Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Ekim . 2020  
Magura MT8

Magura MT8

Magura'dan Yeni Karbon Fren

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 7.12.2010
Bilhassa inis sahasinda pedal cevirenlere hitap eden önemli bir fren modellerinden biri Magura’nin Gustav M modeli. Magura simdi ilk disk freni olan ve zamaninda John Tomac’in bile kullandigi bu freni emekliye ayiriyor. 13 yillik bir „frenleme“den sonra Gustav M’in de bunu hakettigini söylemek mümkün. Hâlihazirda Gustav M üretimi 19 Aralik’a kadar sürecek ve fren ön+arka set (210mm ön, 190mm arka disk) olmak üzere Avrupa’da €249’a satisa sunulacak.

Gustav M Final Edition
       Gustav M Final Edition

MT8

Bazi haberleri yayina sokmadan Twitter üzerinden yayinlamak daha kolay oluyor, dolayisiyla Twitter’dan bizi takip eden okuyucularimiz Gustav M’in emekliye ayrilacagini ve yerine gececek modeli gectigimiz günlerde ögrendiler. Yeni modelin adi MT8.

MT8
       MT8

MT8
       MT8

Magura Gustav M’i emekli etmeye karar verdikten sonra „en iyi disk fren nasil olmali?“ sorusunun pesinden gitmis. Haliyle bu soruya herkesin verecegi cevap farkli. Bir inis bisikletcisi icin en iyi fren „yüksek ve sabit fren gücü“ demekken bir XC yariscisi icin hafiflik daha fazla ön planda, „normal“ bir bisikletci icin baska kistaslar söz konusu vs. Dolayisiyla Magura iki yil önce „Mission Performance“ ismi altinda basladigi ve arada cesitli aksiyonlarla (örnegin düsme videolari) ile destekledigi bu gelisme sürecinde dört ana faktör ortaya cikarmis:

 • Agirlik<
 • Agresivite (yüksek güc ile doz ayarlama dengesi)
 • Saglamlik (uzun fren süreclerinde sabit güc)
 • Ergonomi

  Bu dört etkeni bir matematiksel denklemde bir araya getirince ortaya bir deger cikiyor. Magura’nin „performans faktörü“ adini verdigi bu deger ne kadar yüksekse fren o kadar iyi demek. Performans faktörünün yüksek olmasi icin de dört faktörün de iyi deger vermesi önemli, tek bir sahada güclü olmak yetmiyor. Dolayisiyla „en iyi fren“ olma iddiasindaki bir sistem örnegin hem hafif, hem güclü, hem iyi dozlanabilen, hem uzun süre sikildiginda fren gücünden ödün vermeyen vs.vs. bir fren olmali. Almanca’da bunun icin bir terim var: Yumurtlayan, yün ve süt veren (eti de yenen) domuz diye. Her derde devâ bir alet yani.

  Agirlik - m

  Agirlik bütün fren biriminin kg cinsinden agirligi, haliyle ne kadar düsük olursa katsayi o kadar yüksek.

  Agresivite - a

  Bu etken agirlikli olarak denkleme giriyor (x1,2), cünkü yüksek fren gücü ve dozaj kabiliyeti haliyle bir fren icin ana unsur. Ölcümü ise kuru zeminde fren kolunu 100N ile fren kolunun icini 25mm’lik bir acida sikarak elde edilen, m/s2 olarak ölcülen deger.

  Saglamlik - S

  Kesintisiz 800W’lik bir fren yapma ile frenin iflas edisine kadar gecen süre dakika biriminden ölcülüyor. Frenin iflasindan kastedilen haliyle fren patlamasi, hidroligin kaynamasi, fren performansinin 2/3’ünü kaybedecek sekilde fading olmasi, diger mekanik arizalar vb.

  Ergonomi - E

  Dresden Teknik Üniversitesi ile beraber fren kolunun fren temas noktasi esnâsindaki konumu, ile fren kolu ayarinin ne kadar genis bir aciyi saptadigi da bu faktörü olusturan etkenler.

  Bu faktörler asagidaki formüle girildiginde Magura’nin performans faktörünü ortaya cikaran degerler:

  Performance Factor
         Performance Factor

  Gelelim asil frene. Fren hakkinda teknik bir bilgi yok daha, ilk sergilenen parcalar da fren kollari. 2 yillik bir gelisim sürecinden sonra Magura ortaya MT8 modelini cikardi. Frendeki karbon kullanimindan bahsedecegiz, yalniz sadece kulaga tekerleme gibi gelen Magura’nin su tanitim cümlesine bakalim: “With the MT8, MAGURA presents the most elaborate and best thought through disc brake in the world with a lever from Carbolay ® and a Carbotecture ® Full Carbon Master, produced in the innovative Carboflow ® process.” Bir cümlede kac “Carbon” kullanilabilir?

  Sadede gelelim. Mission Performance projesi kapsaminda Magura yeni bir madde gelistirmis: Carbotecture. Kelime Carbon ve Architecture kelimelerinin birlesimi. Bu yeni madde –gene yeni bir kelime- Carboflow süreci sonucu, termoplastik bir ag icine yerlestirilmis karbon liflerinden olusuyor ve siradan karbon liflerinden cok farkli. Carboflow yönteminin bir artisi ise tasarimda neredeyse sinir tanimamasi. Yani ürünü tasarlarken bayagi bir serbesti sunuyor. Carbolay yöntemi ise bu yeni maddeden homojen, yüksek esnemezlige sahip ve hafif bir karbon yapi elde etmeye yariyor. Bütün bu islemler Almanya’da yapiliyorlar.

  Carbotecture
         Carbotecture

  Carbotecture maddesi Magura’nin yeni frenlerinde Carbotecture ve Carbotecture SL olarak iki versiyonuyla kullanilmis. Haliyle SL daha fazla karbon lifi iceriyor ve daha hafif. Ne kadar hafif? Alüminyum muâdilinin yarisi kadar, fakat cekis direnci alüminyum ile celik arasinda yer aliyor, dolayisiyla darbelere karsi son derece dayanikli. Asagida Carbotecture maddesinin bisiklet donanimi üretiminde kullanilan diger genelgecer maddelerle olan mukayesesini görebilirsiniz.

  Carbotecture
         Carbotecture

  Simdilik haberler bu kadar. Magura’nin belirttigine göre yeni freni tam bitmis hâliyle 2011 yilinin ikinci ceyreginden itibaren piyasada olacak.

  Kaynak: Magura

 •  

    Bu haber 4507 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015