Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Ocak . 2021  
Eurobike 2009 - Bisikletler 3 (O-Y)

Eurobike 2009 - Bisikletler 3 (O-Y)

Eurobike 2009 - Bisikletler 3

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 3.9.2009

Fotoğraf Albümü

Eurobike 2009 bisikletler fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Orange

İngiliz Orange markası da her zaman olduğu gibi karakter sahibi bisikletler çıkarmayı bilen markalardan. MIII markanın yeni dirt-jump tasarımına sahip olan ve MII’nin devamı niteliğindeki modeli. Orange’ın portfolyosunda daima yer alan çelik sabit kadrolu model kontenjanını bu yıl R8 dolduruyor, elbette geçen yıldan tanıdığımız P7 modeli de mevcut. R8 sınırlı sayıda (sadece 100 tane!) üretilecek. Bu yıl ayrıca marka 140mm’lik all-mountain modeli Five Diva ve sabit kadrolu Diva ile kadın bisikletçileri de düşünmüş. Son olarak henüz prototip aşamasındaki iniş bisikleti de markanın bu tarz modeller için geliştirdiği ‘Strange’ yan markası altında test edilmeye devam ediyor.

Orange MIII
       Orange MIII

Orange R8
       Orange R8

Orange Five Diva
       Orange Five Diva

Orange Diva
       Orange Diva

Orbea

Julien Absalon’un da kullandığı, yani XC sınıfında dünya şampiyonunu taşıyan bisiklet olan Alma’nın kadrosu 2010 model yılında daha da geliştirilmiş. G Team donanımı ile (SRAM XX, Rock Shox SID WC XX) 9.245 kiloluk bisikletin kullanılan karbon ve başka modellerden de asinâ olduğumuz BB30 orta mil yatak standardı yanında en önemli özelliği kadrosunun 4x4 trapez tasarımı. Geometrik olarak bakıldığında Alma’nın kadrosu iki tane üçgenin değil, iki tane trapezin birleşmesinden oluşuyor. Bu tasarım bisikletin esnemezliğini arttırıyor ve daha yüksek süspansiyon mesâfeli amortisör kullanımına imkân tanıyor.

Orbea Alma
       Orbea Alma

Rocky Mountain

Kanadalı üretici 29” tekerlekli modellerine daha fazla ağırlık vermeye başlıyor bu yıl. Altitude, Vertex ve Blizzard bu yıl büyük tekerleklerle karşımıza çıkıyorlar. Konik alın boruları, kadroya vidalanan ön attırıcı gibi detaylar dikkat çekiyor. Fransız Sabrina Jonnier’nin Nissan UCI Dünya Kupası’nda kullandığı Flatline Worldcup modeli geçen yılki Flatline ile geometric açıdan aynı, yalnız kadro bu yıl bir nebze daha hafiflemiş.

Rocky Mountain Altitude 29
       Rocky Mountain Altitude 29

Rocky Mountain Vertex 29
       Rocky Mountain Vertex 29

Rocky Mountain Flatline WC
       Rocky Mountain Flatline WC

Rotwild

Alman marka X1 modeli ile all-mountain sınıfında konumunu yeniliyor. Önde 150mm’lik bir Fox Talas, arkada da 145mm’lik bır Fox amortisör, alçaltılabilen bir sele borusu, Formula The One frenler ile bisikletin kadrosu eski modele oranla %10’dan fazla ağırlık tasarrufu yaparak amortisör dâhil 2.800g. X1 modelinin kardeşi ise C1. Geçen yıl C1 adı altında iki farklı süspansiyon mesâfesine sahip model varken bu yıl C1 120mm ile daha tur bisikleti konumunda.

Rotwild X1
       Rotwild X1

Rotwild C2
       Rotwild C2

Marka karbon R2 modelinde ise ‘Efficient Dynamics’ adı altında pedal çevirme ve süspansiyon performansında üst noktanın yanısıra mümkün olduğunca yüksek konfora ulaşmaya çalışmış. Önemli nokta 110mm süspansiyon mesâfesi sunan bisikletin arka amortisörün progresyonu ile birlikte bir platforma ihtiyaç duymaması.

Rotwild R2
       Rotwild R2

Salsa

Bisikletleri olduğu kadar kadro donanımı ile de ilgi çeken Salsa bu yıl bayağı yenilikler sergiledi. 29 inç sahasında çelik kadrolu Mamasita, skandiyum kadrolu Selma modeli ve çift süspansiyonlu El Kaboing en çok ilgi çekecek modeller.

Salsa Mamasita
       Salsa Mamasita

Salsa Selma
       Salsa Selma

Salsa EL Kaboing
       Salsa EL Kaboing

Santa Cruz

Sayfamızı düzenli takip edenler Santa Cruz’un bu yılki önemli yeniliği olan karbon kadrolu Blur XC modelini anımsayacaklardır. Santa Cruz bu eğilimi devam ettirerek şimdi all-mountain sahasındaki Blur LT modelini de Blur LTc adı altında karbon kadro ile piyasaya sürüyor. Arka amortisör dâhil 2.550 gram ağırlığındaki kadro alüminyum modelden yaklaşık yarım kilo daha hafif. Markanın ‘bugüne kadar ürettiğimiz en sağlam ve esnemez bisiklet’ diye tanımladığı konik alın borusuna sahip modelin geometrisi alüminyum modeli ile aynı.

Santa Cruz Blur LTc
       Santa Cruz Blur LTc

Bunun dışında Santa Cruz 29” tekerlekli çift süspansiyonlu TallBoy da markanın kendine özgü VPP arka süspansiyon tasarımını 100mm süspansiyon mesâfesi ile birleştiriyor.

Santa Cruz Tallboy
       Santa Cruz Tallboy

Scott

MTBTR’de 2010 Scott yenilikleri

Simplon

Avusturya’dan devam edelim. Simplon’un bu yıl iki önemli yeniliği var. Bunlardan birincisi geçen yıl tanıtılan Dozer. Karbon kadrolu all-mountain modeli 12mm sokma mil uyumlu kadrosu, doğrudan alt ve üst çeki borularına vidalanan fren kaliper alıcısı kadronun ilgi çeken noktaları. Bu haliyle kadro geçen yıla oranla 270 gram hafiflemiş. En üst model donanımı ile Dozer 11 kilonun altında.

Simplon Dozer
       Simplon Dozer

Çift süspansiyonlu yarış bisikleti Stomp ise daha da hafif. Geçen yıla oranla süspansiyon mesâfesi 115mm’den 100mm’ye indirilmiş ve yarışan hedef kitlesine daha da yaklaşılmış.

Simplon Stomp
       Simplon Stomp

Specialized

MTBTR’de 2010 Specialized yenilikleri

Sunn

Fransız bisiklet markası Sunn 2010 model yılında 3 yeni modele sahip. Tzar modeli sert kullanım için tasarlanmış, krom-molibden kadroya ve 150mm’lik Rock Shox Revelation amortisöre sahip, SRAM Hammerschmidt ile donatılmış. Enduro sınıfındaki Charger serisi modelleri hâlen prototip aşamasında. Arkada 165mm, önde 170mm’lik süspansiyon mesâfesi ile SRAM Hammerschmidt bu modellerin önemli özellikleri. Son olarak gene sabit krom-molibden kadrolu Modular modeli dikkat çekiyor.

Sunn Tzar
       Sunn Tzar

Sunn Modular
       Sunn Modular

Tomac

Bisiklet dünyasının ‘ağabeylerinden’ olan John Tomac bu yıl yeni karbon kadrolu, çift süspansiyonlu bisikleti Carbide SL’i tanıttı. Bisiklet XC yarışçılarının ihtiyaçları gözetilerek tasarlanmış. Arka amortisör dâhil kadronun ağırlığı 2 kilonun altında, süspansiyon mesâfesi arkada 90mm, önde kullanılan amortisöre göre 80-100mm.

Tomac Carbid SL
       Tomac Carbid SL
Tomac’ın 2010 yılındaki bir yeniliği de 160mm süspansiyon mesâfesine sahip olan Vanish modeli. Markanın “son derece zorlayıcı zeminde her daim kullanılabilecek bisiklet” olarak tanımladığı model Tomac’in yeni arka süspansiyon tasarımı IAS (Instant Active Suspension) ile donatılmış. IAS de elbette diğer tasarımlar gibi çekiş ve fren sisteminden gelen ivmelerden bağımsız, verimli bir süspansiyon sistemi oluşturmak üzere düşünülmüş. Gerek ani darbelerde, gerekse süspansiyonun dibe vurmasına yakın anlardaki tepkisi geliştirilmiş, sistemin yanal esnemezliğine yoğunlaşılmış. Düz bir şekilde sisteme dâhil edilen oturma borusu bu tip bisikletlerde önemli bir ayrıntı olan sele borusunu dibe sokmaya imkân tanırken her türlü ön attırıcı kullanımını da mümkün kılmış. İhtiyaç duyulan yatak sayısının da düşük tutulması cabası. Tomac bu tasarım sayesinde pedal ivmelerini süspansiyon sisteminden ayıracak olan ProPedal ya da benzeri bir platform sistemine ihtiyaç kalmadığını, yumuşak bir süspansiyon için gereğinden fazla negatif sıkışma mesâfesi kullanımının lüzumlu olmadığını ve bütün süspansiyon mesâfesi boyunca eşit verim elde edildiğini vurguluyor. Ayrıca kadronun ön ve arka üçgenlerinin tamamen arka amortisörün çalışma prensibi etrafında yüksek yanal esnemezlik sağlayacak şekilde tasarlandığını da vurgulayalım. Tomac IAS tasarımını sadece Vanish modelinde değil, Automatic ve Snyper modellerinde de kullanacak.

Tomac Vanish
       Tomac Vanish

Bu yıl yeni çıkan Vanish’in FoxRP23 arka amortisör ve 1.5” çapındaki alin borusu ile kadro ağırlığı 3600 gram. Amortisör olarak Fox 36 Fit TALAS kullanılmış, çekiş sistemi SRAM X9 ve X0, frenler Avid Elixir CR.

Tomac Vanish
       Tomac Vanish

Trek

MTBTR’de 2010 Trek yenilikleri 1 ve

Trek yenilikleri 2

Bu model yeniliklerine ek olarak bu yıl Trek’in önemli yeniliği arkada kullanılan DRCV (Dual Rate Control Valve). Pratik olarak sıradan bir Fox RP23 amortisörünün üzerine ek bir hava haznesi koyulması ve bu sayede amortisörün süspansiyon eğrisinin daha lineer bir karakter kazanması demek bu. Fox ile beraber geliştirilen bu sistem iki kademeli bir şekilde ufak darbelerde amortisörün tek hazneli bir modelmişçesine çalışmasını, sert darbelerde ise ikinci hava haznesinin devreye girerek amortisör eğrisinin lineerliğini korumasını sağlıyor.

Trek bunun dışında alt seviye sabit kadrolu modellerinde de yeni grafiklerle dikkat çekiyor. Buna ek olarak ‘net molding’ karbon tasarımı sayesinde bu yıldan itibaren Trek sağlamlıktan ödün vermeden tamamen dahilî çatal yatağı sistemine geçiyor.

Trek DRCV
       Trek DRCV

Trek DRCV
       Trek DRCV

Van Nicholas

Hollandalı titanyum bisiklet üreticisi bu yıl ürün yelpâzesine yenilenen all-mountain tipi geometrisi ile sabit kadrolu Mamtor’u çıkarıyor. Bisiklet markanın tasarımı ile bir ‘long travel XC hardtail’ ve bu haliyle diğer sabit kadrolu modellerin sınırlarını da sabit kadronun avantajları ve zevkinden mahrum olmadan aşmak isteyenlere hitap ediyor.

Van Nicholas Mamtor
       Van Nicholas Mamtor

Yeti

Köklü bisiklet markalarından olan Yeti bildik karakterinin aksine 2010 yılında AS-R 5 Carbon ve AS.R 5 Aluminium modellerinde 120mm süspansiyon mesâfesi ile maraton sınıfındada da kendini gösteriyor. Gerek tırmanışlarda, gerekse inişlerde yüksek verim almak için tasarlanmış olan arka süspansiyon bölümü amortisörün orta bölümde hafifçe sertleşmesi ile araziden gelen darbelere yönelik geri bildirimi de arttırıyor. Konik alın borusu ile 2.04 (karbon) ve 2.22 kilo (alüminyum) ağırlığındaki kadrolarda tekerlek bağlantısı olarak sıradan mandal (Quickrelease) kullanılmış, fakat 12mm sokma mile seçeneği de var.

Yeti ASR-C
       Yeti ASR-C

Diğer Eurobike 2009 Bisiklet Makâleleri

Bisikletler 1 (B-G)

Bisikletler 2 (H-N)

 

  Bu haber 10570 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015