Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Specialized 2011

Specialized 2011

Specialized 2011

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 1.8.2010
Yaz dönemi olan ürün model yılı değişimleri giderek yoğunlaşmaya başladıkça biz de Türkiye’deki önemli markaların 2011 model yılı yeniliklerini gözden geçirmeye başladık. Sırada Specialized’in 2011 yılında „daha hafif, daha yüksek süspansiyon mesâfesi ve daha fazla 29 inç” seklinde özetlenebilecek model yelpazesini inceleyelim. Markanın bildik modellerindeki yeniliklerin yanında bu yıl bir de yeni bir seri ürün yelpazesine dâhil oluyor: Camber. Epic ve Stumpjumper serileri arasındaki boşluğu dolduran bu model dışında 2011’de mevcut serilere eklenen EVO modelleri de bahsedilmesi gereken yeniliklerden.

Epic

Epic serisindeki en önemli yenilik herhalde S-Works Carbon 29 modeli. Haliyle hafiflik ve hız üzerine kurulu olan platformda Specialized’in kısmen kendi geliştirdiği 29 ince yönelik bir donanım kullanmış. Süspansiyon konusunda Specialized’in Fox ile olan ortak çalışması devam ediyor (arka amortisörler ve 26” S-Works modelleri Fox ile donatılmışlar), yalnız ön amortisörlerde Brain tasarımı ile donatılmış Rock Shox Reba tercih edilmiş. Specialized’in süspansiyon atılımını temsil eden kendi amortisörü ise sadece 26” tekerlekli S-Works modelinde kullanılmış.

Epic 29er S-Works
       Epic 29er S-Works

Bisikletlerdeki önemli bir nokta Specialized’in kendi tekerlekleri olan Roval Control SL tekerlek seti. Yaklaşık olarak 1400 gram ağırlığındaki karbon jantlara sahip setler (26” boyundaki modeller 1200 gram) gene kadroda karbon mil alıcıları ile buluşuyorlar. Bir başka yenilik Specialized’in X12 142+ sokma mil sistemi. Marka tekerlek setini de kendi ürettiği için tasarım konusunda daha fazla özgürlüğe sahip. X12 142+ sokma mil tasarımı ile Roval arka tekerlek göbeği de 2mm kadar genişlemiş, bu haliyle esnemezlik konusunda daha sert bir tekerlek örmek de mümkün olmuş. Sistemin önemli bir getirisi ayni sokma mille kullanılan ön tekerlek/amortisör kombinasyonlarında olduğu gibi tekerleğin kadroya oturtulup sonra milin sokularak rahatça (ve hızlı bir şekilde) değiştirilmesi de mümkün.

Epic S-Works
       Epic S-Works

Kadrolarda pek bir değişiklik yok, ana üçgende ufak yeniliklere gidilmiş. Orta mil yatağı PressFit 30 tasarımına sahip. Asil önemli nokta en alt model Epic Comp haricinde bütün Epic modellerinin 2x10 sistemi ile donatılacağı.

Epic Comp 29er
       Epic Comp 29er

Son olarak Evo modelinden de bahsedelim. Evo modelleri bu yıl her serinin biraz daha hedefe odaklandığı modeller. Dolayısıyla Epic Evo R mesela 2x10 bile fazla geldiğinden önde tek dişliye sahip modeller. Kezâ daha fazla süspansiyon mesâfesine sahip (100mm yerine 120mm) Epic Evo Trail de bu serinin bir üyesi.

Camber

Daha fazla süspansiyon mesafesi demişken, gecen yılki model serisinde Stumpjumper’in 140mm’ye kadar çıkmasından sonra Epic serisi ile Stumpjumper arasında oluşan 40mm’lik boşluğa Specialized bu yıl yeni bir seriyi yerleştiriyor: Camber. Geometrik olarak da daha yatık açılara sahip olan Camber 26” modelinde 120mm, 29” modelinde ise 100mm süspansiyon mesâfesine sahip. Kezâ bu modelde de bilhassa üst sınıflar 2x10 kombinasyonu ile donatılmışlar (SRAM+Shimano), daha alt modellerde 3x10 var. Alüminyum kadrolar üzerine kurulu bisikletlerde Brain amortisörleri de kullanılmamışlar.

Camber 29er
       Camber 29er

Camber Elite
       Camber Elite

Stumpjumper

Gecen yılki model yenilemesinde çift amortisörlü Stumpjumper markanın en çok yönlü bisikletlerinden biri olmuştu. Bu yıl da bu özelliğini korumaya devam eden model önde Specialized S140, arkada ise Fox amortisör ile donatılmış. Arkadaki amortisörün Fox’un son derece ise yarayan bir ayrıntısı olan ProPedal’a sahip olmadığını, onun yerine üç kademeli sıkışma hızı ayarı ile donatıldığını da belirtelim. Anlaşılan Stumpjumper’in müşteri kitlesi içinde inişlerde basarili bir performans bekleyenlerin sayısı arka amortisörünün yokuş çıkarken tamamen sabit kalmasını arzu edenlerden daha fazla. Bisiklet ayrıca 125mm mesâfeli CommandPost sele borusuna da sahip, bu tarz all-mountain sınıfı bisikletlerde bu yıl fazlasıyla göreceğimiz bir özellik bu. Stumpjumper’lar da bu yıl 2x10 sistemi ile donatılmış seriler arasında Specialized’da.

Stumpjumper 29er
       Stumpjumper 29er

Stumpjumper FSR
       Stumpjumper FSR

Sabit kadrolu Stumpjumper’lara gelince. Bu serideki S-Works modelleri Epic S-Works’ler ile hemen ayni donanıma sahipler. Yani 2x10 çekiş sistemi, Roval Control SL karbon jantlı tekerlek setleri… yalnız amortisör olarak üst sınıfta Specialized FutureShock tercih edilmiş (90mm), alt modellerde ise Rock Shox.

Stumpjumper 29er
       Stumpjumper 29er

Stumpjumper S-Works
       Stumpjumper S-Works

Karbon S-Works kadroların ağırlığı 29” için 1.055gram, 26” içinse 920 gram. Artık 1 kilonun üzerinde üst sınıf karbon kadro yapan kalmadı gibi bir şey neredeyse. Kezâ yaygın olarak gördüğümüz üzere orta mil yatağı da PressFit 30 tasarımına sahip. Serinin Evo Trail modeli 90 yerine 100mm’lik süspansiyon mesâfesine sahip ve 1x10 çekiş sistemi ile donatılmış.

Enduro

Bu yıl yenilikler daha ziyâde yukarıdaki modellerde, dolayısıyla Enduro’da aslında fazla anlatacak bir şey yok. Önde E160 amortisör ve arkada Fox RP23 elden geçirilmişler, bisikletlerde yüksekliği ayarlanabilen Specialized Command Post sele borusu var. Seriye eklenen Evo modeli daha bir iniş odaklı tasarımı ile (750mm’lik geniş gidon, 170mm’lik Fox 36 Van ön amortisör ve Fox DHX RC2 arka amortisör)

Enduro
       Enduro

Demo

Demo serisindeki önemli yenilik geometri konusunda. Artık Specialized’in iniş bisikleti S-M-L boylarının yanında bir de XS boyunda piyasada olacak. Alin borusu ve çeki boruları daha kısaltılmış, bisikletin ağırlık merkezi arka amortisörün kadroyla birleştiği yer alçaltılarak bir nebze daha aşağı çekilmiş. Son derece kısa çeki boruları ile Arkadaki 135mm’lik sokma mil ölçüsü 150mm’ye çıkarılmış. Arka amortisör daha progresif bir karakterle donatılmış ve boyu 2010 modelindeki 2.75 inçten 3 ince çıkarılmış. Haliyle bu daha düşük bir süspansiyon oranı demek. Son olarak Demo’nun 2011 yılında sadece Demo 8 olarak model yelpâzesinde yer alacağı, Demo 7’nin çıkarılmasından doğan boşluğu ise 180mm süspansiyon mesâfesine sahip bir SX Trail modelinin dolduracağını belirtelim.

Demo
       Demo

Safire, Mika, Rockhopper, Hardrock

Son olarak kalan modellere de kısaca değinelim. çift süspansiyonlu Safire modelinde Specialized arka amortisörü kadronun içine doğru yerleştirmiş ve bu sayede kadro yüksekliğini düşük tutmayı başarmışlar. Mika modelindeki önemli yenilik ise kadınlar için de Specialized’in 29” sahasında bir ürün sunuyor olması. Bilhassa kadınların vücut ölçüleri göz önüne alındığında Specialized büyük tekerlek ve ufak kadro ikilemini çözdüğünden dem vuruyor.

Rockhopper ve Hardrock serilerinde ise 2011 yılında bir değişiklik yok.

Kaynak: Specialized

 

  Bu haber 6195 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015