Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Kasım . 2020  
2010’da Bisiklet Üstündeyken Giyeceklerimiz

2010’da Bisiklet Üstündeyken Giyeceklerimiz

Eurobike 2009 - Kıyafetler ve Eurobike Defilesi

Ayşin Özer Başkır   mtbtr.com © 8.9.2009
Almaktan ve giymekten çok keyif aldığımız bisiklet kıyafetlerinin 2010 yılına kısaca göz atarsak; çok kullanışlı, konforlu ve klas modeller bizleri bekliyor.

2010 yılına damgasını teknolojik kumaşlar ve sıkıştıran kıyafetler vuracak. Önümüzdeki yıl sportif kıyafetleri için çok hafif ve çok dar diyebiliriz. Aynı zamanda eskiden bisiklet kıyafetlerinde bayanlar için ürün bulmak çok zor iken şimdi ise hemen her markanın gerçekten çok keyifli tasarımları mevcut. Üstelik bu teknolojik açıdan üstün performanslı ürünleri giyip neredeyse şık bir restoranda yemek dahi yiyebileceğiniz kadar gündelik hayatın içindeler.

Fotoğraf Albümü

Giyim fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Eurobike Fashion Show'09 fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

X-Bionic

Bu fuarın en dikkat çekici tekstil ürünü hiç kuşkusuz X-Bionic markasına ait idi. Demo Day’de de şort ve tişört test etme şansı da veren marka yenilikçi teknolojisi ile ‘terinizi enerjiye dönüştürün’ diyor. Kıyafetleri giyen mankenler bilimkurgu filminin bir parçası gibiydiler, vücudu çok iyi saran, âdeta ikinci bir deri gibi duran bu kıyafetleri giymek için çok iddialı bir vücuda sahip olmak gerekir diye düşündük.

 X-Bionic
        X-Bionic

Bu arada İsviçreli olan marka çok iddialı, ‘ürünlerimizi giyin, doping yapmadan performansınızı yükseltin’ diyorlar. Her türlü tekstil ürünü üreten marka “çok uzun yıllar bisikletçiler performansı artırmak için bisiklet parçaları ile uğraştılar şimdi ise bisiklet kıyafetlerini keşfettiler” demekte. Bu sloganın arkasında yatan tasarım ise markanın “çöl tilkisi”-Fennec tasarımı. X-Bionic bu yılki ürünlerinde çöl tilkisinin kürkünden esinlenmiş ve çöl sıcağında vücut sıcaklığını kontrol edebilen tilki gibi sporcuların da vücut sıcaklıklarını kontrol etmesine odaklanmış. markanın modellerinde güneş ışığını daha verimli bir şekilde yansıtarak etkisini azaltmanın yanında kullanılan 3D-BionicSphere sistemi teri bilhassa sırt bölgesinden emiyor. kullanılan kumaşın yapısı üzerinden terin buharlaşma hızına etki eden yüzey genişletiliyor (Evaporation Surface Expander). Dışarıdan “taze” hava dışarıya yönelik hava kanalları (OuterAirChannels) üzerinden kumaşın içinde terle karşılaşıyor (SweatTraps), ısınıyor ve vücudun soğumasını engelliyor. Vücut ter salgıladığı sürece bu devridaim (aşağıdaki resimde oklarla gösterilen akım) devam ediyor.

X-Bionic Fennec
       X-Bionic Fennec

X-Bionic Fennec detay
       X-Bionic Fennec detay

X-Bionic OuterAirChannels
       X-Bionic OuterAirChannels

Bu düşüncenin altında yatan bulgu da Almanya’da Münster Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucu uzun süreli mukavemet sporcularının enerjilerinin %97’sini vücutlarının sıcaklığını sabit tutmak için harcadıkları, dolayısıyla harcanan toplam enerjinin sadece %3’ünün asil sportif aktiviteye gittiği. Alman devlet televizyonu ARD canlı yayında bu çöl tilkisi konseptini deneyip “normal” bir kıyafete oranla çok da bir performans artışı bulamasa da X-Bionic ürünlerinin faydasını vurgulamaktan geri durmuyor. Sonuç olarak herkesin deneyip de görmesi ve kendi için karar vermesi gereken bir sistem.

Gore Bike

Marka bu yıl bisiklet ürünlerini dağ bisikleti odaklı Alp-X ve yol bisikletine kayan Xenon olmak üzere iki sınıfta toparlıyor ve bisikletçilere böylece kullanım sahalarına göre secim yapma imkânı tanıyor.

Gore’nin Alp –X serisinde yüksek teknolojik materyaller kullanılarak hem fonksiyonu hem de görüntüsü güzel ürünler geliştirilmiş. Harcanan efor sırasında vücudun ıslak kalmaması için Gore-Tex ve Windstopper özelliğinde malzemeler kullanmış. Adından da anlaşılacağı gibi bu seri yarıştan ziyade uzun dağ bisikleti turlarına odaklananlar düşünülerek yaratılmış. 2005 yılında ilk defa piyasaya çıkan seri de bu yıl omuz bölgelerinde güçlendirilen ceketi akıllıca konumlandırılmış fermuarlar ile çıkışlarda hava akimini takviye edecek şekilde tasarlanmış. Sadece 345 gram ağırlığındaki ceket ayni zamanda sırttaki cepte de paketlenebiliyor.

Gore Alp-X
       Gore Alp-X

Aynı şekilde kamuflaj tasarımı ile dikkat çeken Fusion SO pantolon gerek agresif tasarımı gerekse sunduğu hareket serbestisi ve paçaları sökme seçeneği ve kullanılan Windstopper teknolojisi ile beraber ilgi çekici bir ürün. Bu pantolona takım olarak sunulan Tool ve Fusion ceketler de yassı tutulan dikişleri, hava akimi konusunda sundukları zengin seçenekler ile göz dolduruyorlar.

Gore Fusion
       Gore Fusion

Gore Fusion
       Gore Fusion

Performans, konfor ve korumanın mükemmel uyumunu sergileyen marka renklerde ağırlıklı siyah ve beyazı kullanmış. Gore Bike'ın yeni ürünü Xenon Sonic Lady taytı askı kısmını fermuarlı yaparak kullanımı daha kolay hale getirmiş. Bu sayede gerek taytın giyilip çıkartılması gerek –markanın da belirttiği gibi- tuvalete gitmede kolaylık türü üstünlükler sağlanmış ve bir bütün olarak bu parça kısa tayt ile askılı taytın avantajlarını bir araya getirmeyi başarmış. Kadınların şimdiye kadar askılı taytlara fazla ilgi duymamalarının önüne Gore bu tasarımla geçtiğini vurguluyor. Bu modelin bu yıl Eurobike ödülünü de aldığını belirtelim.

 Gore Bike Xenon Sonic Lady
        Gore Bike Xenon Sonic Lady

Craft

Sporcuların özel ihtiyaçlarını düşünerek elit sporcular için ergonomik bisiklet kıyafetleri üreten marka da Eurobike’09 tasarım ödüllü de aldı. Mühendisleri vücut performansını yükseltmek için özel kesimler yaparlarken, havalandırmaya yönelik akıllı çözümler de üretmişler. Bu senenin ürünleri renklerinde siyah ve beyaz hâkimiyetini sürdürürken araya aldıkları soluk sarı renkli ürünler pek bir hoş durmuş. Craft’ın yol bisikletçileri için olan askılı tayt Elite Attack Bib’i iki kat kumaştan üretilmiş. Bu taytı bir yandan dayanıklı kılarken diğer yandan kasları destekliyor, sırtındaki açıklık ise hava almayı kolaylaştırıyor.

Craft
       Craft

Vaude

Doğa sporları üzerine uzman bir marka olan Vaude, bisiklet kıyafetlerinde son derece şık bir koleksiyon ortaya koymuş. Kullandığı renkler arasında canlı fosforlu yeşil ve mor ön plana çıkıyordu. Bu arada Vaude’nin bu yıl ilk defa bisiklet ayakkabısı ürettiğini de belirtelim.

 Vaude
        Vaude

Markanın bu yıl dağ bisikletinde önemli yeniliği all-mountain serisi. Parkride, Flowride ve Birdride bu serinin başlıca ürünleri. All-mountain tasarımı ilk basta kendini Parkride şortta gösteriyor. Nispeten bol tutulan model bacak içi ve bel bölümünde hareket serbestisi ve hava akimi sağlayacak şekilde tasarlanmış, şortun cebine iliştirilmiş gözlük temizleme bezi gibi ince detaylar düşünülmüş. Ayni modelin takım halindeki eldivenleri de dikkat çekiyor. Son olarak Flowride ve Birdride PET şişelerin yeniden kazandırılmasından (recycled) üretilen kumaştan tasarlanmış trikolar ve Vaude’nin çevreye olan duyarlılığının altını çiziyorlar.

Vaude Parkride erkek/kadın
       Vaude Parkride erkek/kadın

Ayrıca markanın bu yıl ilk defa olarak kadınlar için bir “etek” (evet, tayt değil, etek) tasarladığını ve diz altı taytlar/legginglerle bu eteğin de gerçekten çarpıcı bir görüntü oluşturduğunu vurgulamak gerek.

Vaude etek
       Vaude etek

Scott

2010 koleksiyonlarında Scott gene bizlere performans konfor ve stili bir araya getirmiş. Defilede öne çıkardığı kıyafetlere bakınca sokak giyiminde de varım der gibiydi. Kovboy havasını bisiklet dünyasına taşıdığı 2010 modellerinde kot görünümlü tepe inişi şortları kareli performans gömlekleri oldukça farklıydı.

Scott
       Scott

Tabii ki akıllıca düşünülmüş detaylar ve tasarımlarıyla Scott bisikletlerinde olduğu gibi kıyafetlerinde de son derece başarılı. Bu vesileyle Scott’ın bisikletlerinin yanında kıyafetleri hakkında daha önceki yazımızı da hatırlatalım.

Löffler

Avusturya’nın yüksek kaliteli ürünler sunan markası Löffler, bu yıl yenilikçi bir ürün ile bizlerleydi. Yeni bir teknoloji ile ürettikleri yeni serilerindeki bisiklet kıyafetleri vücudumuzdaki kan dolaşımına yardımcı olup, mukavemet performansımızı arttırıp, tekrar toparlanmasını kolaylaştırıp, kas ağrılarını azaltıyor. Bu markanın C-Tex (Compression textile) adını verdiği teknolojinin ürünü. Bu teknolojiyi C-Tex askılı taytta, C-Tex iç çamaşırlarında ve trikolarda görüyoruz. Kompresyon için Löffler ürünlerinde kullanılan elasthan malzemesinin sıkılığını 2-3 kat kadar arttırmış. Tabiî ki söz konusu defile olunca renkler ve desenlerden bahsetmeden geçmek olmaz, siyah ve beyaza ek mor ve cam göbeği mavisi geometrik desenlerle birleşmişti.

Löffler C-Tex
       Löffler C-Tex

Marka C-Tex teknolojisinin yanında Colibri ceketi de bu yıl yenileyerek ürün yelpâzesine katıyor. Tamamen rüzgâr ve su geçirmez olduğu vurgulanan ürün ayni zamanda Gore Tex Paclite kumaşı kullanılmasının sonucu olarak son derece de hafif. Son olarak markanın dikiş yerine kaynak yöntemini kullandığı ”hot bond” taytlarının da bu yıl yenilendiklerini vurgulayalım.

Löffler Colibri
       Löffler Colibri

Löffler HotBond
       Löffler HotBond

Pearl Izumi

60.yılını kutlayan Pearl Izumi 1950 yılından beri kullanıcılarına yüksek performanslı ürünler yaparak unutulmaz “outdoor” deneyimleri yaşamalarını istemiş. Hala da aynı isteği ile bu döneminin temsilcisi kırmızı renkten vazgeçmeyerek yenilikçi ürünlerle piyasada olmaya devam ediyor.

Pearl Izumi
       Pearl Izumi

Shimano

2010 yaz koleksiyonları tasarım ve stilin akıllı detaylarla bezendiği çok renkli bir kreasyon olmuş. Özellikle All Mountain serileri benim favorimdi. Green Plus –Sürdürülebilir yaşam serisi ile de çevreye duyarlı bir marka olduğunu bize hatırlatıp geriye dönüşümlü materyaller kullanmış. All-Mountain serisinde XTR modelleri yenilenmiş.

 Shimano
        Shimano

”Gravity”, yani serbest sürüş ve iniş dallarına odaklanmış bisikletçiler için Saint serisi giyim ürünleri tamamen yeniden tasarlanmışlar. kullanılan kumaşların teri dışarı atmaya yönelik olduklarını söylemeye gerek yok herhalde. kullanım sahasına uygun olarak eldivenlere özel olarak hareket kabiliyetini kısıtlamayacak şekilde mukavemet kazandırılmış.

Shimano Saint
       Shimano Saint

Shimano Saint
       Shimano Saint

Shimano Saint
       Shimano Saint

Sugoi

Sugoi Japonca’da “inanılmaz” anlamına geliyor, dolayısıyla 20. yılını geride bırakan marka 2010 model yılı için “inanılmaz” ürünler sergilemeyi amaçlamış. Modellerini “Equipment” ve “Culture” adı altında iki sınıfta toplayan markanın “Equipment” serisi profesyonel sporculara (ve onlara öykünenlere) hitap ederken “Culture” serisi de şehir bisikletçiliği ve bos zaman sporcuları için düşünülmüş.

Markanın üst sınıf serisi olan RSE (Racing System Equipment) serisine dâhil ve 2010 yılında ödül almış ürünü Premium RSE triko , hem baylar hem de bayanlar için üretilmiş son derece güzel bir tasarıma sahip ve pedinden nefes alan kumaşına kadar sporculara en yeni ve en yüksek teknolojiyi sunuyor. RSE serisinde kullanılan kumaşın iç tarafı teri hızla dışarı atmak için özel olarak tasarlanmışken dış yüzeyinin ise mümkün olduğunca düşük aerodinamik direnç göstermesi amaçlanmış.

Sugoi RS
       Sugoi RS

Sugoi RS
       Sugoi RS

Sugoi hakkındaki önemli haberlerden biri de markanın takım giyim programı. Custom.sugoi.com adresi altında sporculara kendi tasarımlarını yaratma ve anında üç boyutlu olarak görme imkânı sunuyor. Bu sayede müşteri kendi giyim ürünlerini üretimden postalanma aşamasına kadar takip edebiliyor.

Mavic

Bizi kendine hayran bıraktıran markalardan biride Mavic, donanım markası olarak bildiğim Mavic tekstilde de güzel renkleri ve tasarımları bir araya getirmiş. İleri teknoloji hafif ve “soft shell” ürünlerinde yılın moda rengi siyah ve beyazın yanında Mavic sarısı ve turuncu da kullanılmış.

 Mavic
        Mavic

Markanın bu yılki önemli yeniliği bisiklet ürünlerini üç sınıfa bölüp kullanım sahasına göre dağıtması. Altium grubu en yüksek teknolojiye sahip, profesyonel kullanıma yönelik tasarlanmış olan grup. Classique grubu kalitesi yüksek, işlevselliğine odaklanılmış, uzun ömre ve nispeten muhafazakâr bir tasarıma sahip grup. Son olarak Trail grubu daha ziyâde sağlamlığın önem kazandığı iniş, serbest sürüş, all-mountain ve enduro binicilerine hitâp ediyor.

Altium grubunda bilhassa tamamen yüksek işlevle son derece hafifliği tasarımında buluşturmaya çalışan ve bu haliyle Mavic’in en hafif ürünlerini içeren Helium serisi askılı tayt, triko, rüzgârlığı ile belki de en fazla göz dolduran model serisi.

Mavic Helium
       Mavic Helium

Mavic Helium
       Mavic Helium

Mavic Helium
       Mavic Helium

Classic grubunda Cascade yağmurluk, Athena triko ve Gennaio diz altı tayt son derece şık mevsimlik tasarımları ile bilhassa tam şimdinin ürünleri olarak kadınlara hitâp ediyorlar.

Mavic Cascade
       Mavic Cascade

Mavic Athena
       Mavic Athena

Mavic Gennaio
       Mavic Gennaio

Trail grubunda ise göze çarpan renklerden uzak, fakat bir o kadar da etkileyici tasarımları ile Notch serisi Mavic’in bu yıl öne çıkan modelleri.

Mavic Notch
       Mavic Notch

Mavic Notch
       Mavic Notch

Mavic Notch
       Mavic Notch

 

  Bu haber 11910 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015