Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
2010 Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası

2010 Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası

Şampiyonada Sürpriz Yok

Mahmut Can Kovan   mtbtr.com © 19.7.2010
MTB Türkiye Şampiyonası bu yıl Bursa Nilüfer Kent Ormanında koşuldu. Parkurla ilgili sporcuların genel yorumu, parkurun teknik anlamda zorlayıcı olmadığı ancak ciddi kondisyon gerektiren tırmanışlarının olduğu yönündeydi. Nitekim yoğun yarış dönemini iyi geçiren sporcular çok rahat kürsüye çıkma fırsatı buldular. Rahat dediğime bakıp aldanmayın. Saat 14.00’da start alan sporcular kavurucu güneş yüzünden çok zorlandılar. Bendeniz de fotoğraf çekerken farkında olamadım ancak keşke t-shirtümü çıkartıp fotoğraf çekseymişim diyebileceğim bölgesel (tahmin edin ne yanığı) güneş yanıklarına sahip oldum.

Güneş yanıklarımdan konuya geri dönersek; Yarış 8 ayrı kategoride koşuldu. U23, Elit Bayan, Genç Bayan ve Elit Erkek kategorileri saat 10.00'da (aslında biraz gecikmeli başladı) başladı. İlk önce Elit Erkekler start aldı. Birkaç dakika sonra U23, Elit Bayan ve Genç Bayan kategorileri start aldılar. U23 kategorisi İşaretçilerin ve hakemlerin eksiklikleri yüzünden (organizasyon eksikliği de diyebiliriz aslında) hatalı starta alıp yeniden başlangıç noktasına dönmek zorunda kaldı. Elit Erkeklerde beklenildiği gibi birinciliği Bilal AKGÜL aldı. U23’te Hamza KANSIZ ipi göğüslerken Elit Bayanlarda Esra KÜRKÇÜ ilk sırayı aldı. Genç Bayan Kategorisinde tek yarışmacı start aldığı için yarışı bitirerek birinci oldu.

Fotoğraf Albümleri

10:30 Yarışı

14:00 Yarışı

Kürsü

       

Günün ikinci kısmında güneşin yakıcı sıcağının kendini en çok hissettirdiği anda sırasıyla; Master Erkekler, Genç Erkekler ve Yıldız Erkekler start aldı. Master Erkekler gayet temiz start almasına karşın aynı durum Yıldız Erkekler için maalesef geçerli olmadı. Bayrağın sallanmasıyla birlikte ortalık bir anda karıştı. Önlerde yaşanan kazanın ardından çabuk toplanan sporcular sıcağa rağmen çok iyi performans gösterdiler. Yarışın dikkat çekici durumlarından biri özellikle günün ikinci kısmında yaşanan kestirme kullanımı ve parkur dışına çıkmalardı. Çoğu yarışçının şikayet ettiği işaret eksikliği pek çok yarışçının yoldan gereksiz yere sıra kaybetmesine neden oldu. Bazı yarışçılar da bilerek veya bilmeyerek kestirmeleri kullanarak avantaj elde etti.

Genç Erkeklerin galibi beklenildiği gibi İsak ÜNAL oldu. Yıldız Erkeklerin galibi Agit Salman oldu. Yer yer çekişmelere sahne olan Master +40 kategorisini Yakup Eslik kazanırken Master +30 kategorisi birincisi Nevzat Kıral oldu.

Yarıştan Kısa Kısa:

Ankaragücü'nden Semra önündekinden yol isterken erkeklere göre çok kibardı.
Parkura ulaşım çok kolay ama yürüyerek dolaşmak çok yorucu.
Organizasyon eksikliği çok göze battı. Pek çok sporcu şikayetçiydi.
Start anında kim kaç tur atacak söylenirken ufak tefek karışıklıklar oldu. Master’lardan ‘bir tur atacağız değil mi?:) ‘ sesleri yükseldi.
Parkura girdiğini fark etmeyen bir grup genç ciddi kazalara yol açabilirdi. Son anda kenara kaçmayı başardılar.
Parkurda nereye gittiysem o noktada düşüşler ufaktan artış gösterdi. Beni bir dahaki sene parkura sokacaklarına emin değilim
Organizasyon tanıtımı çok etkisizdi. Bölgedeki insanların bile haberleri yoktu.

Elit Erkekler Birincisi: Bilal AKGÜL

Başlangıçta işaret bantlarına takılıp vakit kaybettim. Arka düzlükte hızlı giderek Halil’i yakaladım. Ardından dik inişte gene hızlı girdiğim için düştüm ama herhangi bir hasar almadım. Teknikten ziyade kondisyonun ağır bastığı bir parkurdu. Yarış benim için iyi geçti.

 Halil Korkmaz - Abdulkadir Kelleci
        Halil Korkmaz - Abdulkadir Kelleci

Elit Erkekler Üçüncüsü: Abdülkadir KELLECİ

Geçen yıl Türkiye Şampiyonasında bayağı kötüydüm, 6. olmuştum. O yüzden bu yıl Alanya’da kampa girdim. Yol bisikletiyle de dağ bisikletiyle de çok iyi antrenman yaptım. Yarış bence gayet iyiydi ancak kendimi ikincilikle ödüllendirmek istiyordum. Olmadı. Ancak geçen yılki sonucuma göre üçüncülük gayet iyi. Üçüncülükte bana çok iyi puan kazandırdı. Bu ülkemiz için iyi bir sonuç. Düşme yaşamadım ama viteslerle ilgili bir sorun yaşadığım için daha iyi bir derece elde edemedim.

Genç Erkekler Birincisi: İsak ÜNAL

Yarış gayet güzeldi. Herhangi bir sorun yaşamadım ama takım arkadaşım zincirimi yağlarken yanlışlıkla rotoruma yağ sıkmış. Frenim ilk iki tur tutmadı. Bu beni çok etkiledi. Birkaç defa düşüyordum. Onun dışında herhangi bir sorun yaşamadım. Parkur tam benlik, güce dayalı. Sevdiğim bir parkur. Yalnız parkurda ufak bir değişiklik yapılmış. O olmasaydı performansım %50 artacaktı. Federasyonun ilgisi hiç iyi değil. O konuda hiç iyi bir yarış olmadı.

 İsak Ünal
        İsak Ünal

Elit Bayanlar Birincisi: Esra KÜRKÇÜ

Parkur çok güzeldi. İlk iki tur kontrollü gittim. Fazla yokuş olduğu için enerjimi sona saklamak istedim. 3. tur tempo yükselttim. Son turda ise kalan tüm enerjimi kullandım. Güzel bir yarıştı. Birkaç düşme yaşadım ama sorun olmadı. Arkadaki dik eğimli noktaya hızlı girdim zemin kaygan olduğu için sağa doğru kaydım ve düştüm.

 Esra Kürkçü
        Esra Kürkçü

Elit Bayanlar İkincisi: Semra YETİŞ

Yarış çok inişli çıkışlı bir parkurdu. Benim parkurum değildi. Çıkışlarım çok iyi değil ayrıca iki senedir dağ bisikletine binmemenin dejavantajını yaşıyorum. Elimden gelenin en iyisini yaptım. Birkaç kez herkesin düştüğü yerlerde düştüm ama öyle ciddi bir sorun yaşamadım. Zaten düşüşlerim bana fazla zaman kaybettirmedi.

Elit Bayanlar Üçüncüsü: Asuman Burcu BALCI

Çıkış tekniği gerektiren bir parkurdu. 2 tane uzun 1 tane de çukurlu teknik iniş vardı. Tekniğim iyi olduğu için inişlerde sorun yaşamadım. Sadece çıkışlarda antrenman eksikliğimden dolayı bayağı zorlandım. Özellikle son düzlüğe gelirken ki çıkış beni çok yordu. Sponsorum Salcano’nun verdiği bisikletle ilk kez burada yarıştım. Açıları güzel bir bisiklet. Aynı zamanda çokta dengeli. Ama daha önce kullandığım XS boyutundaki bisikletime göre bir nebze büyük. Bu nedenle yeni bisiklet gelene kadar S kadro boyuna sahip Salcano'yu kullanacağım. Esma ve Semra’yı kutluyorum çok iyi yarıştılar.

U23 Birincisi: Hamza KANSIZ

Elitlerle birlikte start aldığımız için yarışı gayet rahat bir şekilde birinci bitirdim. Bir kaza yaşadım. 2-3 dakika kadar zaman kaybettim. Parkur fazla zorlamadı. Rahat bir yarış oldu.

U23 Üçüncüsü: Bayram EROĞLU

3-4 tur Hamza’nın arkasındaydım. Bu beni çok yordu. Sonra o tempo arttırınca yakalamadım. Onunla beraber turladığım için tüm gücümü de harcadım. Kalan gücümle sadece yarışı bitirmeye odaklandım. Herhangi bir kaza yaşamadım.

Master +30 Birincisi: Nevzat KIRAL

Parkur teknikten ziyade kondisyon ağırlıklıydı. Yol bisikletçisi olduğum için sıkıntı yaşamadım. Rahat bir yarış çıkarttım.

Master +40 Birincisi: Yakup Eslik

Yarış güzeldi. Yarışın başında, rakiplerimi tanımadığım için, biraz tereddütlüydüm. Bu yüzden ilk tur temkinli gittim. En büyük sıkıntı parkur bilgilendirmeyle ilgiliydi. Çok fazla eksik vardı.

Genel Sonuçlar

Genel sonuçlara buradan ulaşabilirsiniz.
 

  Bu haber 5557 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015