Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Eylül . 2020  
Cannondale’den Elektronik Süspansiyon

Cannondale’den Elektronik Süspansiyon

Cannondale Simon

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 15.10.2009
Kullanılan bilgisayarlar dışında elektronik aslında dağ bisikletine nispeten yabancı bir alandı. Bugüne kadar üç marka (Trail-Tronic ile German-A, Axon ELD ile Suntour ve ELO –Electronic Lockout- sistemi ile Cannondale) elektroniği süspansiyon teknolojisinde kullanan markalar oldular. Bu markalardan sonuncusu, Cannondale, şimdi bir adım daha ileri gidip tamamen elektronik bir süspansiyon geliştirmiş: Simon. Beş yıllık bir çalışmanın ürünü olan Simon’da amortisörün bildiğimiz hidrolik ve hava içeren sistemi tamamen elektronik birimler tarafından yönetiliyor. Dışarıdan bakınca bir Lefty ile yol bilgisayarını andıran bir ekran ve bir de minik kol sistemin ana parçaları. İçeride ise beş tane algılayıcı hidrolik akimini denetliyorlar. Sistemi yöneten bilgisayar teorik olarak 10 bin tane kombinasyon sunuyor. Elbette bu kadar kombinasyon kafa karıştırır gibi gelse de aslında her şey çok kolay.

       

Bisikletin üzerine oturulduğunda yapılması gereken binici ağırlığının ve tercih edilen kullanım tarzının bilgisayara girilmesi. Bunun karşılığında bilgisayar bir hava basıncı tavsiye ediyor, negatif sıkışma mesâfesini hesaplıyor. Bundan sonra beş kullanım karakteri arasında secim yapılması gerekiyor: TM (Travel Management), XC (Arazi sürüşü), AM (All-Mountain), DH (İniş) ve Lockout (kilitli). Bu karakterlerin de kendi içlerinde ince ayarı mümkün. Yani iniş karakterinde süspansiyon eğrisinin ne kadar progresif olacağını, XC karakterinde platform kullanılıp kullanılmayacağını ya da Travel Management ayarında amortisörün yokuş çıkışlarda 130mm’lik amortisörün 30mm’ye kadar kademesiz olarak alçaltılmasını belirmek mümkün. Bütün bunların yanında belki de en güzel şey ekranın süspansiyon mesâfesinin ne kadar kullanıldığı ve süspansiyonun ne kadar verimli olduğu konusunda da bilgi vererek kullanıcıyı bir nevî eğitmesi.

       

Amortisörün tekerlek göbeği kısmındaki elektronik algılayıcılar saniyede 500 defa gelen darbeleri ölçüyorlar ve amortisörün vereceği tepkiyi belirliyorlar. Ana bilgisayar birimi de hidrolik akimini buna (ve önceden programlanmış süspansiyon karakteri ve tercihine) göre yönetiyor. Amortisör kilitliyken bu sayede bir darbe geldiğinde otomatik olarak sadece 6 milisaniyede kilidi açabiliyor, ki haliyle bu su anda piyasadaki otomatik olarak darbe geldiğinde açılan kilit sistemleri ile mukâyese edildiğinde olağanüstü bir hız. Son olarak binici çeşitli kullanım sahalarına göre belirli süspansiyon karakteri tercihini hafızaya alıp tekrar tekrar kullanabiliyor. Sistemin aküsünün bisikletin alın borusuna yerleştiğini de ekleyelim.

       

Bütün bu bilgilerden sonra tabii ana soru sistemin fiyatı, ne zaman geleceği vs. Maalesef Cannondale bu konuda kesin bir bilgi vermiyor, hâlihazırda bu sistemden sadece 5 tane prototip olduğu düşünülürse üretimin de çok yakında başlamayacağı aşikâr. Öte yandan bu adımla artık süspansiyon teknolojisinde belki de yeni bir çığır açılıyor demek abartı olmaz.

Kaynak: Cannondale, Mountainbike, Bike

MTBTR’de 2010 Cannondale Yenilikleri

Cannondale markasının 2010 yeniliklerine buradan ulaşabilir, Eurobike 2009 fuarından Cannondale fotoğraflarını Eurobike albümünün 2. sayfasında görebilir, DemoDay’de kullandığımız 2010 model Cannondale Flash ve RZ One20 hakkındaki izlenimlerimizi DemoDay makâlesinde okuyabilirsiniz.

Ayrıca ülkemizde satılan Cannondale modellerinin teknik özelliklerini MTBTR Katalogu’nu kullanarak inceleyebilir, diğer markalarla mukâyese edebilirsiniz.

Cannondale Türkiye Resmî Temsilcisi: Delta Bisiklet

 

  Bu haber 5319 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015