Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Kasım . 2020  
Eurobike 2009 - Tekerlek ve Lastikler

Eurobike 2009 - Tekerlek ve Lastikler

Eurobike 2009 - Tekerlek ve Lastikler

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 7.9.2009
Eurobike makâlelerine bisikletin hareketli parçaları, yani jant, göbekler, tekerlekler ve lastiklerle devam ediyoruz. Bu yılın yeniliklerini marka marka inceleyelim.

Mavic

Mavic yeniliklerini üç grupta altında toplamış. Bunlardan birincisi profesyonel sporcular ile birlikte geliştirilen teknolojilere sahip olan ürünler. İkincisi bu yıl geçen yıla oranla daha hafiflemiş olan ürünler. Son olarak da bisiklet dünyasındaki çeşitli standartlara (örneğin 15mm sokma mil, ya da 29” tekerlek) uyum sağlayan seriler.

Dağ bisikleti sahasına baktığımızda XC kullanımından daha sert bir kullanıma doğru gidecek olursak Crossmax ST Disc daha hafif ve esnemez olması ile dikkat çekiyor. ISM (jant tellerinin ara kısmının jantta dipçiklenmesi) bu hafiflemeyi sağlayan en önemli etken. Tekerlek 20mm sokma mil ve gerekirse Lefty uyumlu. Isopulse jant örüm yöntemi (göbek bileziğinin her iki yanında da aynı tel gerginliği) sayesinde güç aktarımı verimli. Çifti 1.650 gram (önde 735, arkada 880 gram).

Mavic Crossmax ST
       Mavic Crossmax ST

Bunun dışında C29ssMax bir taraftan ISM yöntemini 29” tekerlek boyutunda da kullanıp hafiflerken diğer yandan esnemezlikten ödün vermemeyi başarmış. 15 ve 20mm’lik sokma mil kulanımına uyumlu olan tekerlek önde 815 gram, arkada 935 gram (set olarak 1750 gram).

Mavic C29ssMax
       Mavic C29ssMax

Crossride Disc de bu yıl yenilenen modellerden. Giderek yayılan 15mm sokma mil standardına uyumlu olan amortisör Mavic’in giriş sınıfını temsil ediyor. Çift 1.905 g (15mm ile kullanıldığında 1850 gram.

Mavic Crossride
       Mavic Crossride

Son olarak Deemax Ultimate iki kilonun altında bir iniş tekerlek seti. Hafif jantlar, yassı dipçiklenmiş teller ve hafif jantlar ile Deemax Ultimate çabuk hızlanan ve kontrolü daha kolay olan bir model. Önemli nokta jantların genişliğinin 27mm olması sağlamlığı arttıran bir etken. Sadece 12mm (arkada) ve 20mm’lik (önde) sokma mil ile kullanma seçeneği bulunan setin ağırlığı 1965 gram.

Mavic Deemax Ultimate
       Mavic Deemax Ultimate

Ritchey

İki yıllık, Scott-Swisspower takımının dâhil olduğu yarış ortamlarında da sürdürülen geliştirme ve deneme sürecinden sonra Ritchey yeni tekerlek setlerini piyasaya sürüyor. İlk göze çarpan özellik elbette karbon tekerlekler.

Ritchey Superlogic
       Ritchey Superlogic

SuperLogic modelleri tamamen elle yapılıyor. Tek yönlü high-modulus karbon, İsviçre yapımı alüminyum göbekler (Center Lock, 6 vidalı standart için adaptör de mevcut), DT teller ve alüminyum tel başları ağırlığı düşük tutarken esnemezliği arttırıp bakimi kolaylaştıran unsurlar. 25mm enindeki yekpâre üretilen jant geniş arazi sürüsü (XC) lastikleri için tasarlanmış. Ön tekerlek standart mandallı (quick release) ya da 15mm sokma milli (601 gram) olarak iki ayrı modelde piyasaya sürülecek. Arka tekerleğin ağırlığı ise 727 gram. WCS modeli karbon tekerlekli ve Center Lock (ya da adaptör ile 6 vidalı) standarda sahip. Ön tekerlek 625 gram, arka tekerlek 770 gram. Son olarak elle örülen alüminyum disk uyumlu WCS OCR tekerlek setleri WCS göbekler, Center Lock (adaptör ile 6 delikli) standardına sahipler, DT teller ve hafif TRX66 321 delikli jantlardan oluşuyorlar. Ön tekerlek 740 gram ağırlığında, arka tekerlek 829 gram.

Ritchey WCS Carbon
       Ritchey WCS Carbon

Ritchey WCS Alu
       Ritchey WCS Alu

Bu modellere ek olarak Ritchey’nin Swisspower takımı yarışçıları için tasarladığı ve ‘tubular’, yani janta yapışan lastik kullanımına imkân tanıyan jantı olduğunu da hatırlatalım.

Ritchey Superlogic Tubular
       Ritchey Superlogic Tubular

Dağ bisikleti sahasındaki bu yenilikler dışında Ritchey yol bisikletinde 4 modelde karbon kullanıyor. Tam anlamıyla konumuza girmemekle beraber bu sahadaki ilgi çekici tasarım alüminyum jantlara sahip WCS Zeta modelinde. Bu modelde teller aşağıda da görülebileceği üzere janta tam simetrik olarak bağlanmamışlar. Bunun nedeni kabaca ifade etmek gerekirse bisikletin pedal çevrimi ile arka tekerleğin esnemesinin önünü tekerleğin örülüş simetrisini aksi yönde bozarak kesmek.

Ritchey ZetA
       Ritchey ZetA

Syncros

Ritchey’nin ‘kardeş’ markası Syncros da karbon tekerlek furyasından nasibini alıyor. Maraton ve XC yarışçıları için tasarlanmış olan yeni FLCF25 modeli tekerlekler 25mm yekpâre karbondan jantlara sahipler. Göbek olarak 28 delikli, rulmanlı Syncros göbekler tercih edilmiş.

Syncros FLCF25
       Syncros FLCF25

Fulcrum

Ünlü İtalyan tekerlek ve jant üreticisi Fulcrum da bu yıl oldukça ilgi çekici ürünlerle fuardaydı. Markanın geçen yıllardan da tanıdığımız tekerleğe etki eden gücü daha verimli karşılamak için tasarlanmış 2:1 tel oranı gibi teknik özelliklerinin yanında iç lastiksiz kullanım için geliştirilen ‘Ultra-Fit Tubeless’ (jantın üretim esnâsında iç lastiksiz kullanım için tasarlanması), ‘oversize axle’ (tekerlek göbeğinin gövdesinin ve milinin boyutlarının büyük tutulması) gibi özellikleri 2010 model yılının ana hatları.

Yeni tekerleklere gelince. Red Metal 1XL 2:1 tel örülüş oranı, iç lastiksiz kullanım imkânı, rulmanlı yataklara sahip göbeği, sıradan mandalın (QR) yanında önde 15mm, arkada 20mm’lik sokma mil kullanımı seçeneği ve son olarak tel başlarının arası dipçiklenmiş jantı ile bu yılın yeni tekerleği. Önde ve arkada 24’er tel kullanılmış (teller 2:1 oranında, yeni önde örneğin 16 tel solda, 8 tel sağda; arkada ise çekiş sistemi nedeniyle bunun tam tersi dağılım). Tekerleğin set ağırlığı ortalama 1650 gram.

Fulcrum Red Metal 1XL
       Fulcrum Red Metal 1XL

Red Metal 3 modeli geçen yıla oranla 130 gram daha hafiflemiş. Orta sınıf tekerlekte ağırlık tasarrufu yeni jant tasarımından, yeni alüminyum tellerden ve yeni göbekten sağlanmış. Önde ve arkada 24’er telle 2:1 oranında örülmüş olan setin ağırlığı 1685 gram.

Red Metal 5 ve Red Metal 10 modelleri ise serinin daha alt modelleri. Red Metal 5 modeli 24’er telli ve 1805 gram ağırlığı ile sportif Fulcrum sahasına girişi simgelerken Red Metal 10 modeli 1955 gram ile günlük antrenman tekerleği olarak düşünülmüş.

Fulcrum Red Metal 10
       Fulcrum Red Metal 10

Serbest sürüş ve enduro sahasında Fulcrum bu yıl yeni bir seriyi ürün yelpazesine katıyor: Red Zone. Red Zone XLR ve Red Zone olarak iki modeli bulunan tekerleklerde ön tekerlek 15 ya da 20mm sokma mil, arka tekerlek standart mandal (QR) ya da 12mm sokma mil ile kullanım seçeneği sunuyor. 24’er telli modeller 1705 gram (Red Zone XLR) ve 1750 gram (Red Zone) ağırlığındalar. Her iki model de UltraFit tasarımına sahipler ve dolayısıyla iç lastiksiz kullanım için özel olarak tasarlanmışlar.

Fulcrum Red Zone XLR
       Fulcrum Red Zone XLR

DT Swiss

DT Swiss bu yıl yepyeni bir tekerlek göbeği tasarımı ile fuarda en çok ilgi çeken markalardan biriydi. İç lastiksiz kullanılabilen, TRICON adı verilen tasarımın ana hedefi mümkün olan en fazla esnemezlik ile en düşük ağırlığı bir araya getirmek. Sistemi belirleyen birkaç nokta var.

DT Swiss Tricon
       DT Swiss Tricon

İki parçalı göbekte göbek bileziği ile gövdesi farklı parçalar. Bu tasarımın getirisi göbekte kullanılan yatakların tolerans payının daha düşük olması ve bu sayede ömürlerinin uzaması. Tekerleklerde kullanılan tellerin doğrusal konumları göbek bileziğinde tel başlarında esneme olmamasını ve tellerin her iki ucunda da daha sağlam durmasını sağlıyor. Ayrıca tellerin her iki başında da torks vidaları kullanılması telleri sıkıştırırken ve ayarlarken daha verimli tork aktarımı sağlayan bir özellik. Tellerin janta vidalandığı noktalarda kullanılan yassı ve geniş yüksük tasarımı janta etki eden gücün daha iyi yayılması demek. Jantın yan duvarlarının içbükey tasarımı tekerleğin hava basıncı ve telin jantı çekmesinden kaynaklanan kuvvetlere daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Son olarak tekerlek göbek bileziğinden çıkan tellerin bir radyal bir kesişmeli olarak dizilmiş olmaları ideal bir yanal esnemezlik ve tork aktarımının önünü açıyor.

DT Swiss torx vida / yassı ve geniş yüksük
       DT Swiss torx vida / yassı ve geniş yüksük

Tricon sistemi dağ bisikleti sahasında markanın XM 1550 Tricon modelinde var. Hafif ve sağlam bir ‘cross mountain’ sınıfı tekerleği olarak tasarlanmış olan bu model kaynaklanmış jantlar ve Tricon sisteminin bütün teknik özelliklerine sahip. Adından da anlaşılacağı gibi 1550 gram ağırlığındaki set normal mandalın (QR) yanında önde 15mm, arkada 12mm’lik sokma mil (sadece Syntace X-12) ile de kullanlabiliyor.

DT Swiss XM 1550
       DT Swiss XM 1550

XC yarışçıları için tasarlanmış olan XRC 1350 modeli markanın XRC 1250 modelinden sonraki en hafif tekerlek modeli. Karbon jantlar üzerinde 28er telin üçlü kesişme ile örüldüğü tekerlek rulmanlı göbekler ve DT Swiss’in geliştirdiği serbest düzeneğe sahip.

DT Swiss XRC 1350
       DT Swiss XRC 1350

M 1600 modeli nispeten hafif bir ‘cross mountain’ modeli. 26mm eninde geçmeli jant üzerine kurulu set normal mandalın (QR) yanında önde 15mm, arkada 12mm’lik sokma mil (sadece Syntace X-12) ile de kullanlabiliyor.

DT Swiss M 1600
       DT Swiss M 1600

Enduro sınıfında karbon kullanımı DT Swiss’in de bu yıl girdiği bir yol. EXC 1550 modeli üçlü kesişme ile örülmüş 32 telli haliyle sert bir kullanım sahası için taslanmış ve (buna rağmen, ya da bunun için) 29mm eninde, elle yapılan karbon jantlara sahip.

DT Swiss EXC 1550
       DT Swiss EXC 1550

Bu tamamen yeni modellerin yanında DT Swiss X 1800 ve E 2200 modellerinde arka göbeklerde kullanılan serbest düzenek güncellenmiş, yeni tekerleklerde de kullanılan iki dişlili tasarıma geçilmiş.

Jantlara gelince. Karbon XRC 300 markanın yeni en üst modeli. Sadece 310 gram ağırlığındaki bu jantın ardından alüminyum olmasına rağmen etkileyici bir ağırlığa sahip olan XR 350 geliyor. M 480 geçmeli ve markanın hesaplı jantı. Karbon sevip de sert kullanım sahası için arananlara DT Swiss EXC 400 modeli 32 delikli, 21mm eninde ve sadece 400 gram hafifliğinde. Son olarak sebest sürüş için tasarlanmış olan 630 gramlık ve 25mm enindeki F630 modeli de bu yılın yenilerinden.

DT Swiss XRC 300
       DT Swiss XRC 300

DT Swiss EXC 400
       DT Swiss EXC 400

Crankbrothers

Crankbrothers görsel olarak son derece etkileyici tekerleklerinde teknik bir yenilemeye gitmemiş, sadece bu görsel çekiciliği daha da zenginleştirmiş. Daha muhafazakâr bisikletçiler için Cobalt bu yıl gümüş rengine de sahip. Ayrıca Cannondale’in bu yıl bütün markaların kullanımına sunduğu Lefty amortisörü için tasarlanmış göbek de cabası. Son olarak siyah jant ve altın renkli göbeğe sahip model de bu yılın yeniliklerinden.

Crankbrothers
       Crankbrothers

American Classic

American Classic markası 2010 model yılında iç lastiksiz kullanıcılara yönelmiş. 26” ve 29” boylarında iç lastiksiz ve disk frenle kullanım için tasarlanmış olan tekerlek setleri hafiflikleri ile dikket çekiyorlar. 26mm eninde ve 22mm yüksekliğindeki janta sahip olan 26” modeli toplamda 1486 gram ve üç kesişemli bir şekilde örülmüş Sapim CX Ray tellere sahip. Teknik özellikleri aynı olan 29” model ise 1600 gram ağırlığında.

American Classic 26 Tubeless
       American Classic 26 Tubeless

American Classic 29 Tubeless
       American Classic 29 Tubeless

FSA

Son olarak İtalyan üretici FSA giriş sınıfı tekerlek seti XC-105’in ağırlığını azaltmış. Hem disk, hem jant freni kullanımına imkân tanıyan tekerlek setinde 20mm eninde jant kullanılmış. Üçer kesişmeli 28er tel ile setin ağırlığı 1.950 gram.

FSA XC-105
       FSA XC-105

Shimano

Shimano bu yıl Deore seviyesinde WH15 ve WH65 kodunu taşıyan iki tekerlek seti ile karşımızda. Bu setleri daha önce sayfamızda tanıtmıştık.

Shimano WH15
       Shimano WH15

Shimano WH65
       Shimano WH65

Tufo

Lastiklerin doğrudan janta yapıştırıldığı tubular sistemin öncülerinden Tufo da bu yıl oldukça zengin bir çıkış yapan markalardan. Lastik sahasında yarışlarda kullanılmak üzere XC2 Prima, XC2 Plus ve XC4 ile üç yeni lastik çıkartan firma ayrıca lastikleri monte edilmiş iki de tekerlek seti piyasaya sürüyor. Colibri sadece 1190 gram ağırlığında 25mm eninde karbon jantlara sahip. Bu ağırlıkta binici ağırlığının 82 kilo ile sınırlandırılması normal. tekerlek seti ise 1550 gram ağırlığında, alüminyum jantlardan oluşuyor.

Tufo Colibri
       Tufo Colibri

Hutchinson

Hutchinson bu yıl Cobra adında yeni bir lastik modeli çıkarıyor. Kuru zeminde yüksek hiza ulaşmayı kolaylaştırmak için sik dişli dağılımı lastiğin orta bölümünde alçak dişli kullanımı ile birleştirilmiş. Virajlarda yol tutusu için lastiğin omuz bölgesindeki dilsiler yüksek tutulmuşlar. Lastik Air Light ile Tubeless Light (hafiflik üzerine tasarlanmış), Hardskin (yanakları güçlendirilmiş) ve Tubeless Ready (sıradan iç lastiksizden %25 daha hafif, lateks kullanımı) olmak üzere 4 modele sahip.

Hutchinson Cobra
       Hutchinson Cobra

Michelin

Michelin 2010 model yılında yepyeni bir lastik serisi ile ürün yelpazesini genişletiyor. Wild serisi aynı zamanda markanın yeni geliştirdiği teknolojiler olan Michelin Advanced ve Michelin Descent’e de sahip 5 alt seriden oluşuyor. Michelin Advanced iç lastiksiz kullanım için lastiğin liflerinin ve karkasının özel olarak tasarlanması demek. Ayrıca Wild serisi iç lastiksiz kullanılan lastikler Gumwall adı verilen lastiğin yanaklarının daha güçlendirilmesi ve bu sayede hem daha dayanıklı olmaları hem de hava kaçırma ihtimâlinin azaltılması özelliğine de sahipler. Michelin Descent iniş yarışları için düşünülmüş bir teknoloji. Markanın motokros sahasında edindiği tecrübeler doğrultusunda lastik yanaklarında daha sağlam bir lastik bileşimi yol tutuşu arttıran yumuşak bileşim (Super Soft Compound) ile birleştirilmiş.

Michelin WildGrip
       Michelin WildGrip'R

WildRace’R modeli sert zemin için, virajlarda yol tutuşunu arttırmak için omuz dişlerinin konumu üzerinde çalışılarak tasarlanmış. WildGrip’R serisi karışık ve değişken zemin için. Dişliler lastiğin eni boyunca daha düşük bir dönüş direnci ve progresif bir viraj tutuşu hesaplanarak konumlandırılmışlar. Ortada bulunan büyük dişliler düşük dönüş direnci hedeflenerek daha sık yerleştirilmişler. Serinin 2.5” ve 2.6” boylarında, iniş için tasarlanmış iki modeli de var. WildRock’R serisi sert ve zor kullanım sahaları için düşünülmüş. WildDig’R ise markanın yeni çamurlu ortamlar için tasarladığı iniş lastiği. Son olarak WildRun’R dağ bisikletlerini de asfalt üzerinde antrenmanlarda kullanmak isteyen bisikletçiler için geliştirilmiş ve 1.4” ve 1.1” enleri ile yol bisikleti performansı sunması hedeflenmiş.

Michelin WildRock
       Michelin WildRock'R

Continental

Alman lastik üreticisi Continental dağ bisikleti sahasında geçtiğimiz model yılında tanıttığı Black Chili lastik bileşimi ile üretilmiş modellerin sayısını arttırıyor. Rubber Queen 2.2 all-mountain ve enduro için tasarlanmış. Kâğıt üzerinde bu iş için nispeten ince dursa da lastiğin karkası geniş ve hafif tutulmuş. AirKing modeli dirt-jump sahası için üretilmiş olan model. Çabuk hızlanan kolay dönüşe yönelik ve sert zeminlerde kontrolü arttıracak bir profile sahip. Continental de 29 inch ile büyük tekerlekler için lastik üreten firmalar arasına giriyor bu yıl. İki değişik profile sahip iki zeni model, RaceKing 2.0 ve Mountain King 2.2 ile 2.4 bu yıl 29” boyutunda da Conti’nin ürün yelpazesinde yer alacaklar.

Continental AirKing
       Continental AirKing

Continental Rubber Queen
       Continental Rubber Queen

Maxxis

Maxxis 2010 yılında BMX sahasında olan bir modelini dirt-jump sahasına da taşıyor: DTH (Drop the Hammer) düşük ağırlık, yüksek zemin kavrayışına yönelik tasarlanmış profil ve bilhassa güçlendirilmiş yanakları ile dikkat çekiyor. 2.15-2.3” boyutlarındaki lastik 510 ile 750 gram arasında değişen bir ağırlığa sahip.

Schwalbe

Schwalbe de 2010 yılına fazlasıyla yenilikçi bir giriş yapan firma. Son derece başarılı modeli NobbyNic 2010 model yılı için yenilenmiş. Boyutları artan dişlerin konumu yol tutuşunu arttıracak şekilde değiştirilmiş, lastiğin ağırlığı 30 gram azaltılmış. Lastiğin yanağı sivri darbelere karşı güçlendirilmiş.

Yeni model Dirty Dan derin ve fazlasıyla çamurlu ortamlarda koşulan iniş yarışları için geliştirilmiş. Haliyle lastik 2” eninde (ve bu ende 435 gram ağırlığında). Kaygan ve batak çamurlu zeminler için lastiğin dişleri birbirinden uzak konumlandırılmışlar, bu sayede lastiğin fazla çamur tutmaması sağlanmış. Dirt Dan’in bir de iniş versiyonu var. İniş demişken, Wicked Will ise kuru iniş yarışları için düşünülmüş. AlMighty modelinin halefi olan ve gayet düşük bir dönüş direncine sahip olan Will’in de Dirty Dan’in iniş versiyonunda olduğu gibi son derece eğik yatılan virajlarda yol tutuşu sağlamak için yüksek yanal dişleri var.

Schwalbe WickedWill
       Schwalbe WickedWill

Schwalbe DirtyDan DH
       Schwalbe DirtyDan DH

Schwalbe DirtyDan XC
       Schwalbe DirtyDan XC

Sammy Slick modeli ise adının da çağrıştırdığı gibi klasik bir ortası düz-yanları dişli lastık modeli.

Schwalbe SammySlick
       Schwalbe SammySlick

Fotoğraf Albümü

Buradaki ürünlerin de yer aldığı Eurobike 2009 donanım fotoğrafları albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Eurobike 2009 Makâleleri

DemoDay İzlenimleri

Bisikletler 1 (B-G)

Bisikletler 2 (H-N)

Bisikletler 3 (O-Y)

Tekerlek ve Lastikler

Giyim

 

  Bu haber 12424 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015