Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Ekim . 2020  
Maçka Parkı'nda Karanlıkta Çevrilen Pedallar

Maçka Parkı'nda Karanlıkta Çevrilen Pedallar

2. BO-CE Dağ Bisikleti Gece Yarışı

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 28.12.2009
İstanbul’un orta yeri, Maçka Parkı dün akşam, 2009 yılının son demlerinde bir şenliğe sahne oldu. Geçtiğimiz yılın ardından ikinci olarak BO-CE Gece Yarışı ile dağ bisikleti meraklıları son derece farklı bir etkinlikte kendilerini sınama ve mücadele etme şansını yaşadılar. Hava durumunun korkuttuğunun aksine yarış tamamen yağışsız geçti. Sadece dün yağan yağmurun sonucu olarak parkur kısmen oldukça zor yerler içeriyordu. Parkın geniş taş yolları ve kuru kum kısımlarının haricinde bilhassa ufak patika bölümleri çamurluydu. Buna ek olarak kısmen geçilmesi gereken taş bölgeler, hele de çamurlu kısımları doğrudan takip ediyorlarsa, son derece kaygandılar. Parkurun geniş yolları sokak lambaları tarafından neredeyse ışıksız bile gidilebilecek şekilde aydınlanırken dar patika kısımları yer yer zifiri karanlığa bürünmüştü. Bütün bunlara ve yaşanan düşüşlere rağmen yarış kazasız belasız sonuçlandı. Saat 5 civarında çıkış alan Master/Junior/Bayan gruplarından sonra ikinci çıkış (U23 ve elitler) bir nebze gecikerek 7 civarına kaydı. Haliyle 6/8 tur atılan birinci sınıftan sonra 12 tura kadar çıkılan ikinci sınıfın yarışı da bir hayli uzun sürdü. Ödül töreni vs. derken saat 22:30 gibi Maçka Parkı’nda hafiften bastıran yağmurla beraber çok güzel bir Pazar akşamı/gecesini noktaladık.

Fotoğraf Albümü

Birinci çıkış grubu

İkinci çıkış grubu

Yarışlar sonrası ve ödül törenleri

Bunlara ek olarak elbette Fotohasan’ın adresini

de hatırlatalım.

       

       

Yarışın İstanbul’un orta yerinde olmasına karşın çeşitli sınıflarda kürsüde Bursa, Ankara, Mersin gibi şehirlerden gelen sporcuların da bulunması spora gönül verenler için son derece sevindirici bir gelişmeydi. Öte yandan bu sporun nasıl fedakârlıklarla yürüdüğünün de bir kanıtı elbette. Bayanlarda Ayris Işık, Junior sınıfında Ankara’dan Mustafa Kemal, Master sınıfında Bursa’dan Salih Manavoğlu, U23 sınıfında Uğur Nişancı, elit erkeklerde de Muammer Yıldız kürsüde zirveye çıkan isimler oldular.

Ayris Işık
       Ayris Işık

Bayanlar yarışında tam anlamıyla rakipsiz bir yarış çıkaran Ayris Işık ilk turda kafa lambasının sorun çıkarması ile mikrofona Kayahan’ın “Odalarda Işıksızım”ını andırır bir şekilde “(parkurlarda) ışıksızım” diye haykırmasına ve yarış sonrasında bu yüzden çok sorun yaşadığını belirtmesine rağmen çok zevk aldığını, organizasyonun çok güzel olduğunu vurguladı, ki yarışın çok güzel bir etkinlik olduğu istisnasız bütün katılımcıların dilindeydi.

Salih Manavoğlu
       Salih Manavoğlu

Master sınıfının birincisi Salih Manavoğlu (Bora’nın terimiyle ‘Bursa şekeri’) ayarını yeni yaptığı disk freninin sürtmesi nedeniyle karışıklık yaşadığını, Bursa’dan bugün gelip gündüz parkuru gördükten sonra yarıştığını ve sağ salim bitirdiği için mutlu olduğunu belirtti.

+38 sınıfının birincisi Cüneyt Gazioğlu da yarış hakkındaki olumlu görüşleri tekrar ederek girişte belirttiğimiz noktaya parmak basan tek sporcu oldu: “Beton kısımlar kaygandı” Gazioğlu kendi deyimiyle “en zevk aldığı” yarışın üçüncüsüne daha iyi hazırlanacağını da şimdiden garanti etti (Bora’nın “daha ne hazırlanacaksın kendi sınıfında birinci oldun zaten” yorumuna aldırmadan).

Kamil Akalp
       Kamil Akalp

Gelelim elitlere. Açıkçası bütün yarışta iki grup vardı, önde Muammer Yıldız ile Kamil Akalp birinci grup, onların ardından bayağı bir ara ile geri kalanlar. Öyle ki yarış esnasında Muammer ile Kamil arasında yer yer 10 saniyenin de altına düşen fark yarış sonunda 47 saniyeyken, Kamil ile üçüncü Oğuz Özçelik arasında 7 buçuk dakikadan fazla bir fark vardı. Bir turun aşağı yukarı 8 buçuk dakikada dönüldüğü hesaba katılırsa Muammer ve Kamil’in nasıl yüksek bir tempoda yarıştıkları daha iyi anlaşılır.

Kamil yarış sonrasında masaj masasında (ki bu hizmet de gerçekten takdire şâyandı) geçtiğimiz hafta da Mersin’den gelerek yarıştığı Kaçkar Bisiklet Çekmeköy yarışından sonra tekrar Mersin’e dönmediğini, Balıkesir’de bir arkadaşında kalıp bu yarış için tekrar İstanbul’a geldiğini anlattı. Şimdi tekrar Mersin’e dönecek olan Kamil’in bu kadar özveri ve fedakârlığına şapka çıkarmamak mümkün değil. Yarış hakkında ise Muammer’i tekrar tekrar tebrik etti, çok iyi bir yarış çıkardığını, baştan itibaren yüksek tuttuğu tempoyu son turlarda daha da arttırdığını ve bu turlardaki mücadelenin çok etkileyici olduğunu belirtti.

Muammer Yıldız
       Muammer Yıldız

Son olarak yarışın “dominatörü” Muammer sürekli tur zamanlarını takip ettiğini, 7. ve 8. turda biraz yavaşlayınca Kamil’in arayı kapadığını, fakat kendisinin son 2 turda vites düşürmeden daha akıcı bir şekilde, özellikle çıkış düzlüğünde ayakta ‘krampın eşiğinde’ giderek yarışı kazandığını anlattı. Muammer’in yarıştaki ortalama nabzı 182 (!). Geçen yıl aç karnına yarıştığı için zorlanmasından ders aldığını, bu yıl makarna, muz ve jel takviyesinin de yerinde olması ile tempoyu yüksek tutmayı başardığını vurguladı. Sanırız Pazar gecesini Maçka Parkı’nda geçiren herkes Muammer’in Kamil’in baskısına nasıl karşı koyduğunu, çıkıştan bitişe kadar sabit bir hızda pedal çevirdiği izleyerek hayran kalmıştır.

       

       

 

  Bu haber 5593 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015