Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
07 . Mart . 2021  
Eurobike 2010 - Bisikletler B-K

Eurobike 2010 - Bisikletler B-K

Eurobike 2010 - Bisikletler B-K

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 2.9.2010
Eurobike 2010 yayınlarına bisikletler ile başlıyoruz. Bisikletler makâleleri iki tane olacak, bu yazıda B-K harfleri arasında yer alan markalara eğildik.

Fotoğraf Albümü

Eurobike 2010 Bisiklet Fotoğrafları

Bizi izlemeye devam edin. Anasayfamızın yanında

 • Twitter üzerinden ya da

 • Faça kitabından :o)

  Bergamont

  Büyük Alman üreticilerden Bergamont’un 2011 model yılında üç yeni modeli var. Big Air MGN sıradan serbest sürüş serisi olan Big Air serisinde enduro sınıfına kayan bir bisiklet. Dolayısıyla normal Big Air modellerinden farkı daha rahat yokuş yukarı tırmanabilmesi. Öte yandan arkada 185mm, önde ise 180mm ile bisikletin pek tırmanmaya yönelik tasarlanmamış olduğu aşikâr. Kadrodaki önemli bir detay Coax-Pivot-System. Trek’in ABP tasarımın andıran bu tasarımda arka süspansiyonun dönüm noktası tekerlek mili ile örtüşüyor, bu da fren esnasında dengeli bir arka süspansiyon performansı sağlıyor. Bisikletin hydroforming ile üretilmiş olan kadrosu 4500 gram, toplam bisiklet 14.8 kilo.

   Bergamont Big Air MGN
          Bergamont Big Air MGN

  Threesome serisi de bu arada all-mountain istikâmetinde hareket ediyor. Bisikletin arka süspansiyon tasarımı değiştirilmiş. Süspansiyon mesâfesi 155mm’ye çıkarılmış. Kadronun ilgi çekici özelliklerinden biri Coax-Pivot-System yanında alın açısının değiştirilebilme imkânı.

   Bergamont Threesome
          Bergamont Threesome

  Son olarak Revox modeli Bergamont markasının ürün yelpâzesine aldığı 29” model. Bisikletin geometrisinde dikkat çeken önemli bir unsur çeki borularının 429mm ile çok kısa olması. Bergamont bu şekilde büyük tekerleklerin hantallığından kurtulup daha çevik bir bisiklet yaratmaya çalışmış, kırık üst boru da bu konudaki bir ayrıntı.

   Bergamont Revox
          Bergamont Revox

  Bionicon

  Değiştirilebilir kadro geometrisi deyince sıradışı tasarımları ile gayet ilgi çekici tasarımlara imza atan bir marka Bionicon. Markanın en yeni modeli Reed 140, adından da anlaşılacağı üzere 140mm süspansiyon mesâfesine sahip. Ancak Bionicon markasını tanıyanlar bu rakamda işin bitmediğini biliyorlar. Ön ve arka amortisörlerin (daha doğrusu arka amortisör önünde ikinci bir haznenin) bir kablo ile birbirine bağlı olduğu bisiklette gidondaki bir düğmeye basıldığında bisikletin ön amortisöründen arka amortisör istikametinde hava transferi gerçekleşiyor. Bu sayede bisiklet 60mm’ye indiriliyor, kadro öne doğru dikleşiyor, yani daha çıkışa uygun hâle getiriliyor. Kezâ inişe geçileceği zaman bisiklet gene düğme vasıtasıyla geri alınıp inişe yönelik 140mm’lik geometrisine kavuşturuluyor. Bütün bu teknolojinin 12 kilodan biraz fazla bir ağırlığa sahip bir pakette yer alması Bionicon Reed 140’ı gerçekten çok etkileyici kılıyor. Son olarak ön amortisör ve arka hazne tertibinin hava subabının gidonda olduğu detayını da ekleyelim. Reed 140 kadro olarak üretilip isteğe bağlı donanımla toplanıyor.

  Bionicon Reed 140
         Bionicon Reed 140

  BMC

  Markayı her görüşte Türk bisiklet severlerin aklına “bence BMC”yi getiren İsviçreli bisiklet üreticisi bu yıl bir sabit kadrolu model, üç de çift süspansiyonlu model ile 2011 model yılına giriyor. Sabit kadrolu Team Elite TE01 modelinin önemli özelliği TCC (tuned compliance concept) teknolojisi ile üretilmiş olan ve dayanıklılığın hafiflikle (1100 gram, bisiklet 8.8 kilo) birleştiği kadrosu. SRAM X.0 ve Fox 100 RL ile donatılmış olan bisiklet agresif XC yarışı ortamları için düşünülmüş.

  BMC TE01
         BMC TE01

  Yarış demişken, çift süspansiyon kullanmak isteyenler için Fourstroke FS01 modeli birebir. Arka amortisör dâhil sadece 2000 gramlık kadrosu, SRAM X.0 veya Shimano XTR ile Fox donanımı, 100mm süspansiyon mesâfesine sahip.

  BMC FS01
         BMC FS01

  Bir nebze daha fazla konfor arayanlar içinse Speedfox SF01 modeli birebir. 120mm’lik, hafif bir alüminyum kadro ve arka amortisör dâhil 2620 gramlık bir kadro ile bisiklet gerek maraton yarışçılarına, gerekse tura çıkmak isteyenlere hitap ediyor.

  BMC SF01
         BMC SF01

  Son olarak all-mountain serisinde Trailfox TF01 modeli bir nebze dikleştirilmiş oturma açısı ile turmanışlarda da verim sağlıyor. Konik şaftlı Fox Talas 150mm süspansiyon mesâfesi sunuyor ve 15mm sokma mil ile kullanılmış. Kezâ sağlamlıktan ve esnemezlikten ödün vermemek için arkada da 12mm sokma mil tercih edilmiş.

  BMC TF01
         BMC TF01

  Breezer

  Dağ bisikletinin efsanevi markalarından biri muhakkak Breezer. Geçen yıl bayağı uzun süren bir şehir bisikleti macerasından sonra dağ bisikleti dünyasına dönüş yapan eski usta bu yıl genel akıma uyup 29” modelini piyasaya sürüyor. Cloud 9 LTD modeli tamamen yeni bir tasarım. Karbon kadro Breezer’da alışık olduğumuz arka tekerlek montaj tasarımına sahip. Bisiklette Shimano XTR’nin 2x10 modeli çekiş sistemi olarak tercih edilmiş. Rock Shox Reba 29 amortisör 100mm süspansiyon mesâfesi sunuyorç Bisikletin ağırlığı bu haliyle 10 kilonun biraz altında.

  Breezer Cloud9
         Breezer Cloud9

  Cannondale

  MTBTR'de Cannondale 2011

  Cannondale Claymore
         Cannondale Claymore

  Cannondale Jekyll
         Cannondale Jekyll

  Cannondale Scalpel
         Cannondale Scalpel

  Cannondale Flash 29
         Cannondale Flash 29

  Canyon

  İnternet üzerinden satış furyasını başlatan marka Canyon bu yıl yeni modeli Strive’ı iki rakamla tarif ediyor: 160mm ve 12.5 kg. Birinci ölçü bisikletin süspansiyon mesâfesi, ikincisi ise ağırlığı. Marka bu modelle bir all-mountain bisikletinin tırmanma özellikleri ile bir iniş bisikletinin iniş özelliklerini bir araya getirmeye çalışmış. X12 sokma mil sistemi, hydroforming ile tasarlanmış kadro boruları ve 66.5 derece alın açısıyla Fox Talas 160 amortisör ilk göze çarpan özellikler. İkinci bakışta ise kadronun içinden geçen kablo sistemi, arka amortisördeki SAG ölçüm cetveli ve arka amortisörün kadro ile bağlandığı noktalarda kullanılan iğneli yataklar dikkat çekiyorlar.

  Canyon Strive ES
         Canyon Strive ES

  Canyon Strive ES
         Canyon Strive ES

  Commençal

  Fransız markası Commençal bu yıl 140mm’lik Meta 55 modelini elden geçirmiş. Süspansiyon mesâfesinde bir değişim olmazken bisikletin ağırlığı markanın Unilayer adını verdiği karbon tasarımı sayesinde kadrosunun 120 gram hafiflemesi sonucu 11 kilonun altına düşürülmüş (arka amortisör dâhil kadro 2500 gram). Bisikletin ağırlığının yanında ilgi çeken özelliği Commençal’in bu bisikleti enduro yarışları için tavsiye etmesi. Bu noktada Meta 55’in inişe odaklı geometrisi de tamamlayıcı bir unsur.

  Commençal Meta 55
         Commençal Meta 55

  Corratec

  Alman Corratec markası da bu yıl sabit kadrolu modellerde göz dolduran markalardan. Markanın kendine has sabit kadro tasarımını bu yıl X-Bow Carbon modelinde görüyoruz. Neredeyse 20 yıldır sadık kalınan bu kadro bu son haliyle 1250 gram ağırlığında. Çift üst boru gibi detayların da yol açtığı bu ağırlık karbon bir sabit kadro için çok etkileyici olmasa da sağlamlığa olumlu etkisini belirtmek şart, 1.5” çapındaki alın borusunun da olumlu katkıları ile. Shimano XTR, hafif DT Swiss tekerlekler ve amortisör ile gene de bisikletin toplam ağırlığı 8.7 kiloda tutulmuş.

  Corratec X-Bow
         Corratec X-Bow

  Neredeyse her markada karşımıza çıkan 29” sabit kadrolu modellerden biri de Corratec’teki Super Bow 29” modeli. Donanım olarak çok da zengin olmaması (en üst modelde Shimano XT çekiş sistemi ve Deore sınıfı disk frenler kullanılmış) muhtemelen Corratec’in bu akıma fazla bel bağlamadığının göstergesiyken bisikletin renkli kadro tasarımı gerçekten iç açıcı olmuş.

  Corratec Super Bow Fun 29
         Corratec Super Bow Fun 29

  Son olarak markanın çift süspansiyonlu modellerinden X-Force modelinde bu yıldan itibaren 120mm ve 140mm olmak üzere iki farklı süspansiyon mesâfesi seçeneğinin sunulacağını belirtelim.

  Corratec X-Force 01
         Corratec X-Force 01

  Cube

  150mm civarında süspansiyon mesâfesine sahip yeni bir model Cube’un AMS grubuna yeni soktuğu AMS 150 modeli. Genel olarak AMS serisi bu sayede AMS 110, AMS 130 ve AMS 150 olmak üzere aynı kinematik üzerine kurulu üç süspansiyon mesâfesi sunuyor. Cube’un bu yılki çift süspansiyonlu bisikletlerini anlatırken kullandığı iki kısaltma var: STK (size tuned kinematics: bütün kadro boylarında süspansiyon kinematiği de kado boyuna göre ayarlanıyor) ve ERC (efficient ride control: pedal ve fren ivmelerinin arka süspansiyona etki etmemesi). AMS 150 modeli bu teknik özelliklerin yanında konik alın borusu, PressFit orta mil yatağı gibi özelliklere ve kadronun içinden giden kablo sistemine sahip. Ağırlığı ise 12.8 kilo.

  Cube AMS 150 Race
         Cube AMS 150 Race

  AMS serisinin süspansiyon mesâfesi olarak diğer ucunda AMS Super HPC yer alıyor. XC ve maraton sahasında yarışan kitle hedef alınarak tasarlanmış olan bisikletin ayakta bile titremeyen bir arka süspansiyon tasarımına sahip olduğunu belirtiyor Cube. Arka amortisör dâhil 1900 gramlık bir ağırlık da cabası.

  Cube AMS Super HPC
         Cube AMS Super HPC

  Son olarak sabit kadrolu modellerde Elite serisi ve serinin zirve noktası Elite Super HPC dikkat çeken model. Elite HPC modelinin halefi %20 oranında hafiflemiş, %10 oranında daha esnemez bir hale gelmiş. Dual Flex Stays dikey düzlemde esnemezlik sağlarken, kadronun ağırlığı 940 gramda tutulmuş.

  Cube Elite HPC SL
         Cube Elite HPC SL

  Felt

  Felt bu yıl teknolojisinin yanı sıra bilhassa görsel olarak son derece etkileyici bisikletlerle göz dolduran bir marka oldu. Teknolojik model yeniliği açısından bakacak olursak 100mm süspansiyon mesâfesine sahip karbon kadrolu, çift süspansiyonlu Edict modeli dikkat çekici model. Bisikletin önemli özelliklerinden biri çeki borularının esneyerek arka süspansiyonun çalışması (eski Cannondale Scalpel modelindeki gibi) ve buna ek olarak Felt’in karakteristik özelliği olan Equilink bağlantısından kadroyu hafif tutmak için feragat edilmiş olması. Felt bisikletin SRAM XX donanımı ile 10 kilonun altında olduğunu belirtiyor.

   Felt Edict LTD
          Felt Edict LTD

  Focus

  Focus da bu yıl gümbür gümbür gelen markalardan. En çok dikkat çeken model şüphesiz markanın Raven ile First’ün birleşimi olarak lanse ettiği FSL adını taşıyan şift süspansiyonlu yarış bisikleti. Bisiklet tamamen ileri atılmak ve çeviklik üzerine kurulu bir tasarımla üretilmiş. Arka fren alıcısının çeki borusunun üzerinde bulunması, 2.4 inçe kadar lastiğe imkân tanıma, konik alın borusu gibi kadro özelliklerinin yanında arka amortisörden gelen gücün kadroya daha dengeli dağılmasını hedefleyen kadro montaj tasarımı ile PressFit orta mil yatağı dikkat çeken diğer noktalar. Serinin en üst modeli olen FSL 1.0 SRAM XX çekiş sistemi, DT swiss XCR 1350 karbon tekerlekler ile donatılmış.

  Focus FSL 1.0
         Focus FSL 1.0

  Neredeyse her marka gibi Focus da ürün yelpâzesine bir 29” dâhil etmiş. RedSkin modeli üç defa dipçiklenmiş alüminyum kadroya sahip, Rock Shox Revon RL amortisör (100mm) ile donatılmış olan bisiklet adının hakkını veren tasarımıyla da göz dolduruyor.

  Focus RedSkin 1.0
         Focus RedSkin 1.0

  Ghost

  Ghost markası da bu yıl birden fazla yenilikle bisiklet severlerin karşısına çıkan markalardan. Çift süspansiyon sahasında 100mm süspansiyon mesâfesine sahip XC modeli RT Lector en üst modelinde (Pro Team) sadece 8.7 kilo ağırlığı ile dikkat çekiyor (amortisörsüz kadro 1850 gram). Bisikletin arka süspansiyon kinematiği değişmese de en önemli yenilik arka amortisörün köprüsünde klâsik rulmanlı yataklar yerine iğneli yatak kullanılmış ve bu sayede süspansiyonun tepki hassasiyetinin arttırılmış olması. E-Type ön vites attırıcı, PressFit orta mil yatağı standardı ve kadroda 200 gram hafiflemeyi sağlayan arka üçgen, klâsik XC geometrisi (önde 71 derece, arkada 7 derece) en dikkat çekici unsurlar.

  Ghost RT Lector Pro Team
         Ghost RT Lector Pro Team

  Sabit kadro taraftarlarını memnun edecek bir model de HTX Lector modeli. Alman bisikletçi Sabine Spitz’in de kullandığı, 100mm amortisör ile sadece 8.3 kilo ağırlığındaki bu bisikletin kadrosu 1050 gram. 27.2mm kalınlığındaki sele borusu ve alt ve üst çeki borusu tasarımları konforu arttıran unsurlarken Ghost esnemezlikten ödün verilmediğinin de altını çiziyor.

  Ghost HTX Lector Pro Team
         Ghost HTX Lector Pro Team

  GT

  Bisikletlerin teknik yenilikleri kadar renklerinin de en fazla dikkat çektiği markaların arasında GT de kesinlikle ön sıralarda yer alıyor. Force Carbon Pro örneğin teknik olarak geçen yıldan bir farkı olmayan, ancak açık yeşil rengi ile dikkat çeken, 150mm’lik model.

  GT Force Carbon
         GT Force Carbon

  Markanın bu yıl teknik yeniliklerinin birincisi ise 2011 yılında 20. yılını dolduracak olan Zaskar modelinde. Markanın da belirttiği üzere hem iniş dünya kupasını, hem de XC dünya kupasını kazanan tek bisiklet olan Zaskar’ın karbon kadrolu modeli tamamen elden geçmiş, bisiklet 300gram kadar hafiflemiş. Bisikletin çok etkileyici yanlarından biri kadrosunun sağdan bakınca metalik renk ile alüminyum görüntüsü verirken sol taraftan bakınca çıplak karbon tasarımına sahip olması. Bunun yanında gene karbon Zaskar’ın Zaskar Carbon Pro modelinin parlak mavi rengi de göz dolduran detaylardan biri.

  GT Zaskar Carbon Pro
         GT Zaskar Carbon Pro

  GT Zaskar Carbon Team
         GT Zaskar Carbon Team

  29”’lerden geçilmiyor bu yıl, ancak bu akımın ne kadarı gerçek bir talep, ne kadarı pazarlama stratejisi tartışılır. Her halükârda GT yeni 29er model serisi ile XC ve trail sahasındaki bütün modellerde 29” ve 26” seçeneği sunmaya başlıyor. Serinin en güzel örneklerinden biri de Zaskar Carbon 9’R Pro.

  GT Zaskar Carbon 9er
         GT Zaskar Carbon 9er

  Son olarak fuar alanında sergilenmeyen, ancak önümüzdeki aylarda piyasaya çıkacak olan trail bisikleti Distortion bu yılın yeniligği. Önde 140mm, arkada 110mm süspansiyon mesâfesine sahip olan bisiklet dengeli bir all-mountain kullanımı için tasarlanmış.

  Giant

  MTBTR'de Giant 2011

  Giant Anthem X1
         Giant Anthem X1

  Giant Anthem X Adv. SL
         Giant Anthem X Adv. SL

  Giant Reign 0
         Giant Reign 0

  Giant Reign X0
         Giant Reign X0

  Giant Glory 0
         Giant Glory 0

  Giant Talon 29er
         Giant Talon 29er

  Giant XTC29er
         Giant XTC29er

  Hai

  Yüksek süspansiyon mesâfesi ve karbon kadro birleşimi son birkaç yıldır giderek revaçta olan akımlardan biri. Hai Bike markası da bu trene atlayan markalardan. 155mm süspansiyon mesâfesine sahip olan Heet modeli arka amortisör hariç 1980 gramlık bir kadro ile öne çıkıyor. Kadronun amortisör ekleminin bile karbondan üretildiği Heet’te konik alın borusu, X12 arka sokma mil, PressFit orta mil yatağı gibi özellikler kadronun hafiflemesini sağlayan unsurlar. Kezâ bisikletin alt borusunun karbon zırhı da (Trek’ten tanıdığımız üzere) dikkat çeken bir özellik.

   Haibike Heet
          Haibike Heet

  Ibis

  Sıradışı markalardan biri olan Ibis bu yıl Mojo HD 140 modelini piyasaya sürüyor. Bisiklet temelde geçen yılki Mojo HD’nin 160mm’lik kullanım özelliklerini Mojo SL’in 140mm’lik süspansiyon mesâfesi ile birleştirmeyi hedefliyor. Kadro olarak konik alın borusu, tipik Ibis süspansiyon kinematiği ilk bakışta dikkati çeken özellikler. Asıl kadro değişimi ise arka amortisörü kadroya bağlayan eklemin değiştirilmesi ile daha kısa bir amortisör montajına imkân tanınması ve bu sayede süspansiyon mesâfesinin de 140mm’ye inmesi ile gerçekleşiyor.

  Ibis Mojo HD 140
         Ibis Mojo HD 140

  KTM

  Avusturyalı KTM de bu yıl bir değil birkaç ürünle göz dolduran markalardan biri. XC sınıfındaki yarış odaklı çift süspansiyonlu model Score’un halefi konumundaki yeni Taser modeli 5mm artan süspansiyon mesâfesi (105mm), arka amortisörün alt mafsalının bir nebze öne kaydırılıp daha lineer bir süspansiyon karakteristiğine kavuşturulması, alın açısının 70 dereceye düşürülmesi ama bu arada oturma açısının 74 dereceye çıkarılması ve konik alın borusu ile Taser Score modelinden bayağı farklı bir tasarıma sahip olmuş. Bu yıl sıkça gördüğümüz üzere alt boru sıçrayan taşlara karşı elastomer bir katmanla muhafaza edilmiş. En üst model Taser XX’in kadrosu amortisör olmadan 1800 gram civarında.

  KTM Taser 1.0
         KTM Taser 1.0

  Taser’in bir üstünde 155mm süspansiyon mesâfesi ile Bark modeli dikkat çekiyor. En üst modelinde sadece 12.7 kilo ağırlığındaki bisiklette çeki borularının arasına yerleştirilmiş olan kaliper birimi ilgi çekici bir tasarım detayı.

  KTM Bark 1.0
         KTM Bark 1.0

  29” furyasına KTM de kayıtsız kalmamış. 29” Race modeli 100m süspansiyon mesâfeli, 11 kilonun altında bir ağırlığa sahip sabit kadrolu model. Bisikletin dikkat çeken bir özelliği 71.5 derecelik alın açısı ve sadece 440mm’lik çeki borusu. Bu ölçüler KTM’in 29”in getirdiği nısbî hantallığı daha çevik bir kadro geometrisi ile bertaraf etmeye çalıştığının da göstergesi denebilir.

  KTM Race 29
         KTM Race 29

  Karbon bisikletlere giriş sınıfında Toryn 100mm süspansiyon mesâfesi ile 10 kilo civarında bir ağırlığı birleştiriyor. Myroon modelinin malî olarak imkân dışı kaldığı durumlarda tercih edilebilir bir bisiklet. Shimano XTR, XT ya da SLX donanımlı.

  KTM Toryn Elite
         KTM Toryn Elite

  Son olarak bu yıl bayağı şişirilen konulardan biri olan elektrikli bisikletler sahasında da çift süspansiyonlu E-Lycan modeli dikkat çekiyor. 120mm süspansiyon mesâfesine sahip olan bisikletin ağırlığı haliyle akü nedeniyle 21 kilo.

  KTM E-Lycan
         KTM E-Lycan

 •  

    Bu haber 11236 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015