Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
07 . Mart . 2021  
46. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu

46. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu

Türkiye Turu Vites Büyütüyor

Sarper Günsal   mtbtr.com © 17.11.2009
46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun (46.ToT) basım tanıtımı bugün TSYD lokalinde yapıldı. Tanıtımda geçen sene Genel Klasman şampiyonu Daryl Impey de yer aldı ve geçirdiği kaza nedeniyle Alanya’da giyemediği Sarı Mayo’sunu Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu’nun elinden aldı.

Daryl Impey Sarı Mayo ile poz veriyor
       Daryl Impey Sarı Mayo ile poz veriyor

E.Müftüoğlu D.Impey
       E.Müftüoğlu D.Impey'e nazar boncuğu da taktı

46. ToT 2010’da bir klasman daha yükselmiş olarak düzenlenecek. Geçen sene 2.1 seviyesinde koşulan yarış, yapılan başvuruyu onaylayan UCI Yönetim Komitesi’nce 2.HC klasmanına alınarak daha da prestijli bir hale getirildi. Geçen seneki yarışın Eurosport’ta ve toplam 123 ülkede, 24 dilde yayınlanmış olması bu kararda etken oldu. Ayrıca geçen iki yarıştaki organizasyonun başarısı, konaklama şartlarının düzeyi ve takımların olumlu izlenimlerle ülkemizden ayrılmış olmaları da bu başarının elde edilmesinde rol oynadı. Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu ve Yarış direktörü Abdurrahman Açıkalın’ın şahıslarında bu çabayı gösteren tüm ekibi kutlamak gerek.

Gelecek yıl 11-18 Nisan arasında koşulması beklenen Türkiye Bisiklet Turu İstanbul’da koşulacak 10 km’lik prologla başlayacak (şimdilik UCI takviminde 21-28 Nisan olarak gözüküyor ama değişmesi olası). Tarihi Yarımada’da hazırlanan parkurun son iki senedir ciddi bir yarışa elvermemesi ve oluşan olumsuz yarış şartları sonucunda organizasyon bu etabı ITT’ye çevirme kararı almış gözüküyor. Akşam uçakla Kuşadası’na geçecek olan ekipler Kuşadası-Bodrum ve Bodrum-Marmaris etaplarını koştuktan sonra parkura yeni eklenen Pamukkale’ye pedal basacaklar. Marmaris-Pamukkale ve Pamukkale-Fethiye etapları +200 km’lik mesafeleri ve ortalama 1500 mt rakımıyla genel Klasman sıralamasında etkili olacak. Fethiye-Finike ve Finike-Antalya etaplarıyla devam edecek olan yarış yine Alanya’da sona erecek. Toplam mesafe yaklaşık 1250 km olacak.

       

2010’daki bir başka değişiklik de Genel Klasman Lideri mayo renginin değişmiş olması. Şimdiye kadar sarı renkteki mayo, organizasyonun kurumsal renk olarak belirlediği “TURKUAZ”la değiştirildi. Türkiye Güzellikleri mayosu ise beyaz olacak. Yokuş (kırmızı) ve Puan (yeşil) mayolarında bir değişiklik yok.

Daryl Impey
       Daryl Impey

TRT’den Levent Özçelik’in sunduğu tanıtımda ilk sözü alan ev sahibi TSYD Bşk. Vekili Faik Gürses 70’li yıllarda düzenledikleri Marmara ve Cumhurbaşkanlığı turlarının şimdi “halk koşusu” gibi gözükeceğini söyleyerek yarışın bugün geldiği noktayı övdü. Daha sonra söz alan Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu da 44. ve 45. Cumhurbaşkanlığı turlarının halkta bisiklete karşı büyük bir ilgi yarattığını, bunu gittiği şehirlerde rahatlıkla gördüğünü belirterek kamuoyunun bisikleti artık sağlık ve temizlikle beraber düşündüğünü söyledi.

Federasyonun ağır topları ve L.Özçelik
       Federasyonun ağır topları ve L.Özçelik

Göreve ilk geldiğinde Levent Özçelik’in kendisine “farklı bir şey yapmalısın” dediğini hatırlatan Müftüoğlu olimpiyatlarda bir sporcu yarıştırdıktan sonraki artık hedeflerinin bir velodrom inşa etmek ve olimpiyatlarda madalya alacak sporcuları yetiştirmek olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2008’de Alanya’da ki finişe gelişiyle yarışın çehresinin değiştiğini, onun himayesi ve Cum. Genel Sekreteri Mustafa İsen’in yardımlarıyla organizasyonun ivme kazandığını söyleyen federasyon başkanı başbakan ve tüm spor bürokrasisine ayrı ayrı teşekkür etti.

 Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu
        Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu

Daha sonra söz alan Fed. Asbaşkanı ve yarış Direktörü Abdurrahman Açıkalın dünyada 1.1 ve 2.1 kategorisinde 43 yarış varken HC düzeyinde sadece 17 yarış olduğunu belirterek bu seviyeye çıktıktan sonra ProTour yarışları ailesinin içine girdiğimizi söyledi. Her gün 750 kişilik bir kafilenin oradan oraya hareketini sağlamanın ciddi bir organizasyon gerektirdiğini söyleyen Açıkalın 150 araç, 20 TIR, 25 güvenlik motosikleti ve 7 km uzunluğunda bariyerle bu işi başaracaklarını söyledi. Temmuz ayında Ankara’da Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası’nın da yapılacağını söyleyen Açıkalın 2011’de parkurda bir sürpriz yapılmasının da gündemde olduğunu çıtlattı.

Fed. Asbaşkanı Abdurrahman Açıkalın
       Fed. Asbaşkanı Abdurrahman Açıkalın

45. ToT GK Şampiyonu Daryl Impey de geçen yılki yarışın tüm hayatını değiştirdiğini söyledi. Tanıtım için sadece bir günlüğüne Johannesburg’dan İstanbul’a gelen Impey, geçen seneki yarıştan önce Theo Bos’u hiç tanımadığını, olaydan sonra ise birkaç kez telefonda konuştuklarını söyleyerek “Ben 3 ay yattım, Theo’nun ne kadar ceza aldığı önemli değil” diyerek cezayı az bulan (bir ay yarışlardan men) bazı basın mensuplarının gazına gelmedi.

       

Impey düştüğü yerden finişe kadar olan mesafeyi “hayatımın en uzun 500 metresi” olarak tanımladı. İki omuru kırıldığı için 3 ay hiç kımıldamadan yattığını, çenesi de kırık olduğu için uzun süre katı yiyecekler yiyemediğini söyleyen Güney Afrikalı 25 yaşındaki sporcu bu dönemde Türk hayranlarından aldığı e-mail ve iyi dileklerin çok önemli olduğunu belirtti. Güney Afrikalı sporcu etap zaferi için geldiği yarışta Genel Klasmanı kazanmayı beklemediğini, geçirdiği kaza görüntülerinin YouTube’da çok seyredilmesinin popülerliğini artırdığını ekledi. Lance Armstrong’un twitter’dan kendini destekler bir mesaj atmasıyla neredeyse kaderi değişsen sporcu bu sezon Team Radio Shack’e geçerek Armstrong’un takım arkadaşı oldu.

MTBTR.com’a özel demeç veren Daryl Impey halen 2010 programının belli olmadığını, Aralık ayında Austin,Texas’ta yapılacak hazırlık kampında yeni sezondaki yarış programının belli olacağını söyleyerek ünvanını korumak için takımıyla beraber Türkiye’ye gelmek istediğini söyledi. İlk yarışının büyük olasılıkla Ocak ayındaki Tour Down Under olacağını söyleyen Impey 2010’daki asıl amacının ise bir Büyük Tur’a katılabilmek olduğunu söyledi. Fransa Turu’nda 9 kişilik kadronun altısının şimdiden dolduğunu, kalan 3 mayo için rekabet olacağını düşünen sporcu Fransa Turu’nda kendine yer bulmasının zor olduğunu düşünüyor.

Impey MTBTR
       Impey MTBTR'ye demeç veriyor

Sezonu erken açacak olan Impey için en iyi fırsat Giro’ya katılabilmek olacak. Türkiye Turu da Giro için nefis bir hazırlık yarışı görevi görebilir. Hatta Mayıs sonuna doğru California Turu’na katılmayı planlayan daha ünlü bir başka sporcu için de nefis bir hazırlık yarışı olabilir. Ne dersiniz Lance bize kadar gelir mi?

 

  Bu haber 6128 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015