Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Aralık . 2020  
Merida O.Nine, 96, One.Twenty ve Cyclo-Cross Team

Merida O.Nine, 96, One.Twenty ve Cyclo-Cross Team

Merida 2011

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 24.8.2010
Ülkemizdeki önemli bisiklet markalarının 2011 model yeniliklerini tanıtmaya devam ediyoruz. Merida markası da 2011 model yılında ilgi çekici yeniliklerle karşımıza çıkıyor. Sırasıyla bakalım.

O.Nine Team

O.Nine Team Merida’nın geçen yıl ilk olarak ürün yelpâzesine aldığı, bu yıl da fazla değişiklikler olmadan piyasada bulunan karbon sabit kadrolu model. Geçtiğimiz yıl boyunca dünya kupasında iki birincilik alan ve hâlihazırda en hafif karbon kadrolu bisikletler arasında yer alan bisikletle Merida yarış ortamında Ralph Näf, Jose Hermida ve Gunn-Rita Dahle Flesja tarafından denenmiş bir modeli birebir amatör kullanıcıya da sunuyor. Almanya Esslingen Teknik Üniversitesi ile ortak geliştirilen kadroda kullanılan High-Modulus, Ultra-High Modulus ve Intermediate karbon liflerinin yanında iki bölmeli boru tasarımı (Double Chamber Technology) ve karbon katmanlarının kırışmasını önleyen Anti Wrinkle System (AWS) ile göz dolduran kadronun ağırlığı 1 kilonun altında, en hafif modelde 930 gram. 900 gram, yani 0.9 kilo zaten bisiklete ismini veren özellik. Bunun yanında örneğin konik tasarımlı oturma borusu dikkat çeken bir husus. Ön vites attırıcı hizasında 40mm çap borunun sele borusu kelepcesi hizasında 31.6mm’ye düşüyor (Sele borusu 27.2mm çapında). BB30 orta mil yatağı (30 gram agırlık tasarrufu sağlamış), dikey olarak esneyerek konfor sağlayan Flex Stay arka yapının yanında FSA tarafından Merida için tasarlanmış 2 dişlili aynakol ile SRAM XX donanımına sahip olan bisiklet Maxxis lastikleri ile 7.6 kilo ağırlığında.

O.Nine Team
       O.Nine Team

O.Nine Team
       O.Nine Team

O.Nine Team
       O.Nine Team

O.Nine Team
       O.Nine Team

O.Nine Team
       O.Nine Team

Ninety-Six Team

Ninety-Six Team de O.Nine Team gibi hafif elden geçirmelerle karşımıza çıkan bir model. Ilk defa 2008 yılında tanıtılan bisikletin karbon kadrosunun teknik özellikleri (kullanılan lifler, Double Chamber, Anti Wrinkle, BB30 vb. özellikler) O.Nine Team ile aynı. Kadronun arka amortisör olmadan ağırlığı 1.7 kilonun altında tutulmuş. Arka amortisör bisikletin kinematiği göz önünde bulundurularak ve yüksek hızlarda da daha fazla negatif sıkışma mesâfesi (SAG) kullanmayı mümkün kılacak şekilde tasarlanmış DT Swiss 210 (96mm). Önde ise gene bisiklet için tasarlanan DT Swiss XR Carbon amortisör (100mm) tercih edilmiş. Geçen yıla oranla arka amortisörün yekpâre karbon ekleminde 36 gram ağırlık tasarrufu sağlanmış. Kezâ 2x10 sistemi (FSA aynakol, SRAM XX) kullanılan bisikletin tasarım aşamasında arkada sokma mil denenmiş, yalnız gerek laboratuar ortamında fazla bir getirisi görülmediğinden, gerekse Ralph Näf’in uygulamada bir getirisi olmadığını belirtmesi üzerine vazgecilmiş.

Ninety-Six Team
       Ninety-Six Team

Ninety-Six Team
       Ninety-Six Team

One-Twenty Carbon

One-Twenty modeli geçtiğimiz sonbaharda ilk defa basına tanıtılmıştı. Aslında 120mm süspansiyon mesâfesi ile maraton sınıfında yer alan yeni modelin en önemli farkı adından da anlaşılacağı üzere karbon kadrosu. Karbon kullanımı ön ve arka kadro birimleri ile amortisör eklemi (S-Link eklem, sadece 185 gram) ile sınırlı kalmamış, kadronun geri kalan donanımında da tercih edilmiş. Dolayısıyla bisikletin alüminyum model ile mukâyese edildiğinde ağırlığı 1 kilodan fazla azaltılmış. 18” boyunda arka amortisör olmadan kadro ağırlığı 1840 gram, ki yukarıdaki Ninety-Six modeline kıyasla sadece yaklaşık 160 gramlık bir fazlalık demek bu. Kadro üretiminde kullanılan karbon lifleri (HM, UHM ve IM) ile tasarım özellikleri (Double Chamber) bisikleti alın borusu kısmında 96 modeline oranla %20, orta mil yatağı kısmında da %10 daha esnemez hale getirmiş. Fox amortisörlerin kullanıldığı bisikletin alın açısı da (69°) daha rahat bir oturmaya imkân tanıyor. Son olarak One-Twenty’nin alüminyum modellerinde de bu yıldan itibaren arka amortisör eklemi karbondan üretilmeye başlanacak.

One-Twenty
       One-Twenty

One-Twenty
       One-Twenty

One-Twenty
       One-Twenty

Cyclo-Cross Team

Bu yıl model yelpâzesine tâbir câizse sıfırdan giriş yapan bir model Cyclo-Cross Team modeli. Mayıs ayı sonuna kadar prototip olarak test edilen bisikletin bilhassa kadrosunun geliştirilmesinde cyclo-cross dalının kendine has koşulları (süspansiyon yok, bisikleti sıkça omuzlamak gerekiyor vs.) hesaba katılmış. Örneğin kadronun alt borusunda kabloları bir tünele sokan ek kapak bu yönde geliştirilmiş bir detay. Kablolar kapağın çıkartılması ile bakım için her dâim gayet rahat ulaşılabilecek bir yerdeyken bisikleti omuzlamak son derece kolaylaşmış. Bisikletin alın borusunun çapı ve çatalın şaftı 1.5”. Esnemezliği arttıran bu özelliğin yanında Flex Stay çeki boruları ile yeni geliştirilen karbon çatal konforu destekleyen birimler. Çatalda şafttan fren soketlerine kadar olan bölüm tamamen esnemezlik üzerine geliştirilirken ve bu sayede fren esnasındaki titremeyi önlerken nispeten esneyen alt bölüm konforu arttırıcı ve kontrollü bir şekilde kaymayı da mümkün kılacak şekilde tasarlanmış.

Cyclo-Cross Team
       Cyclo-Cross Team

Cyclo-Cross Team
       Cyclo-Cross Team

Cyclo-Cross Team
       Cyclo-Cross Team

Kaynak: Merida / Aslı Bisiklet

 

  Bu haber 6032 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015