Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Kasım . 2020  
46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Tour of Turkey Basın Tanıtım Toplantısı

Sarper Günsal   mtbtr.com © 2.4.2010
11 Nisan Pazar günü Sultanahmet Meydanı’ndan başlayacak ve 18 Nisan’da Alanya’da sona erecek 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Basın Toplantısı bugün Çırağan Sarayı Kempinski, Balo Salonu’nda kalabalık bir medya ve davetli katılımı ile gerçekleştirildi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından organize edilen ve son iki yıldaki başarısı ile Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından 2.HC klasmanına alınan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu tanıtım toplantısı, TRT ve Spormax kanalından canlı olarak yayınlandı. Toplantıya İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı, 2008-2009’da turun UCI Başkomiseri Philippe Marien, TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkan Yardımcısı Ersin Küçükbarak ile Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu katıldılar.

       

Federasyon Başkanı ve Tur Organizasyon Komitesi Başkanı Emin Müftüoğlu ile Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı TUR Yarış ve Proje Direktörü Abdurrahman Açıkalın organizasyona ilişkin bilgileri paylaştılar. Takımların, etapların, lider formalarının, prim kapılarının ve 2010 yılındaki ilklerin tanıtıldığı basın toplantısı yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

11-18 Nisan 2010 tarihleri arasında

 • 1. İstanbul Prolog (5.8km)
 • 2. Kuşadası-Turgutreis (181km)
 • 3. Bodrum-Marmaris (166km)
 • 4. Marmaris-Pamukkale (209km)
 • 5. Denizli-Fethiye (221km)
 • 6. Fethiye-Finike (194km)
 • 7. Finike-Antalya (114.5km)
 • 8. Antalya-Alanya (166km)

  etapları koşularak düzenlenecek 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na 2010 yılında 15 takım katılıyor.

   Tur Basın Toplantısı
          Tur Basın Toplantısı

  ProTour takımları Columbia HTC, Lampre-Farnese Vini, Footon-Servetto ve Liquigas bu sene yarışa katılırken geçen seneden Milram ve Quick Step bu seneyi pas geçti. Dünyanın en fazla zafer kazanan takımı olan Columbia HTC’nin katılımı, düşen katılımcı takım sayısından dolayı bozulan moralleri bir derece toparladı.

  Yarışa Profesyonel Kıta takımlarından; Colnago CSF, Cofidis, ISD-Neri, Skil-Shimano, Carmiooro NGC, Vorarlberg-Corratec, Xacobeo-Galicia, De Rosa -Stac Plastic, CCC –Polsat- Polkowice, Scott Marcondes Cesar- Sao Jose dos Campos katılırken Türk Bisiklet Milli Takımı da starttaki yerini alacak. Her takımda sekizer bisikletçi yarışıyor. Turun kategorisinin yükseltilmesi ile parkur biraz değiştirildi. Denizli-Fethiye etabı, iki kez geçilecek 1.600 mt irtifası ve 221 km’lik mesafesiyle yarışın en zorlu etabı olacak gibi gözüküyor.

  Yarış her ne kadar bu sene çok şöhretli isimleri çekememiş olsa da bazı yıldız isimler dikkati çekiyor. Columbia HTC dünyanın en iyi sprinterlerden Andre Greipel’i getirirken, geçen Mart başında Murcia Turu’nu alan Çek Frantisek Rabon ve hastalıktan yeni kurtulan sprinterlerin bmüthiş yardımcısı Mark Renshaw da takımda yer alacak. Lampre- Farnese Vini takımının kozu Angelo Furlan olurken; Footon Servetto’da tanıdık isim Jose Alberto Benitez yer alacak.

  Özellikle düz etaplarda Greipel’i zorlayacak sporcular arasında Colnago CSF'nin sprinteri genç Sacha Modolo dikkat çekiyor. Daha ilk profesyonel sezonunu koşan Modolo iki hafta önce Milano-Sanremo’da dördüncü olmuştu. Filippo Savini de ToT’a 3 senedir katılan bir sporcu. Geçen senelerde CSF Navigare adıyla ve yeşil formalarıyla hatırladığımız İtalyan ağırlıklı takımın son kozu da Mattia Gavazzi.

  Bu sene Liquigas son anda genç bir kadroyla gelmeye karar verince Daniele Bennati, Francesco Chicchi ve Peter Sagan gibi güçlü sporcuları görme umudumuz suya düştü. Keza eski dost ve 2 senedir podyumda yer alan XacobeoGalicia'dan David Garcia Dapena'nın da katılıp katılmayacağı belli değil.

   Tur Basın Toplantısı
          Tur Basın Toplantısı

  Ama Fransız takımı Cofidis bir yıldızlar geçiti sunuyor. 2008 & 2009 İspanya Bisiklet Turu Yokuş Klasman şampiyonu David Moncoutié, Paris Nice 2010 Yokuş Klasman birincisi Amael Moniard ile aynı yarışta gençler genel klasmanında ikinci olan Estonyalı genç yıldız Rein Taaremae Turkuaz Mayo'yu kovalayacaklar. Kolombiyalı sprinter Leonardo Duque de takımda. ISD-Neri’de 2009 yılının Avrupa Turu genel klasman birincisi Giovvanni Visconti yer alırken asıl sükse takım direktörü olarak “Super Mario” Cippolini’nin de Türkiye’ye gelecek olması. Skil-Shimano’da 2009 Avrupa Turu genel klasman ikinciliğini alan Kenny Van Hummel, ve Olimpiyat Pist ikincisi Belçikalı Dominique Cornu diğer dikkat çeken isimler.

  Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2009 yılında yaşamını kaybeden Türk bisikletinin unutulmaz ismine ithaf ediliyor...Türkiye Bisiklet Federasyonu, tıpkı büyük turlarda uygulandığı gibi bisiklet sporunun tarihine ve sporcusuna sahip çıkmış sağ duyulu organizasyonlardan birisi olduğunu vurgulamak amacıyla böyle bir uygulamayı 46. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda Rıfat Çalışkan’a ithaf ederek başlatmış oluyor.

  Geçtiğimiz yıllarda sarı olan genel klasman forması 2010 yılından itibaren Turkuaz rengine değiştirildi. GK liderlik formasına sponsor bulunamamasına rağmen, diğer mayolar bu sene iyi sponsorlar buldular. Kırmızı renkli Yokuş Klasman mayosunu THY üstlenirken, Puan Klasmanı’nın yeşil mayosu Spor Toto ve iddaa sponsorluğunda sahibini bulacak. Türkiye Güzellikleri için verilecek Beyaz Mayo’yu da TRT destekleyecek.

  1.257 km’lik parkuru 11-18 Nisan 2010 tarihleri arasında 8 gün, günde 2 saat süresince canlı yayını ile destekleyen TRT, her yıl olduğu gibi bu yıl da 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Ana Sponsoru ve Yayın Sponsoru oldu. Diğer sponsorlar arasında İBB, Power FM, Damla Su, Powerade, Kahve Dünyası, BHB, Kipeo, Bianchi, Shimano, Biletix yer aldılar. Bunlar arasından Kipeo formaları üreterek ilk defa bir Türk bisiklet forması üreticisi olduğunu duyurma fırsatı da yakalamış oldu.

  Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun Milli Takımlar ürün sponsorları Bianchi ve Shimano da turda resmi tedarikçi olarak yer alacaklar

  TUR’un 2010 yılındaki destekçilerinden birisi de Biletix. Biletix, turun İstanbul Sultanahmet’teki ilk etabına VIP bileti satışı ile destek verecek. VIP bölüm, 5 yıldızlı ikramlarıyla Sultanahmet’in atmosferi ve yarış heyecanını harmanlayarak konuklarını ağırlayacak.

 •  

    Bu haber 4689 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015