Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Ekim . 2020  
4. Uluslararası Manavgat Maratonu

4. Uluslararası Manavgat Maratonu

Bir Maratonun Ardından

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 6.4.2010
Teknoloji bir taraftan hayatımızı son derece hızlandırırken diğer taraftan da yarattığı sorunlar nedeniyle stres seviyesini de bayağı arttırıyor. Biz de Manavgat Maratonu sonrasında teknoloji kurbanları sırasında yerimizi aldık. Sayfamızı hizmet dışı bırakan arızanın böylesine etkileyici bir organizasyonu (ve hafta sonu İstanbul’da düzenlenen film festivalini) müteakiben ortaya çıkması da Murphy’nin kurallarını teyit eder nitelikte bir gelişme oldu. Her halükârda size yarış haber ve yorumu ile fotoğraflarını bu yoldan ulaştırmayı başardık. Bu sorunlar nedeniyle siz okuyucularımızdan özür diliyor ve bu konunun bizi sizlerden daha çok üzdüğünü bilmenizi istiyoruz.

4. Uluslararası Manavgat Maratonu

4. Uluslararası Manavgat Maratonu dün son derece güzel bir havada koşuldu. Elit erkeklerde 80, elit kadınlarda 9, 30+ master sınıfında 70, genç erkekler sınıfında ise 14 sporcunun çıkış aldığı yarış maraton adına yakışır bir şekilde son derece zorlayıcı, ama bir o kadar da güzel geçti. Haliyle elit erkeklerde 92km, elit kadınlarda ise 72km koşulan bir yarışta sapla saman birbirinden ayrıldı denebilir. Elit erkekler kısmında Türk bisikleti açısından bilhassa iki isim öne çıktı: Bilal Akgül ve Abdülkadir Kelleci. Fakat lafı fazla uzatmadan yarışa geçelim.

Fotoğraf Albümü / Photo Gallery

Nihaî Sonuçlar / Final Results

Dün de bahsettiğimiz üzere değişen çıkış sıralaması nedeniyle erkekler saat 11:00’de yarışa başladılar. Topluca oldukça kalabalık bir çıkıştan sonra ilk grup 9 dakika içinde Naras Köprüsü mevkiine ulaştı. Buraya kadar grup halinde gelinmesine karşılık tarihi köprünün Romalılar tarafından bisiklet yarışları düşünülerek tasarlanmaması sonucu nispeten dar kalması ve iki yanında korkuluk bulunmaması nedeniyle burada grup dağılmaya başladı.

Naras Köprüsü
       Naras Köprüsü

Naras Köprüsü
       Naras Köprüsü

Seleuka mevkiine çıkan yolda ufak gruplaşmalar dışında bir kalabalık yaşanmadı. Tarihi harabeler bölgesine 11:30 civarında ilk gelenler yarışı daha sonra da uzun süre bir arada götürecek olan Alman üçlü Andreas Strober, Markur Kaufmann, Martin Kichele ile onları takip eden 2008 yarışının birincisi Fransız bisikletçi Thomas Dietsch idi. Burada Bilal Akgül yedinci sırada, gene eski Manavgat birincilerinden Hennes Genze’nin önünde aşağı yukarı 8 saniyelik bir farkla takip ediyordu bu grubu. Onların da yaklaşık 10 saniye arkasından gene son derece iyi bir yarış çıkaran Bilal’in takım arkadaşı Abdülkadir Kelleci geldi. Bu grubun iki dakika arkasında ise diğer bir sporcumuz Halil Korkmaz, onun da bir dakika arkasında İsak Ünal tarihî harabelerin arasından geçtiler.

Strober-Kaufmann-Dietsch
       Strober-Kaufmann-Dietsch

Ünal
       Ünal

15 dakika ara ile çıkış alan elit kadınların bölgeye gelmesi ise tam 17 dakika farkla oldu. Önde aşağıdaki yorumunda da okuyacağınız gibi masterlarla karışarak gelen Slovak sporcu Janka Stevkova tam bu mevkii de sonra masterlar yarışını birinci ve ikinci sırada bitirecek olan Mustafa Güler ve Salih Manavoğlu’nu yakaladı, henüz harabalere girmeden de Mustafa Güler’i geçti. Bu esnada masterlar yarışında Salih Manavoğlu lider konumdaydı. Stevkova’nın 1 dakika civarında bir farkla gerisinden 2008 birincisi İsviçreli Fabienne Heinzmann geliyordu. Yaklaşık 4 dakikalık bir harabeler turundan sonra Stevkova Mustafa Güler’in önünde patika bölümüne giriş yaptı.

Stevkova
       Stevkova

Heinzmann
       Heinzmann

Stevkova
       Stevkova

Baraja gelmeden önceki su kemeri bölümüne yarış boyunca grup halinde giden Almanlar ve Fransız Dietsch 1 saat 26 dakika’da geldiler. Bu bölgede Bilal onların bir dakika gerisindeydi.

Su kemerinde lider grup
       Su kemerinde lider grup

Kiechele - Dietsch
       Kiechele - Dietsch

Bilal’in arkasından gelen Hennes Genze’nin baraj çıkışında yarışı terketmesi üzerine Bilal Belçikalı Frans Claes ile birlikte Türbe tırmanışına girdi. Ancak tırmanış esnasında disk freninde sorun yaşaması nedeniyle kopması üzerine Claes de tek başına devam ederek önden giden grubu yakalamaya çalıştı. Türbe yolunda Strober’in kendilerinden kopmasından sonra Dietsch ve Palmberger-Kaufmann-Kiechele dörtlüsü ise adeta bir yol yarışı havasında tırmandılar. Yokuştan sonra gelen inişte Palmberger lastik patlatınca o bu gruptan koptu, arkasından gelen Strober ile devam etti. Bu esnâda onları kovalayan Claes ise bu gruba giderek yaklaşıyordu.

Akgül
       Akgül

Lider grup
       Lider grup

Parkurun bu uzun inişten sonraki düz bölümünde üç Alman Dietsch’e karşı bayağı atak denemesinde bulunmalarına rağmen Fransız bisikletçiyi silkeleyemediler. Bu esnâda gruba karışan Claes de grubun ritmini biraz karıştırınca bu dörtlü herhangi bir kopma olmadan bitiş düzlüğüne kadar geldiler. Burada da Alman sporcular kısmen bitiş düzlüğünü yanlış değerlendirmelerinin de payıyla ikili olarak Dietsch’i sıkıştırmayı başaramadılar.

Lider grup
       Lider grup

Kadınlar yarışında ise Janka Stevkova ve Fabienne Heinzmann önde nispeten yalnız bir yarış koşarlarken onları Esra Kürkçü nispeten uzun bir ara ile takip etti. Stevkova’nın Seleuka’ya çıkarken bir kavşakta yanlış tarafa sapması kendisine 200m gidip dönmek zorunda kaldığı için biraz zaman kaybettirdiyse de yarışı kazanmasını engellemedi.

Elite Men Finish
       Elite Men Finish

%80 kuralının yerine geçmesi için 15:15 olarak belirlenen kontrol noktası geçişi de daha fazla sporcunun dereceye girmesi için 15:30’a çekildi. Buna rağmen elit erkeklerde sadece 29 sporcu, elit kadınlarda da ilk üç bu noktadan barajın altında bir derece ile geçebildiler. 30+ master sınıfında ise 26 sporcu resmî olarak dereceye girebildi.

Stevkova Finish
       Stevkova Finish

4. Manavgat Maratonu’nu elit erkeklerde Fransız Thomas Dietsch 3:44:20,181’lik derecesi ile kazandı. Elit sınıfında en başarılı Türk sporcu yarışı Dietsch’in 10 dakika 20 saniye gerisinde bitiren Bilal Akgül oldu. Kadınlar yarışını ise Slovak Janka Stevkova 3:37:25,241 ile kazandı. 30+ masterda ise ülkemizin önde gelen takımlarından Konya Şekerspor’dan Mustafa Güler 3:31:02 ile birinci oldu. Toplu sonuçları aşağıdaki listede görebilirsiniz.

Master kürsü
       Master kürsü

Heinzmann-Stevkova-Kürkcü
       Heinzmann-Stevkova-Kürkcü

Kiechele-Dietsch-Kaufmann
       Kiechele-Dietsch-Kaufmann

Yarış Sonrası Yorumlar

Thomas Dietsch

İyi bir yarıştı, kazandım. Burada ikinci yarışımdı. Çok güzel bir yarış, çok keyifli bir parkur, hava da çok iyiydi. Bu hafta benim için cidden zor geçti. Çarşamba günü Güney Afrika’dan Cape Epic’ten geldik, bir gün karımla kaldım, sonra Cuma günü buraya geldik. Cape Epic sonrasında toparlanmaya vaktim olmadı. Bugün hızlı gitmek istersem de gidemeyeceğimi düşündüm yarışta. Birkaç defa atağa kalktım ama işe yaramadı. Hannes bizimleydi, bayağı çaba sarfediyordu ama barajdan sonra motivasyonunu kaybetti. 4 kişi beraber gittik bütün yarış boyunca. Hiç şansım olmadığını düşündüm takıma karşı. Bitişe 10km kala birkaç defa atağa kalkmaya çalıştım, eğer aynı takımdan iki kişi bir arada sprinte gelirsek kolay olmayacağını biliyordum. Atak yaptım, bırakmadılar, geri düştüm, birkaç defa böyle devam edince.bari sprinti bekleyeyim dedim. Nispeten yorgun olmama rağmen de sprinti kazandım. Ama iki yıl önce dünya kupasını kazanmıştım burada, o yarışı kazanmak bugünkünden daha kolaydı.

Dietsch
       Dietsch

Bilal Akgül

Bilal: Baraja kadar çok iyiydi çoksüratli gidiyorlardı. Zaten dört turunculu takım halınde Thomas’ı koparmaya çalışıyorlardı, arada ben kaynadım, çok dengesiz gittim. Bir o kayaya carpiyorum bir bu kayaya, lastiğim iyi değildi, diskim eğildi, onları bırakmak zorunda kaldım. Onları bırakınca da yokuşta falan can çekişiyordum, bayagı yavaşlattı beni. Ön vites de sorun yaptı. Eğer XC olsa ilk üçe girerdim. Büyük dezavantajımız bu yarışın ilk yarış olmasıydı. Neredeyse sezon ortasına geldik, yarış koşamadık. İlk yarış olarak da maraton çok zorladı. Hata yapmadım en azından. Bu kadar tahmın etmiyordum gene çok iyi gittim. Savaş gibi geçti yarış. Yeni bisikletim gerçekten çok güzel, ilk uzun yarışa girdim, barendsiz deneyeyim dedim, maratonda çok rahat ettim, XC’de hayli hayli rahat ederim, çok dengeli bir bisiklet.

Akgül
       Akgül

Martin Kiechele

Finişe kadar iyi geldik, sonra Belçikalı geldi ve ritmimizi karıştırdı. Biz takım olarak iyi çalışıyorduk, o aradan atağa kalkıyordu. Biraz yazık oldu ama olsun, gene beraber kaldık. Sürekli atağa kalktık, son 30km de sürekli biri kopmaya çalıştı ama taktik olarak başaramadık. Şehre girdiğimizde atağa kalktım ama finiş düzlüğünün bu kadar uzun olduğunu bilmiyordum, arkaya baktım Dietsch ve Claes arkamdaydı, sprinti kesmek zorunda kaldım çünkü sonuna kadar gidemeyecektim. Ben yavaşlayınca ama onlar atağı devam ettirmedi, onlar da yavaşladılar, takım olarak geniş tuttuk takım arkadaşım Markus (Kaufmann) çok iyi yaptı ve hemen atağa kalktı. Dietsch ve Claes onun peşinden gittiler ben de onların arkasında kalmaya çalıştım ama hafif kramplar girmeye başladı. Final de ucu ucuna geçti Dietch. Ancak çok güclüydü, bütün yarış boyunca güçlüydü, hak edip kazandı. Elbette önde iki kişiyken yarışı almak isterdik ikincilik de iyi ama tabii her zaman kazanmak istiyorsun.

Kiechele
       Kiechele

Frans Claes

İkinci beslenme istasyonundan 2km sonra önde giden grubu yakaladım ve beraber gitmeye başladık. Sürekli hızlanıp yavaşlıyorlardı, biraz taktik kullanarak gitmeye çalıştılar. Benim onlarla beraber gelmemi beklemiyorlardı. Birbirlerini kollayarak sprint attılar bitişte ama üçümüze karşı Dietsch çok güçlüydü. Olsun, dördüncülük de kötü değil.

Claes
       Claes

Abdülkadir Kelleci

Feedzone da mola aldım, sonra dert olmasın diye zincirimi yağladım Bu esnada iki dakika bekledim ve Bilaller gitti. Sonra ben tekrar arayı kapadım, zincirde yağlama kesinlikle sorundan değil kırılmasın diye. Benim için yarış çok iyi geçti. Bundan sonraki hedefim Kızılalan’da ilk beş. Burada parkuru bilmiyordum, teknik olarak orada parkuru biliyorum.

Kelleci
       Kelleci

Kamil Akalp

Seleuka’dan inerken dala çarptım, ondan biraz zaman kaybettim, biraz durmak zorunda kaldım, çok kötü çarptım, omzum yaralandı. Orada biraz zaman kaybedip afallayınca grubu kaçırdım. Kendi tempomla gitmeye başladım. Tek başına gitmek zor. Kendi temponla kaldın mi tamamlayamayabilirsin bile. Parkur gerçekten çok güzel, dünya kupasına layık bir parkur.

Akalp
       Akalp

Janka Stevkova

İyi bir yarıştı, güzel geçti. Benim ev yarışım gibiydi zaten. Daha ziyâde antrenman gibi yarıştım, çünkü asıl odaklanmak istediğim saha cross country. Kıbrıs’tan geldim buraya, bugün dönecektim, maraton için kaldım. Fazla kadın sporcunun yarışmaması nedeniyle biraz sıkıldım. Yarışın büyük kısmını tek başıma yarıştım, masterlarla beraber gittim bir süre. Etrafımda kimse yoktu, sadece bu ikisi (Strober ve Palmberger) beni finişte yakaladılar. Arkadan rüzgâr esiyordu, sprint yapmadım. 14.km’de yanlış saptım, birkaç yüz metre gittikden sonra anlayıp geri döndüm.

Stevkova
       Stevkova

Fabienne Heinzmann

Çok güzel bir parkur, çok hoşuma gidiyor burada yarışmak. Dünya kupasından biliyordum zaten. Bu yıl benim ilk yarışımdı, daha pek yarış seviyesine gelmedim Bulunduğum seviye için memnunum. Ama çok zevk aldım. Başta Janka ile beraberdik, sonraki çıkışta ondan koptum, 1-1.5 dakika gerisinde kaldım. Son düz bölümde tamamen kendim geldim.

Heinzmann & Stevkova
       Heinzmann & Stevkova

Esra Kürkçü

Çok zor yarıştı, felaket zordu. Ben iki sene önce bu kadar zorlanmamıştım. Son 30km’de belim ağrıdı, kramplar girmeye başladı, yavaş gelmek zorunda kaldım. Son 10km düzlüktü bitirmekti amacım teknik arıza, lastik patlaması vs. olmadan bitirdim.

Kürkcü
       Kürkcü

Teşekkür

Manavgat Maratonu Türkiye’de bir marka olmuş durumda. Bu durum elbette ki tesadüf değil, tam tersine bu organizasyonun arkasında büyük özveri ile koşuşturan bir ekibin eseri. Dolayısıyla bu ekip candan bir teşekkürü hak ediyor. Biz de elbette bu maratonu hayata geçiren Tolun ailesine (Ünal Tolun ve oğulları Tuncer ile Tolga), Side-Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği (Tuder) nezdinde Cengiz ve Soner Bey’e, başta Hemera olmak üzere sporcuları ağırlayan ve Türkiye’de geçirdikleri günlerde bir dediklerini iki etmeyen bütün otellerdeki personele, parkurun yapılması ve geliştirilmesinde ter dökenlere, yarış boyunca kavşaklarda bayrak sallayıp, beslenme istasyonlarında çalışanlara, basın aracımızı kullanırken her türlü isteğimizi yerine getirip bizi finişe yetiştiren şoförümüz Rüştü’ye ve elbette ki bu yarışta ter döken bütün sporculara candan teşekkürlerimizi sunuyoruz, her ne kadar birinci Thomas Dietsch’in bayan MTBTR muhabirinden öpüşerek ayrılma konusundaki ısrarı kısa süreli de olsa kendisine duyduğumuz sempatiyi silmiş olsa da... Bu işin şakası tabii. Müstesna insanlarla müstesna bir hafta sonu geçirdik, bir sonraki maratonda da beraber olma dileğiyle.

 

  Bu haber 4484 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015