Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Kasım . 2020  
Güzelyurt'un Güzellikleri

Güzelyurt'un Güzellikleri

Güzelyurt MTB Yarışı Yapıldı

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 21.6.2010
Bu sene üçüncüsü gerçekleşen Aksaray ( Güzelyurt ) MTB yarışı 65 sporcunun katılımı ile 11:00 ve 14:00’te olmak üzere iki ayrı zamanda yapılan yarışlarla gerçekleşti.

Bölgeye ulaşımın nisbeten zor olması ve C2 kategorisinde bir yarış olmasına karşın bir yabancı sporcunun katılması dikkat çekiciydi. Bu sporcu Polonezköy'de birinci gelen Andres Ljungberg 'in takım arkadaşı Marco Schatzing idi. Antrenmanlarda gösterdiği performan çekincelere neden olsa da yarışta aynı başarıyı sağlayamadı.

Fotoğraf Albümleri

11:00 Yarışı

14:00 Yarışı

Kürsü

Parkur, Güzelyurt içinde ev ve harabelerin arasında oluşturulmuş,inanılmaz manzaralar eşliğinde yarışma duygusu tattıran hayli ilginç bir parkur. Belkide zorluk açısından Türkiye genelinde bir değerlendirme yaptığımızda Alanya Kızılalan'dan sonraki en sert parkur diyebiliriz.4.7 km uzunluğunda, nisbeten kısa sayılabilecek bir tura sahip. Başlama düzlüğü dışında sporculara soluk aldırmayan parkurun zemini de aşırı taşlık. Bu nedenle inişlerde dahi nabzın düşmesine imkan vermeyen, bir cümleyle tanımlamak istersek “stresli bir parkur” diyebiliriz. Belkide gelecek senelerde 1-2 noktaya eklenecek düzlüklerle sporcular rahatlatılabilinir.

Güzelyurt yaklaşık 1500 rakımda olması dolayısıyla nemin az olması, bu nedenle de sıcaklığın yüksek olmasına rağmen çokta hissedilmemesine neden oldu.

Yarış organizasyonuna da değinmek isterim. Organizasyonun belkemiği olan ama pekte kendini ortaya atmayan, Erhan Ateş sayesinde bu yarışın üç senedir yapılıyor olduğunu belirtelim. Erhan Beyin Güzelyurt'a katkıları yarışla da sınırlı değil, kendisi Kimya Öğretmeni olmasına rağmen bu 1500 nufüslu ilçeye yüksek okul yapılmasına da katkıda bulunmuş birisi.
Erhan Ateş ve Şükrü Aydın
       Erhan Ateş ve Şükrü Aydın
Güzelyurtlu 7'den 70'e herkesin bu yarışın bir yerinden tutmuş olduğu da göze ilk çarpanlardan. Herköşe başında durup güvenlik için bayrak tutan yaşı küçük insanlardan, trafik polisine, sağlık personelinden doğa derneğine kadar herkesin katkısı büyük.

Yarışta her kategoride görmeye alıştığımız ilk üç isim yine yerini korudu diyebiliriz.Elit Men ve U23 kategorilerinin “start loop”unda yaşanan kestirme nedeniyle ortaya çıkan karışıklığı hakemlerin kararıyla ikinci turda eksik atan 4 sporcununda “start loop” eksik kalan kısımları da tamamlatılarak herkesin aynı kilometreyi yapması sağlanmış oldu. UCI hakemi olan Yunanlı Rigas Charalambos'un ılımlı yaklaşımı sayesinde içinde Bilal Akgül'ün de bulunduğu bu grubu diskalifiye etmeyim ara çözüm yolu bulmasıda taktir topladığını belirtelim.
 Bilal Akgül
        Bilal Akgül

Brissa Spor'dan Bilal Akgül yarış öncesi yaşadığı yabancı sporcu baskısını çabucak atarak daha ilk turda grubun liderliğine oturdu ve yarış sonuna kadar bırakmadı. Halil bu sene federasyon takviminde yer alan yarışlarda ilk defa Abdulkadir Kelleci'yi geçerek kürsüye ikinci olarak çıktı. (Yenice Kaymakamlık yarışı “özel yarış” olduğu için değerlendirme dışında bıraktım.) Brisa Spor'dan Abdulkadir Kelleci ise üçüncü oldu.
U23 kategorisinin lideri yine Rize Gençlik Spordan Hamza Kansız idi. Yarışın başında yaşadığı kaza sonrası yarışa devam edip, Elit dördüncüsü Marco Schatzing'i son tura kadar da takip ederek kendi kategorisinde birinci oldu. İkinci Ankaragücü'nden Bayram Eroğlu olurken, Atilla Bisiklet'ten Uğur Göksu ise üçüncü oldu.

Elit Kadınlarda Brisa Spor'dan Esra Kürkçü birinci oldu. İkinci 19 Mayıs Ün. Sualtı kulübü'nden Burcu Balcı ikinci oldu. Burcu'nun tekniği göz dolduruken akıllara, “acaba biraz daha güçlü olabilir mi? “ sorusunu getirdi. Üçüncü ise daha yarışın ilk turunda zincir problemi yaşayan Ankaragücün'den Semra Yetiş oldu.

 Burcu Balcı
        Burcu Balcı

Jonior Men kategorisinde Marin desteğiyle Adana Bisiklet'ten Isak Ünal rahat bir şekilde birinci oldu. Isak'ın kabına sığmadığı da belirtelim. Aksaray GSM'den Murat Gencer ikinci olurken Gaziantep GSK'dan Uğur Recep Çelik üçüncü oldu.

 İsak Ünal
        İsak Ünal

Cadet Men kategorisinde Rize GSK'dan Ömer Faruk Kansız şentanın bacağını kırarak (Federasyon takvimine göre ) sezon başından beri arkasında kaldığı Atilla Bisiklet'ten Agit Salman'ı geçerek birinci oldu. Üçüncü ise yine Atilla Bisiklet'ten İlhan Erdinç Türkyılmaz oldu.

Gelelim + 30 Master kategorisine. Şimdiye kadar hep ikili konuşmalarımızda geçmiştir “Nevzat güçlü bir sporcu ama yol bisikleti ağırlıklı bindiği için tekniği çokta iyi değil” cümlesinin bir hükmü olmadığını Nevzat bu yarışta kanıtladı. Brisa Spor'dan Nevzat Kıral sergilediği iyi performansıyla, yarışın ikinci idealı ismi Rize GSK' adına yarışan Oğuz Özçelik ile arasını daha ilk turda açarak birinci oldu. İkinci Oğuz Özçelik olurken, üçüncü ise Attilla Bisiklet Takımı'ndan Ali İhsan Taş oldu.

Nevzat Kıral
       Nevzat Kıral

+ 40 Master kategorisinde İstanbul'dan ferdi katılan Oğuz Çevik birinci oldu. Yine İstanbul'dan ferdi olarak katılanYüksel Demiral ikinci olurken yine İstanbul'dan ferdi katılan Reha Demiröz üçüncü oldu.

Yarışta geçen hafta kaybettiğimiz Çağatay Avşar'ın yaşadığı talihsiz olaya dikkat çekmek ve Avşar'ı bir kez daha anmak adına herkes siyah kurdele takarken, +40 Master kategorisinde ise birincilik kürsüsü boş bırakıldı.

Genel Sonuçlar

Genel sonuçlara buradan ulaşabilirsiniz.

 

  Bu haber 4707 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015