Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Kasım . 2020  
Eurobike 2010 - Çanta, Elektrik, Elektronik

Eurobike 2010 - Çanta, Elektrik, Elektronik

Eurobike 2010 - Çanta, Elektrik, Elektronik

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 26.9.2010
2011 model yılı yeniliklerini derleyip topladığımız Eurobike makâlelerinin sonuncusunda sırt çantaları ve elektrik-elektronik yeniliklerine bakacağız. Gene âdet olduğu üzere markalara sırasıyla bakalım.

Camelbak

Neredeyse bütün markalarda olduğu gibi Camelbak de bu yıl pek çok ürününü görsel olarak elden geçirmiş. Fakat markanın asıl yeniliği bu değil. 1989’da kurulan ve sırtta sıvı taşıma deyince akla ilk gelen markalardan biri olan Camelbak bu yıl Omega sıvı haznesine ek olarak yeni Antidote adını verdiği sıvı haznesini piyasaya sürüyor ve son derece ilgi çekici bir takım detaylar sunuyor. Hazne genişleyen ve bir kulp ile donatılan ağzı ile daha kolay doluyor, ağız çeyrek daire dönüşü ile kapanıp açılabiliyor. Haznenin ortadan birleşen iki bölmeli yeni tasarımı sayesinde hacmi değişmemesine rağmen çantada daha az yer kaplıyor. Eskiden askıya takıp kurutulurken artık entegre parçalarla hava akımı kolaylaşacak şekilde açılabilen haznenin askısı da yanında geliyor.

Camelbak Antidote & Filtre
       Camelbak Antidote & Filtre

Antidote’un önemli özelliklerinden biri zengin ek donanımı. Eskisine oranla çok daha kolay sökülüp takılabilen hortum sayesinde artık araya bir su filtresi monte etmek çok daha kolay. Hortum için iki farklı kılıf var. Bunlardan birincisi salt izolasyona yönelik bir kılıf olup sıvıyı soğuk tutmak amacını taşırken diğer kılıf buna ek olarak içerdiği metal iskelet sayesinde hortumun ağızlık kısmını sabit bir şekilde tutarak elleri gidondan ayırmadan sıvı almayı da mümkün kılıyor. Son olarak daha önce de sayfamızda tanıttığımız sıvı alım bilgisayarı “FlowMeter” da donanıma dâhil.

Marka belli başlı bütün modellerini elden geçirmeni yanında iki de yeni çanta piyasaya sürüyor bu yıl: Charge 450 modeli adını 450 gramlık ağırlığından alıyor. Çantanın hacmi 12.5 litre, ki bayağı büyük bir hacim bu. 3 litrelik sıvı haznesi ile uzun dağ bisikleti tur ve yarışları için tasarlanmış olan çanta kask, alet-edevat, telefon vb. araç gereci taşımak için hususi ceplerle donatılmış.

Camelbak Charge 450
       Camelbak Charge 450

Diğer yeni çanta ise Charge 240. 2 litrelik sıvı haznesi ile daha kısa turlar ve geziler için tasarlanmış, haliyle ağırlık açısından da son derece hafif (240 g). Her iki çantanın da sırt tasarımı markanın üç farklı sırt tasarımından biri olan “lightweight exoskeleton” adını verdiği kabartmalı yapıya sahip.

Camelbak Charge 240
       Camelbak Charge 240

Deuter

Ünlü çanta üreticisi Deuter’in bu yıl üç tane ana yeniliği var. Markanın daha önceden de tanıdığımız ve serbest sürüş ile iniş sahasında aynı zamanda sırt koruyucu olarak da işe yarayan Attack modeli bu yıl bayağı elden geçmiş. Çantanın hacmi biraz büyümüş (20 litre, 1600 gram), kadınlar için yeni bir model (18 litre, 1500 gram) gelmiş. Çanta kısmı daha fazla bölmelere ayrılmış, ağlı cepler gelmiş ve bu sayede farklı eşyaları daha rahat bulmak sağlanmış. Çantanın ana taşıyıcı unsuru olan koruma sistemi daha esnek bir hâle sokulmuş. Yumuşak darbelerde nispeten darbe emici olan maddenin direnci de artan darbe hızı ile artıyor.

Deuter Attack
       Deuter Attack

Deuter Attack 20
       Deuter Attack 20

Bunun dışında Cross Air 20 EXP 20 litrelik hacmi ile “bike&hike” için, yani bisikletten inip uzun süreli yürüyüşlerde de kullanılabilecek şekilde tasarlanmış. Cross Bike 18 ise daha hesaplı ve giriş sınıfı model.

Deuter Crossair 20 EXP
       Deuter Crossair 20 EXP

Son olarak üç boyda (8 litrelik ufak model, 10 litrelik kadın ve 12 litrelik erkek modelleri) piyasaya sürülen Compact modeli full-face kask, dizlik vb. gibi taşıması daha zor donanım için de uygun yöntemler sunuyor.

Deuter Compact 12EXP
       Deuter Compact 12EXP

Evoc

Evoc nispeten yeni, dağ bisikleti çıkışlı ama bisikleti taşımaktan kask çantasına, oradan dağ bisikletinin çeşitli dallarına kadar geniş bir sahada oldukça detay-sever bir şekilde ilgi çekici modeller sergileyen bir çanta markası. Marka bu yıl “freeride trail-20L” serisine özel olarak kadınlar için tasarlanmış bir modeli dâhil etti. Markanın kendi geliştirdiği sırt koruma sistemine sahip olan Freeride Trail-20L Women adından da anlaşıldığı üzere 20 litre hacime sahip, 1200 gram ağırlığında. Haliyle kadın vücudunun şekline daha uyumlu tasarlanmış olan çanta 3 litrelik sıvı haznesi de alabiliyor ve dizlik vb. korumaları taşımaya da imkân sunuyor.

Evoc Freeride Trail-20L Women
       Evoc Freeride Trail-20L Women

Bunun yanında Freeride CC-16L modeli elden geçen çanta. Vücut ölçülerine göre S/M-L/XL olmak üzere üç ayrı sırt ölçüsü ile tasarlanan çantanın ön alet gözü tamamen açılabiliyor.

Evoc Freeride CC-16L
       Evoc Freeride CC-16L

Bu iki model dışında XC sahası kullanım için geliştirilmiş ve günlük turlar için daha uygun olan 10 litrelik CC-10L modeli 600 gram ağırlığında. Daha ziyâde sırttaki hava devridâimi hesaba katılarak tasarlanmış olan çanta da 3 litrelik sıvı haznesi taşıyabiliyor. Markanın bu sahadaki ilgi çekici yeni bir ürünü bu yıl XC kaskları için tasarladığı çantası. 12 litrelik çantada gözlük bölmesi de mevcut.

Evoc CC-10L
       Evoc CC-10L

Garmin

GPS sahasının önde gelen markalarından Garmin bu yıl telefonlarda da giderek yayılan dokunmatik ekran özelliğini yön bulma aletlerine da taşıyor. Yeni Edge 800 modeli karbon gövdesinin yanında renkli dokunmatik ekranı ile dikkat çeken ürün. Sadece üç düğmeye sahip (aç/kapa, tur/sil, başla/dur) 95 gram ağırlığındaki cihaz harici alıcılara gerek duymadan çalışırken marka ekranın açık havada, güneç ışığı vurduğu anlarda da rahat okunulabilir olması üzerine odaklanmış. Cihazın sıradan bisiklet bilgisayarı özelliklerine sahip olduğunu ayrıca belirtmeye gerek yok herhalde.

Garmin Edge 800
       Garmin Edge 800

Garmin Edge 800
       Garmin Edge 800

Hydrapak

Sıvı taşıma ve sırt çantası konusundaki önemli markalardan biri de Hydrapak. Ürün yelpâzesinde hafif de olsa elden geçmiş 10 çanta bulunduran, sadece bisiklet değil, orman koşusu vb. sahalar için de ince düşünülmüş detaylar (örneğin şişeler için el kemeri) sunan ve aynı Camelbak gibi haznelerini de kendi tasarlayan markanın son yeniliği ise çantadan ziyâde şişe sahasında: Gel-Bot hem bir şişe, hem de adından da anlaşılacağı üzere jel taşıyıcı. Bisiklet üzerine alınan jellerin daima yüksek sıvı oranı ile alınması gerektiği hesaba katıldığında gayet akıllıca bir tasarım. Şişenin orta üst kısmına yerleştirilmiş olan jel haznesinden şişenin tıpası yarım açıkken jel geliyor. Şişenin tıpası tam çekikken ise sadece su. Dolayısıyla bir taraftan jel paketini yırttım, üstüne şimdi de su içeyim vb. karışıklıklar düşünüldüğünde son derece akıllıca geliştirilmiş bir sistem.

Hydrapak GelBot
       Hydrapak GelBot

Lupine

Ormanda yüksek hızlı gece sürüşlerine de imkân tanıyan far markalarından Lupine bu yıl Piko modelini piyasaya sürüyor. Markanın bugüne kadar çıkardığı farlar ile karşılaştırıldığında daha ufak bir gövdeye sahip olan Piko 550 lumen ışık veriyor, kullanıldığı güce göre 2.5 saat ile 50 saat arasında değişen akü süresi var (2.5 Ah’lik lityum-iyon akü). Ayrıca Uvex’in Supersonic lx modeli kaskının Piko ile beraber kullanılmak için özel olarak tasarlandığını da belirtelim.

Lupine Piko
       Lupine Piko

Mavic

Mavic de Wintech serisi ile bisiklet elektroniğinde son yıllarda kendinden söz ettiren markalardan biri. Bu yıl Wintech USB Ultimate, Wintech USB HR ve Wintech FS ürün yelpâzesindeki yenilikler. İlk iki model adlarından da anlaşılacağı üzere USB çıkışı ile donatılmışlar ve bu halleriyle bisikletten sökülüp doğrudan bilgisayara takılarak veri aktarımını mümkün kılıyorlar. Ultimate modeli en zengin donanımlı model.

Mavic Wintech Ultimate
       Mavic Wintech Ultimate

Mavic Wintech HR
       Mavic Wintech HR

SKS

Alman donanım üreticisi SKS de bu yıl gerek pompa, gerek çamurluk, gerekse şişelik olarak üç sahada yeni ürün tanıttı.

Airchamp Pro modeli SKS’in geçen yıl da ürün yelpâzesinde bulunan, CO2 kartuşu ile 100 gram ağırlığa sahip olan ve yarış ortamında hızla lastiği tekrar şişirmek için birebir pompası.

SKS Air Champ PRO & MSP
       SKS Air Champ PRO & MSP

Pompa demişken, MSP modeli yeni amortisör pompası. Pompanın ele gelmesinin ve bu sayede kolay taşınabilmesinin önemli etkenlerinden biri çelik hortum kısmının sökülebilmesi. Azamî 20 bar hava basabilen pompa 154 gram ağırlığında.

SKS Slidecage
       SKS Slidecage

İki yeni şişelik de bu yıl SKS’in ürün yelpâzesine giren ürünler. Plastik Slidecage şişeyi yukarıdan sokmanın yanında yanlardan da yerleştirmeye imkân tanıyacak şekilde tasarlanmış. 49 gramlık şişeliği ağır bulanlar için karbondan üretilen 28 gramlık X-Cage tavsiye edilebilir. Son olarak şişeleri kadroda değil de sele borusunun arkasında taşımaya imkân tanıyan adaptör de bu yılki yeniliklerden.

SKS X-Cage
       SKS X-Cage

SKS adaptör
       SKS adaptör

Markanın çamurluk sahasındaki yeniliği ise Dashboard & Dashblade ikilisi. Keskin hatlar ile “stealth” uçaklarının tasarımını andıran çamurluklar 104g ve 178 gram ağırlığındalar.

SKS Dashboard & Dashblade
       SKS Dashboard & Dashblade

Sigma

Sigma markası da oldukça geniş bir ürün yelpâzesine sahip, ışıktan bilgisayara kadar çeşitli ürünler sunan bir marka. 2011 model yılında markanın dağ bisikletçileri için özel olarak tasarladığı BC 2209 Targa modeli mat metalik rengi, darbelere dayanıklı gövdesinin yanında râkım ile hedef zaman gösterebilen dört satırlı ekrana sahip.

Sigma BC 2209 Targa
       Sigma BC 2209 Targa

Işık sahasında da Sigma’nın bayağı yeniliği var. Daha ziyâde asfalt kullanımına odaklanan Eloy, Lightster, Micro ve Karma Evo modelleri dışında dağ bisikletçileri için de ilgi çekici olan 900 lumen ışık veren PowerLed Evo modeli yeni geliştirilen Iion XL aküsü ile 11 saate kadar ışık verebiliyor.

Sigma PowerLed EVO
       Sigma PowerLed EVO

Supernova

Supernova markası da bu yıl enteresan bir yenilik sundu. Airstream modeli 370 lumen ışığı, gövdesine dâhil olan lityum-iyon aküsü ve el feneri olarak da kullanılabilme imkânı ile gayet çok yönlü bir model. Dağ bisikleti ile gece sürüşü ortamında da rahatlıkla tek başına yetecek derecede güçlü olan farın ağırlığı 165 gram. Kullanılan güce bağlı olarak 2.5 saat ile 7 saat arasında değişen bir akü ömrü var.

Supernova Airstream
       Supernova Airstream

Supernova Airstream
       Supernova Airstream

Farın bu teknik özellikleri dışında dikkat çeken yanı hava akımı ile farın fazla ısınmasını önleyen ve bu sayede LED’lerin daha verimli yanmasını sağlayan gövde tasarımı. Bunun dışında dahilî çipler aracılığı ile gövde örneğin uzun süre hareketsiz durma sonucu gereğinden fazla ısındığı zaman far otomatik olarak ışığın gücünü de kısıyor. Standart USB girişi olan her yerde şarj edilebilen akü aynı zamanda dinamolar ile de bağlanabiliyor.

Vaude

Vaude markasının All-Mountain giyim serisinden daha önce bahsetmiştik. Serinin çanta ayağında da Vaude yeni bir model piyasaya sürüyor. Tracer adını taşıyan çantanın 12 litreden 28 litreye kadar değişik kullanım sahaları için değişik boyları var. Markanın “Ergo-Vent” adını verdiği ve sırt ile bel kısmına yükü eşit dağıtıp vücudu sararken aynı zamanda yeterli hava akımına da imkân tanıyan arka tasarımı çantanın dikkat çeken özelliklerinden sadece biri.

Vaude Tracer
       Vaude Tracer

Eurobike 2011 Fotoğraf Albümleri

 • Bisikletler Albümü

 • Donanım ve Aksesuar Albümü

 • Aksesuarlar Albümü

  Eurobike 2011 Makâleleri

 • DemoDay

 • Bisikletler B-K

 • Bisikletler K-Y

 • Tekerlekler ve Lastikler

 • Çekiş Sistemi, Süspansiyon ve Fren

 • Kadro Donanımı

 • Giyim, Ayakkabı, Kask, Gözlük

 •  

    Bu haber 8619 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015