Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
13. Uluslararası Alanya MTB Kupası Yapıldı

13. Uluslararası Alanya MTB Kupası Yapıldı

Alanya Kupası Bischof'un

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 12.10.2009
13. Uluslararası Alanya Dağ Bisikleti Kupası dün Alanya'nın Kızılalan mesire yerinde gerçekleşti. Yurt dışından gelen sporcuların da varlığıyla katılım diğer yarışlara nazaran yüksek oldu. Yarışlarda toplam 183 sporcu mücadele etti.

Fotoğraf Albümleri

10.30 Yarışları
14.00 Yarışları
Hakemlerimiz

Yarışın gerçekleştiği haftasonu Alanya’da yazdan bir gün yaşandı. Güneşin yakıcı etkisi sporcuları kısmen de olsa etkiledi diyebiliriz.

Mart ayında yapılan yarış ile aynı olan parkurun kısa inişli çıkışlı olması ve zeminin aşırı taşlıklı yapısı sporculara dinlenme şansı tanımadı. Bu özellikleriyle Kızıalan parkurunun güçlü sporculara avantaj sağladığı da söylenebilir.

Yapılan teknik toplantıda, 2010 yılında planlanan değişikliklerden de bahsedildi. Bunlardan birincisi Elit B kategorisinin 2010 yılında kaldırılmasıydı. Geçtiğimiz senelerde hayata geçirilen %80 uygulaması sonucunda daha yarışın ilk turlarında yarış dışı kalan sporcular oluyordu. Onları ayrı bir kategoride yarıştırmak amacıyla oluşturulmuş Elit B kategorisi uygulamaya koyulduktan bir süre sonra, harcırah alamayan Elit A sporcularının B kategorisine kaydıkları gözlenmişti.

Sabah saat 10.30'da verilen yarışta Elit B, Genç Erkekler, Yıldız Erkekler ve 30+ Master kategorileri birer dakika ara ile start aldı.

Elit B kategorisinde KKTC'den katılan Hüseyin Ballı birinciliği aldı. İkinci ve üçüncü ise Gaziantep'ten Karabiber Kardeşler oldu. Şimdiye kadar Mahmut Karabiber kardeşini geçerken bu defa Alanya'da İlhan Karabiber önde yer alarak 2. oldu.

Mahmut Karabiber, startta gerilerde kalınca, patika girişindeki yığılmanın da etkisiyle iyice geriye düşüp ön grubu yakalama şansı bulamadığını anlattı.

Yarış birincisi Hüseyin Ballı ise “İyi bir çıkış yaptım, yarışa hasta olarak gelmeme karşın İlhan Karabiber ile son tura kadar arka arkaya gittik. Son turda tempomu daha da yükseltip bitişe birinci geldim” dedi.

Genç Erkekler'de yine kürsüde görmeye alıştığımız sporcular vardı. Bu kategoride İsak Ünal ile Hamza Kansız arasında yaşanan çekişme görülmeye değerdi. İsak Ünal yarış öncesi parkurdan çekindiğini söylese de ikinci turdan itibaren yarış liderliğini ele alarak birinci gelmeyi başardı. Hamza Kansız, İsak ile arasındaki çekişmeden ikinci olarak çıkan kişiydi. Son turda temposunu iyice düşüren Hamza, farkın yaklaşık 3.30’a çıkmasına neden oldu. yarışın üçüncüsü Kaan Uysal'dı.

İsak Ünal'ın yarış hakkındaki yorumu şöyleydi. “Bu parkur bana uygun değildi. Aynı zamanda alışık da değildim. Bu nedenle ilk tur Hamza'nın ardında kalmayı tercih ettim. İkinci turda hem alışmış hem de parkuru öğrenmiştim. Fırsatını bulunca Hamza'yı geçerek yarışın sonuna kadar lider konumda kalmayı başardım. Tahminimden iyi geçti.”

  İsak Ünal,  Alanya MTB Kupası 2009
        İsak Ünal, Alanya MTB Kupası 2009

Seneye elit kategoride yarışacak olan Hamza Kansız ise “İlk turda birinci idim. 2. turda başka bir sporcu ile gidonlarımız takılınca düştüm. Bu sırada arkamda olan İsak Ünal beni geçti. Son tura kadar İsak'ın hemen arkasında idim. Tempomu arttırmaya çalıştım ama sonuç vermedi.” yorumunda bulundu.

Üçüncü olan Kaan Uysal'la da görüşme şansımız oldu. Yarış alanına son dakikada geldiği için ısınma sansı bulamamış. İlk turda 4. ya da 5. olarak gittiğini, küçük bir kaza geçirmesine rağmen 5. turda üçüncülüğe kadar yükseldiğini, ikinciyi önünde görmesine karşın yetişemediğini belirtti.

Yıldız Erkekler'de de KKTC'lilerin rüzgârı esti. Birinci Salih Varol olurken, teknik arıza yaşayan Yusuf Çabık ikinci, yine KKTC'den Arda Alibaba üçüncü oldular. Yarış sonrası görüştüğümüz Yusuf Çabık, parkurun kendisine zor geldiğini, lider götürdüğü yarışın 2. turunda zincir kırarak rakiplerine geçildiğini, sonrasında temposunu arttırarak Arda Alibaba'yı geçmeyi başardığını söyledi.

30+ Master kategorisi Nezat Kıral – Bora Tirki çekişmesine sahne oldu. İlk turda lider olan Bora, ikinci turun çıkış bölümünde Nevzat Kıral'a geçildi. Daha sonra temposu arttırarak daha da fark yakalayan Nevzat, dinlenmek için temposunu yavaşlatınca tekrar Bora'ya yakalandı. Son tura lider giren Nevzat'ın karşısında Bora, bitişe birkaç yüz metre kala lastiğinin patlamasıyla yakalama sansını da yitirmiş oldu. Üçüncü ise Turgay Germen oldu.

Günün en tempolu, aynı zamanda seyretmesi de en keyifli yarışı 14.00'de başlayan elit yarışları idi. Yabancı sporcular erkek ve bayan elit kategorilerine ayrı bir heyecan kattı. Temponun hiç eksik olmadığı Elit Erkekler'de geçen yılki yarışta bitiş düzlüğünde Bilal Akgül ile son derece çekişmeli bir atak sergileyen İsviçreli Christof Bischof birinci oldu. Bischof Alanya’dan önce Schladming’de yarışmış ve 59. olmuştu en son olarak. Gene geçen yıl yarışı Scott&Hagget takımından arkadaşı Ulman’ın ardından ikinci bitirdiğini hatırladığımız Çek sporcu Kristian Hynek Kramer ikinci olurken, Ukraynalı Sergiy Rusenko yarışı üçüncü bitirdi.

  Bischof Christof,  Alanya MTB Kupası 2009
        Bischof Christof, Alanya MTB Kupası 2009

Türk sporculardan Bilal Akgül sekizinci olurken, Abdulkadir Kelleci ondördüncü, Abdullah Dandal ise onbeşinci olarak yarışı tamamladılar. Halil Kormaz ve Kamil Akalp kaza geçirerek yarış dışı kaldılar. Yarış sırasında Gökay Konuk ve Mehmet Kurt arasında yaşanan istenmeyen olaylar her iki sporcunun da diskalifiye olmalarına neden oldu.

  Bilal Akgül,  Alanya MTB Kupası 2009
        Bilal Akgül, Alanya MTB Kupası 2009

Bilal Akgül yarıştan bir gece önce yaptığı açıklamada, kendi kategorisinde 5 sporcunun çok iyi olduğunu, 10 sporcunun ise kendisiyle mücadele edebileceğini, ilk 10 içinde yer almanın kendisi için iyi bir derece olacağını belirtmişti. Yarış sonrası konuştuğumuz Bilal, Antep'te kötü yarış çıkardığını, bu yarışın ise umduğundan daha iyi geçtiğini söyledi. Yarışta temponun hiç düşmediğini, parkurun kendisine çok uygun olmadığı için 4. sıraya kadar çıkmasına karşın bunu koruyamadığını sözlerine ekledi.

  Anna Szafraniec,  Alanya MTB Kupası 2009
        Anna Szafraniec, Alanya MTB Kupası 2009

Bayanlarda Polonya'dan Anna Szafraniec birinci olurken, ardından Macar Barbara Benko ikinci oldu. Gerek Szafraniec’in, gerekse Benko’nun son derece dişli sporcular olduklarını ve yarışın genel seviyesini oldukça yukarı çektiklerini vurgulamak gerek. Her iki sporcu da ortalama tur zamanlarına bakıldığında elit erkekler yarışında teoride ilk 15’i zorlayacak kadar hızlı olduklarını görüyoruz. Bilhassa Szafraniec’in bu yıl Hollanda’daki Avrupa XC şampiyonasında vatandaşı Maja Wloszczowska, Irina Kalentieva ve Sabine Spitz’in ardından Wloszczowska’nın 1 buçuk dakika gerisinde, Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın son ayağı Schladming’de de Elisabeth Osl, Lene Byberg ve Catharine Pendrel’in ardından Osl’ın 1 dakika 41 saniye gerisinde dördüncü olduğunu hatırlatalım. Bu yüksek seviyeli ortamdaki en başarılı temsilcimiz Esra Kürkçü ise üçüncü olarak kürsüde yerini aldı. Yarış sonrası Esra Kürkçü, rakiplerinin çok güçlü olduğunu, moralinin iyi olmasına karşın ilk turdan itibaren farkın fazla olması nedeniyle onları yakalayamadığını dile getirdi.

Sonuçlar

Elit Erkek ve Bayan Sonuçları
       Elit Erkek ve Bayan Sonuçları

Elit B ve Master Sonuçları
       Elit B ve Master Sonuçları

Genç Erkekler ve Yıldız Erkekler Sonuçları
       Genç Erkekler ve Yıldız Erkekler Sonuçları

 

  Bu haber 6178 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015