Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Ocak . 2021  
Eurobike 2009 - Kadro Donanımı

Eurobike 2009 - Kadro Donanımı

Eurobike 2009 - Kadro Donanımı

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 27.9.2009
Eurobike yazılarına devam. Sıradaki ürünler kadro donanımı bölümü, yani gidonlar, sele boruları, seleler, çatal yatakları vs.vs. Her zaman olduğu gibi marka marka ilerleyelim 2010 yenilikleri arasında.

FSA

FSA’nın yeni SL-K serisinden daha önce bahsetmiştik. Serinin çekiş sistemi yanında kadro donanımı grubuna dâhil ürünleri de mevcut. SL-K Flat ve Low Riser serinin iki yeni gidonu. Sırasıyla 136 gram ve 214 gram ağırlığında olan gidonlar bu yılın karbon sahasında bizce önemli modası olan UD (unidirectional) karbon yöntemi ile yapılmışlar ve bu nedenle bildiğimiz karbon görüntüsüne değil, daha mat ve düz bir yüzeye sahipler.

FSA SLK gidonlar
       FSA SLK gidonlar

Elbette serinin gidon boğazları da mevcut. SL-K Stem ve Black Stem alüminyumdan, karbon ön kapaklı ve gri ile siyah renkte boğazlar. Sırasıyla ağırlıkları 147 gram ve 160 gram (100mm boyda). Flip-flop, yani aşağı ya da yukarı doğru takılabilen boğazların 80-130mm arasında 6 boyu var.

FSA SLK gidon boğazları
       FSA SLK gidon boğazları

Son olarak serinin sele boruları SL-K SB.0 ve SB.20 SBS kayda değer. SB harfleri ‘SetBack’, yani borunun ne kadar arkaya kırık olduğunu gösteriyor. Karbondan sele borularının arasındaki en önemli fark SB.0’ın geriye kırık olmaması, SB.20 ise adından da anlaşıldığı gibi 20mm kırıklığa sahip. 223 ve 242 gramlık sele boruları 27.2 ve 31.6mm’lik çaplarda piyasaya sürülecekler.

FSA SLK sele borusu
       FSA SLK sele borusu

Bu seri haricinde XC 190 SB.0 düz sele borusu alüminyumdan, 350mm boyunda ve üç çapta (27.2mm, 31.6mm ve 34.9mm). 27.2mm çapında borunun ağırlığı 228 gram.

FSA XC190 sele borusu
       FSA XC190 sele borusu

Bunların dışında FSA yeni seramik yataklı çatal yataklarını da ürün yelpazesine dâhil ediyor. 51.7 gramdan 100.6 grama kadar değişik ağırlıklara sahip modeller 1 1/8” çapında alın boruları için tasarlanmışlar.

FSA Orbit Z, Orbit Xtreme, Orbit IS Carbon
       FSA Orbit Z, Orbit Xtreme, Orbit IS Carbon

Elbette marka son iki yılın önemli eğilimlerinden konik alın borularını da düşünmüş, yalnız bu yöne doğru FSA altında değil, Gravity markası altında yoğunlaşmış. Markanın bu yıl 6 tane Gravity çatal yatağı var, bunlar üstte 1 1/8” altta 1.5” boyutundaki alın boruları için. Bu çatal yataklarından üçü ‘normal’, yani düz 1 1/8” çapında şaft borulu amortisörleri konik alın borusunda kullanmak için (Gravity DX, SXE ve DLR), üç tanesi de şaft borusu da konik olan amortisörler için (Gravity DX Pro, SX ve DL). Bunun dışında seramik kullanımı sert sahaya da sirayet etmiş. Apogee Ceramic çatal yatağı düz 1 1/8” ölçüsünde, alın borusunun içine 12mm giriyor ve 173 gram ağırlığında.

FSA Gravity çatal yatakları
       FSA Gravity çatal yatakları

Gravity markasının 777 isminde bir de yeni gidonu var. İniş sahasında da eğri değil düz gidon kullanmak isteyenler için tasarlanmış olan gidon 7050 alüminyum alaşımından, 327 gram, 31.8mm çapında ve adından da anlaşılacağı gibi 777mm boyunda, yani oldukça uzun.

FSA Gravity 777
       FSA Gravity 777

Son olarak sele borularında Light (düz, serbest sürüş için sağlamlaştırılmış, 27.2-31.6mm çapında ve 258 gram) ile Gap (270 gram) zikredilmesi gereken yeni ürünler.

FSA Gravity Light & Gap
       FSA Gravity Light & Gap

Crankbrothers

DemoDay’de kullanma fırsatını bulduğumuz ve memnun kaldığımız bir ürün yüksekliği gidondan ayarlanabilen sele borusu idi. Markanın Joplin modeli bu yıl 4”, yani 100mm mesâfeye sahip. Bunun dışında modeldeki yanal boşluk daha da azaltılmış.

Crankbrothers Joplin
       Crankbrothers Joplin

Ritchey

Ritchey markasının WCS serisinin de üstünde konumlandırdığı ve ‘bisikletiniz bir F1 aletiyse, Superlogic tam size göre’ cümlesiyle pazarladığı seride dağ bisikleti sahasında ilgi çekici ürün herhalde gidonlarda. Superlogic 10” adından da anlaşılacağı gibi 10 derecelik bir açıya sahip, yalnız bu açıyı yatay düzlemde sunuyor, dikey olarak bakıldığında aslında bir düz gidon (flatbar). Bu tasarımıyla bu gidon ‘riser’ gidon geometrisini isteyip de ‘flat’ gidonun ağırlık avantajını da kaybetmek istemeyenler için düşünülmüş. UD karbon tasarımına sahip olan gidonun ağırlığı 178 gram. Bunun dışında seride Superlogic Flat Bar UD karbon tasarımı ve sadece 125 gram ağırlığı ile ilgi çeken diğer ürün.

Ritchey Superlogic gidonlar
       Ritchey Superlogic gidonlar

WCS serisinde düz sele borusu bilhassa dağ bisikletçileri için düşünülmüş. Yassı kafa tasarımı ve yandan tek vidalı ayar mekanizması 27.2x350mm ölçülerinde sadece 195 gram ağırlığındaki borunun diğer özellikleri. Bu modeli tamamlayacak şekilde Ritchey bu yıl WCS Carbon adi altında yeni bir de sele piyasaya sürüyor. Patentini markanın aldığı ve titreşimleri emme hedefi üzerine kurulu “vector wing” tasarımının yanında karbon raylar ile dikkat çeken selenin ağırlığı 145 gram.

Ritchey WCS sele borusu
       Ritchey WCS sele borusu

Ritchey WCS sele
       Ritchey WCS sele

Bunun bir altında Pro serisi yer alıyor. Seride bu yılın en önemli ürün Pro 4Axis 44 karbon gidon boğazı. Boğaz Ritchey’nin gecen yıl ilk olarak tanıttığı Matrix teknolojisine sahip, yani kabaca bir ifade ile alüminyum üzerine karbon kaplama. Ritchey bu teknolojinin salt alüminyum ya da salt karbona oranla boğazın gerek ömrünü, gerekse sağlamlığını fazlasıyla arttırdığını vurguluyor. 100mm boyunda 145 gram ağırlığında boğaz.

Ritchey Pro gidon boğazı
       Ritchey Pro gidon boğazı

Pro 10° gidon ise aynı serinin alüminyum gidonu. SuperLogic modelinde de görüldüğü üzere 10°’lik açıyı yatay düzlemde sunan gidon 700mm boyunda 278 gram ağırlığında.

Ritchey Pro 10° gidon
       Ritchey Pro 10° gidon

Ergon

Farklı ergonomik tasarımları ile dikkat çeken markalardan biri olan Ergon da sportif dağ bisikletçiliğinde 2010 model yılında yeni elciklerle karşımızda. GR2 Leichtbau ve GR2 Leichtbau Carbon zaten ürün yelpazesinde bulunan GR2 modelinin gerek ana gövdede ve boynuz kısmında (GR2 Leichtbau) kullanılan lastik bileşiminin hafifliği ve eli tutusu, gerekse Carbon modelinde boynuzda kullanılan karbon ile daha da ağırlık tasarrufu sağlayan yeni model serisi. Bu arada markanın en önemli modellerinden olan GR2 de bu yıl yenilenmiş. En önemli yenilik boynuzun 1cm daha uzamış olması.

Ergon GR2
       Ergon GR2

GR serisi türü elciklerin yapıları nedeniyle sıradan elciklerden ağır olmaları normal. Ergon bilhassa all-mountain sınıfı için, boynuz da kullanmak istemeyenlere hitap eden GA serisini çıkarmış. Elcik “normal” ve daha hafif “Leichtbau” lastik bileşimine sahip iki modelle ürün yelpâzesinde.

Race Face

Kanadalı marka bu yıl kadro donanımında XC sahasında Deus ve Evolve gruplarında yenilemeye gitmiş. Yeni Deus gidon boğazı 70-120mm ve 135 gram ağırlığında. Bu modelin bir sınıf altında 160 gramlık Evolve XC gidon boğazı bulunuyor. Daha ilgi çeken öğeler sele boruları. Evolve XC sele borusunun kafa tasarımı Race Face’in patentini aldığı ve seleden gelen yükü daha dengeli bir şekilde dağıtan bir tasarım. Bu tasarım aynı zamanda sele borusunun ayarlanma yelpâzesini de son derece genişletiyor. 272mm çapında 265 gram ağırlığında olan selenin 30mm, 30.9mm ve 31.6mm’lik versiyonları da mevcut.

Race Face Deus
       Race Face Deus

Race Face Evolve
       Race Face Evolve

Race Face Evolve sele borusu
       Race Face Evolve sele borusu

Yeni SIXC serisinden daha önce bahsetmiştik. Serinin eğimli gidonu markanın XC sahasında karbon kullanımında edindiği tecrübeyi all-mountain sahasına taşımasının bir sonucu. Haliyle çekiş sistemindeki grupdaşları gibi gidon da karbondan ve sınıfındaki en hafif gidonlardan biri. Gidon boğazı montaj yeri güçlendirilmiş olan gidon 31.6mm çapında, 725mm boyunda ve sadece 225 gram ağırlığında. Elbette arzuya bağlı olarak kesilip kısaltılabiliyor. Son olarak Race Face 2010 yılı ürün yelpazesine serbest sürüş serisi Atlas’ın rengârenk modellerini katmış.

Race Face SIXC gidon
       Race Face SIXC gidon

Race Face Atlas
       Race Face Atlas

Shimano

Geçtiğimiz yıl Pro serisi ile kadro donanımı sahasına giren Shimano bu yıl bu serinin yeni ve gayet ilgi çekici ürünleri ile karşımızda. Bu yılın hafiflik ve sağlamlık arasındaki dengeyi korumak üzerine kurulu model tasarımlarındaki en önemli yenilik Star Series. Adından da anlaşılacağı üzere bisiklet sporundaki önemli isimlerle beraber tasarlanan bu yeni seriler yol bisikletinde ünlü sprinter Mark Cavendish, triatlon ürünlerinde olimpiyat şampiyonu Simon Whitfield, dağ bisikletinde ise ünlü iniş ve 4X binicileri Atherton kardeşler ile serbest sürüşteki ünlü isim Thomas Vanderham’in tercihleri üzerine kurulu. Bu tasarımlar sadece teknik tasarım olarak değil, en ince görsel detaya kadar bu isimlerle beraber yapılıyorlar.

Pro Atherton serisi Dan, Gee ve Rachel’in topladıkları tecrübelere dayanılarak tasarlanmış ve gidon, boğaz, sele ile sele borusundan oluşuyor. Shimano serinin Atherton’lar tarafından günlük hayatta ve profesyonel ortamda da mütemadiyen test edildiğini vurguluyor. Serideki ilgi çekici detaylar gidon boğazının doğrudan amortisöre monte edilmiş olması, Dan Atherton’in gidon elciklerinin sonunda elin dışarı kaymasını engelleyen (ve bu arada elde yaraya da yol açabilen) çıkıntılardan Shimano’yu vazgeçirmesi, düz ve daha geniş gidon, Atherton’larin armasının elciklere işlenmiş olması.

Shimano Pro Atherton
       Shimano Pro Atherton

Shimano Pro Atherton
       Shimano Pro Atherton

Pro Thomas Vanderham modelleri serbest sürüş için tasarlanmışlar. Collective ve Seasons filmlerinden tanıdığımız sporcunun ürün tasarımındaki en önemli hedefi bütün parçaların “bomb-proof” olması. Görsel olarak Vanderham gayet sade, göz alici detaylardan yoksun bir tasarımı tercih etmiş. Sele borusu ile sele arasında sadece bir vida ile yandan montaj yapılıyor, bu tasarım kirden de etkilenmeyecek şekilde düşünülmüş. Parçalarda kullanılan bütün allen vidalar aynı boyutta, dolayısıyla tek bir anahtar ile her tür parçanın ayarı yapılabiliyor.

Shimano Pro Vanderham
       Shimano Pro Vanderham

Shimano Pro Vanderham
       Shimano Pro Vanderham

Shimano Pro Vanderham
       Shimano Pro Vanderham

Truvativ

SRAM grubunda kadro donanımı ve çekiş sistemini kaplayan Truvativ markası da bu sahada 2010 model yılında yeniliklere sahip. Her sedyen önce 30.9x400mm boyunda sadece 215 gram ağırlığındaki, 0 ya da 25mm’lik kırıklığa sahip titanyum vidalı karbon sele borusu Noir World Cup markanın 4 yeni sele borusundan biri. Stylo (270 gram), Hussefelt (271 gram), Holzfeller (240 gram) XCO sınıfından başlayıp serbest sürüş istikâmetinde markanın bu yıl yenilediği sele boruları.

Truvativ Noir WorldCup
       Truvativ Noir WorldCup

Bunlar dışında gidon boğazı olarak da 100mm boyunda sadece 130 gram ağırlığındaki, gene titanyum vidalı, 5° acili Stylo World Cup dikkat çeken ürün. Stylo Team ise sadece 5 gram daha ağır, fakat haliyle World Cup ile arasında bayağı bir fiyat farkı olacağını tahmin etmek zor değil. Son olarak Holzfeller Direct Mount boğaz iniş ve serbest sürüş sahasında gördüğümüz, doğrudan amortisörün üst köprüsüne monte edilen, 60mm boyunda 190 gramlık yeni gidon boğazı Truvativ’in.

Truvativ Stylo WorldCup
       Truvativ Stylo WorldCup

Truvativ Holzfeller
       Truvativ Holzfeller

Answer

Answer markası uzun yıllar sonda kadro donanımı, daha doğrusu sadece gidon ve elcik üretimine geri dönüyor. İniş sahasında ProTaper DH780 modeli adından da anlaşılacağı üzere 780mm boyunda ve 335 gram ağırlığında. Dikey olarak 4°, yatay olarak 8° açıya sahip olan gidon boğaz kısmında 31.8mm eninde, kırmızı, siyah ve altın renginde. ProTaper AM720 ise all-mountain gidonu. 720mm boyundaki gidon 315gram ağırlığında, kırmızı, siyah ve gümüş renginde piyasaya sürülecek. Her iki gidon serisinin de iki değişik eğim seçeneği var.

Answer DH gidon
       Answer DH gidon

Answer AM gidon
       Answer AM gidon

Marka ayrıca Fall Line ismi altında XC ve iniş sürücüleri için elcik de üretiyor. Cifti 118 gram ağırlığındaki elciklerin boyu 130mm, gidonlarla uyumlu renklere sahipler.

Answer DH elcik
       Answer DH elcik

Answer XC elcik
       Answer XC elcik

Selle Italia

İtalyan sele üreticisi bu yıl yeni bir sele değil, yeni bir sele borusu ve sele kombinasyonu ile bu sahada en çok ilgi çeken markalardan biriydi. Monolink sele borusu bildiğimiz iki ray üzerine kurulu sele montajını tek ray üzerine dayandırarak bayağı bir hafiflik sağlıyor, ayrıca daha ince sele konum ayarıma imkân tanıyor. kullanılan karbon lifleri markanın belirttiğine göre “sıradan” karbon sele borularına oranla %50 daha dayanıklılar. Sele ayarının bu tasarımla çok daha kolaylaştığını vurgulayan Selle Italia borunun ağırlığına da dikkat çekiyor: 31.6mm çapında ve 300mm boyunda sadece 160 gram. 350mm boyunda da piyasaya sunulan Monolink, 130 gramlık SLR Team Edition Flow Monolink sele ile kullanılıyor.

Selle Italia Monolink sele borusu
       Selle Italia Monolink sele borusu

Selle Italia Monolink ray
       Selle Italia Monolink ray

Selle Italia Monolink
       Selle Italia Monolink

SL XC modeli özel olarak dağ bisikleti için tasarlanmış ve 230 gram ağırlığı ile son derece hafif bir sele. Hafifliğe en önemli katkı fiberglas ana çatı ve manganez alaşımlı raylardan geliyor. Fiberglas çatı selenin esnemesini ve böylece bir nebze konfor sunmasını mümkün kılmış. Çatının üzerine “Lorica Lack” adında, çizilmeye vs. dayanıklı özel bir kaplama kullanılmış. Siyah ve beyaz renkte piyasaya sürülecek selenin yanında SL T1 modeli teknik olarak aynı (fiberglas, lorica lack, manganez vs.) fakat ön bölümde daha geniş olmasıyla dikkat çekiyor. 245 gram ağırlığındaki sele bu sayede daha ziyâde serbest sürüş ya da iniş sürücüleri hedef alınarak tasarlanmış.

Selle Italia SL XC
       Selle Italia SL XC

Selle Italia SL T1
       Selle Italia SL T1

Selle Italia bunun yanında Troy Lee Designs serisi adında 5 modelini (SLR, SL, Shiver, SLR T1, Yutaak) yeni görsel tasarıma sahip bir halde piyasaya sürüyor.

Selle Italia TLD serisi
       Selle Italia TLD serisi

Selle SanMarco

Daha ziyâde yol bisikleti ağırlıklı model yelpâzesi ile dikkat çeken Selle SanMarco dağ bisikleti sahasında da bu yıl Dirty Collection ile göz dolduruyor. Adından da anlaşılacağı üzere “temiz asfalt” binicileri için değil bu seri. Zoncolan Special Superenduro adından da anlaşılacağı üzere yeni yeni gelişen Superenduro dalı için özel olarak tasarlanmış. Hem teknik iniş bölümleri hem de yokuş yukarı pedal çevirmenin getirdiği farklı karakteristik özellikler selenin sunduğu konforu yüksek tutarken hem hafif, hem de sağlam olmasına çalışılarak bir araya getirilmiş. Sadece 190 gram ağırlığındaki selenin rayları krom-molibdenden, asil oturma bölümü ise karbondan.

Selle SanMarco Zoncolan Special Superenduro
       Selle SanMarco Zoncolan Special Superenduro

Zoncolan Special Superenduro’nun yanında Dirty grubunda başka modeller de mevcut elbette. Teknik olarak bu modelle aynı olan Zoncolan Dirty ve Skull daha sade tasarımlara sahipler, Phobos XCy (223 gram) XC sınıfı bisikletçiler için düşünülmüş, Ponza Power Dirty (265 gram) ise konfora ağırlık verenlere hitap ediyor. Son olarak seride akrobatik dallar için Triky (325 gram) modeli var.

Selle SanMarco Phobos XC
       Selle SanMarco Phobos XC

Selle SanMarco Triky
       Selle SanMarco Triky

Fotoğraf Albümü

Buradaki ürünlerin de yer aldığı Eurobike 2009 donanım fotoğrafları albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Eurobike 2009 Makâleleri

DemoDay İzlenimleri

Bisikletler 1 (B-G)

Bisikletler 2 (H-N)

Bisikletler 3 (O-Y)

Tekerlek ve Lastikler

Giyim

Çekiş Sistemi

Frenler

Amortisörler

 

  Bu haber 11329 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015