Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Ekim . 2020  
Eurobike 2009 - Amortisörler

Eurobike 2009 - Amortisörler

Eurobike 2009 - Amortisörler

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 15.9.2009
32 kısım tekmili birden yayınladığımız Eurobike makâlelerine kaldığımız yerden devam edelim. Sıradaki konu elbette 2010 model yılında önemli yeniliklerin karşımıza çıktığı süspansiyon sahası. Markalara sırasıyla bakalım.

Rock Shox

Rock Shox SRAM XX serisine dâhil olan SID modeli dışında bu yıl birkaç yenilikle karşımızda: all-mountain sınıfındaki en hafif amortisörlerden biri olarak konumlandırılan yeni Revelation 150, enduro ve serbest sürüşe kayan yeni Lyrik 170 ön amortisörler deyince akla gelenler. Arkada da Monarch ve Ario XC sınıfından all-mountain sınıfına kadar olan bir sahayı kaplıyorlar ve Dual Air ile gidondan kumanda gibi seçenekler sunuyorlar.

Revelation’da gövde yenilenmiş, Dual Air ve Air U-Turn sistemleri kullanılmış, süspansiyon mesâfesi 150mm’ye çıkmış. Modele göre Motion Control ya da BlackBox Motion Control tepme kontrol sistemi kullanılan amortisörün 15mm Maxle sokma mil seçeneği de mevcut. İç boruları 32mm çapında olan Revelation XX, Team, Race ve SL olmak üzere 4 versiyona sahip, ağırlıklar gidondan kumanda dâhil 1620 gram ile 1727 gram arasında değişiyorlar.

Rock Shox Revelation Race
       Rock Shox Revelation Race

Lyrik artık 170mm süspansiyon mesâfesi ile donatılmış. Tepme kontrol sistemi elden geçirilen amortisör Maxle Lite sokma mil seçeneğine ve 35mm çapında iç borulara sahip. Lyrik, Lyrik DH, Lyrik IS ve Lyrik R olarak dört versiyonu olan amortisörün 115-160mm (U-Turn) ya da 160/170mm’lik süspansiyon mesâfesi seçeneği var. Ağırlıklar ise 2130 gram ile 2431 gram arasında değişiyor. Rock Shox hem Lyrik, hem de Revelation için 210mm çapında disklere kadar izin veriyor.

Rock Shox Lyrik Air
       Rock Shox Lyrik Air

Rock Shox Lyrik U-Turn
       Rock Shox Lyrik U-Turn

Arka amortisörlere gelince. Monarch modeli XC sahasından all-mountain sahasına kadar olan bir yelpazeye hitap ediyor artık. Yeni bir tepme kontrol sistemi ile donatılmış ve isteğe bağlı olarak ikinci bir hava haznesine de sahip (Dual Air) olan amortisörün ağırlığı 200-205 gram arasında. Son olarak yeni Ario tamamen elden geçirilmiş. 2005 yılında ilk defa piyasaya çıkan model 2010 model yılında Monarch’ın gövdesine sahip ve yenilenmiş bir tepme kontrol sistemi ile donatılmış. Gidondan kilit seçeneği sunan tek hava hazneli (Solo Air) amortisör 210 gram ağırlığında.

Rock Shox Monarch 3.1
       Rock Shox Monarch 3.1

Rock Shox Ario 3.2
       Rock Shox Ario 3.2

Fox

Fox markasının 2010 yeniliklerinden sayfamızda ilk olarak Mayıs ayındaki SeaOtter festivali kapsamında bahsetmiştik. Tamamen yeni olan ve kısa süre önce tanıttığımız 4X ve dirt-jump’a özgü 831 gibi modellerin yanında Fox’un bu yıl iki teknoloji yeniliği var: FIT (Fox Isolated Technology) tepme kontrol sistemi ve Boost Valve.

Fox 831
       Fox 831

FIT RLC tepme kontrol birimi ihtiyaç duyulan yağ miktarını azaltarak amortisörü 71 gram hafifletiyor. Tepme kontrol sistemi içinde hava kabarcığı oluşumunu engelliyor ve sert arazide de sabit verimde tepme kontrolü sağlıyor. Sisteme dâhil olan sıkışma hızının ayar yelpazesinin genişlemiş olması biniciye sert ve sportiften son derece konforluya kadar geniş bir kullanım seçeneği sunuyor. Amortisör kitli haldeyken hangi sertlikte bir darbeden itibaren açılacağı, yani kilidin hassasiyetinin ayarı 2010 yılında amortisör bacağının altından yukarı alınmış (karşılığında tepme kontrol hızı ayarı bacağın altına inmiş) ve bu sayede biniş esnasında da değiştirilebilmesi sağlanmış. Yeni bir ventil ile donatılmış olan tepme kontrolü bütün süspansiyon mesâfesi boyunca daha sabit bir tepme verimi sunmuş. FIT sistemi 2010 yılında markanın 32 serisinde (F32 modelleri, F29 modelleri, 32 Float modelleri, 32 Talas modelleri ve 32 Vanilla modelleri) kullanılacak.

Fox 32 Talas
       Fox 32 Talas

Arka amortisörlerdeki önemli yenilik ise Boost Valve. Boost Valve süspansiyon mesâfesinin hangi bölümünde bulunuluyorsa o bölüme özel tepme kontrol ayarı yapmaya yarayan bir sistem. Süspansiyon mesâfesinin başında pedal çevirme verimi için ne kadar ProPedal platformu kullanılacağını, süspansiyon mesâfesinin sonunda ne kadar darbe sertliği gerektiğini (yani son bölüm progresyonu), süspansiyon mesâfesinin tamamında ise zemine uygun hareket kabiliyetini seçmeyi mümkün kılıyor.

Fox DHX RC4
       Fox DHX RC4

Bu sisteme sahip iniş sahasındaki arka amortisör DHX RC4 tamamen yenilenmiş. Bilhassa sert atlayışlarda amortisörün verdiği tepki için önemli olan süspansiyon mesâfesinin son üçte biri için Boost Valve’ı kullanan DHX RC4 bu sayede kötü inişlerde de daha emin bir “durum kurtarma”yı mümkün kılıyor. Sistemin RP serisine (RP23 ve RP2) dâhil edilmesi ise hafiflik göz önünde bulundurularak yapılmış. Bu Float amortisörleri ProPedal sisteminin verimini korumaya devam ederken darbe emme kabiliyetleri arttırılmış, zıplamalardan sonra inişlerin daha yumuşak olmasına çalışılmış.

DT Swiss

DT Swiss bu yıl tekerlek sahasında olduğu kadar amortisör sahasında da yenilikçi bir politika izlemiş. Markanın tamamen yeni 4 ön amortisör serisi, bir yenilenmiş ayar mekanizması ve bir yeni arka amortisörü var.

XRC kısaltmasının ne manaya geldiğini açıklamaya gerek yok. Cross Race Carbon markanın yepyeni yarış amortisörü. XRC 100 Race modelinde yekpâre karbondan taç ve şaft birimi amortisörün ağırlığını 1.2 kilonun altına indirmeyi sağlamış. Serinin diğer modeli XRC 100’de (1.290 gram, gidondan kumanda birimi dâhil) ise alüminyum taç ve şaft kullanılmış. Dış boru birimi karbondan, iki dış boru arasındaki köprü ise içi boş (Hollow Arch) olarak tasarlanmış. Ayrıca tekerlek montaj kısmı ise magnezyum alaşımından üretilmiş. TwinShot tepme kontrol sistemi amortisörü üç kademeli olarak (açık, tırmanma, kapalı) kitlemeye imkân tanıyor.

DT Swiss XRC 100
       DT Swiss XRC 100

Gene yarışçılara hitap eden XC serisi ise 80 ve 100mm’lik iki amortisöre sahip. XC 100 Race (veya 80 Race) modeli de karbon taç ve şaft birimine sahip, 1250 gram (gidondan kumanda birimi dâhil) ağırlığında. XC 100 (veya 80) modeli ise 1350 gram (gidondan kumanda birimi dâhil).

DT Swiss XC80 Race
       DT Swiss XC80 Race

Yeni bir seri de ‘cross mountain’ sınıfına hitap eden 100/140mm’lik XMM serisi. Bu modellerde alt boruları bağlayan köprüde DT Swiss’in bu yılki yeniliklerinden biri olan TorsionBox tasarımını görüyoruz. Magnezyum alaşımdan yapılan alt boruların arasındaki (haliyle gene magnezyum alaşımından olan) köprünün iki parçalı ve içinde kesitlerle esnemezliğinin arttırılmış olması demek bu. Seride 100mm’den (XMM 100 Race, 1510 gram, gidondan kumanda birimi dâhil) 140mm’ye (XMM 140, 1560 gram, gidondan kumanda birimi dâhil) kadar modeller var. Ayrıca bu serinin bir özelliği de 15mm sokma mil kullanımına imkân tanıması. Bu sistem amortisörlerin ağırlığına 50gram katarken diğer taraftan bilhassa 120 ve 140mm’lik modellerde esnemezliğe ziyadesiyle katkıda bulunuyor.

DT Swiss XMM 120
       DT Swiss XMM 120

EXM serisi ise ‘enduro cross mountain’ demek. 130mm (EXM 130) ve 150mm’lik (EXM 150) iki modelin yer aldığı amortisörler hafif enduro modelleri olarak tasarlanmışlar. Torsion Box alt boru köprüsüne ve gene magnezyum alaşımdan alt boru birimine sahipler. 15mm sokma mil (+100 gram) seçeneğine de sahip olan amortisörler 1645 gram ağırlığındalar ve yeni ‘launch control’ tepme kontrol birimi ile donatılmışlar. Bu sistem amortisörü sıkıştırıp o halde kitlemeye, yani tırmanışlarda bisikletin önünü alçaltıp geometriyi daha verimli bir hâle getirmeye yarıyor. Ayrıca ayarlanabilen sertlikte bir darbeden sonra açılıp amortisörü tekrar normal çalıştırmaya başlıyor.

DT Swiss EXM 150
       DT Swiss EXM 150

Markanın TwinShot ve Launch Control tasarımları XMC (TwinShot) ve EXC (LaunchControl) serilerinde de bu yıl yer buluyor.

DT Swiss M210
       DT Swiss M210

Arka amortisörlere gelince M210 modeli ‘cross mountain’ sahasındaki yeni ve nispeten hesaplı model. SSD210 modelinin teknolojisinden faydalanan amortisör sabit platform sistemine sahip, tepme kontrol hızı ayarlanabiliyor, ayrıca kitlenebiliyor. 210 gramdan (165/37,5mm boy) 240 grama (215/62mm) kadar ağırlığa sahip amortisöre ayrıca gidondan kontrol birimi (+20 gram) seçeneği de bulunuyor.

Magura

Magura amortisörlerde Durin modeli 2010 model yılında beş renkle piyasada olacak (beyaz, kırmızı, sarı, gümüş ve siyah). Şimdiye kadarki ‘customize’ programı tedavülden kaldırılıyor. Durin Race ve Marathon modellerinde platform sistemi Albert Select bu yıl DLO+ sistemi (Dynamic Lockout) ile ikâme ediliyor. DLO+ bir tür “blow-off” subabı içeriyor. Yani kilit kapalı unutulduğu takdirde bile sert darbelerde açılıyor. Ayar düğmeleri yenilenmiş, alüminyumdan. Durin’in süspansiyon mesâfesi 80-120mm (FCR modeli) ya da sabit 120mm. Ayrıca düşük sıcaklıklarda daha yüksek verim veren bir hidrolik kullanılmış amortisörde.

Magura Durin Marathon
       Magura Durin Marathon

Magura Durin DLO
       Magura Durin DLO

Thor modelinde ise Albert Select+ sistemi amortisörün hassasiyeti artacak şekilde geliştirilmiş. Gidondan kilit imkânı sunan RCL modelinde kablonun ucu amortisörün içine girecek şekilde tasarlanmış, görsel olarak şık bir çözüm. Bu model son dönemde giderek yayılan „tapered“ şafta, yani altta 1.5“ çapında olup üste doğru 1 1/8“ ölçüsüne daralan konik şekle sahip olarak da piyasaya sürülecek. Bu modelde de düşük sıcaklıklarda daha yüksek verim veren bir hidrolik kullanılmış.

Magura Thor
       Magura Thor

Magura Albert Select+
       Magura Albert Select+

Menja modeli de 5 renge ve yeni DLO+ sistemine sahip. Kezâ ayar düğmeleri ve RCL modelinde kablo konumu da Thor’daki gibi yenilenmiş. Gene aynı şekilde yeni amortisör hidroliği kullanılmış.

Magura Menja
       Magura Menja

Manitou

Manitou markası yeni iniş amortisörü Aluminum Dorado’yu tanıttı. Karbon bacaklı Dorado MRD’nin teknolojisine, ancak alüminyum bacaklara sahip olan amortisör lineer bir süspansiyon eğrisi sunan iki hava haznesine ve yüksek ile düşük hızdaki darbelerde tepme hızını birbirinden bağımsız olarak ayarlamaya imkân tanıyan TPC+ tepme kontrol sistemine sahip. Amortisörün içinden 180mm ya da 203mm olarak ayarlanabilen süspansiyon mesâfesinin dışında 2.933 gramlık ağırlık ve 36mm’lik iç bacak çapı modelin diğer ölçüleri.

Manitou Aluminum Dorado
       Manitou Aluminum Dorado

Bunun dışında TPC (Two Piston Chamber) teknolojisini temel alarak yeni bir tepme kontrol sistemi geliştirmiş Manitou: Absolute+. Bu sistem de yüksek ve düşük hızdaki darbelerde tepme hızının birbirinden bağımsız olarak ayarlanmasına imkân tanıyor. ‘Speed Needle’ adı verilen birinci yağ akım şeması düşük hızdaki tepme kontrolüne yönelik ve amortisörün bacağının üstündeki bir maniveladan ayarlanabiliyor. Sistem içinde daha fazla yağ dolaşımına imkân tanıyan ‘Pro Stack’ akım şeması ise yüksek hızdaki darbeler için ve amortisörün içinden ayarlanıyor.

Manitou ABS+
       Manitou ABS+

Son olarak Milo (Manitou Integrated Lock Out) adı verilen, Absolute+ sistemi ile çalışan yeni bir gidondan amortisör kilitleme kumandası da var bu yılın yenilikleri arasında. Her türlü fren ve vites kolu ile uyum içinde çalışması için nispeten dar tutulmuş, yüksek kaldıraç kuvveti kullanılarak amortisörü kitlemek için son derece hafif bir güç gerekmesi sağlanmış.

Manitou Milo
       Manitou Milo

Marzocchi

Marzocchi bundan birkaç yıl öncesine kadar “tak ve unut” ekolünün önemli temsilcilerindendi. Fakat son yıllarda zor dönemler atlatan markanın Rock Shox ya da Fox gibi rakiplerinin gerisinde kaldığını itiraf etmek gerek. 1 Eylül’de Tenneco Inc. grubunun bir üyesi olan İtalyan üretici tekrar eski parıltılı günlerine geri dönmek için bütün ürün yelpâzesini elden geçirmiş. 2010 model yılının önemli yeniliklerinden biri titanyum yay kullanımı ve bilhassa fotoğraf galerisinde de görüleceği üzere ayar düğmelerindeki yenilenme.

Corsa serisinde ‘Micro Ti’ modelinde negatif yay titanyumdan, amortisörün burçları tamamen elden geçirilmiş. Hava ile çalışan ve 32mm çapında iç borulara sahip olan Corsa Micro Ti, TST2 ve RLO modellerinde dahilî olarak 100mm ile 80mm arasında süspansiyon mesâfesi değiştirilebiliyor. Micro Ti ve RLO modellerinde ayar düğmeleri gerek görsel olarak, gerekse ergonomik olarak yenilenmişler.

Marzocchi Corsa Micro Ti
       Marzocchi Corsa Micro Ti

44 serisi all-mountain sınıfındaki temsilcisi markanın. 26” çapındaki tekerlekler için 140mm’lik ‘RC3 Titanium’, ‘Micro Ti’, ‘TST2 Coil” ve ‘TST2 Air’, RLO modellerinin yanında 29” tekerlekler için de 120mm’lik ‘Micro Ti’ ve TST2 modelleri bulunuyor seride. ‘RC3 Titanium’ modelinde ana yay anlaşıldığı üzere titanyumdan, hava ancak ince ayar yapmaya yarayan “Air Assist” sistemi dâhilinde kullanılıyor. Titanyum yay hem bu metalin fiziksel karakterinden kaynaklanan artıları kullanmaya, hem de amortisörün ağırlığını düşürmeye yarıyor. İlk nesil efsânevî Z1 modelinde de hafif RC3 Titanium modeli örneğin 1850 gram (15mm sokma mil ve konik şaft borusu ile). Ayrıca amortisörde dibe vurmayı önlemek için elastomer yastık kullanılmış. Micro Ti (negatif yay titanyumdan) modeli 1799 gram, fakat mukâyese edilebilecek gene hava ile çalışan bir model TST2 Air 2095 gram ağırlığında. Bütün serilerde olduğu üzere amortisörün burçları elden geçmiş, kezâ 44 serisinde de Micro Ti ve TST2 Air modellerinde dahilî olarak süspansiyon mesâfesi 140, 120 ve 100mm seklinde ayarlanabiliyor. Bilhassa RC3 ve RLO modellerinde ayar düğmelerinin tasarımı yenilenmiş.

Marzocchi 44 RC3 Ti
       Marzocchi 44 RC3 Ti

Marzocchi 44 RC3 Ti
       Marzocchi 44 RC3 Ti

Marzocchi 44 RC3 Ti
       Marzocchi 44 RC3 Ti

Daha hesaplı olarak konumlandırılan, çelik yaylı 33 serisi TST2 (2327 gram) ve RLO (2417gram, yeni tepme kontrol ve kilit haznesi) modellerinden oluşuyor. Süspansiyon mesâfesi dâhili olarak 100-120 ve 140m arasında değiştirilebiliyor. Yayla çalışan giriş seviyesi amortisörü 22 RLO 100 ve 120mm süspansiyon mesâfesine, 30mm iç boru çapına sahip, 2395 gram ağırlığında.

Enduro sınıfında marka 55 serisi ile temsil ediliyor. 35mm iç borular ile 160mm süspansiyon mesâfesinin buluştuğu seride oldukça geniş bir seçenek yelpâzesi var. Titanyum yaylı RC3 Titanium (2410 gram), Micro Titanium (2400 gram) modelleri, titanyum negatif yaylı hava ile çalışan Micro Air Ti (2230 gram) modeli ile yaylı (2680 gram) ve havalı (2760 gram) TST2 modellerinin yanında RV (Rebound Valve) modeli de (2760 gram) bulunuyor. Gene bu yıl standart burç yenileme vb. yeniliklerin yanında ilk iki modelde kullanılan titanyum ana yay önemli haber. RC3 modelinde 147 gram ağırlığındaki titanyum yay geçen yıla oranla 390 gram ağırlık tasarrufu sağlamış. Yeni 20mm sokma mil, Marzocchi’nin ilk kuruluşundan beri uyguladığı açık yağ banyosu sistemine dönüş, dibe vurmayı önlemek için elastomer yastık gibi yenilikler markanın bir “aslına rücu” içinde bulunduğunun göstergesi gibi. Kezâ bu modelde de 1 1/8 inç ile 1.5 inç arasında değişen çapta konik şaft borusu seçeneği mevcut.

Marzocchi 55 RC3 Ti
       Marzocchi 55 RC3 Ti

Marzocchi 55 RC3 Ti
       Marzocchi 55 RC3 Ti

4X RC3 modeli yeni gövdesi, ağ şeklinde örülen tacı ve 2200 gramlık ağırlığı, yenilenmiş ayar vidaları ile 100mm’lik süspansiyon mesâfesine sahip. 20mm sokma mil ile kullanılan amortisör hava ile çalışıyor.

Marzocchi 4X RC3
       Marzocchi 4X RC3

DJ serisinde amortisörün gövdesi ağırlık tasarrufu ve esnemezliği arttırmak amacıyla yenilenmiş. Ana süspansiyon öğesi çelik yay, standart olarak 20mm sokma mil kullanılıyor. Amortisörün köprüsü ağ şeklinde tasarlanmış, taç kısmı ise geçen yıla göre daha hafif ve esnemez olacak şekilde kelimenin tam anlamıyla ters çevrilmiş.

Marzocchi DJ1
       Marzocchi DJ1

Marzocchi DJ1
       Marzocchi DJ1

66 serisinde de RC3 Titanium modeli önemli yenilik, yenilikler açısından teknik olarak 55 RC3 ile aynı olan amortisörün süspansiyon mesâfesi 180mm.

Marzocchi 66 RC3
       Marzocchi 66 RC3

Son olarak markanın çift taçlı iniş model serisi 888’den bahsetmek gerek. Burada da titanyum yay kullanımı (RC3 Evo Titanium) ve açık yağ banyolu yeni kartuş (RC3) ilk göze çarpan yenilik. Sadece 2990 gram ile bu sınıf için son derece hafif olan amortisörde 2009 yılına oranla ağırlık tasarrufu titanyum vidalardan (30 gram tasarruf), yeni titanyum yaydan (164 gram tasarruf) ve daha az yağ miktarından kaynaklanıyor (234 gram tasarruf).

Marzocchi 888 RC3 Evo Titanium
       Marzocchi 888 RC3 Evo Titanium

Marzocchi 888 RC3 Evo Titanium
       Marzocchi 888 RC3 Evo Titanium

SR Suntour

SR Suntour da bu yıl iki yeni amortisör ile karşımızda. Durolux serisinde Durolux RCA yeni model. Gerek tepme, gerek sıkışma hızının ayarlanabildiği amortisör 160mm ve 180mm’lik iki versiyonda piyasaya sürülecek. Bu mesâfeler sabit, serideki Durolux TAD modellerindekinin aksine değiştirilmiyor. RCA modelleri TAD modellerine oranla yaklaşık 300 gram daha hafifler (2250 gram). Hava ile çalışan amortisörler 20mm sokma mil (Suntour QLoc) ile donatılmışlar. Şaft borusu olarak düz 1 1/8”, 1.5” ya da konik formlu “tapered” modeller seçilebiliyor.

SR Suntour Duro DJ
       SR Suntour Duro DJ

Diğer yenilik dirt-jump sahasında. Duro DJ modeli 20mm sokma mil (Suntour QLoc) ile donatılıyor. Nispeten basit bir tekniğe sahip amortisör, çelik yaylı, negatif sıkışma mesâfesi ayarı ve artık bir tepme kontrol mekanizması var. 80 ya da 100mm’lik amortisörün alt bacak birimi magnezyumdan yapılmış, 2400 gram ağırlığında.

SR Suntour QLoc
       SR Suntour QLoc

SR Suntour QLoc
       SR Suntour QLoc

Bunun dışında Raidon serisinde teknik donanımda belli yenilikler var, örneğin bu modeller de artık 15mm sokma mil (Suntour QLoc) seçeneği sunuyorlar, alt bacaklar ve köprü magnezyumdan üretilmiş, 29” modelleri var.

German-A

Son olarak Alman üretici German-A markasının bu yılki ilgi çekici yeniliğine bakalım. Paralelogram tasarımlı Kilo modeli ile bildiğimiz marka bu yıl tekrar teleskop tasarımına geri dönmüş ve XCITE modelini çıkarmış. Amortisörün geliştirilmesinde bu tasarıma sahip en hafif ama en esnemez modeli yaratmak hedefi güdülmüş. Ortaya 36mm iç boru çapına sahip ve 100mm’lik modelde (X-Ray) sadece 1189 gram ağırlığında bir amortisör çıkmış. Hava ile çalışan amortisörlerin şaft boruları da karbondan. Amortisörün köprüsü yassı tasarımı ile dikkat çekiyor. Seri 100mm’den 150mm’ye kadar seçeneklere sahip. Son bir detay da amortisörlerde tekerlek alıcılarında gördüğümüz öne doğru açının (offset) XCITE serisinde amortisörün alt kısmında değil (burası düz geliyor) amortisörün taç kısmında yer alması.

German-A XCITE
       German-A XCITE

German-A XCITE
       German-A XCITE

German-A XCITE
       German-A XCITE

Fotoğraf Albümü

Buradaki ürünlerin de yer aldığı Eurobike 2009 donanım fotoğrafları albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Eurobike 2009 Makâleleri

DemoDay İzlenimleri

Bisikletler 1 (B-G)

Bisikletler 2 (H-N)

Bisikletler 3 (O-Y)

Tekerlek ve Lastikler

Giyim

Çekiş Sistemi

Frenler

 

  Bu haber 9846 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015