Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
Eurobike 2009 - Elektrik/Elektronik

Eurobike 2009 - Elektrik/Elektronik

Eurobike 2009 - Elektrik/Elektronik

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 4.10.2009
2010 Eurobike ürün tanıtım yazılarında sıra bisiklet etrafındaki elektrik-elektronik donanıma geldi. Bu yazımızda 2010 yılındaki önemli far ve bilgisayar yeniliklerine eğileceğiz.

CicloSport

Alman elektronik markası Ciclosport bu yıl önemli bir atılımla GPS sahasına giriş yapıyor. Ciclonavic 500 3.5 inç dokunmatik ekrana sahip bir GPS aleti. Ciclo bu cihaz konusunda oldukça iddialı. Cihazı sıradan bir GPS aletinden farklı kılan anahtar kelime “Routing”. Ciclonavic 500 aynen bir araba GPS cihazı gibi arzu edilen çıkış ve bitiş noktaları arasında dağ bisikleti rotasını kendi belirleyip bisikletçiyi yönlendiriyor. Haliyle haritalar şimdilik Almanya, Avusturya da İsviçre ile sınırlı.

Ciclonavic 500
       Ciclonavic 500

Ciclonavic 50 GPS temeline dayanan ilk bisiklet bilgisayarı, ki bu ürünün aslında Ciclonavic 500 modelinin aksine GPS işlevi ile donatılan bir bisiklet bilgisayarı olduğunu da işaret ediyor. sıradan bisiklet bilgisayarı işlevlerinin yanında ya tura çıkmadan önce bilgisayar üzerinden (örn. Google Earth) belirli rotaları belirleyip kaydetmeyi, ya da tur esnasında kayıt yapıp bir rota oluşturmayı mümkün kılan cihazın hafızası 100.000 nirengi noktasına yetecek kadar geniş tutulmuş. Haliyle GPS temeline dayandığı için bisikletin hızı ya da kastedilen yol GPS üzerinden hesaplanıyor, dolayısıyla jant teline takılan mıknatıs, ya da amortisör bacağına alıcı vs. gerekmiyor.

Ciclonavic 50
       Ciclonavic 50

Markanın ikinci yeniliği CM 8.3A Plus. Bu hesaplılığı (tavsiye edilen satış fiyatı 100 avronun altında) model bisiklet bilgisayarı, nabız saati, pedal devir ölçümü gibi özelliklerinin yanında râkım ölçümü ve bilgisayar ile USB bağlantısı üzerinden veri alışverişi yapabilme imkânı da sunuyor. Ayrıca Ciclosport ana birimi bir kayışla birleştirerek kol saati gibi kullanmayı da mümkün kılmış.

CicloSport CM 8.3A
       CicloSport CM 8.3A

Mavic

Mavic elektronik sahasına girdiğinden beri ilgi çekici ürünler sunan bir marka. Wintech serisi bu yıl yeni bir grupla zenginleşiyor: Wintech USB. Serinin dört ayrı modeli var. Wintech USB Ultimate en üst model, nabız ve irtifâ ölçümü gibi işlevlerinin yanında klasik bisiklet bilgisayarı işlevlerine de sahip. Wintech USB HR adından da anlaşılacağı üzere bisiklet bilgisayarı işlevlerinin dışında nabız ölçümü imkânı sunuyor. Wintech USB Alti bisiklet bilgisayarı işlevlerini irtifâ ölçümü işlevi ile birleştirmiş, Wintech USB ise bildiğimiz Wintech bisiklet bilgisayarının USB bağlantısı eklenmiş hâli. Bilgisayarların tasarımı bir USB Stick gibi, dolayısıyla cihazları gidondan söküp doğrudan kabloya vs. gerek olmaksızın bilgisayara takmak olası. Bütün Wintech bilgisayarları bu yıl donanım olarak da zenginleştirilmişler. Mavic’in ilk çıktığında gerçekten ilgi çeken bir özelliği olan Mavic marka tekerlek mandalina (quickrelease) dâhil edilen elektronik alıcısının yanında E-Bolt adı altında normal bir mandala da monte edilen kablosuz alıcı ve elbette sokma mil kullananlar için doğrudan amortisöre takılan alıcı da mevcut.

Mavic Wintech modelleri
       Mavic Wintech modelleri

Mavic Wintech
       Mavic Wintech

Polar

Daha önce yeni FT serisi ve RS800CX modelinden sayfamızda bahsettiğimiz Polar markasının 2010 model yılı için iki yeniliği var. Bunlardan birincisi FT serisine dâhil olan iki yeni model: FT4 ve FT7. FT4 hobi sporcuları için düşünülmüş, serinin giriş modeli. Kullanıcı verilerine dayanarak tavsiye edilen antrenman aralığını belirleyen saat (elbette bu aralık kullanıcı tarafından da girilebiliyor) harcanan kalori miktarını da gösteriyor. FT7 modeli ise bu özelliklerin yanında Polar’in “OwnEnergyPointer” özelliğine de sahip. Bu özellik kullanıcının yağ yakımından aerobik antrenmana geçiş eşiğini belirliyor ve dolayısıyla antrenman hedeflemesini kolaylaştırıyor.

Polar FT4
       Polar FT4

Polar FT7
       Polar FT7

Bisikletçiler için daha ilginç olan ürün ise CS500. Görsel olarak çarpıcı bir tasarımın, büyük bir ekranın ve Polar’in bildik “OwnZone”, nabız ölçümü türü ve bisiklet bilgisayarı işlevlerinin yani sıra bu model “Rocker Switch” adı verilen ana gövdenin sağ ve solunda yer alan düğmelerle ekrandaki bilgiler arasında geçiş yapmak daha kolaylaştırılmış. Veri aktarımının dijital olarak yapıldığı aynı zamanda çıkılan ve inilen irtifâ ile antrenmanda harcanan efor ile bu efor temelinde gereken dinlenme (rejenerasyon) zamanını da hesaplıyor, buna ek olarak kişiye özel besin ve sıvı alımı uyarılarında bulunuyor.

Polar CS500
       Polar CS500

Garmin

Elektronik yön bulma deyince akla ilk gelen markalardan olan Garmin de bu yıl son derece çekici yeni ürünlerle bisiklet severlerin karşısına çıktı. Edge 500 modeli aerodinamik karbon bir tasarıma sahip, üstüne üstlük 60 gramın altındaki ağırlığa ve râkım ile termometre işlevlerine sahip. 1.7 inçlik siyah-beyaz ekranının yanında model 15 saate kadar dayanan bir akü kapasitesi de sunuyor. GPS aracılığı ile belirlenen kastedilen yol, hız bilgilerinin yanında tırmanılan ve inilen (ve toplam) irtifâ barometre üzerinden çalışan bir yükseklik ölçer aracılığı ile hesaplanıyor. nabız ölçümü imkânı da sunan model aynı zamanda harcanan kalorileri de hesaplıyor. İnternet bağlantısına gerek duyulmayan „Garmin Traning Center“ ya da internet aracılığı ile kullanılan „Garmin Connect“ programları ile antrenman bilgilerinin de bilgisayara aktarılıp değerlendirildiği Edge 500 modelinin Avrupa için tavsiye edilen satış fiyatı tercih edilen donanıma (göğüs için nabız bandı, pedal devri ölçümü vs.) 229 ile 299 avro arasında değişiyor.

Garmin Edge500
       Garmin Edge500

GPS’i sadece veri olarak değil de harita olarak da kullanmak isteyenler için Garmin yeni Dakota 10 ve Dakota 20 modellerini ürün yelpâzesine dâhil ediyor. Çizilmeye dayanıklı 2.6 inç boyutundaki renkli ve dokunmatik ekranlarla donatılmış olan aletlerin dahilî hafızaları 850 MB. Düşük ağırlıkları ve ufak boyutları ile 20 saate yakın akü süresi ile Dakota serisi sadece bisiklet değil, genel olarak açık hava etkinliklerine uygun tasarlanmış bir seri. Buna ek olarak her iki model de su geçirmeyen gövdeye sahipler. Dakota 20’nin artısı elektronik üç boyutlu bir pusula içermesi. sıradan iki boyutlu pusulanın aksine bu pusula cihaz yatay konumda olmadığı zaman da çalışıyor. Son olarak Dakota 20 dahilî hafızanın yanında microSD kartı kullanımına da imkân tanıyor. Tavsiye edilen satış fiyatı 279 (Dakota 10) ve 349 avro (Dakota 20).

Garmin Dakota 10, Dakota 20
       Garmin Dakota 10, Dakota 20

VDO

Alman üretici VDO da bu yıl iki yeni seri ile fuarda dikkat çeken markalardandı. X serisi markanın giriş modelleri olan A serisi ile gene bu yıl yeni çıkan profesyonel Z serisi arasında kalan seri. İki kablolu modelin yanında serideki her üç model de dijital veri aktarımı seçeneği (DW) sunuyorlar ve klasik bisiklet bilgisayarı işlevlerine (hız, zaman vb.) sahip. Serinin üst modeli X3DW aynı zamanda antrenman için kronometre ve geriye sayım işlevleri ile de donatılmış. Ayrıca arzuya bağlı olarak dijital veri aktarımlı modeller pedal devri ölçümü de yapabiliyorlar.

VDO X serisi
       VDO X serisi

Profesyonel kullanım için tasarlanmış olan Z serisi ise yüksek sayıdaki işlevleri ile göz dolduruyor. Klasik bisiklet bilgisayarı verilerinin yanında râkım, sıcaklık, nabız, pedal devri, harcanan kalori ve watt cinsinden güç ölçümü yapabilen seride zamana karşı yarışlar ya da antrenman için tur ölçümü işlevi de mevcut. Serinin üst modelleri aynı zamanda bilgisayara bağlanıp veri değerlendirmesi yapmaya imkân tanıyorlar. Bu serinin bir farklı özelliği de kol saati olarak da kullanımının mümkün olması.

VDO Z2 kol saati halinde
       VDO Z2 kol saati halinde

VDO Z3
       VDO Z3

Blackburn

Blackburn markası bu yıl oldukça güzel bir far yeniliği ile dikkati çekti. Geçen yıl ilk defa tanıtılan Flea serisi bu yıl yenilenmiş halinin yanında bilhassa sunduğu değişik pil doldurma imkânları ile göze çarpıyor. Geçen yıl sadece siyah renge sahip olan far bu yıl beyaz, mavi, kırmızı, pembe ve yeşil renkte de piyasaya sürülüyor. Ancak asıl yenilik dediğimiz gibi pil şarj sahasında. Geçen yıl da ilgi çeken Flea’nın iki ucundan çıkan kabloları 1.5 voltluk bir pile bağlamanın yanında (Flea AA boyunda bir pil ile ortalama 30 defa dolabiliyor) Flea USB adından da anlaşılacağı üzere USB üzerinden dolum imkânı sunuyor. Örneğin farı bir dizüstü bilgisayara bağlayıp doldurabiliyorsunuz. Ayrıca daha da güzeli, güneş ışığı yardımıyla da farın pilini doldurma imkânı var artık. 17 gramlık Flea hem ön, hem de arka far olarak mevcut.

Blackburn Flea
       Blackburn Flea

Blackburn Flea güneş ışığı
       Blackburn Flea güneş ışığı

Blackburn Flea USB
       Blackburn Flea USB

Blackburn Flea
       Blackburn Flea

Blackburn çok çeşitli ürünler üreten bir marka. 2010 model yılında markanın diğer bir yeniliği pompa sahasında. AirStik Carbon adından da anlaşılacağı üzere bildiğimiz AirStik SL pompasının sadece 51 gram ağırlığında ve 15cm boyunda olan karbon gövdeli modeli. Buna ek olarak AirStik LongNeck de bu yılın yeniliklerinden. Bu modelin kafa kısmı çıkarılabiliyor. Bu sayede daha konforlu bir kullanım sağlanmış.

Blackburn AirStick Carbon
       Blackburn AirStick Carbon

Blackburn AirStick LongNeck
       Blackburn AirStick LongNeck

Blackburn AirStick LongNeck
       Blackburn AirStick LongNeck

SKS

Alman üretici SKS de bu yıl birkaç ilgi çekici ürüne sahip firmalardandı. 2010 model yılında dağ bisikleti için yuvarlak hatlı çamurluklar Shockboard ve X-Tra-Dry modelleri beyaz renkte de geliyorlar. Ayrıca daha köseli tasarım isteyenler için Grand D.A.D ve Grand M.O.M modelleri yeni çamurluklar. Markanın bir başka yeniliği ise kadrodaki şişeliğe takılabilen su geçirmez plastik alet-edevat kutusu, Cagebox.

SKS Grand M.O.M
       SKS Grand M.O.M

SKS Grand D.A.D
       SKS Grand D.A.D

SKS Cagebox
       SKS Cagebox

Supernova

Geceyi gündüz yapma deyince akla gelen birkaç markadan biri Supernova. Markanın bu yılki önemli yeniliği E3 Pro modeli. 275 lümenlik 120 gram ağırlığındaki LED sistemi üzerine kurulu olan ve E3 serisindeki gelişmenin sonucu olan E3 Pro modelindeki mühim bir yenilik Supernova’nın normalde Avrupa’da trafikte kullanılması yasak olan bu tür farları trafikte de kullanılır kılma çabasının sonucu olan ışık huzmesinin toparlanması. Sonuçta ortaya ışığı dağıtmak yerine köseli bir formda veren bir far çıkmış. E3 Pro ayrıca geçen yılki E3 modeline oranla %25 oranında daha fazla aydınlık sunan yeni LED’ler ile donatılmış. Camı 10-15mm kalınlığında ve taş darbesine dayanıklı olarak üretilen E3 Pro modeli dolayısıyla kullanıcının tercihine göre ışık karakteristiği sunan bir model olmuş. Kare şeklinde ışık veren parlamayan cam üzerine kurulu olan model çok iyi yakın far özelliklerine sahipken, ışığı daha yayarak sunan simetrik cama sahip model uzun far karakteri sunuyor. dağ bisikletçileri için daha ziyâde tavsiye edilen parlamayan camlı, yakın far özelliğine sahip olan model. E3 Pro isteğe bağlı olarak akülü ya da dinamolu olarak çalışabiliyor.

Supernove E3Pro
       Supernove E3Pro

Supernova yakın far
       Supernova yakın far

Supernova uzak far
       Supernova uzak far

EXPOSURE

İngiliz USE markası tarafından üretilen Exposure farları da gece bisikletçileri için oldukça ilgi çekici ürünler. Bu yıl özellikle markanın iki modeli ürün yelpâzesine yeni dâhil olmaları ile dikkatleri üzerlerinde topluyorlar. Spark modeli markanın nispeten hesaplı (tavsiye edilen fiyat 100 sterlin) farı. Sadece 72 gram ağırlığındaki far en fazla 220 lümen ışıma üretebiliyor. Bu değer aşağıdaki Joystick modelinden sadece 20 lümen daha az. Akü süresi kullanılış şekline göre 2.5 saat, 8 saat ya da 20 saat ve üstü.

Exposure Spark
       Exposure Spark

Bizim asıl ilgimizi çeken model geçen yıl da ürün yelpâzesine dâhil olan Joystick modeline eklenen özellikler oldu. Kendinden zaten 240 lümen ışıma üreten, kullanış şekline göre 3 saat, 10 saat ve 24 saat akü süresi sunan 98 gramlık Joystick’e bu yıl arkasındaki bir soket aracılığı ile ek bir far da (WhiteEye) eklenebiliyor. Ek farla beraber çıkış gücü ikiye katlanarak 480 lümene çıkıyor. Ek parça sadece 26 gram ağırlığında. Aynı soket kullanılarak gerektiğinde Joystick’in yanına bir de geri far eklenebiliyor, böylece hem ön, hem arka far aynı birimde kullanılabiliyorlar. kullanılan arka far (örneğin kask kullanımında RedEye Helmet) 80 lümen gücünde. Bu kadar güçlü arka farın aküden çok yediğini düşünenler için ayrıca bir de RedEye Micro, tek LED’li lamba düşünülmüş, bu da arka soket üzerinden tek bir LED aracılığı ile görülmeye yetecek kadar ışık sunan bir çözüm.

Exposure Joystick
       Exposure Joystick

Exposure Joystick & WhiteEye
       Exposure Joystick & WhiteEye

Exposure Joystick & RedEye
       Exposure Joystick & RedEye

Exposure Joystick & RedEye Micro
       Exposure Joystick & RedEye Micro

Fotoğraf Albümü

Buradaki ürünlerin de yer aldığı Eurobike 2009 donanım fotoğrafları albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Eurobike 2009 Makâleleri

DemoDay İzlenimleri

Bisikletler 1 (B-G)

Bisikletler 2 (H-N)

Bisikletler 3 (O-Y)

Tekerlek ve Lastikler

Giyim

Çekiş Sistemi

Frenler

Amortisörler

Kadro Donanımı

 

  Bu haber 11729 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015