Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Mart . 2021  
Contador'un Doping Soruşturması Sonuçlandı

Contador'un Doping Soruşturması Sonuçlandı

Contador Kampı Terketti, Temyize Gidiyor

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 27.1.2011
Gectigimiz Cuma günü Contador’un bir basin toplantisi düzenleyeceginden bahsetmistik. Basin toplantisinda beklendigi üzere Ispanyol sporcu „Hicbir zaman doping yapmadim, sporda temizlik konusunda pek cok insan icin bir örnek teskil ediyorum. Bunu kanitlayacagim.“ dedi. Ayrica „tek hatam önce kontrol etmeden Clenbuterol ihtiva eden et yemis olmam!“ diye de ekledi. Sonuc itibariyle Contador RFEC’in cezasini kesinlikle kabul etmiyor ve her halükârda itiraz edecek/temyize gidecek.

Basin toplantisini müteakiben Ispanyol bisikletci dün (Cumartesi) takimi SaxoBank’in Mallorca’daki kampini da terketti. Anlasilan „el pistolero“ önümüzdeki birkac haftayi RFEC’in karari ile mücadele etmeye adayip, ondan sonra tekrar normal antrenman planina dönüs yapacak (mi acaba?).

Contador'a 1 Yıllık Men Cezası

Doping konusunda son dönemlerde yol bisikletinin en önemli isimleri mütemadiyen manşetlerdeler: Geçtiğimiz günlerde bahsettiğimiz Lance Armstrong yazısından sonra son birkaç günün en “revaçta” ismi geçtiğimiz yılın Fransa Turu birincisi, İspanyol bisikletçi Alberto Contador. Ekim ayında sayfamızda yayınladığımız haberde Contador’un nasıl Fransa Turu’nun ikinci dinlenme gününde alınmış numunesinde Clenbuterol çıktığından ve bu maddenin ne olduğundan etraflıca bahsetmiş, Kasım ayında ise İspanyol bisiklet federasyonunun sporcuya yönelik bir soruşturma hazırlığı içinde olduğunu anlatmıştık.

Bizi twitterdan takip eden okuyucularımızın dün de farkettikleri üzere İspanyol basınında yer alan haberler Contador’a 1 yıllık bir yarışlardan men ve Tur birinciliğinin elinden alınması şeklinde bir cezanın resmen bugün verileceğini yazmışlardı.

Contador (c) MTBTR
       Contador (c) MTBTR

Bugün (Perşembe), İspanyol bisiklet federasyonu RFEC Contador’a bir yıllık bir ceza verilmesini ve Fransa Turu’ndaki birinciliğini elinden alınmasını öngören bir ceza verdi. “Öngören” diyoruz, çünkü Contador on gün içinde bu cezaya karşı Lozan’daki Spor Temyiz Mahkemesi’ne (Court of Arbitration of Sport – CAS) gidebilir. Bu on günlük süreden sonra federasyon nihai kararını verecek, ki bu da Şubat ortası gibi olacak. Bu arada UCI de anında kafa karışıklıklarına meydan vermemk için olsa gerek, bir basın bildirisı yayınlayarak tam da bu noktaya, yani bu kararın geçici bir karar olduğuna parmak bastı ve Contador’un bugün itibariyle UCI’den herhangi bir yaptırımla karşılaşmamış olduğunu vurguladı.

El Fallo Salomonico

Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse 1 yıllık ceza pek bir şey değil, hele de Clenbuterol konusunda daha önce 2 yıllık cezalar da yaşanmışken. Yani ceza bir taraftan dopingle daha sert bir mücadele isteyenleri tatmin etmeyecek ama öte taraftan Contador’un 2011 yılında Fransa Turu, Giro ve Vuelta’ya katılmasını imkânsız kılacak. Bu nedenle olsa gerek ki İspanyol El Mundo gazetesi konudan bahsettiği haberde bir yıllık cezayı “Hz Süleyman’ın adaleti” (el fallo salomonico) olarak nitelendirmiş. Cezanın bir yılla sınırlı kalmasının nedeni ise RFEC’in söz konusu Clenbuterol değerinin düşüklüğü nedeniyle Contador’un bilerek ve isteyerek doping yaptığının tam olarak kanıtlanmayacağı yargısı, yani “kazaya kurban gitmiş”. Bu nedenle federasyon bu durumlardaki normal ceza olan 2 yılın yarısını uygun görmüş.

Contador’un cezası onaylanırsa İspanyol bisikletçi 3 büyük turu kürsüde bitirip sonra masa başında derecesi elinden alınan 4. isim olacak. 2005 yılında Roberto Heras Vuelta zaferini Denis Mentchow’a teslim etmişti, 2006 yılında Floyd Landis’in yerine birinciliği Oscar Pereiro aldı, son olarak da 2009 yılında Giro sonrasında Danilo di Luca’nın ikinciliği kaybetmesini hatırlıyoruz. Eğer ceza bu haliyle geçerli olursa 2010 Fransa Turu’nun birincisi Andy Schleck olacak.

Contador (c) Reuters
       Contador (c) Reuters

Hâlihazırda Mallorca’da takımı SaxoBank ile antrenmanda olan Contador bugün antrenmana –muhtemelen elinde kamera peşinden koşacaklardan kaçmak için- çıkmadı. Kesin olan birşey varsa o da İspanyol bisikletçinin CAS’a başvurup kararı kabul etmeyeceği. Dolayısıyla bu pilav daha çok su kaldırır gibi duruyor. Öte yandan bu durumda Contador bu yıl Fransa Turu’na katılabilir mi orası muallak. UCI başkanı Pat McQuaid geçen ay Contador’un muhtemelen ya cezalı olacağı, ya da bu soruşturma vs. yüzünden antrenman yapamayacağından bu yıl Fransa Turu’na katılmayacağını düşündüğünü söylemişti.

Yarın (Cuma) Basın Toplantısı

Bu konuda sinirleri son derece bozulan biri varsa o da SaxoBank takımının yöneticisi Bjarne Riis olmalı. 1996 yılında Fransa Turu’nu kazanıp, 11 yıl sonra doping yaptığını itiraf eden Riis ana sponsoru SunGuard ile bütün planları Contador’un lider olduğu bir takıma yönelik yapıp ondan sonra en has elemanı ceza alıp da yarışlara katılamazsa 2011’I bayağı kötü hatırlayacak muhtemelen.Her halükârda yarın (Cuma) öğleden sonra düzenleyecekleri basın toplantısında daha fazla şey öğreneceğimiz kesin.

Bu fotoğrafları boşa mı çektirdik? (c) MTBTR
       Bu fotoğrafları boşa mı çektirdik? (c) MTBTR

 

  Bu haber 4433 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015