Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Eylül . 2020  
Cannondale Scalpel, Jekyll & Claymore

Cannondale Scalpel, Jekyll & Claymore

Cannondale 2011

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 12.8.2010
Cannondale 2011 model yilinda oldukca ilgi cekici üc yenilikle karsimiza cikiyor. Bunlardan birincisi Scalpel modeli/serisi üzerinde yapilan gelistirmeler, ikincisi yeniden ürün yelpâzesine dâhil olan Jekyll modeli ve son olarak da neredeyse serbest sürüse kadar olan bir sahayi kaplayan yüksek süspansiyon mesâfesi ile nisbî hafifligi bir araya getirmeyi hedefleyen Clayton modeli.

Scalpel

Scalpel modeli iki yildan sonra gecen yil piyasaya sürülen sabit kadrolu Flash modelinden esinlenilerek elden gecmis. Esinlenmeyi daha net ifade etmek gerekirse Scalpel bu yil Flash’in geometrisini aynen üstlenmis, bu da biraz daha yatik bir alin acisi, yerden 20mm daha yüksek orta mil yatagi demek. Serinin en üst modeli olan Scalpel Unlimited sadece 8.4 kilogram agirliginda, ki bu gecen yilkine oranla 600 gramlik bir hafiflik demek. Buna ek olarak arka süspansiyon mesâfesi de Flash’taki gibi 100mm’den 80mm’ye düsürülerek bisiklet daha radikal bir yapiya kavusturulmus.

       

Bisiklette elden gecen bir sürü yer var. Daha önceden de bildigimiz „Zero Pivot“ tasarimi, yani arka ceki borularinin sabit olmasi ve bir yatakla degil de esneyerek arka süspansiyonla uyum saglamalari daha gelistirilmis. Yapisal olarak tube-to-tube tasarimi yerine yekpâre bir tasarima gecilmis. Gerek oturma borusu ile orta mil yatagi bölgesi, gerekse 60mm cap ile oldukca genisleyen alt boru ile orta mil yatagi bölgesi birlesimi böylece daha saglam bir yapiya kavusmus. Kezâ karbon liflerinin dagilimi gelistirilerek kadronun arka ücgeninin dikey esnekligi arttirilmis. Cannondale’in belirttigine göre bu da söz konusu 80mm’lik süspansiyon mesâfesini daha iyi kullanmayi mümkün kiliyor.

       

Cannondale’in agirlik tasarrufunun arkasindaki en önemli unsurlardan biri olan „system-integration“ bu modelde da karsimiza cikiyor: Lefty amortisörü, BB30 orta mil yatagi, markanin kendi Hollowgram SI aynakol seti, 1.5“lik alin borusu ile gidon bogazi birlesimi hep Cannondale’in gelistirdigi tasarimlar. Örnegin Lefty Speed Carbon amortisörü (100mm) catal yatagi, saft borusu, gidon bogazi ve tekerlek mili dâhil olmak üzere paket halinde 1481 gram agirliginda, salt amortisörün agirligi ise sadece 1194 gram.

       

Lefty demisken, bu yil amortisörlerde gidondan kumanda secenegi karsimiza cikan yeniliklerden biri. Rock Shox ile ortak bir calisma sonucunda hidrolik sistemle calisan X-Loc kumanda kolunu gelistirmis Cannondale. Bu teknoloji ayrica bütün Lefty modellerine sonradan takilabiliyor.

       

Jekyll

Cannondale’in üretimini 2004 yilinda biraktigi Jekyll modeli 2011 yilinda enduro sinifinda geri dönüyor. Geri dönüyor dememeli belki de cünkü yeni Jekyll’in eskisi ile pek bir alâkasi yok, sadece isimler ayni. Bisikletin tasarimi, kinematigi tamamen yeni. Jekyll’da Scott’in Genius modelinde oldugu gibi arkada 150mm’den 90mm’ye indirilebilen süspansiyon mesâfesi (önde 150mm-120mm) ile bisiklet sadece enduro sinifinda degil, ayni zamanda maraton sinifinda da cirit atmaya hazir bir resim ciziyor.

       

Bisikletin bu cok yönlülük yönündeki en önemli tasiyicisi DYAD RT2 arka amortisörü. Gene ayni Scott’in Equalizer amortisöründe oldugu gibi Cannondale de „kendi amortisörünü kendin yap“ felsefesi dogrultusunda iki hazneli bir amortisör gelistirmis. Scott’in Equializer modelinden farki bu iki haznenin tek bir amortisör olusturmak yerine aslinda hakikaten birbirine bagli ama ayri calisan iki ayri amortisör olmasi. Iki ayri amortisör de gidondan kumanda ve Spool Valve adi verilen bir ventil araciligi ile cikislar ve inisler icin farkli süspansiyon karakteristigi yaratmayi mümkün kiliyor. Gene Scott’ta oldugu gibi cikislarda (Elevate Mode) 90mm süspansiyon mesâfesi, inislerde ise (Flow Mode) 150mm süspansiyon mesâfesi var. Önde tercih edilen Fox Talas 32 amortisörü ile de 120-150mm arasinda secim yapmak mümkün.

       

Bisikletin kadrosunda ön ücgende tube-to-tube teknolojisi ile karbon tercih edilmis, arka ücgen ise yekpâre karbondan. Orta mil yatagi ya da tekerlek montaj yerleri ici bos alüminyumdan yapilmislar. 1.5” capindaki alin borusu, 73mm’lik orta mil yatagina inen genis bir alt boru, son derece güclü bir amortisör eklemi, arkada 12mm sokma mil secenegi ve gene arka yapida cifter cifter kullanilan yataklar bisikletin kadrosunun esnemezlik hedefi dogrultusunda tasarlandiginin isaretleri. Kadronun L boyunda amortisörsüz olarak 2200 gram olmasina ragmen en üst modelde (Jekyll Ultimate) bisikletin agirligi 11.6 kilo. Amortisörün agirligi ise 500 gram.

       

Claymore

Yukarida Jekyll Scott’in Genius modeli ile mukâyese edilebilir dediysek, henüz prototip asamasinda olan Jekyll’in bir üst modeli olarak konumlandirilacak olan Claymore da Scott Genius LT’nin muâdili demek yanlis olmaz. Bisiklet Jekyll’in ayni kinematik yapiya sahip, fakat daha uzun süspansiyon mesâfesi ile enduro ile serbest sürüs siniflari arasinda bir yere yerlestirmeye calisacagi bir model. Jekyll’in aksine kadrosu sadece alüminyumdan üretilecek olan Claymore’da 110mm ile 180mm arasinda süspansiyon mesâfesi secenegi bulunacak. Cannondale Claymore’un kullanim sahasini “Aggressive All-Mountain” olarak nitelendiriyor. En üst modelde 14.75 kilo olmasi planlanan ve bu haliyle yokus yukari da gayetle kullanilabilecek olan bisiklette Fox 36 ön amortisör ile DYAD RT2 arka amortisör kullanilacak, Jekyll’a göre biraz daha inise odakli geometri ile Hammerschmidt secenegi gibi özellikler de cabasi.

       

       

Flash29

29” tekerlekli modeller giderek ürün yelpâzelerinde yer etmeye basladilar. Cannondale de sabit kadrolu Flash modelinin 29” versiyonunu bu yil ürün yelpâzesine dâhil ediyor.

       

Kaynak: Cannondale-Tobias Stahl, Mountainbike

 

  Bu haber 8480 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015