Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Aralık . 2020  
Polar Team2 Pro Set

Polar Team2 Pro Set

Polar'dan Takımlara Özel

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 23.2.2010
Nabız, laktat ölçümü vb. türünden elektronik verileri kullanarak çalışmanın önemini mütemadiyen vurguluyoruz. Bu konuda bireysel sporculara neredeyse sınırsız seçenek varken takımlar için, takımların ihtiyaçları hesaba katılarak geliştirilmiş sistemlerin sayısı fazla değil. İşte “spor elektroniği” deyince ilk akla gelen markalardan biri olan Polar’ın Türkiye’de de satılmaya başlanan Team2 Pro seti böyle bir ürün.

       

Team2 Pro teker teker takımı oluşturan sporcuların verilerini toplayıp, antrenman sonrasında bir araya getirip değerlendirmenin çok daha ötesinde, bütün takımı antrenman esnasında aynı anda kontrol ve takip etmeyi mümkün kılıyor. Yani bu ürünle Polar bireysel sporculara çözüm üretmenin bir adım ilerisine gidip takımı yöneten antrenörler için bir çözüm yaratmış. Polar’ın nabız ölçüm saatlerini kullanarak sporcuların hâlihazırdaki performans seviyesini belirleyip, antrenman programını da buna göre tasarlamak, bunu da bütün takım için birleşik bir sistem dâhilinde yapmak mümkün.

       

Set bir baz istasyonu (LAN ve WLAN bağlantıları ile), 10 adet verici (wearlink göğüs bandı ve şarj cihazı dâhil), bilgisayar ve el bilgisayarı için yazılımlar ile USB bağlantı cihazı içeriyor. Bu grup setin ana, yani antrenör tarafından kontrol edilecek olan birimleri. Bunların ötesinde hangi spor dalı söz konusu ise Polar’ın o spor dalına yönelik hazırladığı bilek birimleri (yani nabız saatleri) sporcular tarafından kullanılacak ürünler. Sete dâhil olan yazılımlardan da anlaşılacağı üzere sistem gerek sabit bir masa ya da diz üstü bilgisayar, gerekse ufak bir el bilgisayarı ile kullanılabiliyor.

Baz istasyonu
       Baz istasyonu

Baz istasyonunun görevi göğüs vericilerinden alınan bilgileri bilgisayara aktarmak. İstasyon aynı anda 28 vericiden aktarım yapabiliyor ve 100-150m arasında kapsama alanına sahip. USB bağlantı cihazı vericilerden gelen bilgileri kayıt ediyor, başka bir deyişle bilgisayardaki “alıcı ünite”. Asıl Polar Team2 vericiler, yani sporcuların göğüs bandında taşıdığı birimler ise nabız bilgisini bluetooth bağlantısı ile baz istasyonuna gönderen parçalar. Vericilerin önemli bir avantajı anında veri aktarılacak bir bilgisayar ya da baz istasyonu mevcut değilse 360 saate kadar hafızaya sahip olması. Yani kolayca bir haftalık bir antrenman kampına baz istasyonu ya da bilgisayar olmadan gidip, antrenman verilerini kaydedip tekrar merkeze dönünce takımın performansını değerlendirmek mümkün. Vericiler için aynı anda 10 vericiyi doldurabilen şarj cihazı da dâhil sete.

Verici
       Verici

Sistemin yazılımları haliyle takım antrenmanları düşünülerek tasarlanmışlar. Bilgisayar ya da PDA’da egzersiz esnasındaki yüklenmeyi ve toparlanmayı takip etmeyi, planlama yapmayı, gerçek zamanlı nabız görüntülemeyi (yani bilgisayar ekranında bütün sporcuların aynı anda nabızlarını takip etmeyi) ve raporlamayı mümkün kılıyorlar. Egzersizin ne kadar yoğun olduğu, toparlanmak için ne kadar süreye ihtiyaç olduğu hem yapılan antrenman değerlendirilerek, hem de sporcuların antrenmandan önce antrenör tarafından sisteme girilen detaylı verileri (yaş, ağırlık, VO2max vb.) temel alınarak bütün sporcular için ayrı ayrı hesaplanıyor. Kezâ beher sporcu için bu veriler ışığında bütün bir sezonu planlamak ve takımı çeşitli gruplara ayırarak plan yapmak mümkün.

Verici şarj cihazı
       Verici şarj cihazı

Sistem bisiklet takımları için de oldukça faydalı. Polar her ne kadar bu seti “takım sporu” deyince ilk akla gelen spor olan futbol ile pazarlasa da örneğin bir bisiklet takımı antrenman yaparken “offline”, yani sadece sporcuların göğsünde performans kaydı yaparak, ya da “online” yani sporcuları takip eden bir takım arabasının içine yerleştirilmiş baz istasyonu/bilgisayar birimleri ile bisiklet takımları tarafından da kullanılmaya uygun olarak geliştirmiş. Dolayısıyla Team2 Pro seti elbette Polar’ın bisiklet odaklı saatleri CS serisi ile de tamamen uyumlu.

USB bağlantı cihazı
       USB bağlantı cihazı

Uzun lafın kısası Polar bu sistemle “hadi takım, bugün sabahtan 2 saat yol bisikleti, öğleden sonra vs. vs.” şeklinde bütün takıma silme aynı antrenmanı yaptırıp sporcuların bireysel gelişimlerini göz ardı eden ve sonuç itibariyle de takım performansından ödün vermeye yol açan antrenman anlayışının da ötesine geçiyor.

Polar Team2 Pro seti için oldukça detaylı bir de tanıtım sayfası hazırlamış: http://www.polar.fi/team2_demo/

Team2 Pro setin 10 vericili set halinde Türkiye satış fiyatı 4.453 avro, 20 vericili set halinde 6.678 avro.

Kaynak: Polar Türkiye / FinSpor

Polar Türkiye Distribütörü

FinSpor

Eurobike 2009’da Polar

Polar markasının Eurobike 2009 kapsamında tanıtılan kadro donanımı ürünleri hakkında Eurobike 2009 Elektrik/Elektronik yazısından bilgi edinebilirsiniz, fotoğraflarını fotoğraf albümünün 10. sayfasında görebilirsiniz.

 

  Bu haber 6052 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015