Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Ekim . 2020  
Karabük-Yenice MTB Yarışına Doğru

Karabük-Yenice MTB Yarışına Doğru

Karabük-Yenice Yarışına Bir Kala

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 12.6.2010
Yenice Dağ Bisikleti yarışına saatler kala, parkur yapımında emeği gecen Kamil Alev'in yarış ve bölge hakkında yazdığı metni yayınlayalım istiyoruz. MTBTR olarak Pazar günü yarışta yerimizi alıp sizlere oradaki atmosferi aktarmaya çalışacağız. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan metne yer verelim.

Karabük-Yenice Yarışına Doğru

Nasıl bir yol izlemeliyim hikayemi anlatmaya bilemiyorum, bildiğim tek şey yazı yazmak için kendimi hazır hissettiğim. Karabük-Yenice ormanlarında bisiklet üzerinde geçirdiğim unutulmaz bir gün yaşadım! İlk olarak neden burada olduğuma deyinmek istiyorum.
Duyurusu yapıldığı 13 Haziran 2010 Pazar günü koşulacak olan Kaymakamlık Kupası Dağ bisikleti yarışı organisazyonuna yardımcı olmak için bulunuyorum.

       

Uzun zamandır görmek istediğim Yenice’ye gitmek için Çarşamba akşamı Yalova’dan hafif yağmurlu bir havada yola çıktık. Ara sıra şiddetini gösteren yağmurlardan geçerek 4 saatlik bir yolculukla Safranbolu da tarihi Cinci Hanı oteline vardık. Geceyi 1645 yılları arasında Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmış ve restore edilerek kullanılan otelde konaklama yapacaktık. İki yıl önce büyük bir hayranlıkla belgeselini izlediğim bir kervansaraydı burası; 17.yy ortalarında İpek yolunun Safranbolu’dan geçmesi sebebiyle tüccarların konaklama, yeme içme gibi ihtiyaçlarını karşılamak üzere inşa edilmiş. İki kattan oluşan bu hanın her katında yan yana odaları, girişte avluya acılan görkemli bir de demir kapısı vardı, Tabi ki; Safranbolu kentinin birbirinden değişik yapıları, peş peşe sıralanmış dükkanlar ve renk renk tabelalardan arındırılmış kent görünümü çizmesi alışamadığım bir görsellik sunuyordu.

Sabah Safranbolu’dan uzaklaşıp şehirden 40 km uzakta olan yenice Kent ormanına hareket ettik.Yarışın koşulacağı Kent ormanına vardığımızda doğa sporlarına önem veren Yenice kaymakamı sayın;Mehmet Fatih ÇİÇEKLİ ile bir araya geldik. Cevre illerden ve ilçelerden gelen yerel basın kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile yarışma hakkında görüşülürken, bende bisikletimin mütevazi ihtiyaçlarını karşılamak için yanlarından ayrıldım. Kent ormanının içinde Yenice kaymakamlığı tarafından yaptırılmış, restoran şeklinde kullanıma açılmış birde ahşaptan en bulunuyor. Bir yandan etrafımı inceliyor diğer yandan ise bu kadar yüksek kanyonların geçit vermediği bir yörede nasıl bir “Cross-country” parkuru hazırlanacak diye heyecanlı gözlerle bakarken -Şu kanyonun en tepe noktasını görüyor musun ? işte oradan bulunduğumuz yere ineceksiniz. diye söylenen Ünal bey’in (UNAL TOLUN) sözlerini dikkatle dinlerken bir yandan gösterilen yeri inceliyordum. Baktığım yer eğim değil, yamaç hiç değil, gördüğüm 300 metre yüksekliğinde devasa kayalardı. Artık daha çok meraklanmış ve bir an önce bahsedilen tepe inişine(Teknik iniş) gitmek istiyordum. Bisikletimi hazırladım ve hızlıca pedallarımı çevirmeye başladım.

 Kamil Alev Parkurda
        Kamil Alev Parkurda

Öncelikle parkur hakkında bilgi vermem gerekseydi sunu kolaylıkla söylerdim. Frenlerinizi son 500 metre kalana kadar unutun! Bunu neden söylediğimi birazdan açıklayacağım. Parkurun ilk 600 metre sonunda iki yanı yüksek kanyonlar, sporcuları nispeten zorlayacak 400 metrelik kısa bir yokuş karşılıyor. İnce Bacaklar mahallesine kadar hafif yükseltilerle devam eden bir yol takip ediliyor ve şeker kanyonu da size eşlik etmeye devam ediyor. Şeker Kanyonu’nun görünümü gerçekten harika. Kanyonun yanlarından geçerken yukarıya doğru baktıkça neredeyse kayalar havada durduğuna şahitlik ediyorsunuz. Hiç beklemediğim bu görüntüler karşısında, hayranlıkla karışık bir şaşkınlık duygusu yaşattırıyor. İnce Bacaklar köyünden yazıcılar köyüne doğru uzun ve zorlu bir tırmanışa başlıyorsunuz. Ama korkmayın! size o kadar görsellik sunan bitki örtüsü ile karşılanacaksınız ki;pedalınız doğa ile birlikte ritim tutacak. Parkurun en yüksek yeri 680 metreye ulaşıldığında arkanızda bıraktığınız yol görünüyor ve size en yakın rakibinizi görebilme şansını elde ediyorsunuz. buradan sonra işiniz kolay! derin bir nefes alın ve parkurun en güzel kısmında yarışmanın keyfini çıkarın. Parkurun bu kısmı tabi ki bununla sınırlı değil! Hani ”Frenlerinizi son 500 metre kalana kadar unutun” diye söylemiştim. Parkurun son 500 metresinde teknik bir geçit var. Beş gün unvanlı bir çalışma sonucunda temizlenerek bir bisikletçinin geçebileceği patikalar oluşturulmuş. Bence parkurun en keyif verici ve tam bir dağ bisikleti disiplini yansıtan teknik bir iniş orası. Kimileri için ürkütücü kimileri içinde heyecan verici bir yer. Şayet her geçtiğimde tekrar parkuru bir tur dönme hissi uyandırıyor olsa da, alışkanlık yapmak istemediğimden kendimi kısıtlıyorum  Tepe inişine geçildiğinde kontrollü fren yapılması gerekirken kimi geçitlerde ise direksiyon hakimiyetinizi zorlaştıran kısımlar mevcut. Sık ağaçlıkların sizi çevrelediği inişin sonlarında, sizi karşılayacak meraklı bir topluluk karşılayacak. Yenice kaymakamlığı tüm illere, ilçelere yarışma broşürlerini günler önceden yollamış, yarışın olacağı saatler de coşkulu bir şehirci kalabalığı olacağı bekleniyor.Yenice kaymakamlığı yarışma emniyeti sağlamak için şimdiden önlemlerini almış. Bir güzel gelişme ise; tüm yarışma boyunca altmışın üzerinde sağlık personelinin görev alması olacak. Tabi-i güzellikler içinde bisiklet keyfinin tadını çıkartmak isteyen tüm bisiklet severleri Karabük-Yenice ye bekliyoruz.

 

  Bu haber 5966 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015