Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
03 . Aralık . 2020  
Google'dan Ödül Alan Yenilikçi Ulaşım Projesi

Google'dan Ödül Alan Yenilikçi Ulaşım Projesi

Shweeb: 10^100 Puanlık Proje

Mahmut Can Kovan   mtbtr.com © 20.10.2010
Yerel seçimler öncesi toplu taşımayla ilgili pek çok çözüm önerisi getirilir. Bunlardan benim adıma en ilgili çekici olanı monorail idi. Shweeb ile ilgili konuşmadan önce monorail’den ve recumbent’den bahsetmek istiyorum.

Monorail bir demiryolu teknolojisi. İsminden de çıkarılabileceğiniz gibi klasik demiryolu sisteminden en büyük farkı, araçların tek ray üstünde (veya altında) ilerlemesi. Fotoğraflardan gördüğümüz üzere 1820’li yıllarda Rusya’da ilk örneği üretildiğinde raylarından bir tarafı unutulmuş bir demiryolu ve dengesini heran kaybedip devrilecek gibi duran trenler vardı. Ancak teknoloji geliştikçe, sistem çok farklı icatlar için altyapı oluşturdu. Örneğin maglev ve yazımızın ana konusu olan shweeb monorail altyapısını kullanıyor.

       

Peki recumbent nedir? Recumbent kabaca sırtüstü yatar vaziyette binilen bir bisiklet çeşidi. Ülkemizde maalesef recumbent bisiklet görmek pek mümkün değil. O yüzden aşağıdaki görsel durumu daha iyi açıklayacaktır

       

Ödüllü Proje

Shweeb konusuna nihayet giriş yapabildim. Shweeb ödüllü bir proje. Google’ın Project 10^100 adlı proje yarışması 150.000 proje arasında toplu taşıma alanında yeniliklerle ilgili başlığın kazananı olarak bir milyon dolar almaya hak kazanmış. Yarışma ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın.

Shweeb, kısa ve orta mesafede şehir içi toplu taşımaya yeni bir boyut getirmesi beklenen bir teknoloji. Altyapı olarak monorail ve Recumbent teknolojisini kullanıyor. Shweeb’in icadını mucidinden dinleyelim:

“Tokyo’da yaşarken, işe bisikletimle giderdim ve haftasonları şehrin etrafındaki dağlara çıkardım. Çok sık ve dakik trenleriyle, kapsül otelleriyle, çok yoğun nüfusuyla ve çeşitli yemek otomatlarıyla Tokyo şehri, aklıma yeni fikirlerin gelmesini sağladı. Bir alternatif ulaşım çözümleri konulu bir dersim esnasında aklıma monorail teknolojisiyle recumbent’i birleştirmek geldi. Yoğun trafikten çok katlı raylar sayesinde sıyrılmak Tokyo gibi kalabalık bir şehirde güvenli ve hızlı ulaşımın tek yoluydu. Bulduğum çözümün çevre dostu ve sportif yönüyse cabası.”
Geoff Barnett

Karşılaştırmalı Toplu Ulaşım Tablosu
       Karşılaştırmalı Toplu Ulaşım Tablosu

Shweeb 2-10 km lik kısa ve orta mesafeli ulaşım için tasarlanmış. Günümüzün modası sıfır emisyona sahip çünkü hareket için gerekli enerjisini sizden elde ediyor. Shweeb Kapsül şeklinde olduğu için hava şartlarından bağımsız olarak kullanmak mümkün. Ayrıca kapsül tasarımı aerodinamik olduğu için normal bir recumbent bisikletten daha az enerji harcayarak eşdeğer sürede eşdeğer mesafe gidilebiliyor. Tabii gidilebiyor derken yerden 20 m yüksekte 200mm x 200mm kalınlığındaki bir raya asılı olarak gitmeyi kastediyorum.

       

Projeye göre kapsüllerin merkez istasyonları, büyük binalarla iş hayatının yoğun olduğu bölgelerin merkezlerine yapılacak. Bu sayede kısa sürede evden işe, işten eve; park ücreti, benzin parası vermeden ve stresli trafiğe girmeden gitmek mümkün olacak. Kapsüllere ufak bir bagaj eklendiği için işyaşamının olmazsa olmazları ceket ve evrak çantasını nereye koyacağız derdi olmayacak. Ayrıca bahsedilen bagaja çocuk koltuğu yerleştirmekte mümkün. Çift olarak seyahat etmek isteyenlerde düşünülmüş. Farklı kapsül tasarımı da projeye dahil edilmiş.

       

Burada değinilmesi gereken önemli bir konu var. Araçların önünde ve arkasında 0,6 metrelik darbe emici parça var. Bu araçların arka arkaya sorunsuz olarak ilerleyebilmesini ve arada toplam 1,2 metrelik güvenlik boşluğunun olmasını sağlıyor. Ayrıca iki araç bir araya geldiğinde arkadaki araç rüzgar direncine daha az maruz kaldığı için öndeki araçda arkadaki aracın ekstra itişini gücünü kullanarak genel toplamda daha az enerji harcanıyor. Aynı tandemlerdeki gibi.

Tabii burada atlanılan şey bu teknolojinin ücretsiz olarak kullanıma sunulacağı yanılgısı. Kurulum maliyetleri ve işletme maliyetleri düşünüldüğünde iddia edildiği gibi tamamen ücretsiz olması biraz ütopik. Ancak büyük üniversite kampüslerinde ulaşım için kullanıldığında ücretsiz tanımı makul olabilir.

       

Bu tarz yerlerde kullanıldığında Shweeb kısa ve orta mesafeli toplu ulaşıma yepyeni bir soluk getirecek gibi görünüyor. İlk kurulum maliyeti diğer toplu ulaşım türlerinden oldukça ucuza mal olacağını düşünürsek; google’ın gösterdiği ilgiyi yerel yönetimler ve kampüs içi ulaşıma bambaşka bir boyut getirmek isteyen yöneticiler fazlasıyla gösterecektir. Ancak, shweeb ülkemize gelene kadar klasik bisikletlerimizle ulaşıma devam etmek zorundayız.

Not: Normal bisikletlerle gezerken nelere dikkat etmeniz gerektiği de zaten MTBTR'de yaziyor!Tıklayın

Shweeb ile ilgili sıkça sorulan sorular:

Shweeb’de pedal çevirerek ilerleniyor. Antremanı olmayan insanlar için bu zor bir iş değil mi?

70 kiloluk bir insan ortalama 5km/sa hızla yürürken yaklaşık 100watt enerji harcıyor. Shweeb’de ise 20km/sa hızla gitmek için sadece 33 watt enerji gerekiyor.

Shweeb Güvenli mi?

Shweeb kullanırken telefonla konuşabilir, mesaj yazabilir, blackberry’den e-mail atabilir hatta gazete bile okuyabilirsiniz. (şu verdiğim örneklere bakarsak gazete yerine ipad desem daha doğru olacak)

Shweeb’de İçinde Sağlık Problemi Yaşarsak Ne Olacak?

Sistem kameralarla sürekli olarak izleniyor. Herhangi bir kapsülde sıra dışı bir yavaşlama veya durma gibi bir durum oluşursa kapsül en yakın istasyona çekiliyor ve orada bulunan ilk yardım personeli tarafından gerekli müdahale yapılıyor.

Shweeb Kapsülleri Raydan çıkar mı?

Kapsüller raya üstten kilitli. Raydan çıkma gibi bir durum söz konusu değil.

       

Kapsüllerin içi rahat mı?

Sürüş pozisyonu insan anatomisine uygun olarak tasarlanmış. Fiziksel olarak rahatsızlık çekme gibi bir durum söz konusu değil. Ayrıca kapsül havalandırma delikleri ve güneşe karşı korumalı camları kabin içindeki aşırı hava durumlarının önüne geçiyor.

Kabinlerin yapısı göz önüne alındığında, etek giyen kullanıcıların durumu ne olacak?

İlk başta kullanıcılarımıza şort veya pantolon giymelerini tavsiye ediyoruz. Fakat ileride kabinlerde aynalı cam kullanılarak bu sorunun önüne geçilebilir.

Özürlü insanlar kullanabilir mi?

Bunun için birkaç seçenek var.
1- Özürlü şahsın arkasındaki kabine geçip hareket sağlanabilir.
2- İki kişilik kabinler kullanılabilir.
3- Elektrik destekli kabinler kullanılabilir.

Fazla kilolu insanlar binebilir mi?

Eğer yürüyebilirseniz shweeb’i de kullanabilirsiniz. Shweeb için herhangi bir kilo limiti yok.

Fazla uzun veya fazla kısa insanlar binebilir mi?

Boyu 1,2m ile 2.2 m arasındaki herkes shweeb’i kullanabilir.

Kaynak: Shweeb

 

  Bu haber 6300 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015