Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
17 . Ocak . 2021  
Aktif Pedal 2011

Aktif Pedal 2011

Aktif Pedal 2011

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 15.11.2010
Bisiklet sektörünün en yeni oyuncularından olan Aktif Pedal hızla büyüyor. En yeni olsa da Specialized, Crank Brothers, Hydrapak gibi dünya bisiklet sektöründe hayli iddalı markaların Türkiye distribütörlüğüne sahip bir firma. Şimdi Aktif pedal’ın yeni ürünler ve yeni mağazalarıyla ilgili yaptıkları basın bültenini sizlerle paylaşıyoruz.

Aktif Pedal 2011

Aktif Pedal’dan haberlere başlarken belki de en başta şirketin bugünlerde uygulamaya koyduğu “İndirim Kampanyası”ndan bahsetmek gerekir. Global bisiklet marketlerinde alışılmış bir hareket olan “sezon sonu indirimi” uygulamasını Türkiye’de de geçen yıl uygulamaya başlamış olan şirket aynı uygulamayı bu sezon da sürdürüyor. Bazı bisiklet modellerinde %50’ye varan indirimler söz konusu. İndirimli fiyatlar için mağazaları ziyaret etmekte fayda var.

Yeni Mağaza Açıldı

2011’de üzerine yoğunlaşılan başka konu, yeni bayiler ve yeni mağazalar. Kurulduğu günden beri bisiklet perakende mağazacılığına farklı bir soluk getirmiş olan Aktif Pedal, Türkiye’de gittikçe hareketlenen bisiklet pazarına uyumlu olarak yeni bayilikler ve yeni mağaza lokasyonları ile satış noktalarını artırmayı hedeflemiş. Şirket, bisiklet konsepti üzerine Etiler’de ilk açtığı mağazanın inşaat sebebiyle kapanacak olmasından dolayı Beymen, Derishow gibi markaların da cadde mağazaları için seçmiş olduğu Otim/Fulya lokasyonunda yeni bir mağaza açmış.

Specialized’in Sponsorlukları

       

Aşağıdaki 2010 sportif sonuçlarına bakarak ve Specialized destekli takım ve yarışçıların 2010 yılı içindeki başarılarının 2011 prototipleriyle alındığı göz önünde tutulursa Specialized’ın önümüzdeki yılda sektörde tercih edilir marka olma özelliğini koruyacağını söyleyebiliriz.

       

En sondan en başa doğru dizmeye çalışırsak, Ironman Dünya Şampiyonu - Chris McCormack / Specialized Transition, UCI Dünya Yol Şampiyonası - Gümüş Madalya : Matti Brsechel / Danimarka / Specialized S-Works Tarmac SL3, Bronz Madalya : Allan Davis / Avustralya / Specialized S-Works Tarmac SL3, Zamana Karşı - Altın Madalya :Fabian Cancellara / İsviçre Specialized S-Works Shiv, ITU Sprint Triathlon Dünya Şampiyonu / Bayanlar : Lisa Norden / Specialized Shiv, MTB Dünya Şampiyonası - İniş : Elite Erkekler - Altın Madalya / Sam Hill / Avustralya / Demo8, Junior Erkekler - Altın Madalya / Troy Brosnan / Avustralya / Demo8, MTB Dünya Şampiyonası -XC : Elite Erkekler - Gümüş Madalya Jaroslav Kulhavy / Çek Cum., Elite Erkekler -Bronz Madalya Burry Stander / Güney Afrika Cum., Fransa Turu Şampiyonu : Alberto Contador / İspanya / SW Tarmac SL3

Specialized 2011 Yenilikleri

2011 yılının sportif yönden en büyük haberlerinden biri de HTC-Highroad takımının da Specialized ile yarışacağını açıklaması ve bunun diğer takımlardaki gibi bisiklet sağlamanın ötesinde bir ortaklık haline gelebileceğinin de ipuçlarının açıklamada yer alması olarak belirtilebilir. MTBTR’den Cüneyt Kazakoğlu’nun da çok önceden yazdığı 2011 yeniliklerini toparlayıp belirtirsek aşağıdaki detayları tekrarlayabiliriz.

Specialized ,2011 ürünlerinde çok büyük değişikliklerden ziyade; eldeki kanıtlanmış ve benimsenmiş teknolojileri daha rafine hale getiren detaylar üzerine çalışmış. Yeni eklenenler;

-

 • Dağ bisikletlerindeki “X12-142+” arka tekerlek sokma mil sistemi -
 • Press Fit orta göbek uygulamaları -
 • Roval jant setlerinde karbon jant kullanılmaya başlanması -
 • Yol bisikletlerinde yeni Roubaix SL3 modeli -
 • Tarmac SL3’de tüm Zertz uygulamalarının iptal edilerek daha sert bir makine hedeflenmesi -
 • Allez serisinin de Tarmac serisinin ekonomik alternatifi olarak aynı hedefe uygun olarak yeniden tasarlanması -
 • Yeni cyclocross modeli Crux’un eski TriCross serisinin de üzerinde bir performansla tasarlanması

  Ancak serilerdeki yeniliklerine bakınca eklenen seriler olduğunu ve daha belirgin ayrımlara gidildiğini görüyoruz.

  Dağ bisikletlerinde 29” modellerin yükselen trende uygun olarak eklendiğini görüyoruz. Burada S-Works Epic gibi kendine has bir modelin 29” seçeneği ile sunulması da artık bu pazarın oluştuğunun göstergesi.

  Efsanevi FSR serisinin 140mm. Civarında bir amortisör mesafesi ile üretilerek all-mountain kullanımına yakın bir bisiklet olması, XC ful süspanisyon serisi ile arasına bir sınıf daha eklenmesi gereğini doğurdu. Bu sebeple yeni Camber serisi 120mm. Amortisör mesafesi ile XC-Trail sınıfına hitap ediyor.

  Yıllardır yoğun bir şekilde bayanlara yönelik tasarımlarını geliştiren Specialized 2011 için Safire serisini tamamen yenilemiş durumda. Kadro geometrisi ve amortisörlerin çalışma yük eğrileri tamamen bayan sürücülere yönelik tasarlanınca ortaya bambaşka bir bisiklet çıkarmaya yönelmişler.

  Aynı şekilde Myka FSR serisi de yenilenmiş bir kadroya sahip. Ama belki de gözden kaçan en önemli detay Myka Hardtail 29” serisindeki geometri. Artık 160cm. boyun civarındaki bayanlar bile 29” bir bisikleti kullanabilir.

  Demo8 hep dikkat çeken bir iniş bisikletiydi. 2011modeli tasarlanırken biraz daha uzun bir bisiklet, daha kısa bir alın borusu ve daha aşağıda bir ağırlık merkezi hedeflenince UCI Dünya Şampiyonasında Elit Erkekler ve Junior Erkeklerde altın madalyalar Specialized sürücülerinin oldu. Her ne kadar arka tekerlek 150x12mm mil uygulamasına da sahip olsa, arka çekilerin daha dar tasarlanması sürücülerin ayaklarını daha geniş pedallar üzerinde daha etkin kullanabilmesini sağlamış.

         

  Artık Demo7 yok; onun yerine SX Trail 180mm. Amortisör mesafesi ile yeni bir seri olarak eklenmiş.

  Bunların yanında artık bir çok seride EVO modeline rastlıyoruz. Bu yeni modeller bulundukları serinin biraz daha radikal çocukları aslında; Enduro Evo, enduro sınıfının biraz üstünde Fox DHX amortisöre sahip, Stumpjumper FSR Evo 150mm. Amortisör mesafesine, zincir gergisine, daha geniş gidona ve daha geniş lastiklere sahip, bunların yanında bir de “az-ama-çok” zihniyetli yarış odaklı Epic Evo R ve Stumpjumper Hardtail Evo modelleri var. Her ikisi de zincir gergisi ve 1x10 vites sistemine sahip.

  Yol bisikletlerinde ise yeni Roubaix SL3 daha yarışçılara dağıtıldığında Paris-Roubaix yarışını inanılmaz bir kaçışla kazanan Fabian Cancellara sayesinde tanınmıştı. Kadroda kullanılan Zertz sistemi ve kadronun “esnek” noktalarının tekrar tasarlanması 5.7mm/kN değerinde bir “esneme” payı veriyor. Burada esneklik ve esneme kavramlarını tırnak içinde kullanma sebebimiz, aslında bunun düşey yöndeki harekete izin veren ama yatay yüklerin hareketine izin vermeyen yapı.

  Tarmac SL3 ise Zertz desteklerinden arınmış, daha agresif ve daha sert bir yenilenme ile Roubaix ile arasındaki farkı iyice belirginleştirmiş. Öyle ki zaten daha önceki versiyonda çok yüksek bir esnemezlikten bahsedilirken bunun üzerine %11 daha eklenmiş. Bunun sonucunu da zaten 2010 profesyonel yarış sonuçlarından görebiliyoruz.

 •  

    Bu haber 5679 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015