Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Kasım . 2020  
Eurobike 2009 - Bisikletler 2 (H-N)

Eurobike 2009 - Bisikletler 2 (H-N)

Eurobike 2009 - Bisikletler 2

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 3.9.2009

Fotoğraf Albümü

Eurobike 2009 bisikletler fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Hai

Karbon konusunda en agresif firmalardan biri olan Alman Hai bu yıl XC yarışı/maraton sahasında çift süspansiyonlu Sleek modeli ile sabit kadrolu Greed modeli. Sleek 110mm süspansiyon mesâfesine sahip. Konik alın borusu, yassı çeki boruları, içi boş karbon arka tekerlek alıcısı ile kadro 49cm boyda amortisör olmaksızın sadece 1.690 gram ağırlığında. Greed modeli ise Sleek’in sabit kadrolu hâli denebilir. Onun gibi en üst sınıfta SRAM XX ile donatılmış olan bisikletin sele borusu darbe emişini arttırmak amacıyla orta kısımda daha ince duvar kalınlığına sahip. Kadro ağırlığı 49cm boyda 1.030 gram.

Hai Sleek
       Hai Sleek

Hai Greed
       Hai Greed

Ibis

Ibis’in en son tanıttığı arka üçgeni hareketli Tranny sabit kadrolu modelden sonra bu yıl en önemli yenilik Prototype Mojo HD. Adından da anlaşılacağı üzere henüz bir prototip aşamasında olan bisikletin ana hatları belli. Genel olarak Mojo Carbon modeli üzerine kurulu ve dolayısıyla Mojo Carbon’un yokuş çıkış performansını vermek üzere tasarlanmış olan bisiklet konik alın borusuna sahip, 160mm süspansiyon mesâfesi sunuyor. Son derece sağlam ve güçlü arka yapıya ek esnemezlik katan bir unsur Maxle sokma mil kullanımı. Kadro SRAM Hammerschmidt uyumlu değil, yani ISGC standardına sahip değil. Onun yerine MRP markası özel olarak Ibis için bir zincir kılavuzu geliştirmiş. Bisiklette fren ve vites kablolarının yönü üstten ya da alt boru üzerinden olabiliyor. Son olarak bisikletin arka amortisör kinematiğinin sadece hava ile çalışan amortisörler için tasarlandığını, yaylı amortisör kullanıl(a)madığını belirtelim.

Ibis Mojo HD
       Ibis Mojo HD

Jamis

Jamis de çift süspansiyon tasarımında özgün yollar izleyen markalardan biri. Markanın MP3 Suspension adını verdiği arka süspansiyon tasarımı bu yılki yeniliklerden. 130mm süspansiyon mesâfesine sahip SixFifty modelleri ve XC yarışları için tasarlanmış olan başta Dakar XCR Team ve XCR serisinin geri kalanı da dikkate değer modeller.

Jamis Dakar XCR Team
       Jamis Dakar XCR Team

Jamis SixFifty
       Jamis SixFifty

Kona

Markanın 22. yıldönümünde yeni all-mountain modeli Cadabra Kona’nın kendi süspansiyon tasarımı olan MagicLink’e sahip. Bu modelin kardeşi Abra Cadabra ile birlikte bu bisikletler mümkün olduğunca geniş bir kullanım sahasını kaplamak için tasarlanmışlar.

Kona Abracadabra
       Kona Abracadabra

Kona Cadabra
       Kona Cadabra

XC sahasında ise yeni ve renkli kadrosu ile dikkat çeken Kula Gold ve Hei Hei modelinin yeni versiyonu Hei Hei 100 bu yılın haberleri. Son olarak dirt-jump sahasındaki Stuff markanın 2010 yeniliği.

Kona Hei Hei 100
       Kona Hei Hei 100

Kona Kula Gold
       Kona Kula Gold

Kona Stuff
       Kona Stuff

Kraftstoff

Avusturyalı Kraftstoff yeni çıkan ve etkileyici ürünlere sahip bir marka. Sabit kadrolu modellerde üç defa dipçiklenmiş titanyum kadrolu 8.8 kiloluk h1 ti monostay arka tasarımı ile yarış ortamı için tasarlanmış, 9.2 kiloluk h1 evo modern bir karbon bisiklet olarak düşünülmüş. Çift süspansiyonda ise 105mm süspansiyon mesâfeli ve 10.2 kilo ağırlığındaki X1 Evo, 140mm ve 11.7 kiloluk all-mountain modeli M1 ve son olarak 240mm’lik ve 17.4 kiloluk D1 Evo göz dolduran modeller.

Kraftstoff H1 Evo
       Kraftstoff H1 Evo

Kraftstoff H1 Ti
       Kraftstoff H1 Ti

Kraftstoff M1 Evo
       Kraftstoff M1 Evo

Kraftstoff D1 Evo
       Kraftstoff D1 Evo

KTM

Avusturyalı bisiklet markasının bu yıl en ilgi çekici modeli herhalde erace modeli. Adından da anlaşılacağı gibi aslında tam teşekküllü bir dağ bisikleti olan modelin en önemli özelliği kadrosunun içinde taşıdığı akü. Arka tekerlek göbeği bisikletçiyi pedal çevirme esnasında dört kademeli olarak destekleyen BionzX. Öte yandan bisikletin toplamda 21 kiloya ulaşan ağırlığı ciddi bir spor bisikleti olma iddiasını da ortadan kaldırıyor.

KTM Erace
       KTM Erace

Bunun dışında 7005 alüminyum kadrolu Race Action modelinin kadrosu yüksek bir STW (esnemezlik ile kadro ağırlığının oranı) değeri hedeflenerek tasarlanmış. Kadro ağırlığı 1.700 gram civarında.

KTM Race Team
       KTM Race Team

Lapierre

Fransız Lapierre en eski serilerinden biri olan X-Control serisinde bu yıl 100mm’lik XC yarışı modellerinin yanına 120mm’lik maraton modellerini de ekliyor. X-Control serisinin üçüncü nesli olan bu serideki 100mm’lik bisikletlerin en üst modeli X-Control 900 SRAM XX ve Rock Shox SID Worldcup ile sadece 10.1 kilo ağırlığında. 120mm’lik modellerin zirvesi olan X-Control 910 ise 10.4 kilo, tamamen Shimano XTR donanımlı, Mavic tekerlekli ve Fox amortisörlerle donatılmış.

Lapierre X-Control 900
       Lapierre X-Control 900

All-mountain sınıfında tekerlek çeviren Zesty de karbon kadroya bürünen modellerden. 2010 model yılında 140mm süspansiyon mesâfesine sahip olan Zesty en üst modeli olan Zesty 914’te 11 kilonun biraz üzerinde bir ağırlığa sahip. Karbon kadro alüminyum muâdilinden yarım kilo daha hafif.

Lapierre Zesty 910
       Lapierre Zesty 910

Son olarak XC yarışçıları hâlâ sabit kadrolu model arıyorlarsa markanın Prorace modeline bakabilirler. Lapierre bu modelde tekerlek montaj bölümleri, kablo hattı, orta mil ve çatal yatağı da olmak üzere tamamen karbon kullanmı. Kadrosu 1040 gram olan bisikletin ağırlığı 8.8 kilo.

Lapierre Prorace
       Lapierre Prorace

Liteville

Neredeyse tek kadro ile 5 bisiklet çıkarma ustası olan (bu kötü birşey demek değil, aksine kadronun çok yönlülüğünü ortaya koyuyor) Liteville 2010 model yılına 301 modelinin yeni hâlini ürün yelpâzesine dâhil ediyor. Kadro 120mm, 140mm ve 160mm’lik versiyonlara sahip ve dolayısıyla farklı kullanım sahalarına hizmet ediyor. Arka amortisör ekleminin değiştirerek süspansiyon mesâfesi değişirken orta mil yüksekliği, alın açısı ve negatif sıkışma mesâfesi de ona göre değişiyor.

Liteville 301
       Liteville 301

Marin

MTBTR’de 2010 Marin yenilikleri

Merida

MTBTR’de 2010 Merida yenilikleri

Mondraker

İspanyol bisiklet üreticisi Mondraker’in bu yılki en önemli yeniliği Summum. Arkada 210mm, önde ise 200mm süspansiyon mesâfesine sahip olan iniş bisikletinin ağırlığı sadece 14.8 kilo. Üstüne üstlük bu ağırlık seri, ‘normal’ parçalarla ulaşılmış bir ağırlık. Süspansiyon sistemi önde Fox 40 RC2’den, arkada ise Fox RC4’ten oluşuyor, tekerlekler Mavic Deemax Ultimate.

Mondraker Summum
       Mondraker Summum

Morewood

Güney Afrikalı bisiklet üreticisi Morewood da bu yıl iki yeni ürünle fuara katılan firmalardandı. XC sınıfında arkada 100mm, önde seçilen amortisöre göre 80-120mm süspansiyon mesâfesine sahip çift amortisörlü Zula modeli M boyunda amortisör dâhil 2.450 gram kadro boyuna sahip. Bu kadar konfor bile fazla deyip de sabit kadrodan şaşmama kararında olanlar için marka ayrıca M boyunda 1.400 gram ağırlığındaki alüminyum kadrolu Kwela modelini piyasaya sürüyor. Son olarak 180mm süspansiyon mesâfesine sahip olan ve arka yapısının süspansiyon oranını düşük tutması nedeniyle uzun ömrüne özellikle vurgu yapulan Kalula markanın yeni serbest sürüş modeli.

Morewood Zula
       Morewood Zula

Morewood Kwela
       Morewood Kwela

Morewood Kalula
       Morewood Kalula

Nicolai

Helius serisine bu yıl dâhil olan model Helius AFR (All Freeride). Markanın belirttiğine göre Downhill tarzı uzun inişlerden bisiklet parklarında kullanıma kadar oldukça geniş bir yelpaze için tasarlanmış olan model ayarına göre 175mm-197mm arasında süspansiyon mesâfesine sahip ve 180mm’lik Rock Shox Totem amortisörü ile alın açısı 67 derecenin de altına düşüyor. Buna rağmen kadro ağırlığı arka amortisör olmadan 3.5 kilonun altında tutulmuş.

Nicolai Helius AFR
       Nicolai Helius AFR

Norco

Bugüne kadar daha ziyâde iniş ve serbest sürüş bisikletleri ile tanıdığımız Norco bu yıl yeni bir sabit kadrolu bisiklete sahip. Team Carbon ve Torrent modelleri ile marka XC yarışı sahasına da girmeye çalışıyor. Kadronun yapımı esnâsında özel olarak seçilen bir reçine kadroyu darbelere karşı %20 daha dayanıklı kılmış.

Norco Torrent
       Norco Torrent

Diğer Eurobike 2009 Bisiklet Makâleleri

Bisikletler 1 (B-G)

Bisikletler 3 (O-Y)

 

  Bu haber 11167 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015