Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Kasım . 2020  
Armstrong ve Doping Cephesinde Yeni Gelişmeler

Armstrong ve Doping Cephesinde Yeni Gelişmeler

Armstrong, Doping ve Sports Illustrated

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 24.1.2011
Dün 2011 yol bisikleti sezonunun açılışı diyebileceğimiz Avustralya’da koşulan 13. Down Under Turu ile Lance Armstrong uluslararası bisiklet sahnesine veda etti. Uluslararası vurgusu mühim, çünkü Armstrong Amerika içinde (muhtemelen, ki bu “muhtemelen” de önemli) yarışmaya devam edecek ve kariyerini Mayıs ayındaki Kaliforniya Turu ile sona erdirecek. Yaklaşık 750km süren altı etaplık yarışın sonunda kırkına merdiven dayamış olan Armstrong yarışı 67. sırada, birinci Cameron Meyer’in 6 dakika 42 saniye gerisinde bitirdi. Armstrong’un Tur’daki performansından ziyade son birkaç güne damgasını vuran olayın etkisini ise bitiş çizgisini geçtikten sonra hiçbir demeç vermemesiyle gördük.

Neden bahsettigimizi elbette anladiniz. Agustos ayinda Armstrong’a dava acilip acilmayacak konusunda sorusturma basladiginda sayfamızda yayınladığımız haberin devamı geliyor yavaş yavaş. Gectigimiz günlerde Amerikan Sports Illustrated dergisi spor gazeteciliginin nadide örneklerinden birini vererek The Case Against Armstrong başlığını taşıyan oldukça kapsamlı ve çarpıcı bir makâle yayınladı. Makâlede Armstrong’un 1990 yilindan beri doping konusunda nerede adi gecmisse ele alinmis, daha da önemlisi Armstrong’a yönelik US Postal takımında pedal cevirirken “devlet parasi ile doping yapma” seklinde özetleyebilecegimiz ve FDA’dan Jeff Novitzki tarafindan yönetilen sorusturma kapsamindaki taniklardan bazilarinin da ifadelerine yer veriliyor. En carpici iddia muhakkak Armstrong’un 1990’li yillarin sonlarinda Armstrong’un ecza firmasi Baxter’in gelistirdigi HemAssist adini tasiyan ilaca olan ilgisi. Baxter bu ilaci yüksek düzeyde kan kaybi durumlarinda (örnegin bir kaza vb.) kanin oksijen tasima kapasitesini ziplatmasi icin gelistirmis. Ilac hayvanlarla uygulanan klinik testlerde gayet basarili olmus ve EPO ile ayni etkiyi göstermesinin yaninda en önemli avantaj olarak EPO’nun yol actigi kanin agdaliginin artmasina da yol acmiyor. Eylül 1998’de Baxter’in üretimini durdurdugu ilaci o yillarda Baxter’da hemoglobin tedavisi bölümünü yöneten Prof. Dr. Robert Przybelski “EPO’dan daha iyi bir sey tasarlanacaksa bu ideal ürün” olarak niteliyor. Ayrica HemAssist’in 12-24 saat arasinda vücuttan cikmasi, yani takibinin de güc olmasi cabasi.

Lance Armstrong
       Lance Armstrong

Sports Illustrated’in neredeyse kriminal roman gibi okunan makâlesinde ayrica Armstrong’un RadioSchack’ten takim arkadasi Jaroslaw Popovych kaynakli, 2009 yilinda dahî Armstrong’un 2004’te irtibati kestigini defalarca belirttigi meshur doping doktoru Michele Ferrari ile iliskisini kanitlayan belgeler bulundugu, 90’larin ortalarinda Armstrong ile Motorola takiminda yarisan Stephen Stewart’in Armstrong’un takimda doping konusundaki rolünü anlattigi, ünlü Amerikan doping analisti Donald Catlin’in zamaninda buldugu yüksek testosteron degerleri, Armstrong’un özel charter sirketleri ile nispeten ufak havaalanlarini tercih ederek uctugu (Floyd Landis’in ifadeleri) gibi pek cok detay yer aliyor. Bu makâlenin Sports Illustrated’da cikmasi da önemli bir gelisme, cünkü dergi 2002 yilinda Armstrong’u yilin spor adami secmis, simdiye kadar da bisikletciyi dopingle pek de ilintilendirmemisti. Simdi derginin sorusturmaya müdâhil kaynaklara da dayanarak böyle bir makâle yazmis olmasi Armstrong’un amiyane tabirle suyunun isindigina yorulabilir.

Bisiklet kariyerini tamamen bitirmesine surada birkac ay kalan Armstrong anlasilan hayatinin en cetin mücadelesine adim adim yaklasiyor.

 

  Bu haber 4076 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015