Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Mayıs . 2020  
Patron, Silahşör Ve Diğerleri..

Patron, Silahşör Ve Diğerleri..

Fransa Turu

Sarper Günsal   mtbtr.com © 1.7.2010
Bahar bitti, yaz geldi. Okullar kapandı, İstanbul tenhalaşmaya başladı. Temmuz ayı sporseverler için Dünya Kupası heyecanı ile geçiyor. Grup maçları ve 2. Tur bitti. Önümüzde, bugün dahil, sadece 5 maç günü kaldı. 56 maçı devirdikten sonra, biraz nefeslenip, futbolla dağılan şirazemizi yerine oturtmak için ne yapılabilir? Bisiklete binilebilir. Ya da, o sıcak havada, karga ve martı sesleri eşliğinde, TV karşısında kestirmek bir çözüm olabilir. Öğleden sonra uyanıp, ekrandaki manzaraya takılan gözünüz daha sonra yol kenarlarında sıralanmış seyircileri fark eder. Onlara ayıp olmasın diye biraz doğrulup “Nooluyo ya?” derseniz, yakıcı güneş altında bisiklete binen 198 kişi dikkatinizi çeker. Bir süre bakarsınız. Sonra o görüntüler sizi TV başına ya mıhlar, ya da uyuklamaya devam edersiniz. Uyumayanlar için, bu sporun büyüsüne kapılanlar için, 2010 Fransa Bisiklet Turu’nda 3 hafta boyu nelerle karşılaşacağımızı biraz anlatalım…

2010=>Çift sayı=>Saat yönü
       2010=>Çift sayı=>Saat yönü

Fransa Turu yarın Rotterdam’da başlarken son yılların en çekişmeli turu olacağı birçok yorumcu tarafından söyleniyor. Aslında bu her sene dillendirilen bir sav. Bu seneki Tour’un özelliği biraz “herkes Contador’a karşı” durumu olması. Buna ek olarak, genellikle hareketsiz geçen ilk hafta etaplarının bu defa heyecan ve endişeyle beklenir oluşu. Parkur Rotterdam’dan Fransa topraklarına doğru giderken, önce Kuzey Denizi’nin rüzgarları, ardından da Paris-Roubaix’nin pavé yolları, kaçınılmaz olarak bazı sürprizlere yol açacak gibi gözüküyor. Günler ilerledikçe, Kuzey Fransa’dan Alpler’e doğru geçerken sprinter ve kaçaklara şans verecek olan yarış, Alpler’de safralarından kurtularak Genel Klasman’ın şekillenmeye başlamasını sağlayacak.

Etap 8:St. des Rousses - Morzine-Avoriaz
       Etap 8:St. des Rousses - Morzine-Avoriaz

Yarışın ikinci haftası boyunca Dauphiné bölgesi ve Mende’da birkaç Yeşil Mayo ve Puanlı Mayo çekişmesi daha yaşandıktan sonra yarışçılar Pireneler’e vuracak. İspanya ile Fransa arasındaki dağların Tour parkuruna alınmasının 100. yılı şerefine programa dört tırmanma etabı kondu. Bunlardan efsanevi Tourmalet’nin ayrı ayrı yönlerden iki kere çıkılacağını belirtelim. Daha sonra Bordeaux’daki ITT ve Paris kutlama etabıyla yarış tamamlanacak.

Lance ve Alberto artık gerçek rakip
       Lance ve Alberto artık gerçek rakip

ROTTERDAM-ARENBERG VE PAVE’

Yarış Rotterdam’dan başlayacak dedik. 8.9 km’lik dümdüz prologda Bradley Wiggins (Team Sky), Il Giro’daki gibi Sarı Mayo’yu kapabilir ama hazirunda saate karşı uzmanı çok. Duygusal tarafım, son üç Büyük Tur’un başladığı Hollanda’ya bir jest olsun diye prologu Rabobank’ın kazanmasını istiyor.

Pazar günü koşulacak Rotterdam-Brüksel etabının ilk 130 km’si müthiş bir taktik savaşı şeklinde geçecek. Kuzey Denizi kıyısında ilerleyecek parkurda yarışçılar rüzgarla boğuşacaklar. Pelotonun birkaç parçaya bölünme olasılığı çok yüksek. Genel Klasman (GK) favorilerinin takımları önde yer almak için sürekli olarak tempoyu zorlayacaklar. Yarışın ilk iki saati rekor bir hızla geçilebilir. 2. Etap harika bir Formula 1 pisti olarak yıllarca hizmet vermiş Spa-Francorchamps’da bitecek ve herkes 6 Temmuz Salı günkü etabı düşünmeye başlayacak.

6. Etap Wanze - Arenberg-Porte du Hainaut olarak isimlendirilmiş. İsmin içinde geçen “Arenberg” birçok sporcunun sinirini bozmaya yetti de arttı. Bahar Klasiklerinin kraliçesi Paris-Roubaix parkurunun en zorlu pavé bölümleinin bulunduğu bu bölge, 2004’den sonra ilk defa Tour’da yer alıyor. O sene, sadece 2 adet ve toplam 3.9 km’lik pavé kısım İspanyol Iban Mayo’nun GK umutlarını yok etmeye yetmişti. Bu sene ise, toplam 13.9 km’lik yedi pavé sektör var. Astana’nın beş İspanyol sporcusu, annelerini kaybetmiş ördek yavruları gibi dağılabilirler (her İspanyol Juan Antonio Flecha değil). P-R güneyden kuzeye doğru koşulduğundan, TdF bu arnavut kaldırımlarını efsanevi yarışın ters yönünde geçecek. Etabın son 30-40 km’sini kaçırmayın.

ALPLER VE DAUPHİNE’ ÜSTÜNDEN PİRENELERE

4-5-6. etaplardan sonra yarışın ikinci hafta sonu mönüsünde Alp Dağları bulunuyor. Toplam üç etap var ama çıkılacak tırmanışlar arasında 25 km’lik, %6.2 eğimli Col de la Madeleine “HC” klasmanındaki tek yokuş. Mösyö Prudhomme, Pireneler’in Alpler’in gölgesinde kalmamasına özen göstermiş. 9. Etap son derece güzel bir profile sahip. Üç kız kardeş gibi hep bir arada gördüğümüz Colombiere, Aravis ve Saisies yokuşlarının ardından Madeleine çıkılacak. Asıl savaşa daha bir hafta olduğunu bilen Astana, Radio Shack ve Saxo Bank, bu etaplarda, risk teşkil etmeyen yokuşçuların kaçmasına izin verirler. Fransa şampiyonu formasıyla Thomas Voeckler (Bbox Bouygues) ve Caisse d’Epargne’dan Cristophe Moreau’nun bu kaçışlarda yer alması büyük olasılık.

Etap 9:Morzine-Avoriaz - St Jean de Maurienne
       Etap 9:Morzine-Avoriaz - St Jean de Maurienne

Alpler bitip Pireneler’e geçiş etapları sırasında çok bir sıkıntı yokmuş gibi gözüküyor ama dört etaplık bu bölümde 14 tane kategorize yokuş var. Kaçışlar için ideal. GK favorilerinin nefesleneceği tek etap ise Sisteron-Bourg-les-Valence olacak.

PİRENELER’DE NELER VAR?

18 Temmuz Pazar’a geldiğimizde, Dünya Kupası ve Wimbledon çoktan bitmiş olacak. Üç Büyükler’in transfer balonlarından da artık sıkılmış olan halkımız Pireneler’i seyretme imkanı bulacak. Revel – Ax 3 Domaines arasındaki etapta önce Port de Pailheres (15.5km, %7.9), ardından da etaba ismini veren Ax 3 Domaines (7.8km, %8.2) işleri kızıştıracak.

Etap 14: Revel - Ax 3 Domaines
       Etap 14: Revel - Ax 3 Domaines

Alpler görece kısa, sert ve eğimi sık değişen yokuşlara, Pireneler ise daha uzun ama eğimi görece sabit tırmanışlara sahip dağ dizileri. Pireneler, bu genel yapısıyla tempo değiştirmeyi sevmeyen (LA, Basso, Menchov, et al.) yokuşçulara daha uygun gibi. Bu tip yokuşlar arasında TdF’da ikinci defa kullanılacak Port de Bales 19.3km ve % 6.1’lik eğimiyle dikkat çekiyor. Contador ve Andy Schleck’in sık değişen tempolara daha uygun bir stile (yada fizyonomiye) sahip olduklarını hatırlatalım.

Bu senenin tırmanışı Col du Tourmalet olacak. Fransız Pireneleri’nin en yüksek karayolu geçiti olan Tourmalet tepesi Tour de France’da 75. defa yer alacak. 2,115 mt yüksekliğindeki geçit, ilk defa 1910’da Octave Lapize’in kazandığı Luchon-Bayonne etabında geçildi. Lapize’in, çektiği zorluk nedeniyle, organizatörlerin hatırını sormak üzere “Hepiniz katilsiniz!!!” diye bağırdığı 21 Temmuz 1910 gününden bu yana, Pireneler’in dar, basit ama zorlu yokuşları Fransa Turu’na anlamını ve heyecanını veren başlıca etken oldular (Lapize meşhur “Vous etes des assasins!!!” sözünü zannedildiği gibi Tourmalet’de değil Aubisque‘de söylemiş).

Etap 16: Bagneres de Luchon - Pau
       Etap 16: Bagneres de Luchon - Pau

Col du Tourmalet bu sene, çok alışık olmadığımız şekilde, iki defa çıkılacak (Col du Soulor da aynen). İlki 16. Etap’ta kulağa müzik gibi gelen şu yokuşlarla beraber (geçiş sırasıyla): Peyresourde-Aspin-(La Mongie) Tourmalet-Soulor-Aubisque. Bu geçide iki taraftan çıkılabiliyor. İlki Ste-Marie-de-Campan ve La Mongie yönünden (16. Etap). Diğeri de, 17. Etap’ta geçileceği şekilde Luz-Saint-Sauveur kasabasından çıkılan batı yönü. Kasabanın adı “Aziz Kurtarıcının Işığı” anlamına geliyor. TdF 2010’un son yokuşu olacak bu ikinci Tourmalet çıkışı (18.6 km, %7.5) gerçekten de ilahi bir güç gerektirecek.

Etap 17: Pau - Col du Tourmalet
       Etap 17: Pau - Col du Tourmalet

18. Etap dümdüz profili ve 2 sprint kapısıyla büyük ihtimalle Yeşil Mayo mücadelesini de bitirmiş olacak. Paris öncesi Sarı Mayo’yu belirleyecek son parkur ise Bordeaux-Pauillac arasındaki 52 km’lik saate karşı bireysel etap olacak. Gironde nehrini kuzeye doğru takip eden düz parkur 2010’un en büyüğünü bize gösterecek.

PATRON, SİLAHŞÖR VE DİĞERLERİ…

Öncelikle söylenmesi gereken şey Alberto Contador’un bu yarışın “uzak ara” en büyük favorisi olduğu. Daha 28 yaşında olmasına karşın, şimdiden bisiklet sporunun gelmiş geçmiş en büyük yokuşçularından olduğu kabul edilen Contador, saate karşı performansını da üst düzeye taşıdı ve Büyük Turlar’ın en büyük favorisi oldu. Katıldığı son dört Büyük Tur’u da kazandı (2 TdF, 1 Giro, 1 Vuelta).

Contador’un bu seneki Tour’u kaybetmesi için ya düşüp sakatlanması, ya da yarışın ilk günlerinde, alışkın olmadığı hava ve yol şartlarında, zaman kaybederek geride kalması gerekiyor. Takımın pavé yollarda pek tecrübeli olmadığını biliyoruz. İki ay önce Vinokurov Hollanda yollarında Pembe Mayo’yu biraz takımı yüzünden kaybetmişti. Kurumsal olarak rüzgar ve Arnavut kaldırımlarına hazır olmayan bir takım Astana. Arenberg Ormanları’nda Contador’u kim koruyup kollayacak diye kadroya baktığımızda Gusev ve Iglinsky dışında isim bulmak zor. Vinokurov’un da kendi amaçlarını ne kadar dizginleyip Alberto’ya yardım edeceği muamma. Contador için en büyük tehlike Astana’nın kendisi. Ne paradoks...

P-R parkeleri Astana
       P-R parkeleri Astana'yı sınavdan geçirecek

Öte yandan Lance Armstrong için en büyük tehlike ise yaşı. Patron Eylül ayında 39. doğum gününü kutlayacak. 4.5 çocuk babası. Yaşına göre inanılmaz bir fiziksel seviyede olduğu tartışılmaz. Ama benim gibi saygısızlar “yaşına göre” demeye başlamışsa artık yolun sonu göründü demektir. Zaten 2 gün önce twitter’da Fransa Turu’na son kez katıldığını deklare etti. Buna rağmen kazanarak veda etmek için yanıp tutuşuyor (2005’de öyle veda etmişti zaten??!!).

Lance ve "Radyo Kulübesi" elemanları
       Lance ve "Radyo Kulübesi" elemanları

Armstrong ve Bruyneel bu yarışı kazanmak için yeni bir şey yapmak zorundalar. Şimdiye kadar 7 kere başarıyla uyguladıkları yöntem (TT’leri kazan, ilk dağda atak yap, gerisinde kontrol et), geçen sene de görüldü ki, artık çalışmıyor. Eğer Lance “Silahşör’ü yenecekse, bu şerefli bir düelloyla değil karanlıkta pusu atarak olacak. Radio Shack, Leipheimer, Klöden, Horner ve Brajkovic gibi her yarışta GK’da iddialı olacak sporcularla yarışa geliyor. Ama bu parlak sporcular sadece Lance’i korumak için kullanılacaklarsa büyük hata olur diye düşünüyorum. Bruyneel ve Armstrong, Contador’un hiç beklemediği şekilde, bu dörtlüden bir yada ikisinin AC’a zaman farkı atacağı bir senaryo düzenlemeyi göze almalıdır. Bahar Klasiği Milan-Sanremo’yu kazanmak için kaybetmeyi göze almak gerekir derler. Aynı formül bu sene Armstrong için Fransa Turu’nda da geçerli olacak. 40 yaşının olgunluğunda bir Armstrong, kazanmak derken artık Lance’in değil Team Radio Shack’in kazanmasını düşünmeli. Kaybederek kazanmak gibi bir paradoksu da Armstrong’un hanesine yazalım.

Radio Shack
       Radio Shack'in işi zor

Andy Schleck diğer favoriler arasında adını öne çıkarıyor. Geçen senenin ikincisi olduğu için aslında Contador’dan sonra ondan bahsetmeliydim ama Teksaslı’ya kıyamadım. Schleck’in tek sıkıntısı saate karşı performansıydı. Fransa Turu’ndan 10 gün önce Lüksemburg TT şampiyonu oldu. Hoş ülkesi itibarıyla örnek havuzunun pek de zengin olmadığı bir yarıştı ama Andy’nin “nihayet” bu disipline önem verdiği belli oluyor. Geçen sene Andora’da Contador’u takip etmeyerek büyük bir hata yapmıştı, bu defa ensesinde olacak. Ama ITT performansı her hal-ü karda Contador’dan kötü. Bu nedenle o da agresif bir strateji uygulamak zorunda. Saxo Bank’tan sezon sonunda ayrılacakları hemen hemen kesinleşen Schleck kardeşler, Tour’u kazanıp ayrılarak Sastre’nin yaptığı gibi bir kazık daha atarlar mı, yada Bjaerne Riis buna izin verir mi orası da ayrıca düşünülmesi gereken bir konu elbette...

Riis "artık" Andy
       Riis "artık" Andy'nin kazanmasını ister mi??

Denis Menchov (Rabobank) bu sene Fransa Turu hayaliyle Giro’da ünvanını korumaya bile teşebbüs etmedi. Mayıs başında formu dibe vurmuştu ama iyi bir Dauphiné Libéré koştu. Robert Gesink gibi bir kurmay subayla beraber dağlarda da dezavantajlı olmayacak. Aslında Menchov’un da iddialı olarak yarışa geldiği ve saf bir yokuşçu olmadığı düşünüldüğünde “Contador’a Karşı Omuz Omuza” sloganı altında birleşecek bir Saxo-Shack-Rabo ittifakı Hollanda’dan Kuzey Fransa’ya kadar İspanyol kuvvetlerini püskürtmeye çalışabilir. Ve müthiş bir seyirlik olur.

Menchov Vuelta
       Menchov Vuelta'da

İngiliz basınının çok üstünde durduğu Bradley Wiggins (Team Sky) de favoriler arasında. Geçen senenin dördüncüsü olan eski pist şampiyonu bu sene programdan çıkarılan TTT ve 60km ile sınırlanan ITT nedeniyle geçen seneki kadar avantajlı değil. Yokuşlarda çok daha iyi olmak zorunda olduğunu bilen Wiggins geçen seneki kilosundan 1 kg daha zayıflayarak bu performansını artırmayı hesaplamış. İlk beş olasılık dahilinde…

Wiggins geçen seneden daha formdaymış
       Wiggins geçen seneden daha formdaymış

Giro’dan biri şeref ve şan, diğeri de 3:27 farkla beşinci olarak çıkan iki yarı-favori daha var. Ivan Basso ve Cadel Evans. Basso’nun yarışı kazanmasını olanaklı görmüyorum ama Szymd ve Kreuziger gibi çok iyi yardımcıları var. İlk 10’da yer alması şaşırtıcı olmaz. İlk üçe girmesi ise beni gerçekten şaşırtır.

Basso ilk üçe girerse büyük iş yapmış olur
       Basso ilk üçe girerse büyük iş yapmış olur

Diğer yandan Evans “kazanmak üzere” girdiği Giro’da takımının yetersizliği nedeniyle derece alamadı. Bu yarışta ise yokuş domestiği olarak Mauro Santambrogio olacak. Diğer yandan George Hincapie, Karsten Kroon ve Alessandro Ballan ile birlikte takımın tecrübe ve yetenek düzeyi Giro ile karşılaştırılmayacak kadar yüksek. Evans bu kadroyla ilk haftayı çok rahat geçirir ama Alpler’den itibaren sadece Santambrogio ona yetmez gibi. Yine de Giro’da tek başına yokuş çıkmayı öğrendi sayılır!

 Dünya Şampiyonu Cadel Evans
        Dünya Şampiyonu Cadel Evans

Bu noktada Carlos Sastre’yi de olaya katmamız gerek. En azından yarışa katılıyor ve 2008’de nefis bir L’Alpe d’Huez performansıyla şampiyonluğu kazanmıştı. Ama Giro2010’da düşüp belini sakatladıktan sonra, Haziran ayını tedavi süreciyle, pek de iyi çalışamadan geçirdi. Gerçek formunun kesinlikle çok uzağında ama o kadar iyi ve efendi bir sporcu ki Cervélo’nun baskısına hayır demedi ve yarışa katılıyor. Büyük olasılıkla 2 hafta form tutup son hafta Pireneler’de etap kazanmak isteyecektir.

Sastre Tour
       Sastre Tour'a biraz metazori katılıyor gibi...

Onun gibi Giro gazisi olan Garmin-Transitions’un lideri Christian Vandevelde’nin de adı favoriler içinde geçiyor. Amerikalı sporcu kırılan köprücük kemiğini iyileştirip sıkı çalışmaya başlayalı çok olmadı. Yarış içinde form tutabilirse o da ilk 10’un ikinci yarısında yer alabilir.

Fransız takımları içinde FdJeux’den Christophe Le Mevel ve Ag2r’den Nicholas Roche en ciddi GK adayları olarak gözüküyorlar. Cofidis’den Estonyalı Rein Taarame Beyaz Mayo’yu kovalayacak. Caisse d’Epargne’da Luis Leon Sanchez, Bask Milli Takımı’nda da Samuel Sanchez var. Luis Leon etap zaferi, Samuel de ilk 10’da yer almak istiyorlar.

Adını anmadıklarımız arasında Katusha’dan Vladimir Karpets ve Omega Pharma-Lotto’dan Jurgen van den Broeck var. Karpets potansiyelini hiç gerçekleştirememiş bir sporcu görüntüsü çizerken 27 yaşındaki Van den Broeck GK’da ön sıraları zorlayabilir. Onun şanssızlığı yokuş domestiği olarak düşünülen Jean Cristophe Péraud’nun hastalık nedeniyle yarışa katılamaması.. Omega Pharma-Lotto kendisini Sebastian Lang ve Mickael Delage ile desteklemeye çalışacak.

Yeşil Mayo ve sprint savaşlarında ilk isim elbette Mark Cavendish. Son derece kötü bir sezon başlangıcı geçiren Cav, agresif sürüş biçimiyle bu sene eleştirilmeye başlandı, hatta ceza aldı. Eleştirilere karşı hoşgörü sınırı oldukça düşük olan Manx Ekspresi 2010’da sadece 3 yarış kazandı. Geçen sene TdF öncesi bu sayı 14 idi. Cavendish için müthiş bir sprint treni hazırlayan HTC-Columbia 9 düz etabın en az dördünü kazanmak istiyor.

Cav Yeşil Mayo için herşeyi yapacak mı?
       Cav Yeşil Mayo için herşeyi yapacak mı?

Sprint finişler için Cavendish’in en büyük rakibi Garmin Transitions’dan Tyler Farrar. Garmin treni de hiç kötü değil. Julian Dean, David Millar ve Robbie Hunter gibi sıkı sprint domestikleri var. Norveçli Thor Hushovd (Cervélo) ise sprintlerden çok Yeşil Mayo’yu kovalayacak gibi gözüküyor. Hushovd Norveç yol şampiyonu olarak son sakatlığını atlattığını gösterdi. İkinci baharını yaşayan Rabobank'ın üç kez Dünya Şampiyonu ve 2010 Milano-Sanremo şampiyonu sprinteri Oscar Freire de en az bir etap kazanmak için mücadele verecek

Norveç şampiyonu Hushovd Yeşil Mayo peşinde
       Norveç şampiyonu Hushovd Yeşil Mayo peşinde

Oscar Freire
       Oscar Freire

Bu arada Lampre-Farnese Vini’nin de Alessandro Petacchi , Danilo Hondo, Mirko Lorenzetto ve Francesco Gavazzi ile nefis bir sprint takımı olarak Tour’a geldiklerini unutmamak gerek. Lampre Küçük Prens Cunego ile yokuş etaplarını, Simon Spilak’la da GK’ı kovalayacak gibi gözüküyor.

Elbette yarış başlamadan meydana gelen en büyük hayal kırıklığı Tom Boonen (Quick Step) ve Heinrich Haussler’in (Cervélo) sakatlıklar nedeniyle çekilmeleri oldu. Tommeke sprint etaplarında ve özellikle de Arenberg’de çok şanslı olacaktı. Keza Haussler de geçen sene Vosges bölgesindeki mükemmel kaçışını tekrarlama şansından mahrum kalacak.

2010 Fransa Turu’nu doğru bir perspektifle izlemek için belki de şöyle düşünmek gerek: Kimi tuttuğunuz, kimi sempatik bulduğunuz önemli değil. O kazanmış, bu düşmüş ayrıntı. Bu yarış, bisiklete 10 yıl damgasını vurmuş bir kuşağın çekilip, önümüzdeki 5-6, hatta 10 yıllık dönemde yol bisikletini sürükleyecek kuşağın, yumruğunu masaya vurduğu sahne olacak. Gösteri sizi bekliyor. TV’nizin karşısına geçin, kısa yada uzun, plajda yada evde, bu bayrak değişim törenini izleyin. İyi seyirler…

Resimler:cyclingnews.com, www.gazzetta.it

 

  Bu haber 4208 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015