Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Kasım . 2020  
Yeni Trek Fuel EX, Scratch, Remedy

Yeni Trek Fuel EX, Scratch, Remedy

Trek 2011

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 4.8.2010
Trek grubundaki önemli bir yenilik olan Gary Fisher markasının Trek şemsiyesi altında ayrı bir seri olarak konumlandırılması haberini daha önce duyurmuştuk. Gelelim ana markanın, yani Trek’in 2011 yeniliklerine. Geçtiğimiz yıllarda Remedy ve Scratch gibi yeni modeller ve ABP ya da DRCV gibi yenilikçi tasarımlara imza atan marka önümüzdeki model yılında Fuel EX, Remedy ve Scratch modellerinde akıllı gelişmelere odaklanmış.

Fuel EX

Fuel EX’teki önemli yenilik kadroda. 120mm süspansiyon mesafesine sahip olan bisikletin kadrosunun geometrisi değişmezken esnemezlik %15 artmış, kadro ise 100 gram hafiflemiş. Kadrodaki önemli bir değişiklik de Trek’in müşterilerden gelen garanti talepleri doğrultusunda kadronun belirli bölgelerini güçlendirmiş olması. Alt borunun altında geçen yılki Remedy’den tanıdığımız Carbon Armor kaplaması mevcut, ayrıca kezâ alt borunun bütün alt tarafı ve üst çeki boruları Trek’in OCLV Mountain (Optimum Compaction, Low Void) adını verdiği bir karbondan (özel olarak tasarlanmış karbon levhalar ve levhaları bir arada tutan reçine) tasarlanmış. OCLV Carbon zaten Trek’in karbon kadro üretmeye başladığından beri aşinâ olduğumuz bir terim. Trek sıradan karbonun örneğin bir taşla temas etmesinden sonra tamir edilmeyecek şekilde hasar görmesi nedeniyle yeni OCLV Mountain kadronun geri kalan yerlerine oranla %25 daha dayanıklı. Fuel EX 9.9 modelinde SRAM XX grubu tercih edilmiş, bu yıl ayrıca gene karbon kadroya sahip Fuel EX 9.7 ile Trek daha hesaplı bir modeli de piyasaya sürüyor.

Fuel EX
       Fuel EX

Fuel EX
       Fuel EX

Fuel EX
       Fuel EX

Fuel EX
       Fuel EX

Fuel EX
       Fuel EX

Trek’in kullandığı Fox süspansiyon sistemlerinde de gelişmeler var. Markanın geçen yıl piyasaya sürdüğü iki hazneli DRCV arka amortisörde süspansiyon eğrisi üzerinde ufak oynamalarda bulunulmuş, ön amortisörlerde hidrolik akımının daha hızlı ve hassas çalışması (üç ufak delik yerine iki büyük delik) hedeflenmiş. Remedy ile beraber Fuel EX kadrosunda da gene geçen yıldan tanıdığımız ABP’nin (Active Braking Pivot) yanında ABP Convert System ile 142x12 ölçülerinde sokma mil ile 135x5 ölçülerinde standart mil arasında değişim yapmak da mümkün kılınmış. Son olarak bu yıl Fuel EX 9.9’da da gidondan kumandalı sele borusu kullanıldığını ekleyelim.

Fuel EX
       Fuel EX

Fuel EX
       Fuel EX

Scratch

Scratch modeli geçtiğimiz yıl Remedy ve Session arasındaki boşluğu doldurmuştu. Bu yıl Scratch ve Sratch Air modelleri de birbirinden daha kesin çizgilerle ayrılarak Trek’in model merdiveni daha somut bir şekilde biçimleniyor. Bisikletlerin geometrilerinde bir değişiklik olmazken Scratch Air’ın süspansiyon mesâfesi de aynı kalmış (önde yeni Fox 36 Talas 160 ile 160mm, arkada 170mm). Yeniliklerden biri Trek için Race Face’in geliştirdiği aynakol ve Shimano XT kombinasyonu ile beraber kullanılan 2x10 sistemi. Fuel EX’te olduğu gibi DT Swiss tekerlekler ve Crank Brothers Joplin alçaltılabilir sele borusu mevcut.

Scratch
       Scratch

Scratch
       Scratch

Scratch
       Scratch

Scratch
       Scratch

Scratch modeli ise önde Fox 180 Van çelik yaylı amortisör ile donatılmış (arkada Fox DHX RC4) ve böylece kendini hafif enduro sınıfına da dâhil eden Scratch Air ile karşılaştırıldığında kesin bir şekilde serbest sürüş kategorisine yerleştiriyor. Önde tek dişlili aynakol (Race Face) ve arkada SRAM X9 vites sistemi kullanılmış. Ayrıca her iki modelde de alt boru sıçrayan taşlara karşı muhafaza da mevcut.

Scratch
       Scratch

Scratch
       Scratch

Remedy

Remedy’de de bu model yılında sadece detaylarda gelişmeler üzerinde çalışılmış. Remdy 9.9 modelinde alüminyumdan olan çeki boruları karbon (OCLV Mountain) ile değiştirilmiş, alt boru zırhı (Carbon Armor) bu yıl da kadroda var. Çeki borularının değişmesi 100 gram civarında kadro hafiflemesi (%10 artan esnemezlikle) sağlamış. Kadroya monte edilen ön vites attırıcı gibi detaylar da cabası. Crankbrothers Joplin Remedy’nin standart donanımına dâhil.

Remedy
       Remedy

Remedy
       Remedy

Remedy
       Remedy

Remedy
       Remedy

Remedy serisinde de karbon kadrolu hesaplı bir model (9.7) ve üst sınıf bir alüminyum model (9) 2011 model yılında karşımıza çıkan yeni modeller. Serinin en üst modeli olan 9.9 SRAM XX ile donatılmış, kezâ burada da DT Swiss tekerlekleri karşımıza çıkıyor. DT Swiss tekerlekleri demişken, Scratch dışında bütün modellerde karşımıza çıkan bu tekerlekler Trek’te bayağı önemli yer tutuyorlar. Trek’in kendi markası olan Bontrager ise bundan sonra profesyonel yarış sporunda kullanılacak.

Remedy
       Remedy

Remedy
       Remedy

Kaynak: Trek

Trek Türkiye Distribütörü

Trek-Turkey

 

  Bu haber 5729 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015