Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Kasım . 2020  
Armstrong ve Doping Cephesinde Yeni Gelişmeler

Armstrong ve Doping Cephesinde Yeni Gelişmeler

Bitmeyen Hikâye: Doping & Armstrong

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 9.8.2010
Bu yılki Fransa Turu hakkında çok da vurgulanmayan, ama birkaç defa Tur yöneticilerinin de üstüne basa basa ve göğüslerini gere gere söyledikleri olay herhalde hiç bir sporcunun Tur esnasında doping nedeniyle yarış dışı kalmamış olması oldu. Fakat turla beraber vuku bulan bazı gelişmeler aslında maalesef son yıllarda bisiklet deyince akla gelen konulardan biri olan doping cephesinde de bir şeylerin cereyan etmekte olduğunu gösteriyordu. Özellikle Amerika’da Lance Armstrong etrafında gelişen olaylar gayet ilgi çekici denebilir. Bu konuda sayfamızda da yeni yer alan Greg LeMond ile yapılmış mülakata da dikkatinizi çekelim.

Haberlerde pek yer almadı, ancak olaylar 2006 yılında Fransa Turu’nu kazandıktan sonra testosteron dopingi ortaya çıkınca bisiklet camiasında “persona non-grata” olan Floyd Landis’in suçlamaları ile başladı denebilir. Fransa Turu öncesi Amerikan Wall Street Journal gazetesinde çıkan bir makale Armstrong’un 2004 yılında US Postal döneminde sistematik olarak doping yaptığı ve yapılmasına ön ayak olduğu konusunu işliyor (Tercüme: Seda Gökçe)

Kan Kardeşler – Wall Street Journal

Bisikletçi Floyd Landis bize onun ve diğerlerinin sporda sistematik doping geleneği olarak adlandırdıkları yolda ayrıcalıklı bir yolculuk sunuyor.

2004 Fransa Turu öncesi Lance Armstrong yönetimindeki U.S. Postal Service bisiklet takımı Saint-Léonard-de-Noblat kasabasına yakın bir otele yerleşirler. 12 Temmuz günü yarışçılara ender verilen tatil günlerinden birinde takımın önde gelen bisikletçilerinden Floyd Landis’e göre otelin bir odası gizli bir prosedür için hazırlanmıştır.

Koridorun farklı noktalarına istenmeyen ziyaretçilere karşı takım üyeleri yerleştirilmiştir ve bisikletçilere içeride konuşmamaları öğütlenir. Duman dedektörlerinin söküldüğü, her deliğin gözetlenmeye karşı bantla kapatıldığı odada yatak başlarında duran doktorların gözetiminde Landis’e kan nakli yapılır. Landis, Armstrong ve diğer iki takım üyesi George Hincapie ve José Luis Rubiera’ya da kan nakli yapıldığına tanık olduğunu söylüyor.

Armstrong & Landis
       Armstrong & Landis

Uluslararası Bisikletçiler Birliği (International Cycling Union) bisikletçilerin kırmızı kan hücresini arttırarak performansını etkileyen bu prosedürü hile kabul ediyor.

Armstrong o yıl 25 Temmuz’da 2.000 mil boyunca devam eden yarışın ardından takım lideri olarak en yakın rakibinden 6 dakika gibi ciddi bir farkla önde yarışı birinci bitiriyor ve üst üste 6. kez kazandığı bu birincilikle rekor kırıyor.

Landis bu yıl Fransa Turu‘nda yarışmadı. Sporun çirkin gerçekliği olarak adlandırdığı yüzünü göstermek amacıyla aldığı kararın ardından Mayıs ayında The Wall Street Journal’a verdiği saatler süren röportajında kariyeri boyunca kullandığı performans artırıcı ilaçlar hakkında detaylı bilgi verdi ve Armstrong ve diğer bazı sporcularında aynı şekilde ilaç kullandığını iddia etti.

U.S. Postal takımının diğer üç eski sporcusu Armstong liderliğindeki takımda doping kullanıldığını, bir tanesi de kendisinin de doping kullandığını verdikleri röportajlarda belirttiler. Birçok diğer bisikletçi ise takım içinde hiçbir zaman böyle bir durum gözlemediklerini belirtiyor.

Doping profesyonel sporlarda ciddi bir sorun, geçtiğimiz on yılda profesyonel bisikletçilikte sayısız skandal ve uzaklaştırma cezası yaşandı. Landis’in röportajında çizdiği tablo ise spor tarihindeki en detaylı, aynı zamanda en büyük ve koordine hile iddiası. Alplerde yol kenarında otobüste yapılan kan nakli, yarışçıların yatarken aldıkları testesteron bantları ve yarışlar sonrası taşınan kan torbalarını kapsıyor.

Armstrong, Hincapie ve Rubiera, Landis’in doping suçlamalarına yanıt vermediler. Armstrong Mayıs ayındaki suçlamalardan sonra iddiaları yalanlamış ancak herhangi bir açıklamada bulunmamıştı. Yalnızca Landis’in güvenilirliğini uzun zaman önce kaybettiğini, elinde herhangi bir kanıt bulunmadığına göre onun sözüne ve iddialarına karşı kendilerininkinin bulunduğunu ve itibarlarına güvendiğini kaydetmişti.

Federal bir soruşturma ekibi Landis’in iddialarını araştırmak için görevlendirildi. Armstrong ve Landis’den önce U.S Postal Team’de yarışan Chad Gerlach ise kendisinin de birkaç doping olayına tanık olduğu için Landis’in iddialarına inandığını ama isim vermek için hazır olmadığını ancak bunun sistematik bir durum olduğunu belirtti.

Landis
       Landis

Wall Street Journal’daki makalenin geri kalan kısmında, 2001 yılı sonlarında, profesyonel bisikletçiliğe başlamasının üçüncü yılında U.S Postal Team’den aldığı teklifle seçkin bisikletçiler arasına katılan Floyd Landis’in dokuz yıllık inişli çıkışlı kariyeri ve kariyeri boyunca gözlemledikleri anlatılıyor. İlk antremanlar ve Armstrong’la tanışmasıyla başlayan süreçte uyuşturucu ve striptizcilerin de bulunduğu partilerden sistematik dopinglere ve takım ekipmanının dışarıya satılmasıyla kazanılan paraya kadar kapsamlı bir tablo çiziliyor.

Doping Değil Yolsuzluk Suçlaması

Ünlü mafya babası (ya da bir ara kendi deyimi ile kuru temizlemeci) Al Capone’un hayatını okumuş olanlar, veyâhut o meşhur “Untouchables” filmini seyretmiş olanlar bilirler: Capone’un sonu cinayetlerden vs. değil, vergi kaçakçılığı nedeniyle gelir. Aynı şekilde Armstrong etrafında gelişen olaylar da 1970 yılında ABD’de yürürlüğe girmiş bir yasaya, Rico Act’e dayanıyor. Rico “Racketeer Influenced and Corrupt Organizations”’ın kısaltılmışı ve anlaşılacağı üzere dopingle bir alakası yok, organize suçlar ve uyuşturucu ticareti ile micadele etmeyi hedefliyor. Önemli bir neden de Amerika’da dopingin yasal bir suç olmaması.

Bağlantı nereden peki? Armstrong’un eski takımı olan US Postal’ın ana sponsoru Amerikan posta şirketi, yani bir devlet kurumu. Asıl suçlama da dolayısıyla vergi mükelleflerinin parasının doping (ya da yasa tabiri ile uyuşturucu) alışverişi için harcanmış olması, ya da başka bir deyişle devlet eliyle doping yapılıp yapılmadığı. Bu noktada mühim olan bir unsur Armstrong’un US Postal takımının hissedarı olup olmadığı. Armstrong hiçbir zaman US Postal’ın hissedarı olmadığını ve hiçbir zaman da maddi olarak bir kazancı olmadığını vurguluyor. Ancak US Postal takımını işleten firma Armstrong’un da ortağı olduğu Tailwind Sports.

Armstrong & Landis
       Armstrong & Landis

Amerika’da yolsuzluk, vergi kaçırması vs. türü suçların ne kadar berbat sonuçlar doğurduğunu ilgilenenler bilirler. İnsanların en korktuğu mercilerin başında mesela Internal Revenue Service gelir. Dolayısıyla şimdiye kadar standart suçlamalara dayanan doping konusu açıldığında gayet saldırgan bir tutum izleyen Armstrong’un şimdi daha mülayim bir tavır takınması da şaşılacak birşey değil. Armstrong ilk olarak Temmuz başında soruşturma açıldığında “güvenilir ve âdil bir soruşturmaya her türlü yardımı yapacağını” vurguladı, ki Armstrong’u takip edenler için böyle bir ifadenin ne kadar şaşılası olduğunu tekrar söylemeye lüzum yok. New York Time gazetesinin belirttiğine göre federal soruşturma ekibi ifade vermeleri için George Hincapie, Floyd Landis, Frank Andreu ve Tyler Hamilton’ın da içinde bulunduğu kalabalık bir grubu yazılı olarak davet etti. Dolayısıyla Armstrong’un da jüri önünde ifade vermesi ihtimâli de yok değil. Armstrong kadar tehlikede olan bir isim de yıllarca Armstrong’a yol arkadaşlığı yapmış ve US Postal takımının da sportif yöneticiliğini üstlenmiş olan Johan Bruyneel.

Bruyneel
       Bruyneel

Hamilton
       Hamilton

Greg LeMond’un Rolü

Armstrong söz konusu olduğunda Greg LeMond’dan bahsetmemek olmaz. 2001 yılında Armstrong’un Operacion Puerto’nun (Operacion Puerto hakkında MTBTR’de 1 ve 2) başrol oyuncularından doktor Michele Ferrari (nâm-ı diğer Dottore Epo) ile olan ilişkisini eleştirdiğinden beri Armstrong ile kavgalı olan LeMond için “Armstrong tarihe karıştı” bile. Alman Süddeutsche gazetesine verdiği röportajda"Armstrong ve takımı bence bisiklet sporunun başına gelen en kötü şey” ifadesini kullanan LeMond aynı zamanda Armstrong’un 1999 yılındaki ilk tur birnciliğinde de UCI ile bir anlaşması olduğunu belirtiyor ve “mafya” tabirini kullanıyor. LeMond’un suşçlamaları üzerine UCI’nin kendi arşıvlerinde yaptığı çalışmalarda Armstrong’un kanser fonundan UCI’ye 125.000 dolar ödendiğini “bulmuş” olması da son derece ilgi çekici ve bir o kadar da şaşırtıcı bir ayrıntı.

Greg LeMond
       Greg LeMond

Jeff Novitzky

Yukarıda söz konusu iddianın doping ticareti ve yolsuzluk üzerine kurulu olduğunu belirttik. Dolayısıyla Armstrong’un bu davadaki karşısındaki isim de Food and Drug Administration’dan (Gıda ve İlaç Kurumu) özel ajan Jeff Novitzky. Novitzky ismi özellikle sekiz yıl önce Balco Laboratuarları etrafındaki doping skandalını takip edenlere yabancı değildir. Novitzky o skandalı ortaya çıkaran ve olimpiyat şampiyonu sprinter Marion Jones’un yalan ifade nedeniyle 6 ay hapse girmesi, ya da ünlü beyzbolcu Barry Bonds’un doping yaptığının ortaya çıkması olaylarında baş rol oynayan isim. İşi boyunca sürekli şüphelilerin evlerinin önünde çöplerini karıştırdığı için lakabı “Dirt Novitzky”. Kezâ aynı şekilde altı aydan fazla bir şekilde Balco’nun çöplerini her Pazartesi günü toplayarak ortaya çıkardığı skandaldan sonra Novitzky bugün Amerika’nın en yetkili doping avcısı konumunda.

Jeff Novitzky
       Jeff Novitzky

Bundan Sonra Nereye?

Şimdilik Armstrong’a ve Bruyneel’e resmen bir dava açılmış değil, öncelikle büyük jüri (Grand Jury) tarafından dinlenecek olan tanıklardan sonra birkaç ay içinde Armstrong’a doğrudan dava açılıp açılmayacağı da belli olacak. New York Times gazetesinin Perşembe günkü nüshasında belirttiğine göre Armstrong’un US Postal’daki takım arkadaşları Novitzky’e ifade verip takımda doping yapıldığını, Armstrong’un da bu dopinge hem bizzat yaparak, hem de yapılmasına önayak olarak dâhil olduğunu anlatmışlar. Bunu anlatanlar arasında bugüne kadar dopingden yakalanmamış isimler de mevcut.

Balco olayının aksine Novitzky’nin işi bu defa daha zor. Balco olayı esnasında kimsenin dikkatini çekmeden çöpleri karıştırabilirken şimdi Armstrong ve avukatları hadiselerin başından itibaren olayı kontrol etmek için büyük çaba harcıyorlar. Dolayısıyla Novitzky’nin kendisi şahıs olarak ve çalışma yöntemlerinin güvenilirliği gibi konular da ön soruşturmanın konusu olacak. Kezâ büyük jürinin dava açılıp açılmayacağı konusundaki karar tanıkların ifadesine kalmış durumda. Her halükârda önümüzdeki haftalarda doping cephesinde çok önemli ve heyecanlı gelişmelerin olacağı muhakkak.

 

  Bu haber 5388 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015