Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
Eurobike 2010 - Tekerlek ve Lastikler

Eurobike 2010 - Tekerlek ve Lastikler

Eurobike 2010 - Tekerlek ve Lastikler

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 16.9.2010
Eurobike 2010 fuarından derlediğimiz 2011 model yılı yeniliklerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bu yazının konusu tekerlek ve lastikler. Sırasıyla markalara bakmadan önce tekerlek ve lastiklerin fotoğraflarının bağlantısını hatırlatalım.

Fotoğraf Albümleri

Donanım ve Aksesuar Albümü

Bisikletler Albümü

Aksesuarlar Albümü

American Classic

Floridalı tekerlek ve göbek üreticisi American Classic bu yıl all-mountain sahasındaki 26“ ve 29“ boyutlarındaki tekerleklerinin tubeless modellerini piyasaya sürüyor. All-mountain sahasına uygun şekilde 28mm eninde ve 23mm derinliğinde olan jantlar ve üçer kesişmeli American Classic tellerle örülmüş olan tekerleklerde değişik göbek seçenekleri (sıradan mandal/QR ya da 15mm veya 20mm sokma mil seçenekleri) gerek26“ gerekse 29“ tekerlek setlerinde ortak özellikler. Çift olarak 26“ 1546 gramken 29“1680 gram.

American Classic Tubeless
       American Classic Tubeless

Yeni tubeless modellerin yanında genel olarak American Classic görsel tasarımı elden geçirmiş ve tekerlekleri daha agresif bir görüntüye kavuşturmuş.

Continental

Ünlü Alman lastik üreticisi Continental bu yıl hem yeni modellerle, hem de eski modellerin yeni boyutları ile piyasada. Kaiser’in 112 TPI’lik 2.5“ boyutundaki modeli ile Baron’un gene aynı teknik özelliklere sahip modelleri yeni gelen lastiklerden. İniş sahası için tasarlanmış her iki lastik de yarışçılar tarafından kullanılırken Baron daha ziyade nemli ve ıslak zemine odaklanarak tasarlanmış bir lastik. Bunlara ek olarak iniş sahasında 2.3“ boyutundaki Mud King lastiği yağmurlu iniş yarışları için birebir bir model. Lastiğin yol tutuşu kadar çamur atması da tasarımındaki hedeflerden biri.

Continental Baron 2.5
       Continental Baron 2.5

Continental Baron 2.5
       Continental Baron 2.5

Daha geniş bir sahaya hitap eden yeni lastik Mountain King 2.4. Bu lastiğin tubeless, ProTection (güçlendirilmiş yanaklı) ve RaceSport olmak üzere üç ayrı versiyonu ve muhtelif iplik sayılı (TPI) modelleri mevcut. Lastiklerin en hafifi elbette 560 gram ile RaceSport modeli (burada lastiğin boyutunun 2.4“ olduğunu ve bu ağırlığın bu boyut için çok iyi olduğunu hatırlatalım). Arazi sürüsü/XC sahasında da Mountain King’in 2.2“ boyutundaki iç lastiksiz kullanıma uygun versiyonu bu yıl karşımıza yeni çıkan ürünlerden. Buna ek olarak tamamen yeni bir ürün X-King modeli. Gene öncelikli olarak XC yarışları için tasarlanmış, ancak „her ise gelir“ türünden bir lastik olan X-King’in tasarımında Topeak Ergon takımının tecrübeleri de rol oynamış. Lastiğin ağırlık fetişistleri için 440 gramlık 2.0 Supersonic modeli öne çıkıyor. ağırlık fetişisti demişken, 440 gramı bile fazla bulanlar için Continental ürün yelpâzesinde Twister 1.9 Supersonic modelini bulunduruyor. 180 TPI ve (adı üstünde) 1.9“ ende sadece 370 gram bu lastik.

Continental Mountain King II
       Continental Mountain King II

Continental X King
       Continental X King

DT Swiss

İsviçreli DT Swiss’in bu yılki yeniliklerini daha önce sayfamızda etraflıca anlatmıştık. Burada iki yeni tekerlek modelinden bahsedelim: Tricon M 1700 seti hâlihazırda ürün yelpâzesinde olan Tricon XM 1550’nin küçük kardeşi. 26mm’lik jant üstüne 14 telle ve Tricon sistemini içerecek şekilde örülmüş olan tekerlek setinin ana farkı göbekten kaynaklanıyor. Gene markanın kendine has Ratchet System’i ile donatılmış olan göbek nispeten daha basit tutulmuş, bu sayede ağırlık biraz artarken tekerlek setinin fiyatı da düşürülebilmiş.

DT Swiss M1700
       DT Swiss M1700

XR 1450 tekerlek seti ise 28 telli, 24mm’lik jant üzerine kurulu bir sistem. Tricon vs. gibi teknolojileri bir kenara bırakarak hafiflik peşinde koşan XC yarışçılarına hesaplı bir alternatif sunmayı planlıyor.

DT Swiss XR1450
       DT Swiss XR1450

Her iki tekerlek de markanın RWS mandal sistemine sahipler. Ayrıca önde 15mm arkada 12mm’lik sokma mil seçenekleri de mevcut.

Easton

Easton markası 2011 model yılında tamamen yeni bir model serisi piyasaya sürüyor: Haven 1450 gram ağırlığa (29“ boyunda 1590 gram) sahip Haven Carbon modeli 2.4“ kalınlığa kadar lastik alabiliyor ve 21mm iç genişliği olan jantlara sahip. 24 tane Sapim tel üçer kesişmeli olarak örülmüşler. Tekerlekler bu halleriyle Easton tarafından „2 yıl hiçbir soru sorulmayan“ bir garantiye sahipler, fiyatları da –hele de el yapımı oldukları düşünüldüğünde- ona göre: bir tekerlek seti 2.300 dolar.

Easton Haven Carbon
       Easton Haven Carbon

Bu kadar para vermek istemeyenler için alüminyum Haven modeli de mevcut. Çifti 1650 gram (ya da 29“’te 1785g) olan tekerlekler 2.5“ kalınlığında lastiklerle bile kullanılabiliyorlar. Teknik olarak diğer özellikler karbon modellerle ayni. Ancak alüminyumlarda önde 20mm sokma mil kullanma seçeneği de mevcut.

Easton Haven
       Easton Haven

Formula

Bugüne kadar sadece bir fren markası olarak karşımıza çıkan Formula 2011 model yılıyla birlikte ürün yelpâzesini genişleterek artık amortisör ve tekerlek de üretmeye başladı. Tekerleklerde şimdilik bir seri ve bu seride iki farklı model bulunuyor. Volo Carbon modeli XC yarışçıları için düşünülmüş, karbon jantlara sahip ve her şeyden önemlisi tubular sistem ile kullanılmak için tasarlanmış tekerlek seti. Bu sayede set olarak sistemin ağırlığı sadece 1075 gram, ki inanılmaz bir rakam. 24 tane ikişer defa kesişen yassı telle örülmüş olan tekerlekte 1.80“ ile 2.25“ arasında lastik kullanımı mümkün. Titanyumdan üretilmiş olan mandalların yanında esnemezliği arttırmak için dışarıya taşınmış olan rulmanlar dikkat çeken diğer özellikler.

Formula Volo Carbon
       Formula Volo Carbon

Formula Volo Carbon
       Formula Volo Carbon

Volo Scandium ise teknik olarak aynı özelliklere sahip, yalnız jantın skandiyumdan olduğu tekerlek seti. Haliyle bir nebze daha ağır olmakla beraber bu setin de 1322 gramlık ağırlığı (ya da 29“’te 1417 gram) etkileyici.

Formula Volo Scandium
       Formula Volo Scandium

Fulcrum

Fulcrum markası kendine has teknolojilerle öne çıkan markalardan biri. Bu yüzden tekerleklerin tanıtımında „Ultra-Fit tubeless“ (jantın tubeless lastik kullanımında jant ile profil olarak tam uyum göstermesi), „Momag“ (deliksiz ve dolayısıyla jant bandı kullanımına gerek bırakmayan iç yüzey) gibi kısaltmalar karşımıza çıkıyor. 2011 model yılı için markanın önemli yeniliklerinden ikisi bunların yanında çeşitli adaptörler yardımıyla tekerleklerin montajında standart mandal (QR) sistemi ile 12mm ve 15mm’lik sokma mil standartları arasında kolaylıkla geçiş yapmaya imkân tanınması.

Fulcrum Red Carbon XRP
       Fulcrum Red Carbon XRP

Red Carbon XRP modelinde tekerlek setinin neredeyse tamamı karbondan üretilmiş. Jant ve göbek gövdesi karbondan, serbest düzenek titanyumdan, teller ise çelikten. Bu donanım ile tekerlek setinin ağırlığı sadece 1347 gramda tutulmuş.

Fulcrum Red Carbon XRP
       Fulcrum Red Carbon XRP

Fulcrum Red Carbon XRP
       Fulcrum Red Carbon XRP

Tubeless Red Metal Zero XRP markanın bu yıl yeni çıkarttığı bir model. Karbon tekerlek göbekleri ve titanyum serbest düzeneğin yanında tamamen yeniden tasarlanmış bir tel sistemi kullanmış marka: sol tarafta 14 tane kesişen, sağda ise 7 tane radyal döşenmiş tele sahip. Bütün bu donanımla tekerlek setinin ağırlığı 1470 gram, ki bu piyasada alüminyum jantlı ve tubeless kullanıma uygun en hafif tekerleklerden biri olduğu mânâsına geliyor bu modelin.

Fulcrum Red Metal Zero XRP
       Fulcrum Red Metal Zero XRP

Red Metal 29 XL modelinde Fulcrum jantın profilinde oynayarak yaklaşık 100 gram ağırlık tasarrufu sağlamış. Bu sayede 29“ için oldukça basarili 1750 gramlık bir toplam ağırlığa ulaşılmış.

Fulcrum Red Metal 29 XL
       Fulcrum Red Metal 29 XL

Fulcrum Red Metal 29 XL
       Fulcrum Red Metal 29 XL

İniş ve serbest sürüş sahasında marka yeni bir tekerleği de bu yıl piyasaya sürecek: Red Heat. yaklaşık 2200 gram ağırlığa sahip tekerlek setinde iç genişliği 22mm olan jantlar kullanılmış, önde 20mm arkada ise 12mm sokma mil standardı tercih edilmiş. 32 telli örme sistemi kullanım sahasına uygun agresif bir görsel tasarım öne çıkan diğer unsurlar.

Fulcrum Red Heat
       Fulcrum Red Heat

Fulcrum Red Heat
       Fulcrum Red Heat

Hutchinson

Hutchinson bu yıl yeni bir lastiği ürün yelpâzesine dâhil ediyor: Cougar. Lastikte markanın yeni geliştirdiği ve Race Riposte adını verdiği bileşim kullanılmış. Nicolas Vouilloz ve Julien Absalon ile beraber geliştirilen ve stiren oranı arttırılmış bileşim MotoGP’de de kullanılıyor. Hutchinson darbe emişi, yol tutuşu ve dönüş direnci etkenlerini en iyi derecede bir araya getirmeye çalışan bu bileşimi iki sahada (XC/Enduro ve DH) piyasaya sürüyor.

Hutchinson Cougar
       Hutchinson Cougar

Cougar modeli 2“-2.2“-2.4“ ve 2.6“ ölçülerinde kayalık ve kuru zeminde özellikle basarili olacağı belirtilen lastik. Lastiğin alçak orta dişleri dönüş direncini düşürüp hızlanmaya olumlu etkide bulunurken yüksek yan dişler virajlarda yol tutuşunu destekliyorlar.

Hutchinson Cougar
       Hutchinson Cougar

Mavic

Büyük üreticilerden Fransız Mavic 2011 model yılında dağ bisikleti tekerleklerine 4 yeni modeli dâhil ediyor. Crosstrail Disc modelini Mavic daha hafif kılmış, tekerlek seti önde 760 gram, arkada 925 gram ağırlığında. Ön göbekten 50 gram, ISM tasarımından 25 gram kazanılmış.Ön tekerlek 15mm sokma mil uyumlu. Tekerlek setinde Mavic’in bildik Maxtal, SUP, ISM gibi teknik özellikleri yanında iç lastiksiz kullanabilme seçeneği ve Lefty göbekli versiyon da mevcut.

Mavic Crosstrail Disc
       Mavic Crosstrail Disc

Crossride Disc, Crossride UB/Disc ve Crossride UB modelleri Mavic teknolojisine daha hesaplı bir giriş yapmak isteyenler için. güçlendirilmiş jantlar, donanımda geliştirmelerle birleşince set olarak ağırlık 1900 grama (yanaklarında jant freni için aşınma göstergesi olan ama disk fren göbeği ile donatılmış modelinde (Disc/UB) 1940 gram) inmiş. Salt jant freni için tasarlanmış olan model ise (UB) 1700 gram ile gayet basarili ve iyi bir fiyat/performans oranına sahip.

Mavic Crossride Disc
       Mavic Crossride Disc

Mavic Crossride UB/Disc
       Mavic Crossride UB/Disc

Mavic Crossride UB
       Mavic Crossride UB

Maxxis

yaklaşık 40 yıllık bir geçmişe sahip olan Maxxis firmasının 2011 model yeniliği XC yarışçıları için geliştirdiği Ikon. Marka XC ortamında da giderek genişleyen lastik boyutlarını hesaba katarak 2.2“ boyutunda bir lastik yaratmış. Lastiğin en hafif modeli olan eXCeption 120 TPI ile 480 gram ağırlığında, ki bu boyutlarda bir lastik için gerçekten çok iyi bir değer. Lastikte Maxxis 3C bileşimini kullanmış. Adı üstünde üç farklı lastik bileşiminin yekpâre olarak lastiğin gövdesini oluşturması, yani orta ve yanaklar olarak iki ayrı birim olmaması bu tasarımın öne çıkan özelliği. Lastiğin yanaklarını koruyan EXO tasarımı ile donatılmış versiyon haliyle 55 gram daha ağır. Tekerleğin 29“ modelleri de mevcut.

Maxxis Ikon
       Maxxis Ikon

Maxxis Ikon
       Maxxis Ikon

Michelin

Michelin da bu yıl ilgi çekici bir lastik modeli ile piyasaya çıkıyor. Wild Race’R markanın Wild grubuna dâhil ettiği son lastik. Yeni lastik bileşimleri ve diş düzenlemesi ile Michelin lastiği sert koşullarda daha iyi yol tutuşu (yan dişler) ve daha düşük dönüş direnci (eşit aralıklarla dağıtılmış orta dişler) sağladığının altını çiziyor. 127 TPI ile lastiğin ağırlığı 2.00“ iç lastikli ve 2.25“ iç lastiksiz modeller arasında 495 gram-710 gram aralığında gidiyor. Michelin lastikte yanak bölümünü korumak için „Gumwall“ adını verdiği bir güçlendirici tasarım kullanmış.

Michelin Wild Race
       Michelin Wild Race'R

Bunun dışında Michelin’in fuarda gösterdiği önemli bir yenilik de Concept Tire. Adından da anlaşılacağı üzere henüz bir proje aşamasında olan lastik ıslak ve/veya karla kaplı buzlu zeminlerde yüksek yol tutuşu ve kavraması sağlamak hedefi gözetilerek geliştirilmiş. Lastiğin Michelin’in patentini aldığı yıldız seklindeki dişleri Michelin’in dört mevsimlik araba lastiklerinden esinlenilerek bisiklete de uyarlanmış.

Michelin Concept
       Michelin Concept

Ritchey

MTBTR’de Ritchey 2011

Ritchey WCS XC Disc OCR
       Ritchey WCS XC Disc OCR

Ritchey WCS Shield & Z-Max
       Ritchey WCS Shield & Z-Max

Schwalbe

Schwalbe’nin belli başlı yeniliklerini (29 inçlik Rocket Ron ve Nobby Nic, beyaz renk seçeneği vs.) daha önce sayfamızda duyurmuştuk. Eurobike’ta Schwalbe yeni bir lastik modelinden ziyade teknolojik ve genişlik gelişimleri ile karşımıza çıktı. markanın çivili buzlu zemin lastiği Ice Spiker Pro artık kışın iniş yapmak isteyenler için 2.35“ boyutunda da mevcut. Kezâ Dirty Dan modeli serbest sürüş ve enduro için elden geçirilmiş. Ayrıca giriş sınıfında Black Shark gayet hesaplı bir model olarak konumlandırılmış.

Schwalbe Ice Spiker Pro
       Schwalbe Ice Spiker Pro

Schwalbe Dirty Dan
       Schwalbe Dirty Dan

Schwalbe Black Shark
       Schwalbe Black Shark

Bu modeller haricinde Schwalbe’nin önemli bir yeniliği her modelin üst versiyonlarının bu yıldan itibaren markanın „Triple Star“ bileşimi ile üretilecek olması. Ayrıca bütün lastikler iç lastiksiz kullanıma uygun olarak üretilecekler. Triple Star bileşimi adından da anlaşılacağı üzere üç ayrı bileşimden oluşuyor ve üç versiyonu var. PaceStar XC yarışçıları ve turcular için düşünülmüş, TrailStar giderek daha geniş bir kitleye yayılan enduro ve serbest sürüş kullanımını hedefliyor. Son olarak VertStar da iniş ve serbest sürüş için.

Schwalbe Triple Star Compounds
       Schwalbe Triple Star Compounds

Shimano

MTBTR’de Shimano 2011

Shimano WH-M988 F15
       Shimano WH-M988 F15

Specialized

Kendi tekerleğini yapan bir marka olarak Specialized 2011 model yılında karbon tekerleklerle karşımızda. modelleri yeni karbon jantlar üzerine kurulmuş, iç lastiksiz kullanıma uygun, üçer defa kesişmeli olarak önde 24 arkada 28 telle örülmüş ve set olarak ağırlığı 1200 gram (29” boyda 1440 gram) ile oldukça etkileyici (ve daha ziyâde OEM olarak markanın bisikletleri üzerinde göreceğimiz) bir paket sunuyorlar.

Specialized Roval Control SL
       Specialized Roval Control SL

SunRingle

Hayes grubuna dâhil olan SunRingle markası bu yıl iç lastiksiz kullanım için tasarlanmış ve gerek 26“ gerekse 29“ modelleri olan iki yeni tekerlek seti piyasaya sürüyor. Black Flag Pro 24mm eninde, rulmanlı göbeğe sahip, sıradan mandal (QR), 15mm veya 20mm sokma mil seçenekleri de bulunan 24 telli (29“ modeli 28 tel) ve 1585 gram ağırlığındaki XC ve tur bisikleti tekerleği.

SunRingle Black Flag Pro
       SunRingle Black Flag Pro

SunRingle Black Flag Pro
       SunRingle Black Flag Pro

Charger Pro modelinin farkı ise 28mm enindeki jantı ve 1699 gramlık ağırlığı ile daha all-mountain tarafına yönelik tasarlanmış bir tekerlek seti olması.

SunRingle Charger Pro
       SunRingle Charger Pro

SunRingle Charger Pro
       SunRingle Charger Pro

Syncros

Syncros’un 2011 model yelpâzesine dâhil olan karbon tekerleklerini daha önce sayfamızda tanıtmıştık. Marka bu yıl bir de alüminyum jantlı FL tekerlek setini piyasaya sürüyor. 25mm eninde ve 28 delikli olan jantlar üzerine kurulu olan set standart mandal ya da 15mm sokma mil (önde) seçeneği sunuyor. rulmanlı Syncros FL tekerlek göbekleri ile beraber 26“ boyutunda tekerlek setinin toplam ağırlığı 1700 gram (29“ 1878g).

Syncros FL
       Syncros FL

WTB

Kaliforniyalı dağ bisikleti donanımı üreticisi WTB de bu yıl hem yeni bir lastik piyasaya sürüyor. Bronson modeli oldukça geniş bir kullanım sahasına (XC/all-mountain/freeride) hitap ediyor, 2.1“-2.3“ arasında ene ve 600-810 gram arasında değişen ağırlığa sahip.

WTB Bronson
       WTB Bronson

Eurobike 2011 Fotoğraf Albümleri

 • Bisikletler Albümü

 • Donanım ve Aksesuar Albümü

 • Aksesuarlar Albümü

  Eurobike 2011 Makâleleri

 • DemoDay

 • Bisikletler B-K

 • Bisikletler K-Y

 •  

    Bu haber 9930 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015