Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Ekim . 2020  
Absalon'un 5. Dünya Kupası Zaferi

Absalon'un 5. Dünya Kupası Zaferi

Julien Absalon Superstar

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 14.9.2009
Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın XCO sahasında beşinci ayağı olan Kanada Mt-Ste-Anne’dan sonra şöyle yazmıştık: „Absalon bu sonuçla dünya kupası sıralamasında 1200 puanla lider durumda, en yakın takipçisi 720 puanla –U23 sıralamasının lideri- Güney Afrikalı Burry Stander, ki Kanada’da beşinci oldu. Kupanın bitmesine daha üç yarış var, dolayısıyla matematiksel olarak Absalon hâlâ kupayı almış değil, lâkin bu saatten sonra bir aksilik olmazsa Fransız sporcu için bahse girilebilir.”

Elbette pek de zor bir tahmin değildi bu, dağ bisikleti dünyasını biraz yakından takip eden herkes üç aşağı beş yukarı bunu diyebilirdi. Dolayısıyla necip Türk matbuatında fazlasıyla rast geldiğimiz üzere „ne diyorsak o!“ meâlinde Kalambok horozu gibi şişinecek, hindi gibi kabaracak değiliz. Fakat pek bir sevdiğimiz Fransız sporcunun geçtiğimiz hafta sonu Canberra’da dünya şampiyonluğunu Nino Schurter’e kaptırmasından sonra bu tahminin de doğru çıkması mutlu edici bir durum.

...diyerek başka bir enstantaneye geçelim. Aşağıdaki fotoğraf Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın son ayağı olan Schladming’de geçen sezonun (2008) sonunda çekildi. Hatırlayanlar olacaktır, Absalon gene dünya kupasını zaten garantilemiş olarak geldiği Schladming’de yarışı 4. turda gazozuna pedal çevirir bir havadayken bırakmıştı. Ödül töreni öncesi de aşağıda görüldüğü üzere hamburgeri lüpletiyor.

       

Bu girizgâh niye? Çünkü tarih tekerrür ediyor. 19-20 Eylül’de, yani bu hafta sonu Schladming gene dünya kupasının son ayağı, MTBTR gene orada olacak, fakat Absalon gene son yarışa kalmadan dünya kupasını aldı, yani gene gazozuna yarışma ihtimâli yüksek. Bize de herhalde gene onu hamburger yerken görüntülemek kalacak.

XCO Erkekler

Fakat gelelim bu hafta sonu koşulan sondan bir önceki yarışa. Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın 7. ayağı İsviçre’de Champéry’de koşuldu, Güney Afrikalı U23 dünya şampiyonu Burry Stander (Specialized Factory Racing) yaklaşık 30km’lik yarışı 1 saat 41 dakika 06 saniye sonunda birinci olarak bitirdi. Bu Stander’ın kariyerindeki ilk dünya kupası birinciliği. Fransız Julien Absalon (Orbea) onun 15 saniye gerisinde gelirken İsviçreli Ralph Näf (Multivan Merida) 24 saniye fark ile üçüncü oldu. Dördüncü ve beşinci sırada Näf tarafından bitişe az kala sollaman İsviçreli Lukas ve Mathias Flückiger biraderler (Trek World Racing) geldiler. Canberra’da dünya şampiyonu olan Nino Schurter ise soğuk algınlığı ile çıktığı yarışı 26. sırada bitirebildi.

Champéry kürsü
       Champéry kürsü

Absalon bu sonuç ile daha kupa bitmeden bu yıl da kupa zaferini en yakın takipçisinden 382 puan önde garantiledi. Fransız sporcu tam beşinci defa dünya kupasını kazanıyor. Oysa gene son turda biraz heyecan da yaşandı, çünkü Absalon son çıkışa kadar öndeydi ve 22. dünya kupası birinciliğini alacak gibi duruyordu, yalnız son çıkışta ne olduysa oldu, Absalon birden bir çöküş yaşadı ve dördüncü turda ikinci sıradayken lider Absalon’un 55 saniye gerisine kadar düşen Stander farkı kapatabildi. Bitişe doğru son inişte atağa kalkan Güney Afrikalı sporcu yarışı kazandı. Burada dürüst olmak gerekirse Absalon’un ancak Cuma günü, yani iki gün önce Avustralya’dan geldiği ve bu seviyede bir sporcu için bu sürede jet-lag’i aşmanın imkânsız olduğu vurgulanmalı.

Absalon’un beşinci defa dünya kupasını kazanması bir rekor, daha önce bu kadar başarılı bir dağ bisikletçisi olmadı. İsviçreli efsane Thomas Frischknecht’in kazanılan dünya kupası yarışı sayısı rekorunu gene bu sezonda Offenburg yarışında kırmıştı. Bu sezonla birlikte Absalon tartışmasız dünyanın gelmiş geçmiş en iyi dağ bisikletçisi denebilir.

Genel sıralamada 1472 puanlı Absalon’un durumu böyle iken onun arkasında bayağı bir çekişme var. Burry Stander 1090 puanla ikinci sırada, onun hemen ardından 970 puanla Ralph Näf geliyor. Näf’in sezonun açılışında Pietermaritzburg’da yarışmadığı düşünülürse gerçekten etkileyici bir sonuç bu. Onu da 940 puanla Jose Hermida takip ediyor. Yani dünya kupasında ikincilik ve üçüncülük mücadelesi bu hafta sonu belli olacak ancak.

XCO Kadınlar

Avusturyalı Elisabeth Osl (Central Ghost) Champéry’deki yaklaşık 25km’lik parkurda 1 saat 39 dakika 29 saniye ile aldığı birincilik ile dünya kupası genel sıralamasında da gene birinci sıraya oturdu. Osl’ın 54 saniye arkasından gelen Polonyalı Anna Szafreniec (JB-2) ve 1 dakika 23 saniyelik farkla Norveçli Lene Byberg (Specialized Factory Racing) kürsüdeki diğer isimler.

Osl
       Osl

Yarışın başından itibaren Osl ve İtalyan Eva Lechner (Colnago Cap Arreghini) beraber diğer sporculardan koparak pedal cevirdiler. Yalnız Lechner’in lastik patlatmasından sonra Osl farkı açarak birinciliğini garantiledi. İkilinin ardında üçüncü sırada yarışa devam eden Osl’in takım arkadaşı Alman Sabine Spitz bir sürüş hatası sonucu güvenlik ağlarından birine takılınca Lene Byberg’e geçildi, bu da yetmezmiş gibi son turda bir defa daha bisikleti ağa takıp bu sefer de İsviçreli Katrin Leumann tarafından sollandı. Dünya şampiyonu Rus Irina Kalentieva (Topeak Ergon) ve İspanyol Marga Fullana (Massi) ikinci turda düştükten sonra yarışı bıraktılar.

Bu yarıştan sonra Elisabeth Osl 1190 puanla dünya kupası genel sıralamasında birinci sırada. Onu 1125 puan ile Lene Byberg takip ediyor, üçüncü ise 975 puanla Kanadalı Catharine Pendrel.

2. ve 3. fotoğraflar: Organizasyon

 

  Bu haber 2851 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015