Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
21 . Ocak . 2021  
93. İtalya Bisiklet Turu

93. İtalya Bisiklet Turu

İşte Giro Başlıyor!!

Sarper Günsal   mtbtr.com © 7.5.2010
Mayıs ayı yol bisikleti meraklıları için Il Giro demek. 93. İtalya Bisiklet Turu yarın Amsterdam’da koşulacak prologla başlıyor. Hollanda’daki üç etaptan sonra kafile İtalya’ya geçecek. Toplam 3,418 km sürecek yarış Piemonte ve Toscana yoluyla güneye inecek ve daha sonra Adriyatik kıyısından kuzeye çıkacak. Son haftayı Alp ve Dolomitler’in sert yokuşlarında geçirecek olan yarış 30 Mayıs günü Romeo ve Jülyet’in şehri Verona kentinde koşulacak ITT ile sona erecek.

       

Etaplar Hakkında

Koşulacak yirmi bir etabın 7’si düz, 5’i orta dağ, 5’i de yüksek dağ etabı olarak düzenlenmiş. Ayrıca biri takım olmak üzere dört zamana karşı etap var. Amsterdam’daki prologdan sonra (8.4km), 4. Etap’ta Savigliano-Cuneo arasında 33 km’lik takım zamana karşı (TTT) olacak. 16.Etap da bir ITT ama bu kez Plan de Corones yokuşu çıkılacak. Toplam 12.85 km’lik bu tırmanışta 1,086mt dikey irtifa çıkılacak. Son günkü 15 km’lik ITT de Verona’nın antik amfitiyatrosu Arena’da bitecek.

Il Giro çoğunlukla yokuşçular tarafından kazanılıyor. Çünkü organizasyon genelde sert dağ etaplarıyla yokuş spesyalistlerini öne çıkaran bir parkur çiziyor. Bu sene de, özellikle son hafta yoğunlaşan müthiş dağ etapları sapla samanı birbirinden ayıracak. İtalya Turu’yla özdeşleşen, ülkenin en güzel yokuşları çıkılacak. 8. Etap’ta Terminillo ile başlayan yokuşlar, 14. Etap’ta Monte Grappa ile devam edecek. Ertesi gün, ilk olarak 2003’de koşulan, ama hemen efsane haline gelen Monte Zoncolan genel klasmanı silkeleyecek.

15. Etap Monte Zoncolan
       15. Etap Monte Zoncolan'da bitiyor

Dinlenme gününün ardından Plan de Corones ITT’si ile yokuşçuların mesaisi devam edecek. Bu etapta yarışçılar bir bölüm toprak yüzeyde gidecekler.

Plan de Corones yokuş ve zamana karşı
       Plan de Corones yokuş ve zamana karşı

Toprak yüzey demişken dikkatinizi 222 km’lik 7. Etap’a çekmek isterim. Mikelanj’ın Davut heykelini yaptığı beyaz mermerin kaynağı Carrara’dan başlayıp, Toskana şaraplarının en ünlüsü “Brunello di Montalcino”ya adını veren küçük kasaba Montalcino’ya giden etap, son yıllarda çok dikkat çeken Montepaschi Strade Bianche yarışının kısa bir versiyonu gibi koşulacak. 20-30 km’lik bölümü Toskana’nın beyaz toprak yollarında geçecek olan etap seyredilmeye değer. Büyük İtalyan şampiyon Gino Bartali’ye saygı adına koşulacak etabı kazanmak İtalyan sporcular için büyük prestij olacak.

Mermer üstü şarap etabı: Carrara-Montalcino
       Mermer üstü şarap etabı: Carrara-Montalcino

Dağlara geri dönelim. 19 Etap’ta iki kez çıkılacak Aprica’nın arasına meşhur Mortirolo konuşlanmış. 12.4 km’lik bu canavarın ortalama eğimi %10.5!!! Pantani’nin kendini lk gösterdiği yokuş olan Mortirolo, Il Pirata öldükten sonra “Cima Pantani” (Pantani Zirvesi) olarak anılmaya başlandı.

29 Mayıs
       29 Mayıs'taki 20. Etabı kaçırmayın

Sondan bir gün önce harika bir etap var. Toplam 5 kategorize yokuşun olduğu parkurun yıldızı Passo di Gavia çıkılacak. 2,621 mt yükseklikteki Gavia’yı ilk geçen sporcuya, yarışın en yüksek irtifası “Cima Coppi” (Coppi Zirvesi) şerefine özel bir ödül veriliyor.

Yarışın son günü Verona’da koşulacak ITT, Giro meraklıları için nostaljik olacak. 1984’deki İtalya Turu da Verona’da koşulan ITT etabıyla bitmişti. Son gün Fransız Laurent Fignon’un 1:21 gerisinde olan Francesco Moser, 42 km’lik ITT’yi Fignon’un 2:24 önünde tamamlamış ve şampiyon olmuştu. Fransız sporcu, etap boyunca İtalyan TV helikopterinin önünde alçalıp rüzgar yaparak kendini yavaşlattığını iddia etse de kendisine pek kulak asan olmamıştı. Fignon’un ITT’lerden çektiğini kimse çekmedi zaten; Google’a bir “Fignon+Lemond+1989” yazın, bin ah işitin (büyük şampiyon şimdilerde kanserle mücadele ediyor. İyi şanslar Laurent!!).

Favoriler

İtalya Turu’nun ikinci haftasında Amerika’da Kaliforniya Turu koşulacak. Son yıllarda profili gittikçe yükselen yarış bu sene Mayıs ortasına alındı. Bunun müsebbibi Giro’nun artan popülaritesinden hafif hafif tırsan A.S.O. oldu. Giro’yu Fransa Turu’na rakip olarak gören A.S.O. bu manevrayla, sayıları artan Amerikan takımlarının Giro’ya öncelik vermesini önlediler. Lance Armstrong’un takımı Radio Shack Giro’ya katılmıyor. Keza HTC-Columbia Mark Cavendish’i ve diğer ağır toplarını ToC’a yönlendirdi. Geçen yılın şampiyonu Denis menchov da bu sene önceliği Fransa Turu’na vereceğini söyleyerek Giro’ya katılmıyor. Bu durumda GK favorilerine şöyle bir bakalım:

1. Cadel Evans (BMC Racing): BMC takımının lideri Fransa Turu’nı 2 defa ikinci bitirdi. Geçen sene dünya şampiyonluğunu, birkaç hafta önce de Fleche Wallonne’u kazandı ve 2010’a parlak bir giriş yaptı. Avusturalyalı sporcu bu sene takımıyla beraber aldığı kararla İtalya Turu’na öncelik veriyor. Kazanmak için geliyor, üstün bir formu var ama takım biraz zayıf. Daha da önemlisi tecrübesiz. Ballan ve Hincapie gibi yardımcılar yok. Dağ etaplarında İtalyan yokuşçular onu izole ederlerse tatsız olur. Ama Plan de Corones TT’de ilk sırayı alması beklenmeli.

Evans ve Sastre bu yarışın en önemli 2 favorisi
       Evans ve Sastre bu yarışın en önemli 2 favorisi

2. Ivan Basso (Liquigas-Doimo): Aslında Liquigas’ın favorisi Franco Pellizotti’ydi ama UCI geçen hafta biyolojik pasaportunda düzensizlikler bulunca sırma saçlı kıvırcık yarışa katılamıyor. Bu durumda tövbekar Basso ve takım arkadaşı Vincenzo Nibali bir adım öne çıkıyorlar. Basso’nun sıkıntısı dönüş yaptığı iki sezondur fazla bir parıltı göstermemiş olması. Hep iyi ama hiç “çok iyi” olmadı. Sicilyalı Nibali, son anda Pellizotti yerine kadroya girdi. Ne derece formda bilmiyoruz ama en az bir etap kazanmak isteyecektir.

 Ivan Basso
        Ivan Basso

Nibali yeni kuşağın en iyi etap yarışçılarından
       Nibali yeni kuşağın en iyi etap yarışçılarından

3. Aleksandr Vinokurov (Astana): Kan transferi nedeniyle 2007 TdF’dan büyük bir skandalla atılan iki senelik cezasını geçen yaz bitirmişti. Vino geri dönüşünde ne günah çıkardı, ne de içimizi rahatlatan bir şeyler söyledi. İddialı stiliyle girdiği 2010 sezonunda çok başarılı. 23 Nisan’da Giro del Trentino’da şimpiyon olan Kazak iki gün sonra Liege-Bastogne-Liege klasiğini kazandı. Formda ve kazanmak istiyor. Ama bisikletsever camianın kendisine ışınlayacağı ortak negatif enerjiyle nasıl başa çıkacak bilinmez. Üstelik çok saldırgan taktik anlayışı arka arkaya gelen sert yokuş etaplarında kendisine pahalıya mal olabilir.

Vino, bir özür dileseydin affedecektik valla
       Vino, bir özür dileseydin affedecektik valla

4. Carlos Sastre (Cervélo): Geçen sene Giro’da iki etap zaferi kazanan Sastre şampiyon olarak katıldığı Fransa Turu’nda basın tarafından kaale bile alınmamış, yarışta da pek bir varlık gösteremeyerek 26 dakika fark yemişti. Bu sene sadece Katalunya Turu ve L-B-L’e katılan İspanyol az yarışmış taze bacaklarla Giro’ya başlamanın kendisine avantaj sağlayacağını söylüyor. Büyük turlarda son hafta formunun zirvesine çıkan Sastre, bu seneki Giro parkurundan memnun. Eğer ilk iki hafta başına bir bela gelmezse, Dolomit Dağları’ndaki en iyi yokuşçulardan biri o olacak.

5. Diğerleri: Burada daha çok Fransa Turu’na hazırlanmak için Giro’ya katılan, ama önünde ekmeği bulursa reddetmeyecek olanlar bulunuyor. Öncelikle Bradley Wiggins (Sky Team) ve Christian Vandevelde’yi (Garmin-Transitions) söylemek gerekir. Wiggins’in GK’da yer alması için ITT ve TTT’de çok iyi dereceler yapıp dağlarda da geri kalmaması lazım. Ama sezon önceliği TdF olacağından kendini çok zorlaması beklenmiyor.

Wiggins olaylı bir şekilde Sky
       Wiggins olaylı bir şekilde Sky'a transfer olmuştı

Vandevelde de temmuz ayını hedefliyor ama elinden geleni yapacağını açıkladı. Eğer Il Giro bir güzellik yarışması olsaydı Vandevelde’yi “Sempati Güzeli” seçerdim. Son derece alçakgönüllü, akıllı ve mantıklı. Bu yarışta her şartta Wiggins’den daha şanslı görüyorum. Vandevelde’nin takım arkadaşı İrlandalı Dan Martin’e de dikkat çekelim. Son olarak Milram’dan Linus Gerdemann’ı da önlerde görmemiz gerek, yoksa birileri onu sopayla dövecek, yıllardır umutları boşa çıkardığı için.

Vandevelde şanslı bir bisiklet emekçisi
       Vandevelde şanslı bir bisiklet emekçisi

6. Makarnacılar: İtalyanlar’ın Giro’yu “gavurlara” kaptırmayı sevmediklerini biliyoruz. Son iki senedir şampiyonluğu İspanyol ve Rus sporcularun kazanmasından hoşnut değiller. Bu sene Basso ve Nibali dışında ilk düşünülmesi gereken sporcuların Gilberto Simoni ve Damiano Cunego olması gerek… Ama değiller. 2003 ve 2004’de Saeco’da beraber yarışırken kazandıkları iki Giro’nun nostaljisiyle bu sene Lampre-Varnese’de tekrar bir araya geldiler. Lakin Simoni 39 yaşında. Giro 2010 onun için bir veda yarışı olacak. Zoncolan’ı kazanırsa orada bile bırakabilir. Cunego ise 2004’de kazandığı Giro’dan beri Büyük Turlar’da bir başarı kazanamadı. Fiziğinin üç haftayı kaldırmadığını artık kendi de kabul etti gibi. Etap zaferi peşinde koşacaktır.

Simoni ve Cunego Giro 2004
       Simoni ve Cunego Giro 2004'de

Diğer İtalyanlar içinde, eski şampiyon Stefano Garzelli’yi (Acqua & Sapone) de unutmamak gerek. Ancak o da 37 yaşının baharında ve GK peşinde koşmayacağını açıkladı. Yeşil Mayo (yokuş klasmanı) peşinde olacak. ITT ve TTT’de önlerde göreceğimiz 36 yaşındaki Marzio Bruseghin (Caisse d’Epargne) ve Michele Scarponi (Androni Gioccatoli) diğer İtalyanlar olarak öne çıkıyorlar. Özellikle Scarponi ve takımını tur boyunca oldukça agresif göreceğiz. Yokuşlarda takım arkadaşı tıfıl Kolombiyalı Jose Serpa’ya dikkat.

Scarponi etap zaferi kovalayacak
       Scarponi etap zaferi kovalayacak

Garzelli 2000 Giro
       Garzelli 2000 Giro'da şampiyonu

Sprinterler

Giro d’Italia 2010’da sprintle bitmesi beklenen 7 etap var. Hollanda’daki 2 etap bunların başında. Ancak hava ve rüzgar şartları başarılı biten bir kaçışa da yol açabilir. Novara-Novi Ligure arasındaki 5. Etap’tan sonra 9., 10. ve 12. Etaplar da sprinte uygun. En son 27 Mayıs’ta Brescia’daki sprintle puan klasmanı son şeklini alacak. Uzun yıllar boyunca siklamen mayoyla belli olan Puan Klasmanı bu sene mayo rengini kırmızıya çevirdi. Adı da “Maglia Rosso Passione” oldu. “Kırmızı İhtiras Mayosu”!!! Nooluyo yaw?!

Puan Klasman lideri "İHTİRASLI" bir genç olacak
       Puan Klasman lideri "İHTİRASLI" bir genç olacak

Sprint etaplarının bu seneki en büyük üç favorisi Lampre-Farnese’den Alessandro Petacchi, HTC-Columbia’dan André Greipel ve Garmin-Transitions’dan Tyler Farrar. Greipel’e 2.5 üstü oynamak lazım.

Greipel La Vuelta kürsüsünde
       Greipel La Vuelta kürsüsünde

Farrar 2 etap kazanırsa Giro’nun en mutlu adamı olur. Petacchi ise etap zaferi yanında “İhtiras”ın da peşinde koşacak gibi gözüküyor. Diğer sprinterler arasında formunu bulmaya çalışan üstad Robbie McEwen (Katusha), Milan-Sanremo’da dördüncü olan genç Sacha Modolo (Colnago-CSF Inox), Greg Henderson (Sky) ve son demlerindeki baden Cooke (Saxo Bank) da olacak.

Tyler Farrar
       Tyler Farrar

Yol bisikletinin tüm starları katılmıyor olsa da birinci sınıf bir oyuncu kadrosuyla start alacak olan İtalya Bisiklet Turu her sene bize müthiş bir mücadele sunuyor. Fransa Turu’nun parıltısıyla kamaşan gözleriniz sakın ola Giro’yu kaçırmasın. Harika bir üç hafta bizi bekliyor…

 

  Bu haber 3201 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015