Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Aralık . 2020  
Osl & Absalon Kupa Birincisi, Hermida Yarışı Aldı

Osl & Absalon Kupa Birincisi, Hermida Yarışı Aldı

Schladming XCO Yarışları

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 20.9.2009
Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın son ayağı olan Schladming’de Cumartesi günü sabah saat 9’da gençler XCO ile başlayan yarışlar öğleden önce elit kadınlar, öğleden sonra elit erkekler ile devam etti. Akşam ise 4X yarışı yapıldı, kadınlarda nispeten sıkıcı geçen yarışlardan sonra Hollandalı Anneke Beerten’in, erkeklerde ise zaten buraya kupa birincisi gelen Jared Graves’in birinciliğinden yarınki iniş yarışı ile beraber bahsedeceğiz.

Fotoğraf Albümü

Elit erkekler yarışının fotoğraf albümü

Elit kadınlar yarışının fotoğraf albümü

XCO Gençler

Gençlerde erkekler yarışının bizce tek bir favorisi vardı, o da Güney Tirollü Gerhard Kerschbaumer. Beklendiği gibi İtalya adına yarışan sporcu bütün yarış boyunca birinciliğini tehlikeye sokacak bir durum yaşamadan baştan sona kadar birinci gitti. İkinci turdan itibaren peşinden yarışın ikincisi Alman Julian Schelb ve Hollandalı Michiel van der Heijden’in gelmesi de Kerschbaumer’i fazla rahatsız etmedi. 22.2 km’lik yarışı 1 saat 10:37’de kazanan Kerschbaumer’in ardından Schelb 25 saniye fark ile ikinci, Van der Heijden 1 dakika 3 saniye ara ile üçüncü oldu.

Kerschbaumer
       Kerschbaumer

Kerschbaumer
       Kerschbaumer

Schelb, Kerschbaumer, Van der Heijden
       Schelb, Kerschbaumer, Van der Heijden

Genç kadınlar yarışında ise 20 sporcu çıkış aldı. Üç tur koşulan yarışta İsviçreli Michelle Hediger nispeten rahat bir yarıştan sonra birinci oldu. İkinci 1 dakika 10 saniye fark ile Helen Grobert, üçüncü Avusturyalı Lisa Mitterbauer.

Grobert, Hediger, Mitterbauer
       Grobert, Hediger, Mitterbauer

XCO Elite

Öğleden önce koşulan kadınlar yarışında Avusturyalı Elisabeth Osl zaten dünya kupası genel sıralamasında birinci sırada geldiği yarışı da kazanarak birinciliğe layık olduğunu şüpheye mahal bırakmayacak şekilde ıspatladı. 4 tur (22.4km) koşulan kadınlar yarışında Tirol eyaletinden gelen sporcu yarışın başında yaptığı atakla ana gruptan kopmayı başardı. Peşinden takibe çalışan Norveçli Lene Byberg ve Kanadalı Catharine Pendrel ile arasındaki farkı turbetur açarak seyirci desteğini de arkasına alarak son derece baskın bir yarış çıkardı. 24 yaşında, 1.66m boy ve 44 kiloya sahip Osl’ın bu sezon Pietermaritzburg ve Champèry’den sonra üçüncü birinciliği bu. Onun arkasında ise zaman zaman çekişmelerine rağmen sıranın hiç değişmediği Byberg-Pendrel ikilisi geldi. Byberg son turda bir defa daha atağa kalksa da yarışın başından itibaren Osl’ın açtığı fark öyle bir turda kapanacak gibi değildi.

Osl
       Osl

Byberg
       Byberg

Sonuç itibariyle Byberg’in 1 dakikadan yüksek bir farkla önünde yarışı kazanan Osl 1440 puanla bu yıl Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nı birinci olarak bitirdi. Kupanın ikincisi 1325 puanla Lene Byberg, üçüncü ise 1135 puanla Catharine Pendrel.

Kalentieva, Byberg, Osl, Pendrel
       Kalentieva, Byberg, Osl, Pendrel

Erkekler yarışında ise tam bir İspanyol hafta sonu yaşandı. 6 tur (33.6 km) koşulan ve oldukça çekişmeli geçen yarışta Jose Antonio Hermida Ramos 1 saat 40 dakika ile birinci oldu, onu tam yarım saniye geriden vatandaşı Ruben Ruzafa izledi. Üçüncü ise İsviçreli Mathias Flückiger. Hermida bu birincilikle sezonun ilk yarışından sonra son yarışını da kazanan isim oldu. Kupayı aldığı zaten garanti olan Fransız Julien Absalon ise beşinci turda lastiği patlayınca yarışı bırakmayı tercih etti.

Absalon
       Absalon

Hermida
       Hermida

Flückiger
       Flückiger

Schurter
       Schurter

Yarışın en hızlı çıkışını Nino Schurter yaptı. Birinci turu ilk sırada bitiren İsviçreli yeni dünya şampiyonu birinciliği ikinci turdan itibaren Julien Absalon’a bıraktı. Bu turdan sonra bir süre yarıştaki sıralama Absalon-Hermida-Flückiger şeklinde gitti. Özellikle U23’te yarışan İsviçreli sporcunun performansı hakikaten kayda değer. Üçüncü turdan itibaren Absalon’da gene bir yavaşlama başgösterdi. Fransız sporcu bir tur içinde önce Hermida’ya geçilip ikinciliğe düştü. Bu üçlünün yarışı kendi aralarında idare etmelerini beklerken dördüncü turdan itibaren hem Absalon’u, hem de Flückiger’i geçen Absalon’un takım arkadaşı İspanyol Ruben Ruzafo beşinci turu en hızlı dönen bisikletçi olarak ikinciliğe oturdu, sonrasında da bu konumu bırakmadı. Absalon beşinci turda lastiği de patlayınca yarışa devam etmemeye karar verdi. Önde ise Hermida Ruzafa ile arasında yarım dakikaya yaklaşan farkı korumaya çalışıyordu. Onların arkasında Flückiger son turda bayağı yavaşlasa da arkasından sonradan açılan Arap atı gibi gelen Nino Schurter’e geçilmemeyi başardı. Schurter son derece hızlı döndüğü birinci turdan sonra oldukça yavaşladı, yedinciliğe kadar geriledi, fakat dördüncü turdan itibaren tekrar hızını arttırarak son iki turda dördüncülüğe yükselmeyi başardı.

Absalon
       Absalon

Hermida
       Hermida

Sonuç itibariyle Schladming Absalon’a yaramıyor. Geçen yıl hamburger yerkenki görüntüsünün ardından bu yıl da bira içerken yakalanan Fransız sporcu için bu o kadar da önemli değil, çünkü Absalon bu sezon 8 yarışın dördünü kazandı, ikisinde ikinci oldu. Fransız sporcu 1472 puanla bu yılın dünya kupası birincisi. Onun arkasından iki birincilik ve iki ikincilik ile Hermida geliyor (1190 puan). Hermida ucu ucuna buradaki yarışta nedense bir türlü temposunu yakalayamayan Güney Afrikalı Burry Stander’ın (1166 puan) önünde kalabildi. Stander demişken, o da U23 dünya kupası birincisi. Bu sıralamada arkasından Fransız Alexis Vuillermoz (644 puan) geliyor, üçüncü ise burada yarışta kürsüye çıkan Mathias Flückiger (507 puan).

Naef, Hermida, Absalon, Stander, Schurter
       Naef, Hermida, Absalon, Stander, Schurter

 

  Bu haber 3698 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015