Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
Polonezköy Dağ Bisikleti Kupası Yapıldı

Polonezköy Dağ Bisikleti Kupası Yapıldı

İsveç'ten Sürpriz

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 10.5.2010
Polonezköy Dağ Bisikleti Kupası 155 sporcunun katılımı ile 10:30 ve 14:00’te olmak üzere iki ayrı zamanda yapılan yarışlarla gerçekleşti. Hemen her kategoride 3–5 yabancı sporcunun yer aldığı yarışta özellikle elit kategoride İsveçli sporcu Andres Ljungberg inanılmaz, aynı zamanda da sürpriz performansı ile göz doldurdu.

Parkur önceki senelerle aynı idi. İlk çıkış sonrasındaki tozlu dönüş hariç tek fark bu sene zeminin oturmuş oluşuydu. Bu nedenle elit erkeklerde bir tur hayli hızlı diyebilineceğimiz 12 dakika ile dönüldü. Hızlı olduğunu için elit erkeklerde tur sayısı 9’a çıkarıldı. Özellikle parkurda çıkış düzlüğü dışında diğer bir sporcuyu geçmenin pekte mümkün olmadığı için çıkış düzlüğü sonrasında alınan konumlar çok önemli idi.

Fotoğraf Albümü

Yarışta çektiğimiz fotoğraflara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

10:30
14:00
Kürsü

Bu sene hoşuma giden bir gelişme ise geçen senelerde elit yarışan Oğuz Özçelik ve Mehmet Kurt’un artık yaşları gereği +30 Master kategorisinde yarışmaları oldu. Onlar sayesinde masterlarda daha fazla çekişme izleyeceğiz.

 Mehmet Kurt
        Mehmet Kurt

Geçtiğimiz haftalarda duyurulan parmak izi olayı bazı kolaylıklar salarken sporcularda kafa karışıklığına neden olmuş gibi. Bu gün bu nedenle çıkış sırasında arkalarda yer alan sporcular oldu.

Sedona'dan Destek

Oğuz’dan ( Özçelik) bahsetmişken onunda içinde bulunduğu yeni bir gelişme daha. Şimdilik Oğuz Özçelik, Ömer Faruk Kansız ve Pelin Bayram’dan oluşan Rize Gençlik Spor Kulübü’ne bağlı yeni bir takım kuruldu. Sedona’nın bisiklet ve malzeme desteği ile kurulan “Bisiklet Takımı”nın diğer destekçileri No Fear, Hardline ve Oakley.

       

Lafı daha fazla uzatmadan tek tek kategorilere bakalım

10:30’da çıkış alan genç erkeklerde Yusuf Çabık ile Rus sporcu Anton Korolev arasında mücadele görülmeye değerdi. İlk turlarda Anton’un arkasında yer alan Yusuf, yarış sonrası yorumu söyle oldu. “İlk turlarda Anton’un arkasında idim. Dördüncü turda öne geçtim. Son tura girerken lastiğim patladı, hava basıp devam ettim. Bitişe birinci olarak gelmeyi başardım. 2012 olimpiyatları hedefiyle bu sene daha fazla antrenman yapıyorum.”

 Yusuf Çabık
        Yusuf Çabık

Yıldızlarda Atilla Bisiklet Takımı’ndan Agit Salman birinci oldu. İkinci Ömer Faruk Kansız ikinci gelirken dört dakika arkasından Furkan Duru üçüncü oldu.

Master kategorisi tek kategori olarak açıldığı için çok geniş bir yaş skalası içeriyordu. İlk 3 sporcunun temposu hızlı olunca geride kalan sporculara tur bindirdiler. Birinci Mehmet Kurt olurken ikinci Oğuz Özçelik, üçüncü ise Ankara Gücü’ne transfer olan İzmirli Turgay Germen oldu.

Mehmet Kurt, ilk turun hızlı dönüldüğünü bu nedenle çok zorlandığını, öne geçtikten sonra temposunun oturduğunu, bitişe kadar da konumunu koruduğunu belirtti. Oğuz Özçelik ise, çıkışta karışık bir sıralama olduğu için gerilerden başladıklarını, bu nedenle diğer sporcuları geçmenin çok zor olduğunu belirtirken ilk turda arka değiştiricisine dal girdiğini, bunun sonucu jantının akordunun bozulduğunu belirtti. Bu nedenle sadece ikinciliği koruyabildiğini ama Mehmet’e yetişemediğini belirtti.

Bora Tirki, ilk turun çok hızlı koşulmasından dolayı ön gruptan koptuğunu, kendi temposu ile gittiğini dördüncü turda hızlanıp ön gruba yetişmeye çalışsa da bunun pek mümkün olmadığı belirtti.

Öğleden sonra yapılan elit erkekler kategorisi hayli çekişmeye sahne oldu. Çıkıştan itibaren aşırı hızlı başlayan yarışta ilk turda Anders, Evgen, Bilal, Abdulkadir ve Idan ön grubu oluşturdular. Yarış boyunca çekişme bu beşli arasında cereyan etti. Son turda ise İsak katıldı.

Anders ilk turlarda önde yer alırken 4. turda Bilal’e geçilerek gerilerde kaldı. Yarıştan koptuğunu düşündüğümüzde ise ne kadar yanıldığımızı bilmiyorduk. Son iki turda yine öne geçmeyi başaran Anders yarışı lider bitirdi. Arkasından Rus sporcu Evgeniy Pechenin ikinci olurken, Bilal Akgül ise 3. oldu. Ardından Abdulkadir Kelleci’yi geçen İsak Ünal dördüncü, Abdulkadir kelleci 5. oldu.

 Bilal Akgül
        Bilal Akgül

Yarış sonrasında Bilal çok şaşkındı. Geç geldikleri için iyi ısınamadığını, aynı zamanda yorgun olduğunu belirtti. Normalde bu parkurda nabzının 180’lere çıkması gerekirken 160 nabzı geçemediğini buda yorgunluğun belirtisi olduğunu dile getirdi.

Anders Ljungberg’te yaptığı derece karşısında şaşkındı. Bu sene UCI takımı statüsü alan Firebike takımında yarışan sporcu yarış öncesi diğer sporculardan çekindiğini dile getirdi.

 Anders Ljungberg
        Anders Ljungberg

Durumdan en memnun olan sporcu İsak Ünal’dı. Parkurun kendine göre olduğunu sondan çıkış almasına rağmen dördüncü olmasına sevindiğini dile getirdi.

Halil Korkmaz, arkalardan çıkış almasının dezavantajını yaşadı. İlk turda inanılmaz bir eforla lider gruba yaklaşan Halil, temposunu koruyamayınca yedinci bitirdi.

Hamza Kansız ilk turda çok rahat olduğunu sonra nabzının yükseldiğini ilk turda düşüş yaşayınca ön gruptan koptuğunu belirtti.

Elit Bayanlarda İsrail Milli takımından Ronen Inbar birinci oldu. İkinci yine aynı takımdan Idit Shub olurken liderin 12 dakika arkasından gelen Esra Kürkçü üçüncü oldu.

 Ronen İnbar
        Ronen İnbar

 Elit Bayan ve Erkek Sonuçları
        Elit Bayan ve Erkek Sonuçları

Master ve Cadet Men Sonuçları
       Master ve Cadet Men Sonuçları

Junior Men Sonuçları
       Junior Men Sonuçları

 

  Bu haber 5360 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015