Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Mart . 2021  
Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışı

Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışı

Alanya'da Senenin İkinci Kupası Yapıldı

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 5.7.2010
Bu senenin ikinci Alanya Kupası, 14 yabancı 86 yerli sporcunun katılımı ile Pazar günü Kızılalan parkurunda koşuldu. Gerek havanın son derece sıcak olması, gerekse parkurun, artık herkesin bildiği üzere gayet sert olan yapısı nedeniyle son derece çekişmeli geçen yarışlarda lastik patlatma gibi teknik sorunlar sıralamalarda önemli değişikliklere yol açtı. Yerel basının da oldukça ilgi gösterdiği etkinlikte maalesef seyirci sayısı oldukça sınırlı kaldı, bu da ne yazık ki ülkemizdeki yarışların çoğundan aşina olduğumuz bir manzara.

Fotoğraf Albümleri

10:30 Yarışı

14:00 Yarışı

Kürsü

Elit yarışları ile yıldız/master yarışlarının yerleri değişerek elit yarışları saat 1030’da çıkış aldılar. Bunun nedeni anlaşılan bilhassa basının geldiği etkinliklerde elit sınıfının sonuç ve haberlerini ertesi günkü gazete ve haberlere yetiştirme gerekliliği.

Elit erkekler yarışının ilk turunda ilk üç peşpeşe Benjamin Buchi, Bilal Akgül ve Rus Sporcu Evgeniy Pechenin şeklindeydi. Bu esnada yarışta Türk sporcular arasında en iyi ikinci dereceyi yapan Hamza Kansız yaklaşık bir buçuk dakika geriden geliyordu, onun da on saniye arkasında yarışı daha sonra bırakacak olan Halil Korkmaz’ı gördük. Geçtiğimiz yarışlarda kısmen gördüğümüz, Yunan sporcuların etkileyici performansı bu yarışta karşımıza çıkmadı. İkinci tura gelindiğinde Bilal Akgül’ü hâlâ etkileyici bir şekilde lider konumda görüyorduk. Onun hemen arkasından gelen Evgeniy Pechenin ile Bilal ekibin geri kalanından bu turdan itibaren kopmaya başlamıştı.

 Evgeniy Pechenin / Forward Udmurtia
        Evgeniy Pechenin / Forward Udmurtia

En yakında takipçileri 1 dakika geriden Kıbrıs Rum Kesiminden Marios Athanasiadis'di. Bu esnada Halil Korkmaz’ı üç dakikadan biraz farkla en iyi ikinci Türk sporcu, Hamza Kansız’ı da onun 30 saniye gerisinde görüyorduk. Üçüncü turda lider gruptaki sıralama değişti. Evgeniy, Bilal’in hemen önünde gitmeye başladı. Onların arkalarından ise o sıraya kadar ilk beşin sonunda devam eden Rus Oleksandr Geraschenk gelmeye başladı. Bu tur Bilal için oldukça şanssızdı, lastiği patlayan sporcumuz parkurun bir kısmını patlak lastikle gitmek zorunda kalınca haliyle giderek geri düşmeye başladı.

 Bilal Akgül / Arka Lastiği Patlak
        Bilal Akgül / Arka Lastiği Patlak

Bu esnada birincinin tam 12 dakika arkasından gelen Hamza Kansız, Halil Korkmaz’ın yarışı bırakması ile en iyi ikinci Türk sporcu olarak, Abdülkadir Kelleci’nin 30 saniye önünde yarışa devam ediyordu. Dördüncü turda Bilal ve birinci arasındaki fark 10 dakikanın üzerine çıktı. Bundan sonra da sıralama değişmedi ve rahatlıkla kürsüye çıkacağımız bir yarışta şanssızlık eseri ilk beşi yabancılara bırakmak zorunda kaldık. Bilal Akgül yarış sonrası yaptığı yorumda kızgınlığını ”bu parkur düzeltilmediği müddetçe C3 kategorisini hak ediyor” cümlesiyle dile getirdi.

Bilal’in aşina olduğumuz kürsü takip eden performansı dışında Hamza’nın son derece etkileyici ve Türkler arasında ikinci olmasını sağlayan performansının da altını çizmek gerek.

Elit erkeklerden 2 dakika sonra çıkış alan elit kadınlar yarışında ise Ukraynalı Alla Boyko ilk turda sporcumuz Esra Kürekçi ile peşpeşeydi. Onları 1 dakika 40 saniye geriden Semra Yetiş izliyordu. Bu üçlü daha sonra sıralama değişmeden kürsüye çıktılar. İkinci turda Alla ile Esra arasındaki fark 30 saniyeye çıkmıştı. Bu durumun nedeni de Esra’nın Alla’nın yol vermemesi nedeniyle düşerek kaybettiği zamandı. Yarıştan sonra görüştüğümüz Alla parkuru çok teknik, kumlu ve kaygan bulduğunu ve tekniğinin bu parkura anca yettiğini belirterek Esra’nın da “tekniği iyi değildi, inişte bisikleti eline aldı, yol vermeyince takılıp düştüm” şeklindeki yorumunu tasdik etti. Bundan sonra Alla’yı yakalayan Esra’nın bu sefer de vitesinde sorun çıkması nedeniyle ikinciliğe razı olması sıralamanın değişmemesini sağlayan etken oldu.

Saat 14:00’te çıkış alan Junior, yıldız ve master kategorilerinde İsak Ünal ve Nevzat Kıral birincilik kürsüsüne çıkan isimler oldular. İsak yarışın daha ilk turunda ikinci olan Yusuf Cabık’ın neredeyse bir dakika kadar önündeydi. İsak bu tempoyu devam ettirdiği takdirde Türkiye’nin en önemli dağ bisikletçilerinden biri olacak. Son birkaç yıldır zaten İsak, Yusuf, Hamza ile ayrı bir neslin yetiştiğine şahit oluyoruz.

 İsak Ünal
        İsak Ünal

Master sınıfında ise Nevzat Kıral ve Oğuz Özçelik, Bora Tirki’nin önünde yarışı kazanan isim oldu. Yarış sonrasında parkurun kendisi için çok iyi olmadığını, yol bisikleti temeli nedeniyle çok teknik parkurlardan hoşlanmadığını belirtti, yarışı kazanmasındaki en önemli etkenin ise yokuşlardaki performansı olduğunun altını çizdi. Yarışı üçüncü bitiren Bora ise basitçe söylemek gerekirse gününde değildi. Nabız sorunları yaşadığını belirten, teknik yerlerde bir acemi gibi bindiğini belirten Bora’nın lastiklerinin havasından da memnun olmadığı ve son turda aldığı jelden sonra kusması ve durup beklemek zorunda kalması düşünüldüğünde üçüncülüğü bile bir başarı olarak görmek gerek.Yıldızlarda çekişme yine Ömer Kansız ile Agit Salman arasında yaşandı. Agit, daha yarışın ilk turunda teknik sorun yaşayarak Ömer'in gerisine düştü ve kürsü bu sıralama ile gerçekleşti.

Önümüzde yarış Bursa'da yapılacak Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası ve Maraton Şampiyonası bulunuyor. Bu iki yarışında tarihleri değişecek gibi.

Genel Sonuçlar

Genel sonuçlara buradan ulaşabilirsiniz.

 

  Bu haber 4995 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015