Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Kasım . 2020  
Yol Bisikletinde Hızlı Haftasonu

Yol Bisikletinde Hızlı Haftasonu

Ulusal Şampiyonlar Belli Oldu

Sarper Günsal   mtbtr.com © 28.6.2010
Yılın en önemli yol bisiklet yarışı Fransa Turu yaklaşırken, geçtiğimiz hafta sonu birçok ülkede ulusal şampiyonalar koşuldu ve bir yıl boyunca yarışlarda ülkesinin mayosunu giyecek sporcular belli oldu.

Önce ülkemizin yol şampiyonlarıyla başlayalım. 25-27 Haziran arasında Bolu'da yapılan yarışlar sonunda Büyük Erkekler'de Brisaspor B Takımı'ndan Behçet Usta Türkiye şampiyonu oldu.

Elit Erkekler yarışının startı
       Elit Erkekler yarışının startı

İlk 7 sırayı Brisaspor sporcularının kazandığı şampiyonada ikinciliği Nevzat Kıral, üçüncülüğü de Gökhan Hasta aldılar. Saate karşı disiplininde de yine Brisaspor'dan Kemal Küçükbay şampiyon oldu. Büyük Kadınlar yol yarışında Gül Çelebi (Brisaspor) birinci olurken TT dalında Türkiye şampiyonluğu Merve Tayfun'un (Brisaspor) oldu. Genç Erkekler klasmanında ise hem TT hem de yol yarışında Konya Şekerspor'dan Ahmet Örken birinciliğ kazanarak Türkiye şampiyonu oldu.

Türkiye Şampiyonası Bolu
       Türkiye Şampiyonası Bolu'da yapıldı

Avrupa ve ABD'de koşulan yarışlarda da gelecek haftadan itibaren çoğunu Fransa Turu'nda seyredeceğimiz sporcular ülkelerinin şampiyonu oldular. Güneyden kuzeye doğru şöyle bir çıkalım:

İTALYA:Treviso yakınlarında Conegliano'da yapılan bu yılki şampiyonada yol yarışında ISD-Neri'den Giovanni Visconti şampiyon oldu. 2010 Türkiye Turu'nda GK şampiyonu olan Visconti yarışın son turunda yaptığı atakla ikinci defa İtalya şampiyonu oldu. Takımı bu sene Il Giro'ya davet edilmeyerek sürpriz yaşayan Visconti aldığı dereceyle çok iyi bir sene geçirdiğini gösterdi.

Giovanni Visconti
       Giovanni Visconti

TT klasmanında ise İtalyanlar'ın en iyi saate karşı sporcusu olan HTC-Columbia sporcusu Marco Pinotti şampiyon oldu. 37.3 km'lik parkurda en yakın rakibine 1:00 fark atan Pinotti böylece 5. defa İtalya TT Şampiyonu oldu.

Marco Pinotti ve İtalyan
       Marco Pinotti ve İtalyan'ın yeni hocası P.Bettini

FRANSA:Eski dost, kaçış uzmanı Thomas Voeckler (Bbox Bouygues) 14 yıldır yaşadığı Vendée bölgesinde koşulan yarışta Fransa Şampiyonu oldu. Finişe 34 km kala atağa kalkan Voeckler kendisine katılan Cristophe LeMevel'i de son sprintte geçerek 2004'den sonra ikinci defa "tricolore" mayoyu giymeye hak kazandı.

Thomas Voeckler, LeMevél
       Thomas Voeckler, LeMevél'in önünde kazanıyor

Saate karşı klasmanında da Nicolas Vogondy (Bbox bouygues) Sylvain Chavanel'in (QuickStep) önünde şampiyon oldu.

S.Chavanel, N.Vogonduy ve L.Bodrogi
       S.Chavanel, N.Vogonduy ve L.Bodrogi

İSPANYA:İspanya'da Caisse d'Epargne sporcusu Jose Ivan Guiterrez yol yarışında şampiyon, TT'de ise ikinci olarak büyük başarı kazandı. Guiterrez 9 yıl aradan sonra tekrar yol yarışı şampiyonu olurken ulusal mayoyu gelecek haftadan itibaren Fransa yollarında giyecek. Albacete'de yapılan yarışlara Alberto Contador katılmadı. Saate karşı yarışında da Caisse d'Epargnein büyük üstünlüğü vardı. Luis Leon Sanchez birinci olurken, Ruben Plaza, Guiterrez'in ardından üçüncü oldu.

BELÇİKA: Bu sene ülkesinde en çok eleştirilen isimlerden Stijn Devolder yol yarışında bir kez daha Belçika şampiyonu oldu. Mayıs sonunda belçika Turu2nu kazanana kadar yerden yere vurulan sporcu bu son zaferini "kariyerinin en güzellerinden biri olarak gösterdi. Philippe Gilbert'in (OmegaPharma-Lotto) ikinci olduğu yarışta Frederik Veuchelen (Vacansoleil) üçüncü oldu.

Stijn Devolder bitirici atağa kalkmak üzere
       Stijn Devolder bitirici atağa kalkmak üzere

HOLLANDA: Hollanda'da da bir başka kaçış üstadı şampiyon oldu. Rabobank'ın üstünlüğüyle geçen yarışlarda Milram'ın azılı kaçaklarından Niki Terpstra son sprintte Rabobanklı Pieter Weening ve Lars Boom'u geride bırakarak şampiyon oldu. Hollanda TT şampiyonluğunu ise Rabobank'tan Jos van Emden kazandı.

P.Weening, N.Terpstra, L.Boom
       P.Weening, N.Terpstra, L.Boom

ALMANYA: Milram'dan bir başka zafer de Erfurt kentinden geldi. Finişe 60km kala kopan grubun içinde olan Christian Knees, sprintte şansının olmadığını bildiğinden son yokuşta atak yaptı ve yarışı rakiplerinin 0:50 önünde kazandı. Sangerhausen'de koşulan Almanya TT şampiyonluğunu ise HTC-Columbia'dan Tony Martin, takım arkadaşı Patrick Gretsch'in önünde kazandı.

LÜKSEMBURG: Saxobank'dan ayrılacakları ayyuka çıkan Schleck kardeşler hastanede yatan kim Kirchen2in yokluğunda iki ödülü paylaştılar. Yol şampiyonluğunu Andy Schleck alıren, yol yarışında ağabeyi Frank schleck birinci oldu. İki sporcunun, Saxobank'tan ayrılan yönetici Kim Andersen ile beraber Lüksemburg merkezli bir takım kuracakları konuşuluyor.

DANİMARKA:Saxo Bank'ın bir başka sporcusu da Danimarka'da şampiyon oldu. Hebro'da koşulan 198 km'lik yarışı Nicki Sorensen (takım arkadaşı Chris Anker ile karışmasın) Lars Bak'ın (HTC) 0:13 önünde kazanarak kırmızı-beyaz formayı 1 yıl boyunca giymeye hak kazandı. Danimarka'nın TT şampiyonu ise yine Saxo Bank'tan Jakob Fuglsang oldu.

NORVEÇ: Cervélo'nun sprint tanrısı Thor Hushovd Norveç'in yeni yol şampiyonu oldu. 2004'de de şampiyon olan Hushovd TdF öncesi moral kazanırken onlarca sporcunun itilip kakışacağı sprint finişlerinde kendisini kolayca ayrt etmemizi sağlayacak bir mayoyla yarışacak. finişten iki yokuş önce Edvald Boasson hagen'i geride bırakıp öndeki kaçağa yetişen Hushovd gaz kesmeyerek onu da geride bıraktı ve tek başına finişe geldi. Yol yarışında geride kalan Boasson hagen TT yarışını kazanarak Rotterdam'daki TdF prologunda ülkesinin TT şampiyonluk mayosunu giyme hakkını kazandı.

Diğer bazı ülkelerde alınan yol yarışı sonuçlarına göre Avusturalya'da Travis Meyer (Garmin-Transitions), Estonya'da Kalle Kriit (Cofidis), Finlandiya'da Jussi Veikanen (FdJeux), İngiltere'de Geraint Thomas (Team Sky), Rusya'da Alexander Kolobnev (Katusha), İsviçre'de Martin Elmiger (Ag2R La Mondiale) ulusal yol şampiyonu oldular.

Resimler:cyclingnews.com ve TBF web sitesi

 

  Bu haber 3329 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015