir sürüş hissi var? Enduro gerçek bir enduro gibi hissettiriyor kullanıcısını. Gerek kadronun zaten son derece yüksek olan ve şimdiki X-Wing tasarımı ile artan yanal esnemezliği, gerekse yüksek hızdaki inişlerde bisikletin yatıklaşan alın açısının kattığı güven hissi bisikletin artıları. Eksi yanları ise bisikletin çıkış özelliğinin bizce eski modele oranla düşmüş olması. Modelde kullanılan Rock Shox Lyrik amortisör elbette alçaltılabiliyor, lâkin buna rağmen bisikletin kullanma sahasında bizce inişin ağırlığı eski enduroya göre artmış. Bunu vurgulayan son derece kullanışlı bir detay da bisikletin gidondan alçaltılabilen ve inişlerde büyük kolaylık sağlayan sele borusu. Enduro’nun bu yeni konumlandırılmasında yeni Stumpjumper’ın artık 140mm süspansiyon mesâfesine sahip olması ve Enduro’yu alttan sıkıştırmaya başlamasının da etkisi olduğu muhakkak.

 Specialized Enduro
        Specialized Enduro

MTBTR’de 2010 Specialized yenilikleri

Giant

Trance X.0

Trance! Specialized Enduro nasıl isminin hakkını daha da veren bir model olduysa, Giant’ın Trance X modeli de gerçekten insanı transa sokacak derecede başarılı bir model. Görsel olarak ‘colour-matching’ adı verilen renk bezemelerinin gerçekten etkileyici olması bir kenara, giderek artan süspansiyon mesâfesi sahasında 130mm ile nispeten alt seviye gibi görünmesine rağmen Maestro sisteminden bahsetmek gerek. Sistem Giant’ın süspansiyon karakterini o kadar lineer bir hâle sokmuş ki, bisikletin üzerindeki vaktin %90’ında bu 130mm’nin 120mm’sini verimli bir şekilde kullanıyorsunuz. Kalan kısım da süspansiyon eğrisinin son kısmında amortisörün dibe vurmasını önlemek için bulunan progresiflik. Bu süspansiyon karakterine Giant’ın şimdi kadroyu karbon yapmış olmasını da (bu arada kadro 120 kilo’ya kadar izinli) ekleyince ortaya çok olgun, hem inişlerde, hem çıkışlarda şahâne performans gösteren bir model çıkmış. Gerek kadronun karbon olması, gerekse alın borusunun konik (tapered) forma sahip olması kadronun esnemezliğine olumlu etkide bulunan unsurlar. İniş performansının yanında çıkışlarda Fox Talas modelinin alçaltılabilmesinin de faydalı olduğunu belirtelim. Çizgi altında bugün en çok etkilendiğimiz bisikletlerden biri olduğu kesin.

Giant Trance X.0
       Giant Trance X.0

XTC

Ülkemizde sabit kadro deyince en çok tutulan modellerden biri Giant XTC. Yıllardır geliştirilerek son derece üst seviyeye getirilmiş kadronun pek yeni bir özelliği olmasa da 2010 hâliyle bisiklet test ettiğimiz onca çift süspansiyonlu modele rağmen sabit kadrolu bisikletlerin bitmediğinin ve bitmeyeceğinin bir kanıtı. Her şeyden önce bisiklete binince (alüminyum kadroya rağmen) bisikletin güç aktarımındaki üstünlüğü ve her pedal çevirişi kayıp olmaksızın bisikletçiyi ileri iten bir ivme haline getirmesi gerçekten etkileyici. Bu his, bu doğrudan güç aktarımının yarattığı ‘ilerliyorum’ duygusu gerçekten sadece bir hardtail’in verebileceği bir his.

Giant XTC.0
       Giant XTC.0

MTBTR’de 2010 Giant yenilikleri

Trek

Remedy 9.8 Yukarıda Specialized’ın bisikletleri iniş özellikleri açısından ‘yukarı çektiği’nden bahsetmiştik. Trek ise bu yıl tam tersi yol izleyen ve doğan boşluğu eyeni Switch serisi ile dolduran bir marka. Bu yıl enduro sınıfından all-mountain sınıfına kayan model 160mm’den 150mm’ye de düşen süspansiyon mesâfesi ile iniş sahasından uzaklaşmış. Bu uzaklaşma da gayet iyi olmuş demek gerek. Remedy bu haliyle inişlerde nispeten lineer bir süspansiyon karakterine sahip, her dâim güven veren ve gerektiğinde rahatlıkla atlama kaldıracak bir bisikletken bu yıl şaşırtıcı bir tırmanış yetisine sahip olmuş. O kadar ki bisiklet tırmanışlarda 150mm’den 110mm’ye kadar alçaltılabilen amortisör ile birlikte ‘uzun süspansiyon mesâfesine sahip bir XC bisikleti’ karakterini de yelpâzesine katmış. Deneme parkurunun en zorlu çıkışında ilginç bir şekilde en kolay yokuş çıktığımız bisikletlerden biri Remedy oldu, ki kendisinden daha düşük süspansiyon mesâfesine sahip onca bisikletle karşılaştırıldığında bu gerçekten çok önemli bir artı. Bu yeni haliyle Remedy’nin bizi bu yıl gerçekten ikna eden bir model olduğunu belirtmek gerek.

Trek Remedy
       Trek Remedy

TopFuel 9.8

”Bir hardtail gibi!” TopFuel modelini yokuş yukarı kullananın arka amortisörün platformu da açıksa yorumu bu. Gerek kadronun yanal esnemezliği, gerekse amortisörün “sadece” 100mm’ye sahip olması ve çekiş sisteminden neredeyse tamamen bağımsız çalışması TopFuel’in pedaldan güç aktarımı ve ayakta çıkma söz konusu olduğunda sabit kadroluymuş hissi yaratmasının önemli nedenleri. Elbette XC yarışları gözönünde bulundurularak tasarlanmış geometri de bunda etkili. Görsel olarak kadronun oturma borusunun ilgi çektiğini ve herkesin hoşuna gitmeyebileceğini belirtmek gerek. Bu tasarımın önemli getirisi ancak kadronun standart oturma borulu bir modele oranla daha hafif olarak tasarlanabilmesi. Öte yandan götürüsü ise oturma borusunun içine sele borusunun fazla sokulamaması. Bisikletin su katılmamış bir XC yarışı serisine dâhil olduğu ve ‘seleyi alçaltmaya ne gerek var sevgilim? Mühim olan hafıfliğimiz!’ ekolünden gelmesi elbette bunun başlıca nedeni.

MTBTR’de 2010 Trek yenilikleri 1 ve

Trek yenilikleri 2

Trek Top Fuel 9.8
       Trek Top Fuel 9.8

Cannondale

RZ One20

Bu yıl yeni çıkan, daha doğrusu Rize serisinin yeni hâli olan RZ serisinin 120mm’lik süspansiyon mesâfesine sahip model. RZ One20 modeli 140mm’lik One40 modelinin aksine tam anlamıyla bir maraton bisikleti hâlini almış. Süspansiyon mesâfesinin tamamını kullanmaya imkân tanıyacak, ancak sonuna gelip de dibe vurdurmayacak lineerlikte bir amortisör eğrisi, Lefty modelinin tasarımından kaynaklanan bilinen esnemezliği ile birleşince bisiklet inişlerde bir iniş bisikleti kadar olmasa da gayet güven veren bir kullanıma sahip. Elbette daha yüksek süspansiyon mesâfeli modeller ile mukâyese edildiğinde bilhassa inişlerde bisikletin geri kaldığı yadsınamaz. Öte yandan bu geri kalış herhangi bir maraton ya da yarış ortamında belirleyici olmayacak bir kalışken RZ One20 bunu çıkıştaki performansı ile (başta pedal sekmesi yapmayan arka süspansiyon tasarımı) kapatmayı biliyor.

Cannondale RZ One20
       Cannondale RZ One20

Flash

Bu günün yıldızlarından biri muhakkaki Cannondale’in Flash modeli idi. En üst modelinde sadece 7.4 kilo ağırlığındaki bu bisikleti önce bir 15 dakika elimizde tarttıktan sonra mütamadiyen üstünde ayağa kalkıp bütün güç ile hızlanma denemeleri yaptık. Bunun nedeni aşikâr. Profesyonel ortamda kullanılan bir XC bisikletinden bile 1 ile 2 kilo arasında daha hafif olan Flash’ın tabir câizse varlığı ile yokluğu bir. Bisiklet pedalın her santim çevrilmesini üzerindekini ileri atarak dönüşe çeviriyor. Daha önce Scott’ta çalışan Peter Denk’in tasarladığı kadro sadece 950 gram. Bu değer ilk etapta çok çarpıcı olmasa da (Denk de zâten kadroyu 900 gramın altına indirmenin çok kolay olduğunu, ancak Cannondale’in en hafif değil, en hafif ve esnemez kadroyu istediğini belirtiyor) Cannondale’in ‘system integration’ yöntemi sayesinde ulaştığı değer çarpıcı. Buna ek olarak test ettiğimiz modelde önde 3 dişlili bir aynakol olduğunu ve bunun bu bisiklete gerçekten fazla olduğunu, iki dişlinin bu bisiklet için fazlasıyla yeterli olacağını belirtelim. Bütün bu anlattıklarımız bisikletin tamamen fişek gibi ilerlemeye yönelik ve hız odaklı bir tasarıma sahip olduğu izlenimini edindirse de bisiklet şaşırtıcı derecede konforlu. Bunda en önemli etken bisikletin orta bölgesinde incelen sele borusu. Bisikletçiye hissettirmeden ciddi manada esneyerek darbe emişi sağlayan bu detay için Cannondale mühendislerini gerçekten tebrik etmek gerek.

Cannondale Flash
       Cannondale Flash

MTBTR’de 2010 Cannondale yenilikleri

Marin

Mount Vision 5.8

Marin kendine has “QuadLink” arka süspansiyon tasarımı ile dikkat çeken bir marka. Görsel olarak tasarımda bu yıl bir yenilik yok. Fakat bisiklete binince bir farklılık hissediliyor. Bilhassa süspansiyonun karakterinde bir yumuşama ve daha lineer bir yapı söz konusu. Bunun birinci nedeni Marin’in bu yıl arka amortisörü daha düşük hava basıncı ile çalışmasını sağlaması, ikinci olarak ise süspansiyon mesâfesinin orta bölümündeki hareket kabiliyetini arttırmış olması. Bisikletin yüksek yanal esnemezliği bu daha da ‘yumuşayan’ süspansiyon karakteri ile birleşince ortaya gerçekten konforlu ama bir o kadar da hızlı bir bisiklet çıkıyor. Sadece inişlerde değil, bu yıl daha dik olarak tasarlanan oturma borusu çıkışlarda pedal çevirme verimini arttırıyor.

Marin Mount Vision 5.8
       Marin Mount Vision 5.8

MTBTR’de 2010 Marin yenilikleri

Orbea

Alma

”Julien Absalon’un bir bildiği olmalı elbette” (gerçi test ettiğimiz model onunkinden daha aşağıda ama temel, yani kadro aynı) diyerek Orbea’nın karbon Alma modelini de kullandık. En meşhur kullanıcısından da tahmin edileceği üzere Alma tam anlamıyla bir XC yarış bisikleti. Son derece atak yapısının yanısıra uzun üst borusu bisikletçiyi ileri yatık bir konuma sokarken, bisikletin 560mm enindeki gidonu ne iş için yapıldığının göstergesi adeta. Karbon kadro titreşim emişi açısından başarılı, ancak enterasan bir şekilde bir karbon tınısına sahip.

Orbea Alma
       Orbea Alma

Kadın Bisikletleri

Scott Contessa Spark 25

Günün ikinci yarısının en keyifli binişini Spark ile birlikte yaptım. Bisikleti ilk gördüğümde düşüncem ‘bu renkte bir bisiklete hiç binmek istemem ama söz konusu Spark’sa bir deneyeyim’ şeklinde idi (Spark Contessa’nın elbette başka renkleri de var). Bisiklete ilk bindiğimde amortisörlerin olağanüstü güzel çalışıyor olması ilk dikkatimi çeken özelliği oldu. Bayanlar için özel tasarlanmış bisikletlere binmeye alışık olmadığım için hep bu kadro bana fazla mı küçük diye düşünsem de kadro üstünde oldukça rahattım. Bisiklet çift amortisörlü olmasına rağmen oldukça hafifti. Yokuş aşağı bozuk zeminde aşağıya inişlerde amortisörlerin güzel çalışması sayesinde son derece konforluydum. Spark’ın en güzel özelliği bence markanın bu yıl tanıttığı gidon üzerinden hem ön hem arka amortisörü aynı anda kilitleyebilmemdi (TwinLoc). Yokuş yukarı çıkarken de kadronun esnemezliği son derece yüksekti. Bisiklet üzerinde giderken insanın içinden hep bir yerlerden atlayası zıplayası oynayası geliyordu. Bu son bayanlar için özel bir geometri ile üretilmiş bisiklet deneyimimden sonra bir daha bisiklet alrken buna özellikle dikkat edeceğim kararını aldım.

Scott Spark Contessa
       Scott Spark Contessa

MTBTR’de 2010 Scott yenilikleri

Specialized Safire Comp

Çok uzun yıllardır Specialized’ın bayan modellerinden birini denemek istiyordum kısmet 2009 Demo Day’e imiş. Safire, rengi ve geometrisi ile gerçekten çok hoş gözüküyordu. Bisiklete biner binmez inanılmaz keyifli bir sürüş olacağını anladım, bu kadar dengeli, yeri bu kadar güzel kavrayan bir bisiklete uzun zamandır binmemiştim. Çift suspansiyon olayını çok sevdim, meğer ne kadar rahat bir şeymiş arka amortisör. Ön ve arka amortisörü, amortisörün üzerinden istediğimiz şekilde ayarlayabilmek mümkündü, sürüş anında ayar yapabildiysem de çok rahat olmadı. Safire’e binmek yaramaz bir çocuk ile vakit geçirmek gibiydi. Oldukça hızlı, dinamik ve bir o kadar kontrollü. Specialized markasını bayanlar için özel tasarımlar ve renkler kullandığı için, buna değer bulup emek ve zaman harcadığı için her zaman takdir etmişimidir. Bu bisikletten sonrada aynı duyguları hissettim.

Specialized Safire
       Specialized Safire

Giant Cypher

Bayanlar ile ilgili güzel çalışmaları olan markalardan biri de hiç kuşkusuz Giant. www.giantforwomen.com diye bir web sayfası da olan Giant’ın Cypher modeli ile keyifli bir 6km geçirdik. Öncelikli olarak renk seçimi çok başarılı idi. Koyu gri metalik kadro turkuaz rengi ile birleşince güzel bir görüntü sergilemiş. Geometrisi ise bayanlar için özel tasarlandığı için aradaki fark hissedilmeyecek gibi değildi. Çift amortisörlü bir model olan Cypher hızlı, yol tutuşu kuvvetli, bir o kadar da dengeli idi. Parkurun en taşlık inişinin akabindeki viraja oldukça hızlı girdiğimde bisikletin hakkını verdiğimi düşündüm. Diğer bayan modellerinde olduğu gibi gidon uzunluğu ve duruşu biraz agresif ve iddalı gözükse de daha güvenli bir sürüş sağlıyordu.

Giant Cypher
       Giant Cypher

 

  Bu haber 8093 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015