Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Ekim . 2020  
Eurobike 2009 - Çekiş Sistemi

Eurobike 2009 - Çekiş Sistemi

Eurobike 2009 - Çekiş Sistemi

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 9.9.2009
Eurobike 2009’dan makâlelere devam. Sırada çekiş sistemi var. Bu yıl da üreticiler aynakol, vitesler vb. konularda ilgi çekici yeniliklere imza attılar. Sırasıyla markalara bakalım.

Shimano

Shimano’nun bu yılki en önemli yeniliği yeni Deore serisi. Bu seriyi daha önce sayfamızda tanıtmıştık.

Shimano RD-M592
       Shimano RD-M592
Bunun dışında bu yılın yeniliği geçtiğimiz yıl XTR serisinde gördüğümüz altın renkli süsleme / bezemelerin, yani Yumeya’nın Ultegra serisine de geçmiş olması.

Shimano Yumeya
       Shimano Yumeya

Shimano Yumeya
       Shimano Yumeya

Shimano Yumeya
       Shimano Yumeya

Son olarak Shimano yeni modaları takip ediyor ve SPD pedallarında PD-M520’nin bir beyaz, PD-M540’in ise bir bronz versiyonunu piyasaya sürüyor.

Shimano M520
       Shimano M520

Shimano M540
       Shimano M540

SRAM

Geçen yılın büyük yeniliği Hammerschmidt’ten sonra SRAM bu yıl da önemli bir atılımla yeni XX serisini çıkardı. Bu seri hakkında da son derece detaylı haberimize bakmayı unutmayın. Ayrıca serinin rengârenk modellerini de daha önce sayfamızda tanıtmıştık.

SRAM XX
       SRAM XX

Bu bağlamda SRAM’ın XX grubu kaset dişlisinin nasıl bir bloktan CNC freze kullanılarak yapıldığını adım adım gösteren fotoğraflar gerçekten ilgi çekici.

SRAM kaset 1. adım
       SRAM kaset 1. adım

SRAM kaset 2. adım
       SRAM kaset 2. adım

SRAM kaset 3. adım
       SRAM kaset 3. adım

SRAM kaset 4. adım
       SRAM kaset 4. adım

Race Face

Kanadalı Race Face de bu yıl yeni bir seri tanıtan markalardandı. All-mountain sınıfında kullanılmak üzere tasarlanan yeni karbon aynakol SIXC markanın XC sahasındaki karbon modeli NEXT’in üretimi esnasında edinilen tecrübelerin bir sonucu. Race Face bu modelin sınıfındaki en hafif aynakollardan biri olduğunu vurguluyor.

Aynakolun kollarının üretimi markanın Kanada/British Columbia’daki fabrikalarında yapılmış. Elbette aynakolun içi boş. Zincir hattı 3mm’lik bir ende (49-52mm arasında) ayarlanabiliyor ve sürücüye diğer teknik donanım ve/veya kendi kullanım zevkine göre seçim yapma imkânı sunuyor. Pedal yivleri mekanik olarak karbonun içine işlenmişler. Ayna dişlileri 7075 alüminyumdan. Ayna dişlisi demişken SIXC dişli korumalı iki ayna dişlili (22/32 ya da 24/36) ya da üç dişlili (22/32/44) versiyonu var aynakolun. Aynakolda kullanılan bütün vidalar allen vida değil, torx vidaları. Elbette orta mil yataklarının sızdırmazlığı üzerine de çalışılmış. Bunlar SIXC’de Phil Wood su geçirmez gres yağı ile doldurulmuşlar, ki marka bunun yatakların ömrünü arttırdığını belirtiyor. 170mm ve 175mm’lik iki boyu olan ayna kolun 175mm’de ağırlığı 760 gram.

Race Face SIXC
       Race Face SIXC

Ayrıca XC sahasında Next SL de 2010 yılı için elden geçirilmiş. Sadece 695 gram ağırlığındaki aynakol setinin bu ağırlığa ulaşmasındaki en önemli etken elbette karbon kullanımının yanında titanyumdan yapılmış olan orta mil.

Race Face Next SL
       Race Face Next SL

FSA

2010 model yılında FSA oldukça etkileyici birkaç yenilikle karşımızda. Bunlardan birincisi markanın orta mil montajında BB30 standardını yaygınlaştırması. Toplam aynakol ve orta mil setinde FSA MegaExo standardına göre %12 (110 gram) ağırlık tasarrufu sağlayan bu sistem aynı zamanda iki aynakolun arasındaki mesâfeyi, yani Q-faktörünü düşürüyor. Ayrıca çapı artan orta mil (ve dolayısıyla çapı artan rulmanlar) esnemezliğe olumlu etki ediyor. BB30 sistemi kullanan aynakollar markanın MegaExo aynakollarından hissedilir derecede daha esnemez. Bu sistem markanın K-Force Light serisi, Afterburner modelleri ve V-Drive ile Assault modellerinde kullanılacak.

FSA K-Force Light BB30
       FSA K-Force Light BB30

FSA ayrıca bu yılki model yelpazesinde yeni bir ürün serisi de çıkarıyor: SL-K. Serinin aynakolu SL-K Triple MegaExo yekpâre karbon aynakollara ve çelik mile sahip. Ayna dişlileri 7075 alüminyumdan. 170mm ve 175mm’lik kollara sahip setin ağırlığı sadece 662 gram (yataklar olmadan).

FSA SL-K
       FSA SL-K

Çekiş sisteminde son olarak marka daha tıkız, dar bir aynakol tasarımını da piyasaya sürecek. 386 serisi ürünlerde sağ aynakolun sadece 3 kolu var, vida aralığı 86mm. Bu tasarım son dönemde giderek daha fazla karşımıza çıkan iki aynadişlili sistemler için geliştirilmiş ve amaç olarak 3x9 vites kombinasyonunun sunduğu oranlara yaklaşmak. 386 tasarımı daha ufak bir iç ayna dişlisine yer açarak 27-42 ya da 27-47 oranı kullanmaya imkân tanıyor. Ayrıca üçlü sistemin sunduğu fazladan esnemezlik de cabası. 386 sistemi markanın K-Force Light 386 MegaExo (karbon, seramik yataklar, yataksız 632 gram) ve Afterburner 386 MegaExo (alüminyum, yataksız 776 gram) modellerinde kullanılacak.

FSA 386 K-Force Light
       FSA 386 K-Force Light

FSA grubunda iniş ve serbest sürüş sahasını kapsayan alt marka Gravity. Bu markanın da çekiş sisteminde iki yeni aynakolu var bu yıl. Gravity Light BB30 (170-175mm, yataksız 781 gram) yeni orta mil standardını kullanan iki dişlili model, Gap MegaExo (160-170-175mm, yataksız 1023 gram) ise daha alt seviyede yer alan yenilenmiş model. Gap’in bir özelliği de iki aynadişliden tek aynadişliye geçmeyi kolaylaştıran tasarımı.

FSA Gravity Light BB30
       FSA Gravity Light BB30

FSA Gap MegaExo
       FSA Gap MegaExo

Crankbrothers

Çekiş sistemine elbette pedallar da dâhil. Crankbrothers bu yıl Eggbeater modellerinde SRAM’ın rengârenk Select serisine uyum sağlayacak renk seçenekleri sunuyor. Ayrıca giriş seviyesinde hesaplı modeller olan Candy C ve Candy X geçen yıl ürün yelpazesinde yer alan Smarty modellerinin yerine geçiyorlar. Son olarak Mallet modelinin mavisinin da bu yıl yeni olduğunu belirtelim.

Crankbrothers Select
       Crankbrothers Select

Crankbrothers Candy C
       Crankbrothers Candy C

Crankbrothers Mallet
       Crankbrothers Mallet

NuVinci

Doğrudan belki dağ bisikletine yönelik olmasa da sayfamızda da oldukça detaylı bir şekilde bahsettiğimiz NuVinci sistemi de bu yıl fuardaydı. Sunduğu vites oranı genişliği açısından üçlü dağ bisikletinin en düşük viteslerinden ikili yol bisikletinin en yüksek viteslerine kadar son derece geniş bir yelpâzeyi kaplayan bu sistemi daha yakından tanımak için bu makâlemize bakabilirsiniz.

NuVinci
       NuVinci

Reset

Akıllıca düşünülmüş çözümleri ile sık sık göze çarpan markalardan Reset bu yıl Hollowtech II standardındaki yeni orta mil yatağı HollowLite’ı tanıttı. Sızdırmazlığı yüksek tutmak için kullanılan conta sayısının çokluğuna rağmen son derece ufak ve bakım yapmak için tamamen parçalanabilen Hollowlite sadece 80 gram ağırlığında.

Reset Hollowlite
       Reset Hollowlite

Syncros

Kanadalı üretici 2010 model yılında iki yeni platform pedalı piyasaya sürüyor. Siyah ya da beyaz renkte hafif Crux (çifti 428 gram, pedal başına 4 yatak) ve Syncros’un daha önce de sayfamızda tanıttığımız Grunge tasarımına sahip, daha önce tanıttığımız üç farklı renkte (kırmızı, mavi ya da gri) Meat Hook (çifti 490 gram) bu yılın yeni pedalları.

Syncros Crux
       Syncros Crux

Fotoğraf Albümü

Buradaki ürünlerin de yer aldığı Eurobike 2009 donanım fotoğrafları albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Eurobike 2009 Makâleleri

DemoDay İzlenimleri

Bisikletler 1 (B-G)

Bisikletler 2 (H-N)

Bisikletler 3 (O-Y)

Tekerlek ve Lastikler

Giyim

 

  Bu haber 9325 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015