Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
Shimano'den Elektrikli Bisiklet ve Trail Donanımı

Shimano'den Elektrikli Bisiklet ve Trail Donanımı

Shimano STEPS & PRO Tharsis

seda gökçe   mtbtr.com © 2.8.2010
Shimano oldukça geniş bir sahayı kaplayan bir ürün yelpazesine sahip. Ucuz ve pahalı bisikletler, şehir bisikletlerinden dağ bisikletlerine kadar uzanan bu yelpazede son olarak iki tane birbirinden bağımsız ama ilginç ürün serisi tanıttı marka: elektrikli bisiklet ürünleri için geliştirilen yeni seri STEPS ve daha önce de tanıdığımız PRO modellerinin yeni serisi Tharsis. Aralık 2010’da piyasaya sürülecek olan her iki ürün serisini de sırasıyla inceleyelim.

İlk nesil Shimano Elektrikli Bisiklet (e-bike) parçaları (STEPS)

Shimano yeni gelişen elektrikli bisiklet pazarı için elektrikli bisiklet parçaları grubundan oluşan STEPS’i (Shimano Total Electric Power System) geliştirmiş. Yeni ürün grubunun geliştirilmesinde bir elektrikli bisikletin hem bir bisiklet olarak kalması hem de sürüş sırasında iyi dengelenmiş bir destekle rahat ve doğal bir tutuş sağlaması hedefi güdülmüş.

STEPS grubu
       STEPS grubu

STEPS dört ana tasarım ilkesine dayanıyor:

Eğlence ve Rahatlık

Shimano’nun belirttiğine göre STEPS teknolojili elektrikli bisikletler 25 km/saat hıza kadar iyi dengelenmiş bir destekle normal bisikletlerle benzer bir sürüş duygusu yaratıyorlar. 250W ön motor sürüş sistemi çeşitli yol şartlarında iyi çekiş gücü sağlıyor ve yokuş aşağı sürüşlerde -arabalardaki sisteme benzer şekilde motoru ilave fren olarak kullanarak- akünün yeniden şarj edilmesi için kullanılabiliyor. Bu özellik, yani yeniden şarj sistemi elektrikli bisikletlerde cok gördüğümüz bir sistem değil. Genelde ilk nesil hâlihazırda piyasada olan elektrikli bisikletlerde aküler prize takılarak dolduruluyorlar.

Ön göbek
       Ön göbek

STEPS birden fazla vites seceneği ile kullanılabiliyor. En gelişmiş vites seceneği SG-E500 8 vitesli ve elektronik düğmeler ile kontrol edilen şanzıman sistemi. Kezâ değişik fren secenekleri (V-fren ya da hazneden/Roller) mevcut, bu fren secenekleri ile standart arka vites değiştiricileri de kullanmak mümkün.

Akü birimi
       Akü birimi

Çevre Dostu

Shimano, yenilenebilir işlevli sürüş sırasında yeniden şarj edilebilir E-kazanım sistemine sahip. E-kazanım modunda yapılan sürüşlerde –mesela yukarıda bahsedildiği gibi yokuş aşağı sürüşlerde- enerji yeniden kazanılıyor ve aküde depolanıyor. Fren kolu kullanıldığında pedal desteği anında duruyor ve aynı şekilde enerji kazanımına devam ederek fren gücünü desteklemeye başlıyor.

Aynakollar
       Aynakollar

Akü şarjı kullanıldığında, Shimano bir saatlik bir sürede boş bir aküyü doldurarak süper-hızlı bir şarj imkânı da sunuyor. Aküyü bisiklete takılıyken şarj edilebileceği gibi kolaylıkla bisikletten sökülerek şarj etmek de mümkün. Shimano’nun belirttigine göre 24V / 4.0Ah lityum ion pil 3.000’den fazla defa şarj edilebiliyor. Bu her gün şarj edilse bile 8 yıldan daha uzun bir süre kullanılabileceği anlamına geliyor. Akü, üzerine takılı bir arka far ile taşıyıcıya monte edilmiş durumda. Aynı zamanda ön far da konseptin bir parçası ve üzerinde 6V / 2.4W süper parlak beyaz LED takılı.

Arka göbek
       Arka göbek

Akıllı ve Temiz

STEPS parçaları yalnızca elektrikli bisikletler için tasarlanmışlar. Sistemin çalışması için gerekli işlevler tüm parçalara entegre edilmiş. Elektrikli kontak düğmesi, sürüş, görüntü ve lamba düğmeleri 4-parmak fren kollarına dâhil edilerek düzenli bir kokpit ve akılcı bir kablo düzenlemesi yaratılmış. 5mm’lik kablo fişleriyle kablolar düzenli bir iç hat oluştuyorlar. Sürüş bilgisayarı sürüş modu, akü gücü ve aynı zamanda vites konumu göstergesi, hız, yol, kilometre sayacı gibi tüm elektrikli bisiklet fonksiyonları hakkında net ve hızlı bir genel bakış sunuyor. Bu birimi hırsızlığa karşı kolaylıkla sökmek de mümkün.

Orta mil birimi
       Orta mil birimi

Güvenilir

STEPS Shimano’nun herkesçe bilinen kalite standartlarında geliştirilmiş ve grubun tamamı tüm temel Avrupa standartlarını uyumlu. Bütün sistem -20 ile +60 santigrat derece arasında saklanabiliyor. -10 ile +50 santigrat derece arası sıcaklıklarda kullanılabiliyor. Tüm parçalar su geçirmez.

Fren/Vites kolları
       Fren/Vites kolları

STEPS üzerindeki tanı sistemiyle satıcı ve üreticilerin parçalardan bilgisayarlarına doğrudan bilgi yüklemelerini de saglıyor.

Bilgisayar
       Bilgisayar

PRO Tharsis Trail Donanımı

Tharsis isminin nereden geldiğini merak edenlere hemen belirtelim: Mars’taki en yüksek dağlar bölgesi. Shimano PRO serisine eklediği Tharsis ürünleri ile kimseyi Mars’a göndermiyor ama “isteseniz gidersiniz” demiyor da değil.

Tharsis serisinin önemli bir özelliği sınıfında tamamen karbondan yapılmış olan ilk seri olması. Karbon katmanları ve lifleri ile bayağı bir süre oynayarak Shimano son derece sağlam, uzun ömürlü ve de hafif ürünler üretme amacına ulaşmaya çalışmış. Dolayısıyla “karbon”u görüp de çok hafif ürün beklemek yanlış denebilir. Tek yönlü lif dağılımı, mat renkler ve parlatılmış alüminyum detaylar da görsel olarak seriyi cazip kılan unsurlar.

PRO Tharsis gidon bogazı
       PRO Tharsis gidon bogazı

Tharsis gidon boğazı yekpâre karbondan, -6 ve +6 derece olmak üzere çevrilebilir bir tasarıma sahip, ana gövdeye dâhil edilmiş kapak ve halkalarla donatılmış. Titanyum vidalara sahip ön kelepçe tasarımı da bilhassa gidonlara fazla yük bindirmemek üzere düşünülmüş. 70-100mm boylara sahip ve ağırlığı 130gramdan başlıyor.

PRO Tharsis gidon
       PRO Tharsis gidon

Tharsis gidon tek yön lifli karbondan yapılmış, gidon boğazı tarafından tutulan ve asıl yükü kaldıran orta bölümü titanyum ile desteklenmiş. 710mm boyda, 31.8mm cap ile sadece 195 gram.

PRO Tharsis sele borusu
       PRO Tharsis sele borusu

10mm kırıklığa sahip olan Tharsis sele borusu da gidon ile aynı şekilde tasarlanmış. Ayrıca kullanılacak selenin karbon ya da metal raylara sahip olması ihtimâli düşünülerek her iki hal için de farklı kelepçe boru ile beraber veriliyor. 27.2, 30.9 ve 31.6mm çaplarında, 375mm boyundaki sele borusunun ağırlığı ise 175 gram.

PRO Tharsis elcikler
       PRO Tharsis elcikler

Son olarak Tharsis elcikler konik tasarımları sayesinde vites değiştirmeyi kolaylaştıran bir yapıya sahipler. Titanyum vidalar ile donatılmış dahilî kilit sistemi elciklerin dönmesini önlüyor. Beyaz ya da siyah renge sahip elciklerin set olarak ağırlığı 120 gram.

PRO Tharsis elcikler
       PRO Tharsis elcikler

Kaynak: Shimano

 

  Bu haber 15776 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015