Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Kasım . 2020  
Ankara Dağ Bisikleti Kupası

Ankara Dağ Bisikleti Kupası

Ankara Yarışı: Çamur Güreşi

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 24.5.2010
Bu sene Hacettepe Üniversitesi Kampusu’nda gerçekleşen Uluslar arası Ankara Dağ Bisikleti Kupası serin ve yağmurlu bir havada gerçekleşti. Bir gün önce yağan sağanak yağmur sonrası parkur killi toprak karakteristiği nedeniyle çamura döndü. Akışkan olmayan çamur nedeniyle zemin sürücüler için günün en zorlayıcı unsuru oldu. Zemin kuru olsa idi hızlı sayılabilecek bir parkura sahipti. Sporcular daha çok doğayla mücadele ettiler. Çamur temizlemek için hemen hemen her sporcuda 20-25cm’lik sopa bulunuyordu. Kısaca Ankara yarışı kış şartlarında gerçekleşti diyebiliriz. İki sene önce ODTܒde yapılan yarışta da yağmur yağmış, çamur nedeniyle yarış kısaltılmıştı. Belki de Ankara yarışının takvimdeki yeri kaydırılarak yaz aylarında yağmurun yağmadığı bir zamana denk getirilerek bu günkü manzaranın yaşanmaması sağlanabilir.

 Parkur
        Parkur

UCI hakemi bile bu durum karşısında elit yarışı sırasında sporcuların kendileri yapmak kaydıyla çıkış düzlüğünde bisikletlerini yıkamalarına izin verdi.

Bilal Bisikletini Temizliyor
       Bilal Bisikletini Temizliyor

Fotoğraf Albümü

Yarışta çektiğimiz fotoğraflara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

10:30
14:00
Kürsü

Zeminin ağır olması nedeniyle yarışta öne çıkan en önemli unsur bisikletine zarar vermeden yarışı tamamlamak oldu. Bunu beceremeyen birçok sporcu vites kulakçığı, vites ve zincirlerini kırarak yarışı bırakmak zorunda kaldı. Yarışta lastik seçimi, disk fren kullanmak ve geniş çatala sahip olmak vb seçimler başarıyı getiren unsurların başında geldi. Birçok sporcu çamur sonrası dönmeyen lastikler nedeniyle ağırlaşmış bisikletlerini taşımak zorunda kaldılar.

       

Yabancı katılımın olmadığı yarış bir nevi UCI puanı hesapları yapan Türk sporcular için avantaj oldu. Bu yarışın olimpiyatlara gidebilmek içinde ilk puanın alınması sebebiyle de önemliydi. Bildiğiniz gibi Uluslararası Olimpik Komite’nin (IOC) sporcuların olimpiyat yolunda Mayıs 2010’a kadar topladıkları puanları sildiğini açıklamıştı.

Sabah 10:40 gibi başlayan ilk yarışta Genç Erkek, Master Erkek, +40 Erkek ve Yıldız Erkek yarıştı. İlk turda çok ağır olan parkur, ikinci ve diğer turlarda yağmurun şiddetini arttırmasıyla çamurun akışkanlaşması neticesinde daha binilebilir bir hale dönüştü.

Master kategorisinde çekişme Brisa Spor’dan Nevzat Kıral ile Ankara Gücü’nden Turgay Germen arasında yaşandı. Bitişe ilk gelen Nezat olurken 15 saniye arkasından Turgay geldi. Onun arkasından Sedona desteğiyle Rize Gençlik Spor’dan Oğuz Özçelik üçüncü oldu. Nevzat ilk turun sadece 1 km’sini binebildiğini söylerken Turgay ise bisikleti taşımakta zorlandığını, Nevzat'ı inişlerde geçtiğini çıkışlarda ise Nevzat'ın geçtiğini dile getirdi.

Genç Erkeklerde yine Adana Bisiklet’ten İsak Ünal ile Gaziantep’ten ferdi yarışan Yusuf Çabık arasında çekişme yaşandı. İsak’a geçilen Yusuf, “yarış benim için kötüydü, eldivenlerim yoktu ve bu nedenle gidonum çamurlanınca vites değiştiremedim. Parkur çamurlu olduğu için çok zorlayıcıydı. İkinci turdan sonra yağmur un etkisiyle yumuşayan zemin sayesinde hızlandık” dedi.
İsak ise “dayanıklılık antrenmanı gibiydi, bisikletine zarar vermeden yarışı tamamlamak önemliydi” dedi.

Yusuf Çabık Transfer Oldu

Daha önce Gaziantep’ten ferdi olarak katılan Yusuf bugün Ankara Gücü Bisiklet Takımı’na transfer oldu. Bir süredir ikna edilmeye çalışılan Yusuf, bu gün yarış sonrasında olumlu yanıt vererek kürsüye Ankara Gücü formasıyla çıktı.

 Yusuf Çabık
        Yusuf Çabık

Öğleden sonra 14.00’de Elit Erkek, U23 Erkek ve Elit Bayan kategorilerindeki yarışlar yapıldı. Yağmur kesilmiş, zemin sabahkinden daha yapışkansı bir hal almıştı.

Elit kategoride Bilal Akgül bu sene ilk birinciliğini aldığı yarışın ilk turunda bisikletini çok taşıdığını, bisikletine bir şey olmasından korktuğunu belirtti. “Performans yapamadım ama yarış beklediğimden daha kolay geçti” dedi. Ardından Yavuz Kilim ikinci oldu. Her turda bisikletini yıkadığını, Kadir’in( Kelleci) 4. turda kan şekeri düşünce geçtiğini, başarısında bisikletini temiz tutmasının öneminin büyük olduğunu belirtti. Zülfü Karabulut ise 3. oldu.

Hamza Kansız iyi bir performans sergiledi. UCI sıralamasına göre Elit kategoride ikinci sırada bitirdi. Polonezköy yarışı sonrasında gittiği Almanya - Heubach’ta düzenlenen Bike the Rock uluslar arası yarışına katılarak U23 kategorisinde 54. olduğunu, Almanya’da 12 gün boyunca antrenörü ile arazide antrenman yaptıkları, bu nedenle Ankara yarışına hazırlıklı geldiğini dile getirdi.

Elit kadınlarda ise günün sürprizi Semra Yetiş’in yarışta olmasıydı. 4 sporcunun çıkış aldığı yarışta ilk turun yarısından sonra Esra öne geçerek yarışın sonuna kadar lider götürerek birinci oldu. İkinci Semra olurken üçüncü ise Ayris Işık oldu. Semra yarışta yanlış lastik seçimi sonucu ( 2.0 kalınlık) çamurun ön lastiğini sıkıştırması nedeniyle istediği gibi gidemediğini dile getirdi.

Federasyon Kadın Sporcu Arıyor?

Başlığı ben uydurdum aslında. Gerçekten federasyon aktif olarak böyle bir arayış içerisinde olmamasına karşın Ankara yarışına katılan 4 bayan sporcuyu gördükten sonra bu başlığı yazma gereği duydum. Federasyon kadın sporcu için alt yapı çalışmaları yaptığını geçtiğimiz ay web sitesinden duyurmuştu.

Yazıda belirtilen bir kulübün bu işi ne kadar layıkıyla yerine geliştireceğinden şüpheliyim. Bayan sporcuları arttırmak için aklıma gelen 1–2 öneriyi hemen yazayım istedim. Her kulübe kadın sporcu zorunluluğu getirilebilir. Ya da kadın sporculara bir şekilde teşvik verilebilir.

Semra Yetiş Yurda Döndü

Bisiklet Federasyonu’nun Pist Bisikleti Gelişim Programı dâhilinde İsviçre’de bulunan Türk sporcuların içinde yer alan tek kadın sporcu Semra Yetiş uzun bir süre daha yurt dışında kalması düşünülüyorken kişisel nedenlerden dolayı kampı yarıda bırakıp Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Kendisinin yurt dışında yaşamanın zor olduğunu, pistte yarışmak istemediğini anladıktan sonra dağ bisikletinin ağır bastığını dile getirdi.

Semra Yetiş
       Semra Yetiş

Semra şimdilik ferdi yarışıyor olduğunu ve bu durumun çokta uzun sürmeyeceğini düşündüğümüzü de ekleyerek sponsorların ellerini çabuk tutmalarını hatırlatarak, Semra ile Mart ayının sonunda İsviçre’de gerçekleştirdiğimiz röportajı okumanızı öneririz.

Bu haberi verdikten sonra Brisa Spor’dan Senem Güler’in de yarışmayı (sezon başından beri) bıraktığını da belirtelim.

Abdurrahman Dandal Mart’ın başında motosikletle kaza geçirmiş iki ayağı da kırılmıştı. Bugün yarış alanında Abdurrahman’ı görmek bile hoştu. Bir ara değnekleri bir kenara koymuş, bisiklete binerken bile görüldü. Bir aksilik olmadığı taktirde iki ay sonra tekrar bisiklet üstünde olacağını, antrenman yaparak zayıflayan bacaklarını güçlendirerek eski performansına döneceğini dile getirdi. Önce sağlık diyerek tekrar buradan geçmiş olsun diyoruz.

Abdurrahman Dandal
       Abdurrahman Dandal

MTB-O Ertelendi

Bu haberimizi verirken ODTܒde yapılacak olan dağ bisikletiyle orienteering yarışı hava muhalefeti nedeniyle bir hafta ertelenerek 30 Mayıs Pazar günü yapılacağını da belirtelim.

Sonuçlar

Genel sonuçlara buradan ulaşabilirsiniz.
 

  Bu haber 5445 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015