Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
17 . Ocak . 2021  
46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Greipel'i Kim Durduracak?

Sarper Günsal   mtbtr.com © 14.4.2010

6. Etap Fethiye-Finike (196 km)

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Fethiye-Finike etabını yine Andre Greipel kazandı (5sa01’22”). Etabı aynı zaman ve tekerlek farkıyla 4. bitiren Giovanni Visconti GK liderliğini devam ettirdi. Son iki etabın zaman farkına izin vermeyen profilleri düşünüldüğünde ISD-Neri’nin kaptanı Alanya’ya kadar Turkuaz Mayo’yu kaptırmayacak gibi gözüküyor.

96 bisikletçi 194 km lik Fethiye-Finike arasında koşulacak etap için yakıcı bir güneş altında start aldılar. Zaman zaman sert esen rüzgarı karşıdan alan grup starttan hemen sonra hareketlendi. Vladimir Isaychev (Xacobeo Galicia), Christophe Kern (Cofidis) ve Frederik Wilmann (Skill Shimano) ön grubu oluşturdu. Buna Lampre’den Ulissi de bir atakla yanıt verdi ve peloton parçalanmış oldu.

Temponun giderek artmasıyla 20.km den sonra Isaychev, Kern, Wilmann, Duran (Fotoon Servetto) ve Doi (Skill Shimano) arayı açmaya başladılar. Önce 1’16”lık fark oluştu, ardından 2’46”ya kadar çıktı. 38 km geçilirken Yukihiro Doi gruptan koptu.

Finike
       Finike'ye yaklaşırken manzara harika

80.km de Türkiye Güzellikler Primi’ni Cofidis’ten Kern birinci geçti. İlk primden 8 km sonraki Yokuş Primini ise Vladimir Isaychev önde geçti.

Kaş-Kalkan sapağından sonra bisikletçiler mükemmel doğa harikaları ile baş başa kaldılar. Dörtlü Patara’dan sonra temposunu daha da artırdı ve ana grupla olan farkı 4’nın üzerine çıkardılar. Finişe 72 km kala grup 3’e bölündü. Cofidis’in bisikletçisi Christoph Kern, 3 rakibini geride bırakıp atak yaptı. Ana grupla fark 5’’ya çıkarken 3 km sonra Wilmann temposunu yavaşlatan Kern’e yetişti.

Bu sene Visconti ve Moncoutié hep yanyanaydı
       Bu sene Visconti ve Moncoutié hep yanyanaydı

Ağullu geçilirken 2. Tırmanış Primi’ni Cofidis’in bisikletçisi Christoph Kern aldı. Bu prim kapısından sonra Kern ve Wilmann Finike’ye doğru artan bir tempo ile pedal basmaya başladı. Finişe 30 kala son Sprint Primi’ni de Kern kazandı.

70 km den beri rüzgara ve güneşe rağmen tek başlarına pedal basan Kern ve Wilmann, Finike’ye yaklaşılırken fark düşmeye başladı. 20 km kala ise fark, 2’50” ye indi. Ana grup, farkı giderek düşürmeye başlıyordu. 10 km kala fark sadece 1’34” idi. Ana grup, Columbia’nın önderliğinden hem tempo hem atak yapıyordu. 8 km kala fark 59” a indi.

Finişe 800 mt kala yakalandılar
       Finişe 800 mt kala yakalandılar

Kern ve Willman tüm çabalarına karşın finişe 800mt kala yakalandılar. Columbia treni falan kalmamıştı. Greipel ve Belletti ilk atağı yapan Visconti’yi yakaladılar. Alışkın olduğuından çok daha önce sprinte kalkan André “Gorilla” Greipel son atağıyla etabı alırken dünyanın en iyi sprinterinin takım arkadaşı Cavendish olmayabaileceğini bize düşündürdü.

Anrdré Greipel Puan Klasman liderliğini sürdürürken Remi Pauriol da Yokuş Klasman birinciliğini devam ettirdi. Ama dünkü kaçışında Türkiye Güzellikleri primlerini toplayan Christophe Kern Beyaz Mayo’nun yeni sahibi oldu.

Bugün koşulacak Finike-Antalya etabında 91 bisikletçi start Alacak. Türk takımından Mustafa Sayar da yarış dışı kaldı. Turda artık sadece Fatih Harmancı ile temsil ediliyoruz.

6. Etap Fethiye-Finike (196 km)

 • 1 André Greipel (GER) HTC-Columbia 5sa1’22”
 • 2 Davide Cimolai (ITA) Liquigas-Doimo …a.z.
 • 3 Manuel Belletti (ITA) Colnago -CSF Inox …a.z.
 • 4 Giovanni Visconti (ITA) ISD–Neri …a.z.
 • 5 René Haselbacher (AUT) Vorarlberg-Corratec …a.z.
GENEL KLASMAN (6. ETAP)
 • 1.Giovanni Visconti (ITA) ISD – Neri 26sa08’30”
 • 2.Tejay Van Garderen (USA) HTC-Columbia 23”
 • 3.David Moncoutié (FRA) Cofidis 27”
 • 4.Gian-Paolo Cheula (ITA) Footon-Servetto 48”
 • 5.Christiano Salerno (ITA) De Rosa-Stac Plastic 1’42”
 • 6.Yukihiro Doi (JPN) Skil – Shimano 2’46”
 • 7.Oscar Gatto (ITA) ISD-Neri 3’42”
 • 8.André Greipel (GER)HTC-Columbia 4’20”
 • 9.Remi Pauriol (FRA) Cofidis 4’59”
 • 10.Christophe Kern (FRA) Cofidis 5'07"

5. Etap- Denizli-Fethiye (221 km)

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 221 km’lik Denizli-Fethiye etabını HTC-Columbia Takımı’ndan André Greipel Kazandı. Genel Klasman’da ISD-Neri’den Giovanni Visconti birinciliğini koruyor!

André Greipel
       André Greipel'in beş günde 3. zaferi

13 bisikletçinin çeşitli nedenlerle yarış dışı kalmasından sonra 98 sporcu 221 km lik Denizli-Fethiye etabı için pedal çevirmeye başladı. Yarışın en uzun etabı olan bu parkurda gözler yine ISD-Neri, HTC-Columbia ve Cofidis kapışmasındaydı. Genel takım klasmanında ISD-Neri’nin 2” arkasında Cofidis onun da 1’20” gerisinde HTC-Columbiaa yer alıyordu.

1600mt irtifa ile etaplar içindeki en yüksek rakım bu etapta yaşandı. İlk kilometrelerden sonra Adriano Malori (Lampre), Chirstoph Sokoll (Vorarlberg), De Segovia ( Xacobeo Galicia), Remi Pauriol (Cofidis), Aristide Ratti ( Carmiooro NGC) ve Sergio Lagana (DeRosa Stac Plastic )ana gruptan kaçtılar ve günün kaçışını oluşturdular. 65. km’ye gelindiğinde ana grupla farkı 4’20”ye çıkarmışlardı. Pelotonu kontrol görevi ise haliyle Turkuaz Mayo’nun sahibi ISD-Neri’deydi.

Günün kaçakları
       Günün kaçakları

Kazık Beli geçilirken tırmanma primini Cofidis’ten Remi Pauriol aldı. Yusufça’daki Sprint Primi’ni ise Carmiooro’dan Aristidi Ratti kazandı. 107 km geçildiğinde ortalama hızı saatte 35 km idi. Bir gün önceki yorucu etap etkisini gösteriyordu.

Türk bisikletinin efsane ismi, milli mayoyu defalarca giymiş Rıfat Çalışkan’ın adına ithaf edilen tırmanma primini de yine Remi Pauriol kazandı. Geçen yıl kaybettiğimiz bu büyük sporcumuz böylece Denizli-Fethiye etabında anılmış oldu.

Çalışkan Ailesi Kırmızı Mayo seremonisinde
       Çalışkan Ailesi Kırmızı Mayo seremonisinde

Ana grup tempoyu yükseltmeye başlayınca fark azalmaya başladı. Finişe 63 km kala öndeki altılı ile aradaki süre 2’21”e kadar indi. Uğurlu ilçesi geçilirken fark 1’30”un altına inmişti. Finişe 15 km kala ise fark bir dakikanın altına indi.

Rémi Pauriol sonda atak denedi ama başaramadı
       Rémi Pauriol sonda atak denedi ama başaramadı

10 km kala sprintçi olmadığı bilinen Pauriol son kartını oynadı ve atak yaptı. Onu Malori ve De Segovia takip ettiler ama yakalayamadılar. Ama bu arada ana grubun önüne geçen HTC-Columbia müthiş bir tempo yaparak ön grupla farkı 25” ye indirmişti. Nitekim finişe 6 km kala Pauriol yakalandı yakalamayı Colnago CSF’in genç sprinteri Sacha Modolo’nın açtığı sprinti Columbia’dan André Greipel gerçekten nefis bir zamanlama ve güç gösterisiyle kazandı.

Greipel basın toplantısında bozuk yollardan şikayet etti. “Yol yüzeyi çok bozuktu. Böyle bir parkurda yarış koşmanın zorluğunu ancak bisikletçi bilir. Çok yıprandım, çok yoruldum. Birinci oluşum hiç olmazsa bu endişelerimi giderdi” dedi. “Yine takım olarak disiplinli bir yarış çıkardık. Son 1.5 km de Columbia treni gibiydik. Son 600 mt de ise beni tehlikeye atacak sporcularla karşılaştım. Ama her şeye rağmen sprintimi attım. Tüm takım arkadaşlarıma bana destek çıktıkları için teşekkür ederim.”

Greipel 5. Etap sonrası Yeşil Mayo
       Greipel 5. Etap sonrası Yeşil Mayo'suna kavuştu

5. Etap sonunda ISD-Neri’den Giovanni Visconti liderliğini koruyor. Visconti’yi Columbia’dan Teejay Van Garderen ve Cofidis’den David Moncoutié izliyorlar. bulunuyor. Türk Milli Takımı 5 kişinin altında kalarak yarıştan düşünce Fatih Harmancı ve Mustafa Sayar ferdi yarışmaya devam ettiler. Genel Klasman’da Sayar 70., Harmancı da 94. Sıradalar.

Sprint zaferi sonrası André Greipel Yeşil Mayo liderliğini eline geçirdi. Okuş Klasmanı brinciliğine yükselen Remi Pauriol da bugün Kırmızı Mayo’yu giyecek. Türkiye Güzellikleri Klasmanı’nda lider Giovanni Visconti olmasına karşın Beyaz Mayo’yu ikinci sıradaki Philipp Ludescher (Vorarlberg Corratec) giyecek. Takım Klasmanı'nda ISD-Neri birinci durumda. Cofidis ve HTC-Columbia arkasında yer alıyorlar.

Türkiye Bisiklet Turu'nda bugün 194 km'lik Fethiye-Finike etabı koşulacak.

5. Etap- Denizli-Fethiye. 221 km

 • 1. André Greipel (GER) HTC - Columbia 6sa09'17"
 • 2. Mattia Gavazzi (ITA) Colnago - CSF Inox...a.z.
 • 3. Kenny Van Hummel (NED) Skil - Shimano...a.z.
 • 4. Angelo Furlan (ITA) Lampre-Farnese Vini...a.z.
 • 5. Vidal Zabala (ESP) Footon-Servetto...a.z.

GENEL KLASMAN (5. ETAP)

 • 1. Giovanni Visconti (Ita) ISD-Neri... 21sa07'08"
 • 2. Tejay Van Garderen (USA) HTC-Columbia... 16"
 • 3. David Moncoutié (FRA) Cofidis... 27"
 • 4. Gian-Paolo Cheula (ITA) Footon-Servetto... 48"
 • 5. Christiano Salerno (ITA) De Rosa-Stac Plastic... 1'42"
 • 6. Yukihiro Doi (JPN) Skil-Shimano... 2'46"
 • 7. Oscar Gatto (ITA) ISD-Neri... 3'42"
 • 8. André Greipel (GER) HTC-Columbia... 4'30"
 • 9. Remi Pauriol (FRA) Cofidis... 4'59"
 • 10. Christophe Kern (FRA) Cofidis... 5'00"

4. Etap-Marmaris-Pamukkale (207km)

46.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Marmaris-Pamukkale etabını ISD-Neri’nin başarılı bisikletçisi Giovanni Visconti kazandı. Visconti Genel Klasman’da liderliğe yükselerek Turkuaz Mayo’nun yeni sahibi oldu. Dünün lideri Cofidis’den Rein Taaramae 6 kişiyle tura gelen takımı kaçakları yakalayamayınca ldierliği bırakmış oldu.

Visconti Pamukkale finişinde
       Visconti Pamukkale finişinde

Önceki gün çok zorlanan Türk bisikletçileri Marmaris-Pamukkale etabını zorlukla bitirebildiler. Sadece 2 sporcumuz finişi geçerken, statü gereği bundan sonraki etaplarda klasman dışı katılacaklar.

İtalya Turu’na davet edilmeyen ISD-Neri takımı Türkiye Turu’nda, bunun acısını çıkarırcasına hırslı gözüküyor. Son iki günün başarılı ismi Visconti, basın toplantısında tüm arkadaşlarına övgü yağdırırken “Ben onların yardımı ile buradayım. Stratejik bir zafer kazandık. Özellikle Gatto ve Borghini’ye çok teşekkür ediyorum. Yarışın başındaki atakla rakiplerimi çok yıprattılar. Diyebilirim ki tüm etap ISD-Neri ile Cofidis’in takım mücadelesi şeklinde geçti” dedi. Visconti, yarış öncesi yapılan taktik toplantısında da amacının genel klasman birinciliği olmadığını takım direktörüne söylediğini ekleyerek “Bundan sonraki etaplarda frene basmayacağımdan da emin olabilirsiniz” diye konuştu.

Peloton dün kendini rampalara vurdu
       Peloton dün kendini rampalara vurdu

Genel Klasmanda Türk takımından Fatih Harmancı 15 saat 47 dakika 34 saniye ile 96.durumda bulunuyor. Takım klasmanında ISD-Neri başa geçerken Yokuş Klasmanı’nda ayı takımdan Diego Caccia birinci durumda . Puan Klasmanı ve Türkiye Güzellikleri ’nde de yine Giovanni Visconti birinci durumda. Kısaca tüm klasmanlar ISD-Neri takımının egemenliğinde. “Süper Mario” Cippolini ülkemizi hala şereflendirmedi ama takımı ortalığı silip süpürüyor.

4. Etap-Marmaris-Pamukkale (207km)

 • 1. Giovanni Visconti (ITA) ISD-Neri 5sa46’10”
 • 2. Tejay Van Garderen (USA) HTC – Columbia…a.z.
 • 3. David Moncoutié (FRA) Cofidis…a.z.
 • 4. Yukihiro Doi (JPN) Skil - Shimano 2”
 • 5. Gian-Paolo Cheula (ITA) Footon-Servetto 5”
GENEL KLASMAN (4. ETAP)
 • 1. Giovanni Visconti (ITA) ISD-Neri 14sa:57’48”
 • 2. Tejay Van Garderen (USA) HTC-Columbia 16”
 • 3. David Moncoutié (FRA) Cofidis 27”
 • 4. Gian-Paolo Cheula (ITA) Footon-Servetto 48”
 • 5. Christiano Salerno (ITA) De Rosa-Stac Plastic 1’42”
 • 6. Yukihiro Doi (JPN) Skil-Shimano 2’46”
 • 7. Oscar Gatto (ITA) ISD - Neri 3’45”
 • 8. André Greipel (GER) HTC - Columbia 4’43”
 • 9. Remi Pauriol (FRA) Cofidis 4’59”
 • 10. Dominique Cornu (BEL) Skil - Shimano 5’03”

3. Etap - Bodrum-Marmaris-166 km

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 166 km'Lik Bodrum-Marmaris Etabını; ISD-Neri Takımı’ndan Giovanni Visconti Kazandı. İkinciliği Lampre’den tekerlek farkı ile Simon Spilak, üçüncülüğünü Cofidis’ten Estonyalı Rein Taaramae kazandılar.Bu sonuçlarla Turkuaz Mayo el değiştirdi. Genel Klasman’da Cofidis’ten Taamarae 9:11'511 ile birinciliğe yükseldi. Andre Griepel ikinci sıraya düşerken, etap birincisi İtalyan Visconti’de 7" farkla 3. sıraya yerleşti.

Giovanni Visconti Marmaris zaferinde
       Giovanni Visconti Marmaris zaferinde

Türk Milli Takımı’ndan Uğur Marmara’nın 2. Etap’ta düşüp yarış dışı kalmasıyla etap 110 bisikletçiyle başladı. Turun iddalı takımlarından Lampre-Farnese Vini’den Angelo Furlan’ın önceki gün podyuma çıkamayarak 200 Sfr ceza almasının yanı sıra etap ödülü olarak verilmesi gereken 2,000 €’dan da yoksun kalışı ilginçti.

27. km geçilirken Liquigas-Doimo takımından Maciej Bodnar, Galicia’dan Oliveira, ISD-Neri’den Diego Caccia ve CCC Polsat’tan Sznitko’nun arayı açtığı görüldü. Genel Klasman’da üçüncü sırada olanj Bodnar'ın ataklarına HTC-Columbia izin verince ana grupla farklar 2’56” ya kadar çıktı. İlk saati 44 km/sa ortalamayla geçen peloton tempoyu beklentilerin üzerinde tutuyorduu. Ancak önlerinde kendilerini bekleyen zor yokuşlar ve engebeli parkurlar vardı. 64. km’deki tırmanmaprimin alan Diego Caccia daha sonra tempoya ayak uydurmadı ve geri düştü.

David Moncoutié son yokuşta grubu parçaladı
       David Moncoutié son yokuşta grubu parçaladı

Marmaris’e yaklaşırken Sakar Geçiti inişinde harika görüntüler vardı. Bisikletçilerin parçalanmış iana grup içinde inişlerii nefes kesen sahneleri de beraberinde getirdi. Süratleri 90 km/sa ye kadar çıkıyordu.

Finişe 8 km kala son rampada Cofidis’ten David Moncoutié, Rein Taaramae ve Remi Pauriol ile birlikte Lampre’den Simon Spilak ve ISD-Neri’den Visconti atağa kalktılar. Türkiye Turu’na 8 yerine 6 sporcu getiren Cofidis takımını %50’si bu son atakta yer alıyordu! Turkuaz Mayo Greipel'in bu son yokuşta tempoyu tutturamadığı ve geride kaldığı gözlendi.

Öndeki beşli finişe birlikte geldiler. Son viraja Rein Taaramae önde girdi ama sprinti ilk açan Spilak oldu. Ancak beşlinin içinde en iyi sprinte sahip olan 2008 İtalya Şampiyonu ve Giro Pembe Mayo sahibi Giovanni Visconti kendisini çok rahat geçti ve etap birinciliğini getirdi. Takımı Giro 2010’a kabul edilmeyen Viscoti’nin bugün ve yarın da tırmanmalarla dolu etaplarda önde olmasını bekliyoruz.

Bu sonuçla Estonya şampiyonu ve yeni neslin en iyi etap yarışçılarından biri olarak gösterilen Rein Taaramae Gemel Klasman liderliğine yükselirken, takımı Cofidis de takım klasmanında başa geçti.

46. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu bugün koşulacak 209 km'lik Marmaris-Pamukkale etabıyla devam edecek.

3. Etap Klasmanı

 • 1. Giovanni Visconti (ITA) ISD-Neri.... 4:22:28
 • 2. Simon Spilak (SLO) Lampre-Farnese Vini...a.z.
 • 3. Rein Taaramae (EST) Cofidis...a.z.
 • 4. Remi Pauriol (FRA) Cofidis...a.z.
 • 5. David Moncoutié (FRA) Cofidis...a.z. 0:00:07
GENEL KLASMAN (3. ETAP)
 • 1. Rein Taaramae (EST) Cofidis... 9:11'47"
 • 2. Giovanni Visconti (ITA) ISD-Neri... 1"
 • 3. André Greipel (GER) HTC - Columbia... 6"
 • 4. Simon Spilak (SLO) Lampre-Farnese Vini... 10"
 • 5. Tejay Van Garderen (USA) HTC - Columbia... 13"
 • 6. Remi Pauriol (FRA) Cofidis... 20"
 • 7. Dominique Cornu (BEL) Skil-Shimano... 22"
 • 8. Christophe Kern (FRA) Cofidis...a.z.
 • 9. David Moncoutié (FRA) Cofidis...a.z.
 • 10. Tiziano Dall'antonia (ITA) Liquigas-Doimo... 23"

2. Etap - Kuşadası-Turgutreis (Bodrum)-181 km

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun ikinci etabını Andre Greipel kazandı. HTC-Columbia takımının alman sprinteri toplu finişle biten etabı Angelo Furlan (Lampre-Farnese), Claudio Cucinotta (De Rosa-Stac Plastic) ve Mattia Gavazzi (Colnago-CSF) önünde birinci bitirdi. Bu sonuçla 10" bonus kazanan Greipel GK liderliğindeki yerini sağlamlaştırdı. Etap boyunca en iyi çalışan ekip ISD-Neri olarak gözükürken, İtalyan-Ukraynalı bu takımdan önce Oscar gatto, sonra da Oscar Gatto, Giovanni Visconti ve Dmytri Grabovsky kaçışlarda ter aldılar.

 André Greipel dünyanın en iyi sprinterlerinden
        André Greipel dünyanın en iyi sprinterlerinden

2. Etap Klasmanı:

 • 1. André Greipel (GER) HTC - Columbia... 4sa40'33"
 • 2. Angelo Furlan (ITA) Lampre-Farnese Vini...a.z.
 • 3. Claudio Cucinotta (ITA) De Rosa - Stac Plastic...a.z.
 • 4. Mattia Gavazzi (ITA) Colnago - CSF Inox...a.z.
 • 5. Francisco José Ventoso Alberdi (ESP) Carmiooro NGC...a.z.

Greipel kürsüde
       Greipel kürsüde

Resimler:cyclingnews.com, Tour of Turkey

 

  Bu haber 3752 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015