Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
2. Nilüfer Kupası

2. Nilüfer Kupası

Bilal Akgül Zincir Farkıyla Birinci

Sarper Günsal   mtbtr.com © 26.10.2009
Dağ bisikleti sezonu artık biterken, yılın son yarışlarından biri dün Bursa’da yapıldı. Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği yarış Nilüfer Kent Ormanı’nda hazırlanan zevkli ve yorucu bir parkurda koşuldu. Elit Erkekler’in altı tur üstünden koştukları yarış bir kez daha bisiklet sporunun, çoğunlukla göz ardı edilen mekanik bir spor oluşunu hatırlattı. Üçüncü turdan itibaren önde yalnız kalan Halil Korkmaz, 5. turda zinciri kopunca zaman kaybetti ve geriden gelen Bilal Akgül’ Halil’i geçerek yarışı kazandı.

Fotoğraf Albümleri

10.30 Yarışları
13.00 Yarışları
Ödül töreni

Bilal
       Bilal'in tek teker finiş şovu

Güzel bir parkurda ve gayet iyi bir organizasyonla yapılan yarışa yerel yönetimin desteği belli oluyordu. Bursa Valisi’nin bisiklet federasyonu yönetim kurulu üyesi oluşundan alınan destek, Nilüfer Belediyesi’ne bağlı Yerel Gündem 21 Gen. Sekreteri Mehmet Kartal’ın bir bisiklet sevdalısı oluşu, keza yeni İl Temsilcisi Cevat Tulgarer ile sağlanan yeni bir havayla bisiklet bursa’da tekrar hareketlenmiş. Duayen hakemlerimizden Şükrü Aydın’ın ciddi çabaları da buna eklenince Nilüfer Belediyesi’nin bisiklete yaptığı ciddi yatırım anlamlı organizasyonlar olarak sporseverlere dönüyor. Geçen sene ilki düzenlenen yarıştan sonra bu sene parkur daha da geliştirilmiş. Teknik ve sert bir iniş ve yeni bir rampa eklenmesiyle yarış daha zorlayıcı hale gelmiş. Bu sene belediyeye bağlı bir bisiklet takımı da kurulmuş. Önümüzdeki dönemde, yine belediye sınırları içinde bir yol yarışı organizasyonu ve Uluabat Gölü kenarındaki Gölyazı’da bir bisiklet parkuru planlandığını da sevinçle öğrendik.

Dünkü yarışın ödül töreninden sonra Kent Ormanı içinde Türk bisikletinin en önemli sporcularından (ve uzun yıllar Bursa Bisiklet Ajanı olarak hizmet vermiş olan) rahmetli Rıfat Çalışkan’ın ismini taşıyan bisiklet evi de hizmete girdi. Açılışını Bursa Vali Yardımcısı, Nilüfer Belediye Bşk. Yrd. ve müteveffa Çalışkan’ın oğlunun beraber yaptıkları bu tesis, sporculara antrenman ve yarış sonrasında bisikletlerine bakım yapacakları bir yerle duş ve WC hizmeti de verecek. Bu bisiklet evinin de hizmete girişiyle bisiklet sporunun Bursa’daki görünürlüğü ve popülaritesi artacak gibi gözüküyor. Parkurun hazırlanması, organizasyon ve binaların yapımında da emekleri geçen Mehmet Coşkun ve Bilgehan Subaşıoğlu’na da takdirlerimizi belirtip yarışlara geçelim.

10:00 YARIŞLARI

Cumartesi günü teknik toplantı, makarna partisi ve Uludağ gezisi ile başlayan Nilüfer Kupası yarışında 25 Ekim Pazar günü sabah 10:00’da başlayan Gençler, +30 ve +40 Masterlar yarışıyla başladı. 4 tur üstünden koşulan Gençler yarışını Aksaray GSIM’den İsak Ünal 1:05:34 zamanla kazandı. en yakın rakibine 7:50 fark atan İsak yarıştaki iki teknik iniş ve sert tırmanışların kendisine avantajı sağladığını belirtti. Önümüzdeki Ocak ayında İtalya’da bir kampa gitmesi söz konusu olan İsak 2. turdan sonra tek başına yarıştı ve rahat bir birincilik aldı. İkinciliği Samsun 19 Mayıs Üniv.’nden Kaan Uysal alırken üçüncü ferdi yarışan sporcu İsmail Demirkan oldu.

30+ Master yarışını Bora Tirki kazandı. İkinciden yaklaşık 7 dakika önde finişi geçen Bora, Scott’tan ayrıldıktan sonra şimdilik ferdi yarışıyor. Kolu kırıldıktan sonra bir süre yarışamayan Tirki’nin önümüzdeki sezon hangi takımda yarışacağı kesin olmamakla beraber Specialized/Aktif Pedal organizasyonunda bir ekipte yer alması muhtemel gözüküyor. Yarışın ikincisi İzmir’den Turgay Germen olurken üçüncü sırayı Ali İhsan Taş aldı.

40+ Masterlar yarışında Bursalılar’ın üstünlüğü vardı. Yarışa Bursa’dan ferdi olarak katılan Yakup Eşlik çok rahat bir yarış çıkararak 1:30:23’lük derecesiyle birinciliği aldı. Podyumun diğer sıraları da Bursalılar2ın olurken Şölen Kalpalp ikinci, Zafer Sayın da üçüncü sırayı aldılar.

       

13:00 YARIŞLARI

Öğlen yarışlarında U23, Bayanlar ve Elit Erkekler klasmanları koşuldu. Elit erkeklerle beraber start alan U23’lerde Brisa Spor’dan Abdurrahman Dandal son derece rahat bir yarış sonunda birinci oldu. Dandal yarış boyunca tek başına giderken elitlere yakın bir performans gösterdi. Yarışın ikincisi Ankara’dan Ozan Ali Durulmaz olurken üçüncülüğü yine Ankara’dan İskender Özbek kazandı.

Sadece 4 sporcunun kayıt yaptırdığı Bayanlar yarışında fazla bir çekişme yoktu. Amerika Arkansas’tan gelip İzmir’e yerleşen, son bir yıldır da eşiyle beraber ülkemizdeki yarışlara katılan Erica Fendley katılan sporcuların arasında en iyisiydi ve yarışı da çok rahat kazandı. Erica’nın 12 dakika arkasında finişe gelen Eda Kunuk ikinci olurken, oldukça kilo verdiği belli olan Ayris Işık da yarışı üçüncü bitirdi.

       

Elit Erkekler yarışında gözler bir gün önce düşen Kamil Akalp’i aradı. Alanya’da düşüp sakatlanan Kamil, önceki gün de antrenmanda düşerek sakatlığını tekrarlayınca yarışa katılmadı. Yarış hızlı başladı. Startla birlikte öne geçen Bilal daha sonra ön tarafı Halil Korkmaz’a bıraktı ve ikili arkalarındakilerle farkı açarak 2 tur boyunca beraberce mücadele ettielr.

       

Üçüncü turda Halil atak yaptı ve Bilal’le arasını yaklaşık 30”ye çıkardı. Dördüncü ve beşinci turun büyük bir bölümü de bu farkla geçilirken Halil Korkmaz’ın zinciri koptu. Servis alanına kadar yürüyerek gitmek zorunda kalan Halil bu arada kendisine yetişip geçen Bilal’i seyretmek zorunda kaldı. Daha sonra zincir değiştirip yola devam eden Halil yarışı ikinci bitirirken Bilal rakibinin geride kaldığını görerek temposunu düşürdü ve rahatlıkla birinci oldu. Halil’in bu olaydan pek de morali bozulmadığı gözlenirken Bilal yarış sonrasında hasta olduğunu ve bu nedenle istediği performansı sergileyemediğini belirtti. Elitler yarışının üçüncüsü Gökhan Uzuntaş olurken, Oğuz Özçelik ve Abdülkadir Kelleci diğer sıraları aldılar.

       

 

  Bu haber 5790 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015