Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Kasım . 2020  
Eurobike 2010 - Kadro Donanımı

Eurobike 2010 - Kadro Donanımı

Eurobike 2010 - Kadro Donanımı

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 23.9.2010
Eurobike makâlelerine devam. Sıradaki konu kadro donanımı, yani gidon, gidon boğazı, sele vb. parçalar. Bu 32 kısım tekmili birden romana benzer yazı dizisi ne zaman bitecek deyu aziz kârilerimizden bir kısmı kuruntuya kapılıyorsa hedefimizin şevval ayı tamama ererkene bu diziyi de sonlandırmak olduğunu beyân edelim ve bu vesileyle markalara gark olalım:

Answer

Kadro donanımı sahasında Answer markasının bu yıl iki yeni ürünü var. İniş sahasına hitap eden ürün -1 adını taşıyan gidon boğazı. İki taçlı iniş amortisörlerinin doğrudan tacına takılmak üzere tasarlanmış olan boğazın ağırlığı 155 gram.

Answer -One
       Answer -One

Bunun dışında XC binicileri için Protaper Carbon XC adından da anlaşılacağı üzere karbon bir gidon. Bu vesileyle bugüne kadar all-mountain sahasında tanıdığımız Protaper serisine 660mm boyunda sadece 130 gram ağırlığa sahip, düz ve orta bölümünde 31.8mm çapındaki gidon da dâhil oluyor.

Answer Protaper Carbon XC
       Answer Protaper Carbon XC

CaneCreek

Çatal yatağı denince akla gelen önemli markalardan olan Cane Creek bu yıl birkaç yeni modelle piyasaya çıkıyor. 110 modeli adını 110 yıllık hiç sorgusuz sualsiz garantisinden alıyor, ağırlığından değil. Standart 110 modelinin ağırlığı 100 gramın altında. Daha akıcı bir dönüş için rulmanlar geliştirilmiş, yatağın içinde kadro borularının dipçiklenmesine benzer çalışmalar yapılarak ağırlığın düşürülmesine çalışılmış. Dahilî, “normal” ve yarı dahilî (CaneCreek lisanı ile söylenirse “ZeroStack”) modeller ile konik alın boruları için uygun versiyon da mevcut. 110 serisinin bu çok yönlülüğünü vurgulayan etkenlerden biri üst ve alt kısımların birbirinden ayrı olarak satılmaları.

Cane Creek 110
       Cane Creek 110

Bu yıl yeni çıkan bir model de Angleset. Malum dağ bisikletlerinde geometride 1 derecelik bir oynamanın kullanıma ne kadar etki ettiğini vurgulamaktan sıkılmıyoruz. CaneCreek de herhalde bu konuda daha fazla seçenek sunmak için olsa gerek, AngleSet serisinde bisikletin alın açısını çatal yatağı üzerinden yarım ilâ 1.5 dereceye kadar daha dik ya da yatık yönde değiştirme imkânı sunuyor. Bisikletin alın borusunun uzunluğunun rol oynamadığı bu açı değiştirme sayesinde aynı bisikletle hem 70 derecelik bir XC modeli, hem de 68.5 derecelik bir all-mountain bisikleti elde etmek mümkün. Kezâ bu modelin de konik alın boruları için uygun versiyonu mevcut.

Cane Creek Angle Set
       Cane Creek Angle Set

Gelelim bir sonraki yeniliğe, Forty. Forty serisi markanın katırı olmaya aday. Daha üst modellerin teknik özellikleri (en azından kısmen) ile daha uzun ömre odaklanmış bir tasarım bu modelde buluşmuşlar.

Crankbrothers

 • MTBTR’de Crankbrothers 2011

  Easton

  Tekerlekler makâlesinde ilk defa karşımıza çıkan Haven ve Haven Carbon serisi kadro donanımında da kendini gösteriyor. Haven Carbon gidon all-mountain kullanımı için düşünülmüş, 711mm boyuna rağmen sadece 170 gram ağırlığında. Easton’ın belirttiğine göre 2010 model MonkeyLite DH gidondan daha sağlam. 150 dolarlık fiyat fazla gelenler için 100 gram daha fazlası 80 dolara da alüminyumdan üretilen Haven gidon ile mevcut.

  Easton Haven Carbon & Haven gidon
         Easton Haven Carbon & Haven gidon

  Haven serisinin gidon boğazı ise gene all-mountain sınıfı hedef alındığından nispeten kısa tutulmuş. 55-100mm arasında 4 boya sahip olan boğaz 145 gram ağırlığında.

  Easton Haven
         Easton Haven

  Kezâ her iki serinin de (karbon ve alüminyum) sele boruları mevcut. Karbon model 31.6mm çapında 240 gram ve üç ayrı çap seçeneği (27.2, 30.9 ve 31.6mm) bulunuyor. Alüminyum modelin de boyutları aynı, ağırlığı 270 gram.

  Easton Haven & Haven Carbon sele borusu
         Easton Haven & Haven Carbon sele borusu

  FSA

  FSA’nın kadro donanımı deyince birkaç serisi var. SL-K serisi bu yıl mavi de dâhil olmak üzere gayet çarpıcı bir renk ve görsel tasarım seçeneği sunuyor. Sırasıyla gruba dâhil ürünlere bakacak olursak, dağ bisikleti için dört renk (siyah-kırmızı, siyah-beyaz, siyah-pembe ve siyah-mavi) seçeneğine sahip gidon boğazının gövdesi alüminyumdan, kapağı ise karbondan üretilmiş. Dağ bisikleti için 6 derecelik flip-flop tasarıma sahip olan boğazın 80-140mm arasında değişen boyları var. 31.8cm çapındaki gidonlar için tasarlanmış olan boğaz 110mm boyunda 163 gram ağırlığında.

  FSA SL-K
         FSA SL-K

  SL-K serisinde üç tane sele borusu var. SL-K SB20, SL-K B20 ve SL-K Round modelleri. Her üç sele borusu da karbondan. İlk boru adından da anlaşılacağı üzere (SB=SetBack) 20mm’lik kırıklığa sahip. Tek yönlü karbon lifleri düzeni ile üretilmiş olan borunun boyu 350mm. 27.2mm ve 31.6mm’lik modelleri mevcut, ağırlığı ise 221 gram (27.2mm). Gene karbondan SL-K Round modeli ise sele borusunun kadroya dâhil olduğu bisiklet modelleri için düşünülmüş. 210 gramlık bu model de 20mm kırık, 137mm boyunda ve 31.6mm çapında 210 gram.

  FSA SL-K
         FSA SL-K

  FSA SL-K Round Integrated
         FSA SL-K Round Integrated

  Gidonlarda ise düz ya da eğri gidon seçenekleri mevcut. Bu yılki SL-K görsel tasarımları burada da mevcut. Düz gidonlar ortada 31.8mm çapında ve 620mm boyundalar. 136 gram ağırlığa sahip olan bu modellere oranla bir nebze daha ağır olan 20mm eğriliğe sahip olan eğri gidonların (630mm’de 200 gram) seçeneğe bağlı olarak 680mm’lik modelleri de var.

  FSA SL-K
         FSA SL-K

  Bütün bu modellerden ziyâde daha üst bir sınıfa bakınanlar için FSA K-Force serisini üretiyor. Serinin yekpâre karbondan gidon boğazı (110mm’de 149 gram) karbon ön kapağa ve titanyum vidalara sahip. 100-110-12- ve 130mm boy seçenekleri mevcut. Bu boğaza uygun bir de gidon mevcut. K-Force Light Nano K-Flat gibi biraz karışık bir isme sahip olan gidon 600mm eninde ve orta kısmında 31.8mm çapında. Adından da anlaşılacağı üzere nano karbon tasarımı kullanılmış, bu sayede gidonun ağırlığı sadece 109 gram.

  FSA K-Force Light Nano
         FSA K-Force Light Nano

  Fizik

  Fizik’in yeni seleleri Tundra serisine geçmeden önce markanın sele tasarımında kullandığı üç hayvanlı yönteme değinmek gerek. Buna göre bisikletçiler üç sınıfa ayrılıyorlar: yılan tipi sele boyunun tamamını kullanıyor, seleyi kolayca esnetiyor, seleye temas eden ana unsurlar kemikler. Dolayısıyla bu grubun seleleri düz, dar ve esnek bir çatıya sahipler. Bukalemun tipi bisikletçiler selenin kalıbının dışında rahat duruş için sele üzerinde ileri geri pozisyon alarak vücut ağırlığını dağıtanlar. Bu gruba düz ancak bilhassa arka kısmı geniş seleler daha fazla seçenek sunuyor. Son olarak boğa grubu var. Bu grup selenin ortasındaki oyuğu aktif olarak kullanan, oturma kemikleri selenin arka kısmını kullanırken ağırlığı cinsel organın üstüne veren grup. Dolayısıyla ortası oyuk ve geniş selelere ihtiyacı var.

  Fizik Tundra 00
         Fizik Tundra 00

  Şimdi gelelim Tundra serisine. Bu sele yılan grubu için tasarlanmış, yani dar ve uzun bir sele. Tundra 00 esnek karbon kanatlara sahip, karbon raylar üzerine kurulu 145 gram ağırlığında. Tundra 2 modeli kezâ karbon raylar üzerinde fakat naylon kaplamaya sahip bir sele, bu nedenle ağırlığı 6 gram daha fazla.

  Fizik Cyrano Carbon
         Fizik Cyrano Carbon

  Bu arada Fizik’in sele borusu Cyrano Carbon’dan da bahsetmek gerek. Markanın elbette kendi selelerini düşünerek tasarladığı ancak rayları 7mm çapında olan her sele ile kullanılabilen sele borusunun en önemli kısmı haliyle başı. Burada hiçbir parçayı sökmeden son derece hızlı bir şekilde (12 saniyeden az bir zamanda) sele takmak mümkün. Daha büyük alt yatak sele borularına daha fazla destek verirken dar olan üst kapak seleyi daha fazla geri itmeye imkân tanıyor. 27.2mm ve 31.6mm’lik çapları bulunan sele borusunun 270-330 ve 400mm’lik uzunluk seçenekleri var, ağırlığı ise 31.6x330mm boyunda sadece 200 gram. Daha geniş çap arayanlar için bu borunun 34.9mm çapa da sahip alüminyum versiyonu da mevcut.

  Race Face

  Çekiş sisteminde tanıdığımız Turbine serisini Race Face bu yıl sele borusu ve gidonlarla da zenginleştiriyor. 600mm ve 700mm çapında iki düz, 680mm boyunda iki eğri XC gidonu ile 400mm boyunda 4 çapta (27.2-30-30.9.31.6mm) piyasaya sunulan sele borusu bu yıl ürün yelpâzesine katılan modeller.

  Race Face Turbine
         Race Face Turbine

  Race Face Turbine
         Race Face Turbine

  Race Face Turbine
         Race Face Turbine

  Ritchey

 • MTBTR’de Ritchey 2011 - 1

 • MTBTR’de Ritchey 2011 - 2

  Ritchey’nin 2011 yenilikleri hakkında muhtelif defalar bahsettik sayfamızda. 2011 model yılı için Eurobike’ta görücüye bunlar dışında şimdiye kadar siyah ve beyazını gördüğümüz tasarımın ıslak kırmızı versiyonu da çıktı. Bir de unutmadan, Ritchey “retro” akımının bir temsilcisi olarak “Classic” adı altında 20-30 yıl öncesinin gidonlarını andıran bir seriyi de ürün yelpâzesine kattı. Görsel olarak nispeten antika dursalar da teknolojik olarak (üç defa dipçiklenmiş) gayet yeniler. eğri gidon 660mm’de 340 gram, düz gidon 560mm boyda 150 gram.

  Ritchey Classic
         Ritchey Classic

  Selle Italia

  Selle Italia da bu yıl dağ bisikletçileri için yeni modellere ürün yelpâzesinde yer veren markalardan biri. SLR Kit Carbonio ve SLR Kit Carbonio Flow modelleri 125 gram ağırlıkları ve karbon rayları ile minimalist yarışçılara hitap ederken titanyum raylar üzerine kurulmuş olan Flite 1990 modeli (220 gram) hem daha hesaplı, hem de daha konforlu.

  Selle Italia SLR Kit Carbonio
         Selle Italia SLR Kit Carbonio

  Selle Italia SLR Kit Carbonio Flow
         Selle Italia SLR Kit Carbonio Flow

  Selle Italia Flite 1990
         Selle Italia Flite 1990

  Selle SanMarco

  Selle SanMarco 2011 model yılında Dirty serisini elden geçirmiş. Yeni gelen Zero modeli gayet agresif kullanıcılara hitap ediyor. Sadece görsel olarak değil, selenin geliştirilmesi sahasında Selle SanMarco ile beraber çalışan Cedric Gracia’nın da tecrübelerinin etkisiyle karbon raylar üzerinde kamuflaj grafikleri ile bezenmiş bir sele serisi çıkmış ortaya.

  Selle SanMarco Dirty Zero
         Selle SanMarco Dirty Zero

  Shimano

 • MTBTR’de Shimano Pro-Tharsis 2011

  Syncros

 • MTBTR’de Syncros 2011

  Truvativ

  SRAM grubunun donanım üreticisi Truvativ de 2011 model yılına grubun diger üyeleri gibi birkaç yeni ürünle giriyor. Bunlar Noir World Cup eğri gidon ve sele borusu ile eğri gidon.

  Truvativ Noir WorldCup
         Truvativ Noir WorldCup

  Noir World Cup modelleri adlarından da anlaşılacağı üzere XC sahası yarış ortamı hedef alınarak tasarlanmışlar. Karbon gidon 640mm boyunda sadece 145 gramken 225 gram ağırlığındaki sele borusu da 350 ya da 400mm ile düz ya da kırık modellere sahip.

  Truvativ Noir WorldCup
         Truvativ Noir WorldCup

  Boobar 740 ya da 780mm boy ile gerçekten iniş ve serbest sürüse hitap ediyor, zaten marka da bu gidonu kullanan iki ünlü ismin Steve Peat ile Greg Minnaar olduğunu vurguluyor. Truvativ’in kullandığı alüminyum alaşımı sayesinde bu ölçülere rağmen gidonun ağırlığını 270 gramda tutmak mümkün olmuş. Bu gidon ile uyumlu olarak Boxxer amortisörünün üst tacına monte etmek için tasarlanmış olan Holzfeller Direct Mount gidon boğazı da 50-60mm ölçülerinde 190 gram ile bu yılın bir diğer yeni ürünü.

  Truvativ Boobar
         Truvativ Boobar

  Truvativ Holzfeller
         Truvativ Holzfeller

  WTB

  WTB markası iki yeni seleyi katmış ürün yelpâzesine.Valcon modeli daha ziyâde XC sınıfı binicilere hitap eden seri. Bu yıl serideki yenilik karbon raylar ve karbon gövdeye sahip olan 165 gramlık Carbon modeli (üzerinde çok düşünülmüş bir isim olsa gerek). Kezâ mevcut seriye (Silverado) eklenen yeni modeller de Carbon ve Team Syndicate modelleri. İniş bisikletçileri için de uygun bir tasarıma sahip olan serideki karbon modelinin teknik özellikleri Valcon’unki ile aynı, ancak ağırlığı 8 gram daha düşük. Team Syndicate modeli ise adını Santa Cruz Syndicate takımından alıyor. 225 gramlık sele titanyum raylar üzerine kurulmuş.

  WTB Valcon & Silverado Carbon
         WTB Valcon & Silverado Carbon

  Eurobike 2011 Fotoğraf Albümleri

 • Bisikletler Albümü

 • Donanım ve Aksesuar Albümü

 • Aksesuarlar Albümü

  Eurobike 2011 Makâleleri

 • DemoDay

 • Bisikletler B-K

 • Bisikletler K-Y

 • Tekerlekler ve Lastikler

 • Çekiş Sistemi, Süspansiyon ve Fren

 •  

    Bu haber 7729 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015