Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Eylül . 2020  
Giant 2011

Giant 2011

Giant 2011

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 16.8.2010
Ülkemizdeki bisiklet markalarının 2011 model yılı yeniliklerine devam ediyoruz, sırada dünyanın en büyük bisiklet üreticisi Giant var. Giant’ın bu yılki yeniliklerini iki noktada değerlendirmek mümkün. Bunlar markanın çift süspansiyon sistemi Maestro etrafındaki yenilikler ve 29“ sahasındaki yenilikler.

Giant’ın avantajlarını beş ana noktada toparladığı (kayıpsız güç aktarımı, lineer bir süspansiyon eğrisi, frenden bağımsız süspansiyon çalışması, pedal çekmesi olmaması ve yol tutuşunun mümkün olan en iyi seviyede olması) Maestro tasarımını kullanan Anthem X, Trance X ve Reign modellerinde Giant bu model yılında kadro ağırlıklarını azaltmaya ve esnemezliği arttırmaya odaklanmış. Sonuç olarak bu üç seri içinde 12 yeni Maestro modeli yaratılmış. Buna ek olarak bu yıl görsel açıdan en dikkat çeken yenilik Anthem X ve Trance X serilerinde üst borunun artık düz olması.

Anthem X

Giant’ın XC sahası kullanımı için geliştirdiği 100mm süspansiyon mesâfesi ve Maestro sistemi üzerine kurulu Anthem X serisinde bu yıl yeni geliştirilmiş AluxX SL FluidForming kadrolar kullanılmış. Serinin bütün modellerinde 1 1/8 inçten 1.5 inçe genişleyen konik alın boruları kullanılmış, alt borunun dörtgen ve geniş tasarımı ile keza üst borunun da genişlemesi ile kadronun esnemezliği arttırılmış, güç aktarımı daha verimli bir hale getirilmiş. Kadrolar ayrıca yeni tasarlanan ve gene esnemezliği arttıran “PowerCore” PressFit orta mil yatağı yuvası ile donatılmışlar. Anthem X kadroları bu sayede genel olarak geçen yıla oranla %2 daha esnemez bir hale getirilmiş. PostMount disk montaj tasarımının yanında gerek 2x10 gerekse 3x10 sistemleri ile uyumlu olan kadroların ağırlığı amortisör dâhil ve boyanmış halde 2.350 gram (M boyunda). Anthem X modellerinde Giant’ta görmeye alışık olduğumuz Fox F100 ön ile BoostValve tasarımına sahip Fox arka amortisörler tercih edilmiş.

Anthem X1
       Anthem X1

Alüminyum kadrolu Anthem X serisinde X1 (Fox F100RL/RP23 amortisörler, Shimano XT 3x10 çekiş sistemi), X2 (Fox F100RL/RP2 amortisörler, Shimano XT 3x10, SLX çekiş sistemi), X3 (Fox F100RL/RP2 amortisörler, Shimano XT/SLX çekiş sistemi) ve X4 (Fox F100RL/Float R amortisörler, Shimano SLX/Deore çekiş sistemi) olmak üzere 4 model bulunuyor. Elbette geçen yıl piyasaya sürülen karbon kadrolu Anthem X Advanced SL 0 ve Anthem X Advanced 1 modelleri de bu yıl piyasadalar.

Trance X

Trance X serisinde de AluxX SL FluidForming kadrolar kullanılmış, tek fark geometrilerin elbette kullanım sahasına uydurulmuş olması. Trance X serisi 127mm süspansiyon mesâfesine sahip. Kezâ konik alın borusu, dörtgen ve geniş (oversized) alt boru, geniş üst boru ile PowerCore PressFit orta mil yatağı yuvası tasarımı burada da karşımıza çıkan özellikler. Kadrolar aynı şekilde 2x10 ile 3x10 sistemleri ile uyumlular, ayrıca fazladan kadroya konulmuş olan kablo kılvuzları da örneğin teleskop sele borusu gibi donanımın kablolarını döşeyebilme imkânı sunuyor. Kadronun 2010 modeline göre 75 gram daha hafif ve %4 daha esnemez olduğunu belirtelim. Süspansiyon olarak Fox F125 amortisörler ve BoostValve teknolojisine sahip arka amortisörler tercih edilmiş.

Trance X1
       Trance X1

Alüminyum kadrolu Trance X serisinde X2 (Fox F125RL/RP2 amortisörler, Shimano Deore XT/SLX 3x10 çekiş sistemi), X3 (Fox F125RL/RP2 amortisörler, Shimano Deore XT/SLX 3x10 çekiş sistemi), X4 (Fox F125RL/Float R amortisörler, Shimano Deore/SLX çekiş sistemi) ve X5 (Rock Shox Tora TurnKey/Giant Maestro Air amortisörler, Shimano Deore/Alivio çekiş sistemi) olmak üzere 4 model mevcut. Kadınlar için özel olarak tasarlanmış olan Cypher modeli ise Trance X4 ile aynı seviyede ve donanımda yer alıyor. Son olarak geçen yıl piyasaya sürülen karbon kadrolu Trance X Advanced SL 0 modeli de bu yıl piyasada.

Trance X3
       Trance X3

Cypher
       Cypher

Reign

Reign serisi de 2011 model yılında elden geçen serilerden. Yukarıdaki modellere oranla daha agresif kullanım şartlarında verim almak için kadroların alın açıları 0.5 derece yatırılmış, daha kısa bir alın açısı ile beraber kadronun ağırlık merkezi biraz daha aşağı çekilmiş. Anthem X ve Trance X modellerinde saydığımız özelliklerden bir çoğu, örneğin AluxX SL FluidForming kadrolar konik alın borusu, kalınlaştırılmış alt (dörtgen) ve üst borular, PowerCore PressFit orta mil yatak yuvası ile 3x10 ya da 2x10 uyumu, Reign kadrolarında da karşımıza çıkyor. Geçen seneye göre 115gram hafifleme ile %2 oranında esnemezlik artımı bu adımların sonucu. Maestro tasarımı üzerinde 150mm süspansiyon mesâfesi Boost Valve teknolojisine sahip Fox Float arka amortisörlerle sunulmuş.

Reign 0
       Reign 0

Reign serisinde Reign 0 (Fox 32 Talas FIT RL 120-150mm/Float RP23 XV amortisörler, Shimano XT 3x10 çekiş sistemi), Reign 1 (Fox 32 Float RL 150/Float RP2 XV amortisörler ile Shimano SLX 3x10 çekiş sistemi) ile Reign 2 (Fox 32 Float RL 150/Float RP2 XV amortisörler ile SRAM X.7 ile X.5 ve Shimano SLX çekiş sistemi) var. Bunlar dışında Reign serisi ile Faith serisi arasındaki boşluğu dolduran 170mm süspansiyon mesâfesine sahip Enduro modelleri Reign X 0 ve Reign X 1 modelleri de bu yıl ürün yelpâzesinde yer alıyorlar.

Reign 0
       Reign 0

Diğer Modeller

Yukarıdaki alüminyum kadrolu modellerin yanında bu yıl da serbest sürüş sahasındaki Faith 0 ve Faith1 modelleri (178mm süspansiyon mesâfesi) ile iniş sahasındaki model Glory 0 da (203mm, Rock Shox amortisörler, yeni DT Swiss Tricon tekerlek sistemi ile SRAM X9 çekiş sistemi) bu yıl model yelpâzesine dâhiller.

Faith 0
       Faith 0

Glory 0
       Glory 0

29 İnç Modeller

29” sahasında da Giant bu yıl yeni modeller piyasaya sürüyor. Çift süspansiyonlu Anthem X1 29er modeli de önde ve arkada 100mm süspansiyon mesâfesine sahip. Bunun dışında kadrodaki diğer özellikler (2x10 veya 3x10 uyumu da dâhil) standart Anthem X serisi ile aynı. Kadronun ağırlıgı boya ve amortisör dâhil olmak üzere 2.395 gram.

Anthem X1 29er
       Anthem X1 29er

Anthem X1 29er dışında bu yıl yeni bir sabit kadrolu model de Giant’ın 29 inçleri arasına giriyor. Talon 29er modelleri (Talon 1 ve Talon 2) Suntour amortisörlerle 100mm süspansiyon mesâfesine sahip ve 15mm sokma mil ile donatılmış. Kadro geometrisi Giant’ın geçen yıl piyasaya sürdüğü 29 inçlik XTC serisine benziyor (70.5 derece alın, 73 derece oturma borusu açısı).

Talon 1
       Talon 1

CycloCross TCX Serisi

Giant’ın cyclocross sahasındaki serisi TCX de bu yıl önemli yenilikler getiren bir seri. Klâsik AluxX SL alüminyum kadro, üstte 1 1/8”, altta 1 ¼” yataklara sahip alın borusu, alüminyum şaftlı karbon çatal, PowerCore orta mil yatak yuvası ve alın borusuna doğru dörtgenleşen alt boru gibi dağ bisikleti sahasından tanıdığımız pek çok teknik özellik burada da karşımıza çıkıyor. Kadronun yol bisikleti tasarımı ile daha yatay bir hâle getirilmiş üst borusu da cyclocross sahasında gerekli olan bisikleti omuzlamayı kolaylaştıran etkenler. Kadro geçen yıla göre %2 hafiflemiş, orta mil sahasında %5 daha esnemez olmuş.

TCX 0
       TCX 0

Serinin en üst modeli Advanced SL kadrosu ile yukarıdaki teknik özellikleri karbon kadro ile birleştiren TCX Advanced SL modeli. Bu model TCX alüminyuma oranla %18 daha hafif ve alın borusu kısmında %10 daha esnemez. Kadronun sele borusuna sahip olmayışı, daha doğrusu oturma borusunun devamı şeklinde uzayan kadroyla birleşik sele borusu en önemli özelliği.

TCX Advanced SL
       TCX Advanced SL

Giant cyclocross sahasında da kadınları ihmâl etmemiş. Alüminyum kadrolu TXC W modeli TXC serisinin teknik özelliklerini kadınlara özgü geometri ile buluşturuyor.

TCX W
       TCX W

Kaynak: Giant / Marintek

 

  Bu haber 7166 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015