Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Aralık . 2020  
Kaçkar Dağları'nda Dağ Bisikleti Turizmi

Kaçkar Dağları'nda Dağ Bisikleti Turizmi

Kaçkar Dağları Orman Kullanımı ve Koruma Projesi

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 5.12.2010
Türkiye dağ bisikleti sahasında bir cennet, yalnız –biraz “kitsch” bir ifade olacak ama- bâkir bir cennet. Ülkemizde güneyde Toroslar, kuzeyde Kaçkarlar olmak üzere iki büyük dağ silsilesi ve bunun dışında sayısız dağ, engebe, dağ bisikleti için fazlasıyla uygun yer var. Bu imkanlar şimdilik maalesef çok da fazla kullanılmıyor. Türkiye’de ciddî manada dağ bisikleti turizmi deyince insanın aklına elin bir parmaklarını geçmeyen birkaç firma ve isim geliyor. Oysa Türkiye yabancılar tarafından da merak edilen ve bilhassa dağ bisikleti ile “macera turizmi”ne ilgi duyanların gelip gezdikleri bir ülke. Bu potansiyelin daha da fazla kullanılması için, Türkiye’nin isminin ve parkurlarının daha fazla turist çekmesi için yorulmak bilmeden çaba harcayan isimlerden en etkin ve önemlilerinden biri de muhakkak Ünal Tolun. Ünal Bey ve ailesinin Avrupa Birliği ve TEMA Vakfı’nın destek, katkı ve arzusu üzerine raporladığı son projesi de gerçekten dört dörtlük ve örnek bir proje.

Kaçkar Dağları Sürdürülebilir Orman Kullanımı ve Koruma Projesi

Başlığa adını veren ve “Sürdürülebilir Turizm Ürünleri Geliştirme ve Eğitim Hizmetleri” alt başlığına sahip olan projenin amacı Kaçkar Dağları üzerinde başta Trans-Kaçkar olmak üzere muhtelif doğa sporlarının yapılabileceği parkurlar çıkarmak, bu parkurları birbirleri ve ikmal noktaları ile birleştirerek bir ağ şekline getirip Kaçkarlar yöresini gerçekten uzun vadeli sürdürülebilir bir doğa sporları merkezi hâline getirmek ve böylece turizme kazandırmak.

Ciro şelalesi
       Ciro şelalesi

Dağ bisikleti branşı Kaçkar Dağları ve Artvin ili etrafında geliştirilen projenin sadece bir ayağı. Projede trekking ve diğer doğa sporları (örneğin rafting) uzmanları ve Turizm Koordinatörü eşliğinde yapılan muhtelif toplantılar, 25 belediyenin temsil edildiği ÇOKAB meclisinde sunumlar ile doğa sporlarının yapılabileceği tüm parkurlar araştırılmış, koordinat ve profilleri çıkartılmış ve birer ‘roadbook’ hazırlanmış. Amaçlanan ortak istemler belirlenmiş ve çalışmalar bu yönde de yürütülmüş. Doğa sporları uzmanları ile yapılan çalışmalarda Dağ Bisikleti, Trekking ve Rafting rotalarının kesşebileceği parkurlar hazırlanmış. ‘cross activity’ (örneğin dağ bisikletinden inip rafting yapılabilmesi) oluşturulabilmesi için bu fikir rota planlarında göz önünde bulundurulmuş, İkmal ve konaklama yapılabilecek mekanların ve tesislerin ortak kullanımının sağlanması ve rotalarda bunların kullanılması kararlaştırılmış ve ortaya gerçekten etkileyici derecede zengin bir malzeme çıkmış.

Deniz gölü
       Deniz gölü

Sürecin Gelişimi

Bütün bu parkurları çıkarmak elbette birkaç gün içinde olmuş değil. Geçtiğimiz Ağustos ayı neredeyse tamamen bu iş için kullanılmış. Alan çalışmaları ekim başında, koordinasyon çalışmaları da Ekim sonunda tamamlanmış. Dağ bisikleti ile ilgilenenlerin çoğunun tanıdığı bir isim, Kamil Alev dağ bisikleti rotalarını denemek ve raporlandırmak ile görevlendirilmiş. Kamil’in bütün çalışmaları GPS ile kaydedilerek ortaya nihâi parkurlar çıkmış. Parkurların çıkartılmasında Artvin ilinde Karadeniz kıyısında bulunan Arhavi ve Hopa ilçeleri ile iç kısımlarda kalan yusfeli, Savsat ve Ardanuç ilçeleri arasındaki iklim farkları (sis, yağış vb.) hesaba katılarak bu yörede dağ bisikleti sporu için en uygun dönemin Haziran ve Eylül ayları arasında olduğu sonucuna ulaşılmış. Bu dört aylık kısa süre bölgede kalıcı envanter oluşturmanın gereksiz görülmesinin de nedeni. Bilhassa Haziran-Eylül döneminde güney kıyılarında dağ bisikleti turizmi ile ilgilenen şirketlerin sıcak nedeniyle iş yoğunluğunun asgariye düşmesi Kaçkarlar’ın sezonel bir alternatif sunmasını, malzemenin de bu sayede Akdeniz ve Ege bölgelerinde hizmet veren profesyonel dağ bisikleti hizmet tedarikçileri tarafından sağlanmasını mümkün kılmış.

Dibe yaylasi
       Dibe yaylasi

Altyapı Konusu

Bu tarz bir turizm için altyapının ne kadar önemli olduğunu vurgulamak yersiz. Proje kapsamında bölgeye ulaşım ilk aşılması gereken sorun olarak çıkmış. Yurtdışından İstanbul ve Ankara üzerinden Erzurum ve/veya Trabzon havaalanlarına geçiş birinci adımı oluştururken bu noktadan sonra minibüs ile ulaşımın gerekliliği, uçakla bisiklet taşımanın koşulları önem taşıyan etkenler olarak vurgulanmışlar. Daha büyük bir sorun olaraksa bölge içindeki ulaşım nitelendirilmiş. Parkurların kalınan merkezlerden başlamaması durumunda lojistik açıdan ortaya çıkan tali yollardan başlangıç bölgelerine nakil ya da yolda kalan bisikletçilerin alınabilmesi refakatçi araç zaruretinin altını çizen etkenler olarak vurgulanmışlar. Bir diğer sorun olaraksa güvenlik ve ilk yardım konusu. Yusufeli dışında oluşacak acil durumlar için arama kurtarma teşkilatının bulunmasının gerekliliğinin de altı çizilmiş.

Naletleme
       Naletleme'ye çıkış

Naletleme geçidi
       Naletleme geçidi

Parkurlar

Hâlihazırda ortaya çıkarılmış olan 11 dağ bisikleti parkuru çıkış nokta ve parkurlarına göre 5 ana grupta toplanmışlar. Her zevk ve her bisikletçi profili için uygun parkur mevcut. Bir gün içinde gezilebilecek parkurların en kısası 9 km uzunluğundaki bir çıkış parkuru en uzun parkur ise 58km uzunluğundaki bir Trans-Kaçkar parkuru. Kısmen 2 ve/veya 3 günlük rotalar halinde çizilmiş olan bu parkurlar için zorlu tırmanışlarda katır kiralanması da tavsiye edilen olgular arasında. 3000m’nin üzerinde seyreden kısımların da dâhil olduğu bir şekilde 58km/2211m irtifâ içeren bir uzun, 13.3km ve 1820m irtifâ içeren bir de kısa parkur çıkarılmış.

       

Trans-Kaçkar parkurları dışındaki parkurlar ise çıkış ve varış noktaları aynı olan yöresel parkurlar. Yusufeli bölgesinde 42km/1710m irtifa, 11km/346m irtifa ve 14.5km/386m irtifa çıkışlı üç tane, nispeten kısa sürede geçilebilecek ve “yöreye ısınmak” için ideal parkur yaratılmış.

Vuslat
       Vuslat'a iniş

Gene yöresel parkurlar arasında Ögdem bölgesinde 3, Esendal – Sakat Yaylası arasında ve Barhal bölgesinde parkurlar çizilmiş. Bu parkurların gayet zorlu dağ bisikleti için tasarlanmış olanları olduğu gibi nispeten stabilize yol ağırlıklı rekreasyonel bisiklet için düşünülmüş olanları da mevcut.

Vuslat mahallesi
       Vuslat mahallesi

Uzun lafın kısası bugüne kadar daha ziyade yabancı dağ bisikleti dergilerinde görüp de Türkiye’de bir iki örnek dışında göremediğimiz için içlendiğimiz türü bir dağ bisikleti turizmine ciddi bir taş daha ekleniyor. Dolayısıyla bu aşamada sorulacak soru: 2011’de yaz tatilinde nereye gitmeyi düşünüyorsunuz? Biz nereye gideceğimize karar verdik de...

 

  Bu haber 5346 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015