Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Kasım . 2020  
Bahar Klasikleri Söyleşisi

Bahar Klasikleri Söyleşisi

Yarın 4 Film 1 Muhabbet var

Sarper Günsal   mtbtr.com © 2.4.2010
Bu seneki Dağ Filmleri Festivali'nde bir Bisiklet filmleri bölümü olduğunu, hangi filmlerin gösterileceğini haberimizde belirtmiştik. İşte o haberin son bölümünde, 3 Nisan Cumartesi günü, iki film arasında yapılacak bir söyleşiden bahsetmiştik. İstaiklal Caddesi'ndeki Fransız Kültür Merkezi'nde saat 12:00'de başlayacak bu sohbetin konusu "Yol bisikleti yarışlarında Bahar Klasikleri".

Biraz daha açalım:

Yol bisiklet yarışlarını etap, zamana karşı ve tek günlük yarışlar olarak üçe ayırmak mümkün. Büyük Turlar'ın üç hafta içinde giderek artan heyecanını biliyoruz. Ama adrenalini daha çabuk almak isteyenler için, sabah başlayıp akşam biten +200 km'lik yarışlar daha makbuldür. hatta bir kısım Avrupalı için bu yarışlar Fransa Turu'ndan bile önemlidir. Her yıl özellikle Mart ve Nisan aylarında İtalya, Hollanda, Belçika ve Kuzey Fransa'da koşulan bu yarışlar onyıllardan beri büyük ilgi çekmekte. İşte biz de bu yarışlardan, yani BAHAR KLASİKLERİ'nden bahsedeceğiz.

Bahar Klasikleri aslında Şubat sonunda başlayan, İtalya Turu'na kadar ardı ardına devam edip sonra sakinleyen bir dizi yarış. Kısaca bu yılki tarihleriyle verelim:

  • Milano-Sanremo (20 Mart)
  • Gent-Wevelgem (28 Mart)
  • Ronde van Vlaanderen/Flandre Turu (4 Nisan)
  • Paris-Roubaix (11 Nisan)
  • Amstel Gold (18 Nisan)
  • Fleche Walonne (21 Nisan)
  • Liege-Bastogne-Liege (25 Nisan)
Elbette Yarı Klasik diye adlandırılan Kuurne-Brüksel-Kuurne, E3 Prijs Vlaanderen (E3 Flandre Ödülü) ve Dwaars door Vlaanderen (buna da "Boydan boya Flandre" diyelim) gibi yarışlar da var. Hatta yaz aylarında Classica San Sebastian, sonbahara doğru da Paris-Tours gibi çok meşhur başka yarışlar da koşuluyor.

Ronde
       Ronde'nin en ünlü yokuşu Te Muur (Duvar!!)

Yukarıda saydıklarımızla beraber, Ekim ayında Como Gölü civarında koşulan Giro di Lombardia (Lombardiya Turu) bu yarışların en önemlileri. Hatta bunlar içinde Milano-Sanremo, Flandre Turu (artık " De Ronde" diyelim), Paris Roubaix, Liege-Bastogne-Liege (bu da "L-B-L" olsun) ve Lombardiya "Anıt Yarışlar" olarak bilinirler. Bunlardan herhangi birini kazanan bisikletçinin kariyeri kurtulmuş demektir. Hatta De Ronde'yi bir kez kazanan sporcunun hayatı boyu herhangi bir Belçika barında biraya para ödemeyeceği söylenir.

Çamur adam Hincapie Paris-Roubaix
       Çamur adam Hincapie Paris-Roubaix'de

Daha fazla detaya artık sohbette gireriz diyerek bu söyleşiye katılacak kişileri tanıtalım:

Dirk Vermeiren Flaman TV'si Türkiye muhabiri. Yaklaşık 7 yıldır Türkiye'de. Gitmeye de niyeti yok gibi. Açık Radyo'da "Soul Sendikası" adıyla bir müzik programı da yapıyor. Ama onu bizim için ilginç kılan yön bisiklet merakı. Flaman Belçikalılar açısından bu pek kayda değer bir özellik değil çünkü o bölgede herkes bisiklet delisi. Bahar Klasikleri'ni çocukluğundan beri izleyen, bilen ve o yollarda bisiklete binmiş olan Dirk bize bu yarışların Flamanlar için ne ifade ettiğini anlatacak.

Aydan Çelik'i bisiklet ve çizgiyle ilgili herkes tanıyor. Grafiker, karikatürist, yazar ve politik aktivist olan olan Aydan'ın gençliğinden beri en büyük meraklarından biri de bisiklet. Türk yol bisikletinin 70'lerdeki altın nesliyle beraber bisiklete binebilmiş olması onun ve bizim şansımız. Bu konuda halen kendisine bir kitap yazdırabilmiş değiliz. Biraz da bu nedenle bari sohbetinden faydanalım istiyoruz. Bir bisiklet aşığının Bahar Klasikleri'yle ilgilenmemesi mümkün değil. Bu yarışlara özgün bir noktadan yaklaşacağı kesin.

Caner Eler aslında bir basketbolcu. Sonra talih onu Eurosport'ta sunucu yaptı, biz de spor anlatım konusnda yeni bir boyut olduğunu anladık. Caner basketbol, futbol, ve daha birçok spor anlatıyor. Ama son yıllarda, özellikle bisiklet yarışlarını anlatırken gösterdiği performansla, Eurosport Türkçe'nin yaygınlaşmasında ciddi rol oynadı. Sporcu geçmişi, kültür birikimi, ve işine saygısı öne çıkan özellikleri. Detaylı ve titiz bir hazırlığı, müthiş hafızasıyla birleştiren Caner beş altı saatlik Fransa Turu yayınlarında kadın, erkek, konudan haberli, habersiz Türk halkını Temmuz sıcağında TVn başına mıhlıyor.

Yıllar önce Cüneyt ve Alptekin'i yol bisikleti konusunda mail yoluyla çok taciz edince bana "kolaysa gel sen yaz" demişlerdi. MTBTR'ye o şekilde katıldım. Bu üç kişinin yanında daha farklı ne anlatılır bilemiyorum. O nedenle ben de sohbete MTBTR kontenjanından moderatör olarak katılacağım.

Sohbetten önce saat 10:00'da dağ bisikletinin doğuşunu anlatan "Klunkerz" filmi gösterilecek. Sohbet sonrası 13:30'da da en büyük Bahar Klasiği sayılan (Dirk duymasın!) Paris-Roubaix hakkındaki "Road to Roubaix" gösterilecek. Ardından 15:00'de Asiemut ve 16:00'da Pedalının Götürdüğü Yere Git filmleri seyredilebilir.

Herkesi beklliyoruz!!!

 

  Bu haber 4375 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015