Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
Dağ Filmleri Festivali Başlıyor!

Dağ Filmleri Festivali Başlıyor!

Bu sene Festivalde Bisiklet Filmleri de Var

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 25.3.2010
Bu sene beşincisi düzenlenecek Türkiye Dağ Filmleri Festivali kapsamında bisiklete de yer ayrılacağını Ocak ayında duyurmuştuk. O günden beri MTBTR olarak bisiklet bölümünün içeriğini doldurmak, Tema sponsoru bulmak, film seçmek, söyleşi organize etmek ve alt yazı çevirilerinin bir kısmını yapmak gibi süreçlerden sonra festivale sayılı günler kala artık hazırız. Dünyada örneklerini gördüğümüz bir bisiklet filmleri festivalinin belki de ilk adımı olacağını düşündüğümüz Dağ Filmleri Festivali bisiklet bölümünde, dünyadan ve ülkemizden toplam 5 film gösterilecek.

Bisiklet bölümde her tür bisiklet stiline yer vermeye çalıştık. Dağ bisikletinin doğuşunu merak ettik, bunun için Krunkerz'a yer verdik. Yol bisikletinde "kült" yarışlardan biri olan Paris - Rubaix'nin zorluğunu biraz olsun hissetmek için Roubaix'ye Giden Yol filmini seçtik. Bir kıtayı baştan başa geçerek değişen coğrafya ve insanlarıyla yaşanan inanılmaz serüvenlere tanık olmak için Kuzeye Yolculuk'u seyredelim istedik. Aynı şekilde uçsuz bucaksız çölde pedallamanın insan üzerindeki baskısına şahit olacağımız Asiemuth filmine yer verdik. Bu festivalde ilk yerli film gösterimi ile bu konuya ilgisi duyanları teşvik etmek ve önümüzdeki yıllarda yerli yapımların sayısını arttırmak istiyoruz. Dolayısıyla son olarak da bisiklet konusunda ülkemizden ne kadar az görüntü olduğunu düşünerek Pedalının Götürdüğü Yere Git! filmini listeye alarak bu konuda Türkiye’deki potansiyele de ışık yakmış olduk.

       

Tema Sponsoru Salcano

DFF'nin yeni "BİSİKLET" bölümü filmleri SALCANO katkılarıyla gösterilecek. Bu tarz bir organizasyonla uğraşmış olanlar böyle bir festivalin filmlerin seçiminden telif hakkına, yapımcı firmayla irtibattan yasal zorunlulukların yerine getirilmesine kadar ne kadar meşakkatli bir süreç olduğunu tahmin edeceklerdir. Dolayısıyla filmlerin tanıtımına geçmeden önce 2010 Dağ Filmleri Festivali’nde Bisiklet bölümünün açılmasının özellikle Salcano’nun katkıları ile mümkün olduğunu vurgulamak, altını çizmek şart. Bu vesileyle Bisiklet bölümünün Tema Sponsoru Salcano’ya hem kendimiz, hem de Dağ Filmleri Festivali adına bir kere daha teşekkür ediyoruz. Teşekkürler SALCANO!

Gelelim filmlere:

Klunkerz

1960'ların sonu ve1970'lerin başında San Francisco Amerika'nın protest-kültür hareketinin merkezidir. Tam Golden Gate Köprüsü’nün üstü, Marin County'deyse bir başka hareket yoldadır. Buradaki çocuklar 100 yıllık eski Amerikan endüstrisini sallayarak, on yıl içinde dünya çapında bir fenomen yaratacaklardır.

Arşivsel çekim, fotoğraflar ve söyleşiler ile KLUNKERZ orada olanlardan dağ bisikletinin ilk günlerinin hikâyesini anlatır.

Klunkerz Afişi
       Klunkerz Afişi

Roubaix'ye Giden Yol ( Road to Roubaix)

Yönetmenler David Deal ve Dave Cooper filmlerinde, dünyadaki en tarihi yarışlardan birini size sunuyor. Güncel yıldızlar, sporun efsaneleri, ustalar ve taraftarlar ile bulunmaz röportajlar; izleyiciye Paris-Roubaix yolunu şu anda bulunduğu destansı konumuna taşıyan vahşi ve tekinsiz doğası eşliğinde anlatıyor. Görüntü yönetmeni Patrick Reis ve takımı, enfes panaromik görüntüler, yarış görüntüleri, yarışçılar ve filmin yıldızı olarak hizmet eden adı kötüye çıkmış parke taşları ile bölgenin güzelliğini ustalıkla yakalayıp bize sunuyor.

Road to Roubaix
       Road to Roubaix

Kuzeye Yolculuk (Long Road North)

Bu destansı hikâye Arjantin'in en güney noktasından başlayıp bizi modern bir "Motosiklet Günlükleri" seyahatiyle dünyanın en uzun yoluna götürüyor. Patagonya'nın dağlarından, Güney Amerika'nın çok büyük şehirlerine, Amerika'daki ufak kasabalardan Kanada'nın kutup yörelerinde ücra noktalara kadar her şeyi bir kenara bırakıp sonu görünmeyen bir yola çıkmanın ne demek olduğuna dair fikir ediniyoruz. Castellan ve yol arkadaşı Amerika kıtasının şaşırtıcı bölgelerinde pedal çeviriyorlar.

 Kuzeye Yolculuk ( long Road North)
        Kuzeye Yolculuk ( long Road North)

Asiemut

Bisikletle 8000 kilometre, bir uçtan bir uca Asya... Moğolistan'dan Kalküta'ya, Hindistan'da Ganj'ın ağzına, Sincan'dan geçerken, Taklamakan Çölü, Tibet ve Nepal... Dünyayı keşfetmek için, ancak hepsinden öte kendimizi keşfetmek için bir macera..

 Asiemuth
        Asiemuth

Pedalının Götürdüğü Yere Git

Gizem ve Bryan 2007 yılında işlerinden istifa ettiler, tüm eşyalarını sattılar ve bisikletle dünyayı dolaşmak üzere yola çıktılar. Avrupa'yı bisikletle geçtikten sonra, Türkiye'de bisikletin bir ulaşım aracı olarak kabul edilmesi için TEMA Vakfı'yla bisikleTEMA projesini başlattılar. Proje kapsamında İstanbul'dan Sidney'e bisikletle gidecek ve gittikleri ülkelerde bisikletle ilgili tanıtım çalışmaları yapacaklardı. Turun 2. Kısmında Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, Özbekistan ve Kazakistan'ın bir kısmını geçtikten sonra Kazakistan'da Gizem'e çarpan düğün konvoyu tura son verdi.

SÖYLEŞİ: "Profesyonel yol bisikleti yarışlarında bahar klasikleri"

Festival kapsamında bir de söyleşi yapalım istedik. 3 Nisan Cumartesi 12:00'de Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek söyleşide kimler mi var? Eurosport'ta anlattıkları "yol bisikleti yarışları sayesinde hayranları artan Caner Eler, Belçikalı gazeteci, bir bisiklet hastası Dirk Vermeiren ile çizgileriyle de tanıdığımız bisikletsever Aydan Çelik. Bü üçlü MTBTR'den Sarper Günsal'ın katılımı ve moderatörlüğü ile "Profesyonel yol bisikleti yarışlarında Bahar Klasikleri" konusunda sohbet edecekler. Bildiğiniz gibi 4 Nisan da koşulacak "Bahar Klasikleri"nin en önemlilerinden biri olan "Tour of Flanders" öncesi %100 bisikletin konuşulacağı bu söyleşiyi kaçırmayın diyoruz.

Bisiklet Filmleri ve Etkinlikleri Programı

01 Nisan 2010 Perşembe - Fransız Kültür Merkezi
19:30 Kuzeye Yolculuk

02 Nisan 2010 Cuma - Fransız Kültür Merkezi
12:00 Kuzeye Yolculuk
15:00 Asiemut

03 Nisan 2010 Cumartesi Fransız Kültür Merkezi
10:30 Klunkerz
12:00 SÖYLEŞİ: MTBTR "Profesyonel yol bisikleti yarışlarında bahar klasikleri"
13:00 Rubaix'ye Giden Yol
15:00 Asiemut
16:00 Pedalının Götürdüğü Yere Git

Bu program festivalin tam programı değil, biz sadece bisiklet söyleşi ve filmlerini sizlere sunuyoruz. Buradan festivalin bütün programına ulaşmak mümkün. Tüm gösterim ve söyleşilerin parasız olduğunu da son söz olarak hatırlatalım.

Sizi de aramızdan görmekten mutluluk duyacağız!

 

  Bu haber 5240 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015