Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Ocak . 2021  
Eurobike 2009 - Bisikletler 1 (B-G)

Eurobike 2009 - Bisikletler 1 (B-G)

Eurobike 2009 - Bisikletler 1

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 3.9.2009

Fotoğraf Albümü

Eurobike 2009 bisikletler fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bergamont

Alman markası Bergamont bu yıl yeni bir yarış modeli ile karşımızda. Fastlane Team adından da anlaşılacağı gibi 100mm’ye sahip ve hızlı kullanım için tasarlanmış bir model. Önde Magura’nın Durin’i, arkada Fox RP23 darbe emmeyi üstlenen öğeler. Yüksek hızlardan durmayı da Magura’nın Martha SL’i sağlıyor.

Bergamont Fastlane Team
       Bergamont Fastlane Team

Bianchi

XC yarışçıları için Bianchi şânına yaraşır bir modelle karşımızda bu yıl: Methanol. Bisikletin karbon kadrosunun en ilgi çekici özelliği markanın kadronun üretiminde üç farklı karbon lifini bir arada kullanması. Ayrıca Bianchi’nin ERC (Embedded Reinforcement Construction) olarak tanımladığı kadro borularının içini iki hazneli bir hâle getiren içindeki destek de dikkate değer. Darbeleri emen çeki borusu tasarımı ile kadronun ağırlığı 48cm boyda 1.170 gram. BB30 orta mil yatak standardına sahip Methanol serisinin en üst modeli Methanol SL 9900’de çekiş sisteminde SRAM XX, amortisör olarak da Magura Durin Race tercih edilmiş.

Bianchi Methanol
       Bianchi Methanol

Bionicon

160mm süspansiyon mesâfesine sahip yeni Tesla modeli markanın kendine has ‘yürüyen aksam ayar imkânı’ özelliğini, yani değişken süspansiyon mesâfeleri ve geometri olgusunu çekiş sisteminden gelen güçlerden bağımsız çalışan bir süspansiyon kinematiği ile birleştirmek hedef gözetilerek tasarlanmış. Platformsuz arka amortisörün böylece fazla sekme yapmaması bu uğraşının bir sonucu. ISGC zincir kılavuzu standardına sahip bisiklette arkada 12mm sokma mil tercih edilmiş.

Bionicon Tesla
       Bionicon Tesla

BMC

Çift süspansiyonlu modellerde BMC iki yenilenmiş modele sahip bu yıl. XC yarışçıları için 100mm’lik, 10 kilo ağırlığındaki Fourstroke FS01 L boyunda arka amortisör olmaksızın sadece 1650 gramlık karbon bir kadroya sahip. Genişleyen oturma borusu, ‘natural born postmount’ (frenin direk postmount ayağına vidalanması) ve kadronun içinden geçen kablolar önemli yenilikler.

BMC FS1
       BMC FS1

Maraton türü bir bisiklet isteyenler Speedfox SF01 ile ilgilenebilirler. 120mm’lik bisiklet üç defa dipçiklenmiş alüminyum kadroya sahip. Her iki modelde de APS (VPP) arka süspansiyon tasarımı kullanılmış.

BMC SF1
       BMC SF1

Cannondale

MTBTR’de 2010 Cannondale yenilikleri

Canyon

Bir Alman markası daha. Canyon bu yıl enduro modeli Torque’u baştan aşağı yenilemiş. Kadronun üzerinde negatif sıkışma mesâfesini okuma imkânı, yenilenen ve sızdırmazlığı arttırılan yataklar ve bisikletin tırmanma performansını da bir nebze üstte tutmak için ‘Anti-Squat-Kinematik’, %6 daha fazla süspansiyon mesâfesi, %5 daha düşük ağırlık, %5 artan esnemezlik, SRAM Hammerschmidt uyumu geçen yılki Torque ES ve Torque FR modellerinin yerini alan tek modelin ana hatları.

Canyon Torque
       Canyon Torque

Corratec

Corratec’in geçen yıl alüminyum modellerle karşımıza çıkan 2CIRCLE arka süspansiyon tasarımı 2010 model yılında karbon kadrolarda da kullanılmaya başlanıyor. Arka eklemin çeki borusundan oturma borusuna taşıyarak XC sahasında süspansiyon tepkisini daha sportif bir şekilde tasarlayan Corratec bu sistemi 2010 yılı Airtech Revolution ve WorldCup modellerinde kullanmış.

Corratech Airtech Revolution
       Corratech Airtech Revolution

Corratech Airtech Worldcup
       Corratech Airtech Worldcup

Cube

Ülkemize Aslı Bisiklet distribütörlüğünde yeni gelen markalardan olan Cube da bu sene fuarda gerek tasarımları, gerekse teknolojileri ile göz dolduran markalardan biri. Yeni bir karbon sabit kadrolu bisiklet, yeni bir karbon all-mountain modeli ve bir serbest sürüş modeli bu yılın yenilikleri.

Reaction yeni XC yarışı modeli. Serinin GTC kodlu karbon kadrolu modeli bilhassa yarışçılara özgü geometrisi ile dikkat çekiyor. Gerek çeviklik, gerekse yüksek hızda dengenin ana hedef olarak gözetildiği kadroya 100mm’lik süspansiyon öğesi monte edilmiş. Ortamil yatağı kadroya preslenmiş, kadronun alt borusu ve çeki boruları geniş tutulmuş, ki bu esnemezliği arttıran unsur. Genişlemeye rağmen çeki borularının dikey esnemesinde bir azalma olmamış.

Cube Reaction
       Cube Reaction

Stereo Super HTC modeli karbon kadrolu ve kısmen ağır kullanımın kapılarını açan bir model. Kadro Advanced Twin Mode yöntemi ile üretilmiş. Buna ek olarak esnemezliği arttırmak için kadroya preslenmiş orta mil yatakları ve konik alın borusu dikkat çeken noktalar. Ayrıca kadronun içinden geçen kablolar da görsel (ve kullanışsal) artı değer. Bisikletin 140mm süspansiyon mesâfesi ile sadece 11.5 kilo olduğunun da altını çizelim.

Cube Stereo
       Cube Stereo

Son olarak Hanzz Cube’un ilk serbest sürüş modeli. 188mm süspansiyon mesâfesine sahip olan bisikletin ağırlığı 16.5 kilo. Rock Shox Totem ve Fox DHX 4.0 kullanılan süspansiyon öğeleri, Shimano Saint ise fren ve viteslerde karşımıza çıkıyor.

Cube Hanzz
       Cube Hanzz

Felt

Sabit kadronun bitmediğinin bir göstergesi de Amerikan markası Felt’in bu yılki yeniliği: Six modeli XC ve maraton yarışları için geliştirilmiş modelde Felt’in karbon yol bisikleti üretiminde elde ettiği tecrübeden faydalanılmış. Çeki borularının ince tutulması konforu arttırıcı bir etken olarak nitelendirilirken büyük çaplı alt borunun alt kısmında bulunan taş kalkanı dikkat çekiyor. Boyalı hâli ile birlikte kadronun ağırlığı Felt’in belirttiğine göre 1.200 gram. Seri 100mm süspansiyon mesâfesine sahip 4 model içeriyor.

Felt Six
       Felt Six

Focus

Ünlü Alman markası da bu yıl üç yeni modelle karşımıza çıkıyor. Yenilenen hali ile sabit kadrolu yarış modeli Raven 2010 model yılında ‘modaya uyup’ ön bölgedeki esnemezliği arttırmak için konik alın borusu ile donatılmış. Kablo ulaşımı kadronun içine alınmış. BB30 orta mil yatağı standardı da kadronun esnemezliğine olumlu etkide bulunan bir unsur. İnce çeki boruları daha dışa taşınmışlar, bisiklet artık 2.4 inç kalınlığına kadar lastik ile kullanılabiliyor. Arka disk fren alıcısı alt çeki borusuna taşınmış. Focus bunun disk frenin esnemezliğini arttırdığını belirtiyor. En üst model Raven Extreme SRAM ve Rock Shox’ın XX serisi ile donatılmış.

Focus Raven
       Focus Raven

Project modeli önde 160 ya da 150mm, arkada 150mm’lik süspansiyon mesâfesi ile enduro sınıfında markanın yeni temsilcisi. Focus’un kendi tasarımı olan ‘Knuckle Box’ kadronun yanal esnemezliğini arttırıyor ve arka amortisöre etki eden güçleri azaltıyor. Konik alın borusu ‘hammerhead’ (asimetrik dipçiklenmiş) üst boru ve geniş, trapez şeklindeki alt boru ile birlikte esnemezliğe olumlu etki eden diğer unsurlar. En üst modelde Fox RP23 ve Talas RC2 amortisörler ile SRAM Hammerschmidt kullanılmış.

Focus Project
       Focus Project

Son olarak all-mountain modeli, 140mm süspansiyon mesâfesine sahip olan Thunder da yenilenmiş. Knuckle Box kadro tasarımı, rulmanlı arka amortisör ayağı, konik alın borusu ve aynakolu sökmeden arka süspansiyonun alt yataklarına bakım yapılabilme imkânı modelin diğer özellikler.

Focus Thunder
       Focus Thunder

Fuji

Fuji bu yıl iki yeni model ile ürün yelpazesini genişetmiş. 100mm süspansiyon mesâfesine sahip olan çift süspansiyonlu karbon model DSR 10 kilonun altındaki ağırlığı ve tamamen Shimano XTR donanımı ile dikkat çekiyor. İlla ki sabit kadrolu olsun diyenler için marka karbon SLM LTD modelini hazırlamış. Kadroyla yekpâre sele borusuna sahip olan ve tamamen SRAM XX grubu ile donatılmış olan bisikletin ağırlığı Fuji’nin belirttiğine göre 8 kilo civarında.

Fuji DSR
       Fuji DSR

Fuji SLM
       Fuji SLM

Geotech

Ülkemizde Delta Bisiklet’in markası olarak tanınan Geotech de bu yıl fuarda ürün sergileyen yegâne Türk menşeli markaydı. Dağ bisikleti açısından baktığımız zaman en çok ilgi çeken model şüphesiz Carboni Ultra XT modeli idi. Adından da anlaşılacağı gibi tamamen Shimano XT çekiş sistemine sahip, karbon tekerlek göbekleri, Tektro Auriga frenler ve Rock Shox Recon U-Turn ile donatılmış olan bisiklet Türk pazarına bu kadro tasarımından daha kibar bir tasarım ile girecek.

Geotech Carboni
       Geotech Carboni

Markanın dağ bisikleti sahası dışındaki yenilikleri de göz doldurucu. Bambu ve karbon karışımı kadroya sahip Biolux modeli özel olarak üretilmiş, yani şimdilik Türk pazarı için düşünülmüyor. Ağırlığı yaklaşık 11 kilo olan bisiklette yekpâre tekerlek mili alıcısı, Shimano XT ve Deore çekiş sistemi ile Avid mekanik disk frenler tercih edilmiş.

Geotech Biolux
       Geotech Biolux

Türk pazarına girecek bir diğer model ise zamana karşı moedli olan Carbonium. Vites ve tren sistemi Shimano Ultegra olan bisiklet Türkiye’ye yol bisikleti gidonu ile gelecek.

Geotech Carbonium
       Geotech Carbonium

Son olarak MiniBig modeli karbon kadrosu, minik boyu, ama bu minik boya rağmen yavaş kalmaması için önde 53/39 oranlı dişlileri Shimano Ultegra vites sistemi ve Continental GranPrix lastikleri ile kesinlikle etkileyiciydi.

Geotech Minibig
       Geotech Minibig

Geotech Minibig
       Geotech Minibig

Ghost

Bu yılın önemli modalarından diyebileceğimiz karbon kadrolu all-mountain bisikletlerine bir örnek de Ghost firmasının yeni AMR ve AMR+ modelleri. AMR+ 150mm süspansiyon mesâfesinde 11.5 kilo. Kadroya preslenen orta mil yatakları önde (15mm) ve arkada (12mm) sokma mil, konik alın borusu ile göz doldururken AMR modeli 120mm süspansiyon mesâfesini arka amortisör mafsalındaki iğne yatak sayesinde oldukça verimli kullanabiliyor. Son olarak markanın maraton modeli RT Lector detaylarda geliştirilmiş bir kadroya sahip.

Ghost AMR
       Ghost AMR

Ghost AMR+
       Ghost AMR+

Ghost RTLector
       Ghost RTLector

Giant

MTBTR’de 2010 Giant yenilikleri

GT

GT bu yıl dağ bisikleti dünyasının en meşhur modellerinden biri olan Zaskar’ı Zaskar Carbon Team adı altında SRAM’ın XX grubu ile donatıyor, karbon kadroda değişen birşey yok. Buna ek olarak markanın yeniliği 130mm süspansiyon mesâfesi sunan ve gene markaya özgü I-Drive kinematiğine sahip Sensor serisi.

GT Zaskar
       GT Zaskar

GT Sensor
       GT Sensor

Diğer Eurobike 2009 Bisiklet Makâleleri

Bisikletler 2 (H-N)

Bisikletler 3 (O-Y)

 

  Bu haber 13047 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015